Premier jedzie na Dolny Śląsk. Spotka się z górnikami

W związku z katastrofą w kopalni Rudna w Polkowicach premier Beata Szydło tuż po spotkaniu z premierem Malty uda się w środę na Dolny Śląsk, gdzie spotka się z górnikami - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Nie odbędzie się zaplanowane na środę posiedzenie rządu.

"To było podziemne trzęsienie ziemi, którego nie można przewidzieć. Przegraliśmy z naturą"

Po wtorkowym wstrząsie w kopalni Rudna w Polkowicach (woj. dolnośląskie) ratownicy szukają sześciu zaginionych górników. Z dwoma z nich mają kontakt wzrokowy. Do zawału doszło w magazynie w którym nie prowadzono eksploatacji. - Tam teoretycznie nie powinno się to wydarzyć. To było nie do przewidzenia. To klęska z naturą, przegraliśmy z naturą - mówił na antenie TVN24 Jerzy Markowski, ekspert ds. górnictwa.

PO chce uchwały ws. "wolności mediów i jawności pracy Sejmu"

PO chce, by jeszcze na obecnym posiedzeniu Sejmu posłowie przyjęli uchwałę ws. "wolności mediów i jawności pracy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej". Projekt uchwały ma w środę trafić na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Projekt PO ma związek z planowanymi przez Kuchcińskiego zmianami zasad pracy dziennikarzy w Sejmie.

Bielan: czyżby Frasyniuk sugerował, że PO chciała zrobić krzywdę Józefowi P.?

- Nie wiem, na jakiej podstawie Władysław Frasyniuk upolitycznia tę sprawę, skoro wiemy, że działania CBA zaczęły się za rządów Platformy Obywatelskiej - powiedział w "Jeden na jeden" wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Odniósł się w ten sposób do słów byłego działacza opozycji w PRL i Unii Wolności dotyczących zatrzymania byłego senatora PO Józefa P.

"Boję się i współczuję tym ludziom"

Dwóch górników nie żyje, a sześciu jest wciąż poszukiwanych w należącej do KGHM kopalni Rudna w Polkowicach (Dolnośląskie), gdzie wczoraj wieczorem doszło do silnego wstrząsu. Reporter TVN24 Tomasz Kanik rozmawiał z górnikiem, który szedł do pracy w kopalni Rudna na poranną zmianę.

Żalek: 90 procent środków dostają uprzywilejowane organizacje. Rabiej: to nieprawda

Niecały procent organizacji pozarządowych w Polsce konsumuje większość pieniędzy ze środków państwowych, chcemy wprowadzenia przejrzystości - mówił w "Kropce nad i" Jacek Żalek, wiceprzewodniczący klubu PiS (Polska Razem). - Doszło do ataku na cały sektor pozarządowy po to, by móc dawać pieniądze swoim, misiewiczom - odpowiedział mu Paweł Rabiej (Nowoczesna).

Strzelił do policjantów z broni gazowej, sam też został postrzelony

Podczas interwencji w Bydgoszczy padły strzały. 45-letni mężczyzna zaatakował dwóch policjantów, którzy przyjechali do jego mieszkania. Strzelił do nich z broni gazowej. Jeden z policjantów, broniąc się, postrzelił go w nogę. Mężczyzna trafił do szpitala. Przewieziono tam też obu funkcjonariuszy, którzy skarżyli się na problemy z oddychaniem i ze wzrokiem.

Te cuda z bursztynu budzą zachwyt

Bursztyn w nowoczesnej odsłonie. Do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska trafiło 35 kompletów biżuterii spod ręki polskich i europejskich twórców. Ich dzieła doceniano podczas konkursów, wkrótce będą budziły zachwyt gdańszczan. Niezwykłą biżuterię będzie można oglądać od 1 grudnia w Muzeum Bursztynu.

Pień wypełnili słomą, rusztowanie okryli folią. Ratują najstarsze drzewo w Polsce

W Henrykowie Lubańskim (woj. dolnośląskie) trwa walka o najstarsze w Polsce drzewo. Niemal 1300-letni cis, by przetrwać wciąż potrzebuje ludzkiej pomocy. Przed zimą musi być ocieplony i zabezpieczony przed podmuchami wiatru. Dlatego został osłonięty specjalną folią. Pierwsze efekty walki o wiekowe drzewo już widać. - Jest mu coraz lepiej. Zdrowieje w oczach - mówią opiekunowie cisa.

W garażu znaleźli trzy ciała. "Zatrucie spalinami"

W jednym z garaży na terenie Bolesławca (woj. dolnośląskie) znaleziono ciała trzech osób. Lekarz potwierdził zgon kobiety i dwóch mężczyzn. Cała trójka siedziała w zaparkowanym tam samochodzie. - Wyjaśniamy okoliczności tej sprawy, ale prawdopodobnie przyczyną śmierci było zatrucie spalinami - mówią policjanci.

Na sali maraton pytań o reformę edukacji. Przed Sejmem protest

Chcemy podnieść jakość polskiej edukacji, przestaniemy uczyć pod testy – mówiła w Sejmie minister edukacji narodowej Anna Zalewska, przedstawiając projekty ustaw wprowadzających reformę oświaty. Jednocześnie przed Sejmem kilkaset osób protestowało przeciwko reformie.

"Marynarka Wojenna nie jest dziś w stanie, którego byśmy oczekiwali. Czas najwyższy, by to się zmieniło"

Obchody 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP rozpoczęły się we wtorek na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, przy którym cumuje okręt-muzeum ORP Błyskawica. Biorą w nich udział prezydent Andrzej Duda i szef MON Antoni Macierewicz. - Po 27 lat zaniedbań i niedoinwestowania Marynarka Wojenna nie jest dziś w stanie, którego byśmy oczekiwali. Czas najwyższy, by to się zmieniło - powiedział Duda.

W brytyjskiej prasie emocje po wizycie premier Szydło. "Zaskakująca prośba"

Wizyta grupy polskich ministrów pod przewodnictwem Beaty Szydło w Londynie wywołała kilka emocjonalnych komentarzy w brytyjskiej prasie. Eurosceptyczne tabloidy krzyczą tytułami, że Polacy "domagają się" lub występują z "zaskakującą prośbą" o nauczanie języka polskiego w brytyjskich szkołach. Jeden z komentatorów zauważa też, iż rząd Theresy May nie przykładał specjalnej wagi do spotkania z Polakami.

Piąta ekshumacja smoleńska

We wtorek nad ranem na Wojskowych Powązkach ekshumowano ciało kolejnej ofiary katastrofy smoleńskiej. Należy do Aleksandra Szczygły.