"Ciamajdanu się siłowo nie rozwiązuje"

W środę przez wiele godzin toczyły się negocjacje na temat sposobów zakończenia kryzysu sejmowego, ale w tym samym czasie Senat przyjął bez poprawek budżet. - Obóz władzy nie zdał egzaminu z sytuacji kryzysowej - stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL). Niektórzy posłowie PiS bagatelizowali kontynuację protestu opozycji w sali sejmowej. - "Ciamajdanu" się siłowo nie rozwiązuje - ocenił Marek Suski (PiS).

"To nie jest przypadkowe, że numer tego posiedzenia nie padł"

- Jutro rano będzie zarząd PO i będzie klub PO. Wtedy podejmiemy decyzje dotyczące tego, w jakiej formie będziemy kontynuować protest - zapowiedziała w "Faktach po Faktach" Joanna Mucha, posłanka Platformy. - Ten przedłużający się, niemal miesięczny protest nie służy naszemu krajowi - ocenił z kolei poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Obrady Sejmu przerwane do czwartku. Grupa posłów wciąż na sali plenarnej

W środę o godzinie 19.00 rozpoczęło się posiedzenie Sejmu. Po kilku minutach marszałek Marek Kuchciński ogłosił przerwę do czwartku do godziny 10.00. Środowe obrady miały ruszyć w południe, jednak przez wiele godzin toczyły się negocjacje na temat sposobów zakończenia kryzysu sejmowego. W tym czasie Senat przyjął bez poprawek budżet. Zdaniem PiS zamyka to sprawę kontrowersji wokół sposobu przyjęcia tej ustawy. PO zapowiada, że nie zrezygnuje ze swoich postulatów i będzie kontynuować protest na sali plenarnej.

Reforma oświaty wchodzi w życie

W środę Prawo oświatowe i przepisy je wprowadzające zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw. Od 1 września system szkolny w Polsce tworzyć będą ośmioletnie szkoły podstawowe, czteroletnie licea ogólnokształcące i pięcioletnie technika.

Kaczyński: nie zgodzimy się na takie reguły

- Mam nadzieję, że jeszcze w środę, w nieodległym czasie, zostanie otwarte kolejne, 34. posiedzenie Sejmu - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zaznaczył, że rozpoczęcie obrad jest "rzeczą istotną z punktu widzenia polskiego parlamentaryzmu".

Wędkarze na Bałtyku spotykają delfina. "Pół dnia z nami pływał"

Delfiny odwiedzają Bałtyk. Do tej pory wydawało się, że dotarł tu jeden osobnik. Tylko w grudniu wypatrzyli go wędkarze z trzech łodzi. - Czas obserwacji i miejsca wskazują na to, że to nie jest jeden delfin. Może być ich teraz w Bałtyku więcej - mówi dr Iwona Pawliczka, szefowa Stacji Morskiej UG im. prof. Krzysztofa Skóry w Helu.

"Kierunek jest słuszny, ale...". Eksperci o pomyśle MON na używane F-16

Polskie lotnictwo wojskowe, choć otrzymało w ostatniej dekadzie 48 stosunkowo nowoczesnych myśliwców F-16, nadal jest w znacznej części latającym muzeum. Z tego powodu ujawnione analizy MON nad zakupem choćby trochę nowszych - ale używanych - maszyn F-16 mają sens. Jednak jak zaznaczają eksperci, jest bardzo dużo "ale", które czynią takie pomysły trudnymi do realizacji.

Policjanci zatrzymali córkę radnej PiS. Jest decyzja prokuratury

Prokuratura nie ma żadnych zastrzeżeń do działania policjantów, którzy w maju 2016 roku zabezpieczali Marsz Równości w Gdańsku. Wątpliwości śledczych nie budził też sposób, w jaki zatrzymano potem dziesięć osób, które miały zakłócać porządek. Wśród nich była córka gdańskiej radnej PiS.

Kolejne zawiadomienie ws. Mateusza Kijowskiego

Prokuratura Okręgowa w Warszawie rozpoczęła czynności sprawdzające w sprawie Mateusza Kijowskiego. To efekt złożonego przez osobę prywatną zawiadomienia o możliwości popełnienia oszustwa przez lidera KOD.

Surowszy wyrok dla zabójcy Wiktorii z Krapkowic. "Kara jedynie sprawiedliwa"

25 lata, a nie 14 spędzi w więzieniu Artur W. oskarżony o zabójstwo 15-latki z Krapkowic. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zmienił wyrok sądu niższej instancji. Nie miał wątpliwości, że był "rażąco niski", a apelacja obrony, która chciała złagodzenia kary "nie mogła zostać uznana za słuszną". Wyrok jest prawomocny.

"Grzybki", "potykacze" i stanowiska strzeleckie. Bałtyk odsłonił "pamiątki" po zimnej wojnie

Betonową kopułę i mini korytarz na plaży w Helu odsłoniły ostatnie szalejące sztormy, a na zdjęciach uwiecznił Grzegorz Elmiś. Pozostałości po czasach Układu Warszawskiego trafiły już do Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu. Muzealnicy przeczesali też plażę i trafili na kolejne niespodzianki odsłonięte przez morze. Niektóre mogą być groźne, więc lepiej tam na razie nie spacerować albo uważnie patrzeć pod nogi.

Chcieli 25 mln dolarów łapówki, zatrzymało ich CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwóch obcokrajowców, którzy żądali 25 mln dolarów na łapówki w zamian za korzystne decyzje przy dostawie polskich maszyn rolniczych do jednego z afrykańskich państw - poinformowało CBA. W sprawie zatrzymano też polskiego przedsiębiorcę.

Polacy przed brytyjskimi posłami o przemocy na Wyspach

Posłowie z komisji ds. polityki wewnętrznej w Izbie Gmin wysłuchali we wtorek opinii liderów polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii na temat wzrostu liczby przestępstw na tle nienawiści narodowościowej po referendum ws. wyjścia kraju z Unii Europejskiej.

Policja weszła do kilkunastu placówek medycznych. Śledztwo ws. sprzętu za ponad pół miliona

Policjanci na zlecenie krakowskiego wydziału Prokuratury Krajowej zabezpieczyli w kilkunastu placówkach medycznych dokumentację. Śledztwo dotyczy sprzętu medycznego wartego ponad pół miliona złotych. Chodzi o stenty, które trafiły do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Mogły nie być wykorzystywane do leczenia pacjentów tej placówki, tylko do przeprowadzanych tam nielegalnie odpłatnych zabiegów, które w dokumentacji opisywano jako szkolenia lekarzy.

Tego domaga się opozycja. Główne postulaty w punktach

Ponowne głosowanie nad ustawą budżetową - to główny postulat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, które od 16 grudnia prowadzą protest w sali plenarnej Sejmu. Przedstawiamy w punktach, czego jeszcze opozycja domaga się od Prawa i Sprawiedliwości.