"Największy w historii zamach na demokrację parlamentarną"

Liderzy opozycji nie pogodzili się z utratą władzy i dlatego w pozakonstytucyjny sposób chcieli ją przejąć - powiedział w "Piaskiem po oczach" Adam Bielan, wicemarszałek Senatu (klub parlamentarny PiS). - PO i Nowoczesna dopuściły się największego zamachu na demokrację parlamentarną w historii polskiego parlamentaryzmu - dodał.

Rozpięty garnitur, za długi krawat. Trump miał wyglądać jak "swój chłop"

Chociaż Donald Trump jest całkowicie inny od swoich wyborców, zrobił dziś wszystko, żeby uważali, że jest "swoim chłopem" - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski, były eurodeputowany. Razem z byłą rzecznik rządu i autorką książek o Stanach Zjednoczonych Małgorzatą Niezabitowską dyskutowali o wystąpieniu inauguracyjnym nowego prezydenta USA.

Prezydent pośmiertnie odznaczył Tomasza Kalitę

Prezydent Andrzej Duda przyznał pośmiertnie Tomaszowi Kalicie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności publicznej. Odznaczenie zostanie wręczone rodzinie podczas sobotnich uroczystości pogrzebowych byłego rzecznika SLD.

"Oddaję się do dyspozycji. Mam tego serdecznie dość"

Ani na sekundę nie byłem po tamtej stronie, jestem czysty jak łza - oświadczył w piątek na konferencji IPN w Warszawie były prezydent Lech Wałęsa. Prof. Andrzej Paczkowski ocenił, że dla historii Polski "agenturalność Wałęsy jest bez znaczenia".

Prokuratura analizuje wniosek Międlara. Nie może go nie analizować

Prokuratura Okręgowa w Warszawie zajmie się wnioskiem byłego księdza Jacka Międlara o delegalizację Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. - To, że zajmujemy się sprawą, nie oznacza, że została wszczęta procedura rozwiązania Ośrodka. Na razie wniosek jest badany i analizowany - zaznacza rzecznik prokuratury.

Ziobro planuje reformy. Jedna wymaga zmiany konstytucji

W ramach przeglądu resortów, premier Beata Szydło spotkała się w piątek ze Zbigniewem Ziobrą i Mariuszem Kamińskim. Minister sprawiedliwości wraz z ministrem koordynatorem ds. służb specjalnych po spotkaniu przedstawili dziennikarzom swoje plany na najbliższe miesiące.

"Wizerunki były opublikowane z inicjatywy policji, zgodę wyraził prokurator referent"

Dementuję, że publikowane są wizerunki osób, które w nocy z 16 na 17 grudnia pokojowo protestowały przed Sejmem - oświadczył w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zdjęcia uczestników grudniowych wydarzeń w czwartek zamieściła na stronie internetowej stołeczna policja. Ziobro stwierdził, że są to twarze osób, które mogły popełnić wykroczenie lub przestępstwo.

Listy zaginęły, minister umywa ręce. Tak resort Ziobry odpowiada na pozew

Najpierw Ministerstwo Sprawiedliwości cofnęło jej delegację. Później tłumaczyło w komunikacie, że przyczyną miała być jej "nieudolność" przy prowadzeniu jednej ze spraw. Sędzia Justyna Koska-Janusz nie zgadza się z treścią tego komunikatu, dlatego kilka miesięcy temu wniosła pozew przeciwko resortowi. W jaki sposób odpowiedziało na to ministerstwo, sprawdził reporter programu "Czarno na białym".

Rozpracował aferę podkarpacką. Odszedł z CB​A

Ostatni szef delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego z mianowania Pawła Wojtunika odszedł ze służby. To agent, który rozpracował korupcyjny układ na Podkarpaciu i aferę w krakowskim Sądzie Apelacyjnym.

Stłuczka żołnierzy amerykańskich. Uszkodzony hummer

Jest wielozadaniowy, zdolny do pokonywania przeszkód terenowych i wykorzystywany przez żołnierzy nie tylko w czasach pokoju. Amerykański hummer nie poradził sobie z warunkami panującymi na dolnośląskiej drodze. W Bolesławcu zderzył się z wojskową ciężarówką.

Marszałek chce wyjaśnień, opozycja odpowiada. "Nie boimy się represji"

Klub PO przygotował jedną, wspólną odpowiedź na pismo marszałka Sejmu, które otrzymało w czwartek kilkudziesięciu posłów tej partii. Marek Kuchciński zwrócił się w nim o złożenie wyjaśnień dotyczących protestu opozycji w sali plenarnej. - Nie boimy się represji i odpowiadamy bardzo jasno: kryzys w parlamencie został wywołany przez marszałka Sejmu - mówi w rozmowie z TVN24 Cezary Tomczyk (PO).

Kto stoi za publikacją zdjęć? Rzecznik rządu wierzy policji

- Jak najbardziej jest domniemanie niewinności osób, których wizerunki opublikowano. Ale przed Sejmem były osoby, które ewidentnie naruszały porządek publiczny, rzucały się pod koła samochodów wyjeżdżających spod Sejmu. To jest trochę nie w porządku. Myślę, że wielu Polaków jest tym poruszonych i zbulwersowanych - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Chcą pomóc demonstrantom pokazanym przez policję

- Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy osoby, wobec których obowiązuje domniemanie niewinności, są stygmatyzowane i przedstawione co najmniej jako przestępcy - mówił we "Wstajesz i wiesz" Marcin Wolny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Adwokat komentował w ten sposób opublikowanie na stronach policji wizerunków demonstrantów sprzed Sejmu. Zdaniem fundacji, nie ma podstawy prawnej dla takiej publikacji.

