"Projekty prezydenta to pudrowanie niekonstytucyjności"

Nie może być tak, że politycy wybierają sędziów. To jest niezgodne z konstytucją i to jest grzech pierworodny całej tej reformy, którą pan prezydent próbuje nieudolnie niestety naprawiać - komentował w "Tak jest" prezydenckie projekty zmian w sądownictwie profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. - Rozpatrujemy propozycję prezydenta w kontraście do propozycji PiS. Ponieważ tamte były straszne, to te się wydają całkiem niezłe. Pamiętajmy natomiast, że ta zmiana ciągle dotyczy rozwiązania niekonstytucyjnego - podkreślał.

"Nie można w kwestiach ustrojowych domniemywać uprawnienia jakiegoś organu"

Krajowa Rada Sądownictwa została powołana po to, żeby stać na straży niezależności władzy sądowniczej - podkreślał w TVN24 Dariusz Zawistowski, przewodniczący KRS. - Jeżeli więc przyjmiemy takie rozwiązanie, że władza ustawodawcza, przed której działaniami ewentualnie KRS miałaby chronić, będzie wybierała sędziów do Rady, to założenie nie będzie już realizowane - dodał.

"To, co zaproponował pan Ziobro było dramatyczne, a to, co prezydent tylko złe"

- To jest pomysł zupełnie nie do utrzymania z punktu widzenia konstytucji - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Strzembosz, były I prezes Sądu Najwyższego. W ten sposób odniósł się propozycji prezydenta, aby kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa mieliby wybierać posłowie w przypadku, gdy Sejm nie wybierze ich większością 3/5 głosów. Podkreślił, że "rolą prezydenta jest przestrzeganie konstytucji i jej bronienie".

"Przechodzenie w stan spoczynku po ukończeniu 65 lat niekonstytucyjne"

Nie powinniśmy porównywać tych propozycji z poprzednią ustawą, bo jeśli tak będziemy robić, to ona oczywiście wygląda lepiej - powiedział w specjalnym wydaniu "Kropki nad i" w TVN24 rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Sędzia odniósł się w ten sposób do przedstawionego w poniedziałek prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Zestawił go z poprzednią ustawą, proponowaną przez PiS.

Sądowe projekty prezydenta. Wpływ polityków utrzymany, ale na innych warunkach

Ławnicy w Sądzie Najwyższym, nadzwyczajna skarga na prawomocne wyroki, koniec orzekania w wieku 65 lat i wybór sędziów do KRS polityczną większością 3/5 głosów. To najważniejsze rozwiązania w ustawach o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, które ogłosił dziś prezydent. Propozycje prezydenta porównujemy z obecnym stanem prawnym i poddajemy ocenie znawców prawa.

"Konstytucja to nie jest regulamin obozu harcerskiego"

- Nie będzie naszej zgody na gmeranie w konstytucji - zapowiedział przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru po konsultacjach z Andrzejem Dudą. - Prezydent przedstawi inną propozycję rozwiązania problemu 3/5 wyboru KRS - mówił z kolei Ryszard Terlecki (PiS). Tak przedstawiciele klubów parlamentarnych komentowali poniedziałkowe konsultacje z głową państwa.

Co chce zmienić prezydent? Przedstawiamy w punktach

Prezydent Andrzej Duda zaprezentował w Pałacu Prezydenckim swoje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Po konsultacjach z przedstawicielami klubów parlamentarnych - z wyjątkiem PO - prezydent poinformował, że ponieważ nie ma zgody na zmianę konstytucji związaną z jego dotychczasową propozycją w sprawie wyboru członków KRS, jego propozycja będzie inna. Co ma się zmienić? Przedstawiamy w punktach.

Kluby przeciwne zmianom w konstytucji. Prezydent o korekcie swojego projektu

Kluby parlamentarne są przeciwne zmianom w konstytucji, dlatego prezydent Andrzej Duda zapowiedział korektę "drugiego trybu" w swoim projekcie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. W przypadku niewybrania członków przez parlament większością 3/5, w kolejnym etapie każdy poseł będzie mógł głosować tylko na jednego kandydata.

"Rząd Polski życzy sobie dialogu z Komisją. To już jest dobra wiadomość"

Z satysfakcją przyjmuję gotowość strony polskiej do dialogu - poinformował w poniedziałek wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans po posiedzeniu Rady Unii Europejskiej. Wyraził nadzieję na spotkanie z ministrami Zbigniewem Ziobrą i Witoldem Waszczykowskim. Z kolei minister ds. europejskich Konrad Szymański powiedział, że Polskę i KE "dzieli interpretacja" zasady praworządności.

