Macierewicz musi przeprosić byłego agenta WSI

Za śmierć polskich żołnierzy odpowiedzialni są tacy ludzie, jak Aleksander Makowski - mówił w styczniu 2014 roku Antonii Macierewicz. Ponad trzy lata po tych oskarżeniach sąd zadecydował, że obecny szef MON musi przeprosić byłego agenta Wojskowych Służb Informacyjnych, a także wpłacić pieniądze na konto Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych "Grom".

Tusk wspiera zatrzymanego generała. "Jestem dumny"

"Jestem dumny, że jako premier mogłem współpracować z generałami Pytlem i Noskiem" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej i były premier Donald Tusk. Skomentował w ten sposób środowe zatrzymanie generała Piotra Pytla, byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

"Trzeba będzie poprawić drogi i mosty dla amerykańskich czołgów"

- Mobilność wojskowa w Europie jest niezwykle ważna dla Polski. Jesteśmy zainteresowani, aby w przypadku incydentów albo większych zagrożeń siły, które pomogłyby nam się bronić, dotarły do Polski jak najszybciej - mówił Witold Waszczykowski po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli. Wspomniał o "rosnącej asertywności" Rosji, która może zagrażać państwom Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"Traktowanie generała haniebne"

- Żądamy wreszcie wyjaśnień, żądamy reakcji od najważniejszych osób w państwie - mówił Marcin Kierwiński (PO), odnosząc się do zatrzymania byłego szefa kontrwywiadu wojskowego, generała Piotra Pytla. Poseł Tomasz Siemoniak (PO) dodał, że traktowanie generała jest "haniebne" i podkreślił, że Platforma złoży wniosek o zwołanie nadzwyczajnych posiedzeń sejmowych komisji w tej sprawie. Inaczej tę sprawę widzi Michał Jach z PiS, który stwierdził, że jego zdaniem "trudno wytłumaczyć" postępowanie generała.

Tragiczny finał awantury. Jeden mężczyzna nie żyje, drugi z zarzutami

Towarzyskie spotkanie w jednym z garaży na terenie Legnicy (woj. dolnośląskie). Jego użytkownicy piją alkohol. W pewnym momencie do pomieszczenia wchodzi 33-letni mężczyzna. Po chwili dochodzi do awantury, która kończy się tragicznie. Dla gościa śmiercią, dla jednego z imprezowiczów poważnymi zarzutami.

Obrońca generała Pytla: to tak, jakby robić zarzut lekarzowi, że leczy

Mój klient nie przyznaje się do winy - oświadczył obrońca generała Piotra Pytla, mecenas Antoni Kania-Sieniawski. - SKW jest od tego, żeby się kontaktować z innymi służbami, a przede wszystkim ze służbami wrogimi. Jeżeli FSB była uznana za służbę wrogą Polsce, to funkcjonariusze i żołnierze SKW mają obowiązek kontaktować się celem zbierania informacji - wyjaśniał adwokat, odnosząc się do zarzutów stawianych byłemu szefowi Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Niemal rozjechał pieszą, stracił prawo jazdy

Deszcz i mrok. Kierowca samochodu osobowego mknie po dwupasmówce w centrum Jeleniej Góry (woj. dolnośląskie) i nie zatrzymuje się na przejściu dla pieszych, po którym przechodzi kobieta. Policjanci są pewni: gdyby nie jej refleks doszłoby do tragedii. Kierowca stracił prawo jazdy.

"Bezpośrednia zemsta ministra Macierewicza"

Tu jest realizowany scenariusz pisany w Moskwie i to jest smutne - tak Marek Sawicki z PSL komentował we "Wstajesz i wiesz" zatrzymanie byłego szefa Kontrwywiadu Wojskowego generała Piotra Pytla. Poseł PO Krzysztof Brejza dodawał, że sprawa ma związek z reportażem programu "Superwizjer" wyemitowanym w sobotę w TVN24.

Generał Pytel zatrzymany. Były szef kontrwywiadu usłyszy "zmieniony zarzut"

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała w środę byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, generała rezerwy Piotra Pytla. Były szef SKW ma mieć zmieniony zarzut w trwającym w jego sprawie śledztwie - poinformował rzecznik warszawskiej Prokuratury Okręgowej. Zarzuty wobec generała dotyczą przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego wskutek podjęcia kontaktów ze służbą obcego państwa, a dokładnie - rosyjską FSB.

"Wymiar sprawiedliwości musi wrócić do narodu"

- To są kolejne demonstracje o charakterze politycznym sędziów. Uważam, że to jest dowód na to, że jest choroba, którą trzeba uzdrowić i naprawić sytuację w wymiarze sprawiedliwości - przekonywał Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego w środę w dogrywce "Jeden na jeden", pytany o sprzeciw sędziów wobec zmian zaprowadzanych przez PiS.