Przesiedleni na odludzie. Krzysztof P.: dzięki mnie żyją

- To jest jakieś nieporozumienie. Ja komuś zniszczyłem życie? – mówi mężczyzna, który miał podstępem pozbawić kilkanaście osób ich mieszkań we Wrocławiu. Bohaterowie reportażu "Uwagi!" TVN zostali przeniesieni do maleńkiej osady Potok, gdzie żyją w zniszczonych mieszkaniach, często bez ogrzewania czy ciepłej wody. Kim jest Krzysztof P., który ma odpowiadać za trudną sytuację życiową kilkunastu osób?

Brak uchwały, bunt "sędziego PiS". Kulisy powołania nowej prezes TK

Nowa prezes Trybunału Konstytucyjnego została powołana niezgodnie z prawem - tak twierdzą rozmówcy reportera "Czarno na białym". Wątpliwości co do procedury wyboru Julii Przyłębskiej ma również sędzia TK wybrany rok temu głosami PiS, Piotr Pszczółkowski. Przyjrzeliśmy się, jak dokładnie wyglądało Zgromadzenie Ogólne, w czasie którego wyłaniano kandydatów na następcę prof. Andrzeja Rzeplińskiego.

Wizerunki demonstrantów na stronie policji. "To przypomina western"

Przerzucanie się odpowiedzialnością w sprawie publikacji wizerunków między policją i prokuraturą oznacza, że obie instytucje wiedzą, że nie ma ku temu podstawy prawnej - powiedział w "Kropce nad i" poseł PO Andrzej Halicki. Odniósł się do publikacji na stronie policji zdjęć w związku z demonstracją przed Sejmem w nocy z 16 na 17 grudnia 2016 roku. Zdaniem Marka Jakubiaka z Kukiz'15 taka sytuacja "przypomina western".

"Dzięki Bogu, że dobra zmiana jeszcze nie dotarła do sądów"

- Po raz pierwszy mamy sytuację tak stanowczego, atomowego działania policji - ocenił w "Faktach po Faktach" były wicemarszałek Sejmu Tomasz Nałęcz. Skomentował w ten sposób publikację wizerunków osób, które demonstrowały przed parlamentem 16 grudnia ubiegłego roku. - Ludziom, którzy demonstrują swoje przekonania w sposób legalny, zawsze należy się szacunek - stwierdził były marszałek Sejmu Marek Jurek (Prawica Rzeczypospolitej).

Policja opublikowała zdjęcia. Co teraz mogą zrobić protestujący?

Jeśli nie ma podstawy prawnej do publikacji wizerunku, to taka sytuacja może stanowić podstawę do powództwa odszkodowawczego o naruszenie dóbr osobistych przeciwko policji - powiedział w "Tak jest" w TVN24 Adam Bodnar. Rzecznik Praw Obywatelskich wyjaśniał, co mogą zrobić osoby, których wizerunek opublikowała policja w związku z demonstracją przed Sejmem w nocy z 16 na 17 grudnia 2016 roku.

"Ja bym nie nazwał jej prezesem TK". Wątpliwości wokół sędzi Przyłębskiej

Trybunał Konstytucyjny zamknęła przed dziennikarzami, a wiceprezesa TK wysłała na przymusowy urlop. Takie były pierwsze decyzje sędzi Julii Przyłębskiej w roli prezesa Trybunału. Tymczasem, jak przekonał się reporter "Czarno na białym", jest coraz więcej wątpliwości, czy jej wybór na to stanowisko przebiegał zgodnie z prawem. Zgłasza je nawet sędzia TK wybrany głosami Prawa i Sprawiedliwości. Więcej dziś o 20:30 w TVN24.

Prezydent Przemyśla niewpuszczony na Ukrainę, Waszczykowski "zszokowany"

Szef MSZ Witold Waszczykowski oświadczył w Davos w Szwajcarii, że był zszokowany wiadomością o zakazie wjazdu na Ukrainę dla prezydenta Przemyśla Roberta Chomy – napisała prywatna agencja informacyjna RBK-Ukraina, która przeprowadziła wywiad z polskim ministrem. Jak oznajmiła wcześniej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, decyzja o pięcioletnim zakazie wjazdu dla Chomy została wydana w grudniu zeszłego roku i jest efektem jego "antyukraińskiej działalności".

Śledztwo ws. posiedzenia Sejmu. Szef Straży Marszałkowskiej odwołany

Warszawska Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie organizacji i przebiegu posiedzenia Sejmu w Sali kolumnowej 16 grudnia ubiegłego roku. Zawiadomienia w tej sprawie złożyły m.in. PO i Nowoczesna. Według nieoficjalnych informacji portalu tvn24.pl, marszałek Sejmu Marek Kuchciński odwołał z funkcji szefa Straży Marszałkowskiej Arkadiusza Koschalke.