"Diabeł będzie tkwił w szczegółach". Eksperci o propozycjach Andrzeja Dudy

- W sposób ostrożny byłbym przychylny temu pomysłowi - tak Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" skomentował pomysł prezydenta, by wprowadzić skargę nadzwyczajną. Do propozycji odnieśli się też na na antenie TVN24 Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądowniczej i prof. Bogusław Banaszak, sędzia Trybunału Stanu.

Droga z pierwszeństwem i zakazem zarazem

- Postawili znak, że z pierwszeństwem w prawo. A przecież w prawo jest zakaz - głowi się pan Jerzy, mieszkający na Nowogrodzkiej w Łodzi. Zresztą nie tylko on - na ulicy gubią się między innymi kierowcy tirów, którym przy okazji zdarza się zaklinować przy próbie nawrócenia. Zarządca drogi mówi jednak, że wszystko jest w porządku.

"Dziś mogę powiedzieć: Andrzej Duda jest moim prezydentem". Politycy po konferencji w pałacu

- Nie mamy do czynienia po raz kolejny z żadną reformą wymiaru sprawiedliwości. Niestety, tak naprawdę prezydent Rzeczpospolitej pokazał, że chodzi wyłącznie o "zabawę dużych dzieci w piaskownicy" - powiedział Borys Budka (PO). - Liczymy na to, że to może być pierwszy krok do korekty konstytucji z 1997 roku, którą oceniamy generalnie negatywnie - ocenił z kolei Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

"To, co zaproponował Ziobro było dramatyczne, a to, co prezydent tylko złe"

- Winszuję podmiotom, które mają rozpatrywać wnioski o wniesienie nadzwyczajnych skarg - powiedział o prezydenckim projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Adam Strzembosz, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego. - To, co zaproponował pan Ziobro było dramatyczne, a to, co pan prezydent tylko złe. Złe, bo nie mieści się w konstytucji - dodawał.

Policyjny pościg za włamywaczami. To nastolatkowie

Kaliscy policjanci dostali zgłoszenie o włamaniu do sklepu. Na miejscu okazało się, że złodzieje ukryli się na klatce schodowej pobliskiego bloku. Na widok funkcjonariuszy zaczęli uciekać. Padły strzały. Jednego z włamywaczy zatrzymano. Ma 14 lat. Jego trzy lata starszy wspólnik wpadł kilka godzin później.

Przypominamy zastrzeżenia prezydenta i ekspertów. "Takiego sądu nie ma w konstytucji"

Nie ma u nas tradycji, by prokurator generalny mógł w jakikolwiek sposób ingerować w pracę Sądu Najwyższego - wskazywał prezydent, uzasadniając swoje weto do ustaw PiS o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. Swoje poważne wątpliwości zgłaszali również eksperci, argumentując, że nie powinno być zgody na "jedynowładztwo" ministra sprawiedliwości i łamanie trójpodziału władzy.

Timmermans: starannie przeanalizujemy ustawy prezydenta Dudy

- Zareagujemy na nie - zapewnił wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, pytany o przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę projekty ustaw dotyczących Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Jak dodał, Komisja Europejska "starannie przeanalizuje projekty".

Robili sobie zdjęcia z ciałem Ewy Tylman. Usłyszeli wyrok

Dwóch pracowników firmy pogrzebowej, którzy w lipcu ubiegłego roku robili zdjęcia ciału Ewy Tylman, zostało skazanych. Mężczyźni oskarżeni byli o znieważenie zwłok. Chcieli dobrowolnie poddać się karze 10 tysięcy złotych grzywny. Poznański sąd zgodził się na takie rozwiązanie.

"Niewielkie zmiany w rządzie są możliwe". Kaczyński mówi, kiedy zapadną decyzje

- Przez rekonstrukcję można rozumieć trzy sprawy. Po pierwsze, niewielką zmianę, i przypuszczam, że takie zmiany są możliwe. Po drugie, dużą zmianę w rządzie, tu trudno dziś to ocenić. I po trzecie, zmianę całego rządu wraz z premierem - powiedział Jarosław Kaczyński w rozmowie z tygodnikiem "Sieci Prawdy". Zapewnił też, że nie ma "niestabilności" w Zjednoczonej Prawicy.