"Dopasowuje się personalia do zadań"

Po dwóch latach jest bilans, jest zastanawianie się nad tym, jakie zadania są na następne dwa lata i do tych zadań dopasowuje się personalia - podkreślał w "Jeden na jeden" wiceminister kultury Jarosław Sellin, komentując plany rekonstrukcji rządu. We wtorek pojawiła się informacja, że na stanowisku premiera Beatę Szydło miałby zastąpić wicepremier Mateusz Morawiecki.

Efekty "czystki" w sądach. Prezes z wyrokiem i postępowaniem dyscyplinarnym

Minister Zbigniew Ziobro jednego dnia wymienił 11 prezesów śląskich sądów - w tym także tego, który w Żorach kierował drugim najbardziej sprawnym sądem w Polsce. Błyskawicznie mianował też kolejnych prezesów - między innymi sędzię skazaną prawomocnie w postępowaniu dyscyplinarnym za mobbing. - Powołane osoby wiedzą, że wszystko zawdzięczają tym, którzy je na te stanowiska wskazali - ocenił rzecznik KRS Waldemar Żurek w "Czarno na białym" TVN24.

Protesty przed czytaniem prezydenckich ustaw. "Mam 81 lat, chcę umrzeć w wolnej Polsce"

Po raz kolejny w wielu polskich miastach odbyły się we wtorek manifestacje w obronie niezależności polskich sądów, czyli tak zwane "łańcuchy światła". Protesty miały miejsce między innymi w Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu, Katowicach i Warszawie. - Przeżyłam komunę - mówiła jedna z uczestniczek manifestacji. - Mam 81 lat i ja chcę umrzeć w wolnej Polsce - dodawała.

Kaczyński: ja i mój brat uważaliśmy się za kontynuatorów myśli Piłsudskiego

"Mój świętej pamięci brat, pytany o to, jak by się zachował w maju 1926 roku, gdyby żył w tamtej epoce, zwykł odpowiadać, że opowiedziałby się po stronie Piłsudskiego ze względu na skalę zagrożeń i ówczesne tendencje w polityce europejskiej" - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników koncertu w 150. rocznicę urodzin Piłsudskiego.

Petru: nie chcę, by Nowoczesna była partią socjalistyczną

Chciałem wygrać, ale uważam, że najważniejsze są wartości - powiedział były przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru, komentując we wtorek w "Kropce na i" swoją porażkę w wyborach na szefa partii. Dodał, że wygrana Katarzyny Lubnauer sprawiła, iż "zostało nadwyrężone zaufanie" między nimi, ale "współpraca dla dobra Polski jest możliwa".

"Zniszczenie major Magdaleny E.". Skrzypczak: sprawa dla sejmowej komisji

Sejmowa komisja do spraw służb specjalnych powinna zbadać dlaczego zniszczono major Magdalenę E. - uważa generał Waldemar Skrzypczak. To reakcja na sobotni "Superwizjer" TVN. Dziennikarze ujawnili, że oficer Służby Kontrwywiadu Wojskowego pracowała w specjalnym zespole, który sprawdzał, czy tłumaczka z otoczenia Antoniego Macierewicza współpracowała z rosyjskim wywiadem. Ponowna emisja reportażu we wtorek o godz. 23.55 w TVN.

Orędzie prezydenta "bardzo dobre", "smutne"

Jeżeli prezydent zawetuje ustawy o sądownictwie i powie, że się na nie nie zgadza, to rzeczy, o których mówił przed Zgromadzeniem Narodowym okażą się "prawdziwe" - ocenił w "Tak jest" Grzegorz Napieralski, były przewodniczący SLD. Zdaniem Elżbiety Jakubiak, byłej szefowej gabinetu politycznego Lecha Kaczyńskiego, wystąpienie Andrzeja Dudy "było bardzo dobre".

Generał Kraszewski znów w siedzibie kontrwywiadu. To jeszcze nie koniec

Generał Jarosław Kraszewski ma stawić się w środę po raz kolejny w centrali Służby Kontrwywiadu Wojskowego - wynika z informacji tvn24.pl. To już czwarta wizyta w związku z "certyfikatami bezpieczeństwa" generała, bez którego nie może on w praktyce pełnić funkcji szefa Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Podpis Morawieckiego, odwołana wizyta. Spekulacje o zmianach w rządzie trwają

We wtorek po orędziu Andrzeja Dudy pojawiło się zdjęcie karty podpisanej przez prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, wicepremiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Cały czas trwają spekulacje, czy Morawiecki zastąpi na stanowisku premier Beatę Szydło. Wcześniej wicepremier zrezygnował z wyjazdu do Brukseli.

Sejm nowej kadencji wybierze skład PKW. Komisja za zmianami w ordynacji

Komisja nadzwyczajna, która pracuje nad projektem zmian w Kodeksie wyborczym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości opowiedziała się we wtorek za zmianą sposobu wyboru Państwowej Komisji Wyborczej oraz za wygaszeniem kadencji obecnej PKW po wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Na następne posiedzenie przełożono sprawę tzw. dwukadencyjności w samorządach.