Opozycja skanduje "precz z komuną!". Piotrowicz dołącza się z uśmiechem

Sejm uchwalił w środę rano ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK. Poranne głosowanie poprzedziła burzliwa debata, podczas której posłowie opozycji próbowali zagłuszyć posła PiS Stanisława Piotrowicza okrzykami "precz z komuną!". Niczym niezrażony polityk, który w PRL pełnił funkcję prokuratora, z uśmiechem na twarzy dołączył się do nich. Materiał "Faktów w południe" TVN24.

"Totalny chaos. Tak funkcjonują państwa, którymi nikt nie zarządza"

Państwo jest w chaosie. Jeżeli w ciągu tygodnia zmienia się decyzja co do kwoty wolnej od podatku, to wszystko może być w każdej chwili wywrócone - przekonywał w "Kropce nad i" Ryszard Petru. Lider Nowoczesnej dodał, że w związku tym nie dziwi się przedsiębiorcom, którzy - jego zdaniem - boją się inwestować w Polsce.

"Morawiecki jako interesujący kaznodzieja głosi dobrą nowinę"

- Po roku rządzenia PiS już zderzył się z tą ścianą, która zawsze występuje i nie tylko PiS się z nią zderzył. Praktyka kampanii wyborczej to jedno, a praktyka rządzenia to drugie - mówił w programie "Fakty po Faktach" były premier Leszek Miller, odnosząc się do niezrealizowanych obietnic składanych przez PiS w kampanii wyborczej, m.in. dotyczącej kwoty wolnej od podatku, która miała wynieść 8 tys. zł.

Pytania o Amber Gold. Wesołowski: postąpiłem zgodnie z zasadami

W sprawie pisma Komisji Nadzoru Finansowego do prokuratora generalnego z listopada 2011 r. o nieprawidłowościach w postępowaniu dotyczącym Amber Gold postąpiłem zgodnie z przyjętą praktyką i zasadami obowiązującymi w Prokuraturze Generalnej - zeznał w środę przed komisją śledczą prok. Piotr Wesołowski.

"Piłeczka jest po stronie prezydenta"

- Prezes TK i część sędziów rażąco zlekceważyła porządek prawny - tak wybór kandydatów na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego skomentował poseł PiS Stanisław Piotrowicz. - Teraz piłeczka jest po stronie prezydenta - mówi z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna).

Tak kradną "na klamkę", czyli dlaczego warto zamykać drzwi

Chodzi od drzwi do drzwi i sprawdza, które nie są zamknięte. Po namierzeniu celu wchodzi i zabiera łupy. Policja zatrzymała 27-latka, który kradł "na klamkę". - Niestety, ta metoda jest ostatnio bardzo popularna wśród przestępców - przyznaje policja.

MEN przedstawia projekt podstawy programowej. I czeka na uwagi

MEN rozpoczęło w środę "prekonsultacje" projektu nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego, zgodnie z którą uczyć się będą uczniowie w 8-letniej szkole podstawowej. Jeszcze w grudniu projekt nowej podstawy ma trafić do właściwych konsultacji i uzgodnień.

Schetyna: miniony rok był efektem oszustwa wyborczego

Miniony rok rządów PiS był pakietem wyborczego oszustwa - ocenił w szef PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział, że "gabinet cieni" Platformy będzie opisywać, jak "obietnice i brak wyobraźni" obecnego rządu wpływają na polską gospodarkę.

"Akurat miałem drugą zmianę. Mogło paść na mnie"

- To moi koledzy. Ja akurat miałem drugą zmianę. Mogło paść na mnie. To bardzo niebezpieczne miejsce. Ten kanał powinien być już dawno zamknięty - mówił jeden z górników z kopalni Rudna w Polkowicach. Akcja ratunkowa wciąż trwa, poszukiwanych jest czterech zaginionych górników. Teren, na którym prowadzona jest akcja, zawężono do kilkuset metrów kwadratowych.

Kolejna ustawa o TK trafi do Senatu

Sejm uchwalił ustawę o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym autorstwa PiS. Zmienia ona m.in. zasady wyłaniania kandydatów na prezesa TK i wprowadza jego sześcioletnią kadencję. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Ustawa o statusie sędziów TK do podpisu prezydenta

Sejm przyjął w środę poprawki Senatu do ustawy o statusie sędziów TK. Ustawa wprowadza m.in. jawność oświadczeń majątkowych sędziów TK, zmienia też zasady ich odpowiedzialności dyscyplinarnej. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Pod sąd, bo... nie chciał wydrukować plakatu środowisk homoseksualnych

Odmówił wydrukowania plakatu, ma proces. Adam J., drukarz z Łodzi nie chciał wyprodukować materiałów promocyjnych dla fundacji zajmującej się m.in. prawami osób homoseksualnych. Za karę sąd nakazał mu wpłacić 200 złotych grzywny, ale drukarz z tą decyzją nie chciał się zgodzić. Dlatego też niezbędny był proces. Wcześniej w sprawie niewydrukowanego plakatu głos zabierał m.in. Zbigniew Ziobro.

Prezydent w Szwecji. Odznaczył przedstawicieli Polonii

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął trzydniową oficjalną wizytę w Szwecji od spotkania z Polonią w Sztokholmie. Prezydent wręczył zasłużonym działaczom polonijnym odznaczenia państwowe i podziękował im za kultywowanie polskiej tradycji i historii.

Sejm nie odrzucił projektu likwidacji gimnazjów

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektów: Prawa Oświatowego i Przepisów wprowadzających Prawo Oświatowe, o co wnioskowały PO i Nowoczesna. Projekty, zakładające m.in. likwidację gimnazjów, trafią do prac w komisjach: edukacji i samorządu.

Taksówkarz został zamordowany. Zatrzymano 25-latka

Śledczy badają okoliczności śmierci 65-letniego taksówkarza. Sekcja zwłok wykazała, że ktoś go udusił. Jest przełom w tej sprawie. Policja zatrzymała mężczyznę, który może mieć związek ze śmiercią taksówkarza.

"Proszę o minutę ciszy za tych, co zginęli"

Sejm uczcił minutą ciszy górników, którzy zginęli w katastrofie w należącej do KGHM kopalni Rudna w Polkowicach. Wniosek w tej sprawie złożył przed porannymi głosowaniami sekretarz stanu w KPRM Adam Lipiński.