Posłowie PO: podkomisja smoleńska boi się kompromitacji

Posłowie PO zapowiedzieli w piątek złożenie wniosku o pilne zwołanie posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej w sprawie wyników prac podkomisji smoleńskiej. Jak ocenili, podkomisja "boi się" przedstawić raport z obawy przed kompromitacją.

Skazali go za gwałt i morderstwo Małgosi, siedzi 18 lat. Prokuratura: jest niewinny

Wrocławska prokuratura występuje do Sądu Najwyższego z wnioskiem o wznowienie postępowania w sprawie Tomasza Komendy, który od 18 lat siedzi w więzieniu. Mężczyzna odsiaduje wyrok za brutalny gwałt i morderstwo nastoletniej Małgosi. - Zamierzamy wnosić o jego uniewinnienie - zapowiada Robert Tomankiewicz, naczelnik Dolnośląskiego Wydziału Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Reportaż "25 lat za niewinność" Grzegorza Głuszaka już dziś o godzinie 20.30 w "Superwizjerze" w TVN24 oraz w "Uwadze!" TVN o godz. 19.50.

Adam Bielan opowiada o swoich zarobkach. "Kompletnie oderwał się od rzeczywistości"

- Starcza mi do pierwszego. Zarabiam około dziesięciu tysięcy na rękę - powiedział w piątek w Radiu Zet Adam Bielan wicemarszałek Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Przyznał jednak, że gdyby nie zarabiała również jego żona, to "przy dwójce dzieci byłoby już gorzej w Warszawie". - Chyba nie wie, jakie są przeciętne zarobki w Polsce - komentował tę wypowiedź Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej.

"Chcemy, aby zakonnice były zatrudniane na umowę o pracę"

Czasem bez umowy, czasem za kiepskie albo żadne pieniądze - tak według siostry Jolanty Olech, urszulanki i sekretarki generalnej Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, pracują polskie zakonnice w instytucjach kościelnych. Dlatego, jak podkreśliła w rozmowie z Radiem PLUS Warszawa trwają starania, aby powstały wytyczne Episkopatu dotyczące zatrudnienia zakonnic. - Dążymy do sformalizowania tej sprawy - dodała.

Morderca w filharmonii zabił jej córkę. Walczyła o zadośćuczynienie, wygrała

Pięć lat po tym, jak w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze (województwo dolnośląskie) Michał M. zamordował ochroniarza i młodą harfistkę, zapadł wyrok w procesie cywilnym. Matka kobiety walczyła przed sądem o zadośćuczynienie za śmierć córki. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uznał, że należy jej się 250 tysięcy złotych. Taką kwotę będą musiały wspólnie zapłacić filharmonia i firma ochroniarska.

Obywatele RP uniewinnieni. "Są jeszcze wolne sądy"

"Sąd stwierdził, że prawo do kontrmanifestacji to podstawowe prawo demokratycznej debaty publicznej" - napisano na stronie internetowej Obywateli RP. Członkowie stowarzyszenia, Maciej Bajkowski oraz Arkadiusz Szczurek, usłyszeli wyroki uniewinniające. Dwa procesy dotyczyły wydarzeń, do jakich doszło podczas miesięcznic smoleńskich w ubiegłym roku.

Bielan o relacjach z USA: były pewne turbulencje

W polsko-amerykańskich relacjach w ostatnich tygodniach nastąpiły "pewne turbulencje" - stwierdził w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan. - Wyjdziemy z tego - podkreślił. Dodał, że stosunki z Waszyngtonem pozostają "bardzo dobre".

Policyjne kontrole kaskadowe na A2

Autostrada A2 to jeden z głównych szlaków komunikacyjnych Polski, dziennie przejeżdża nią średnio 40 tysięcy samochodów. W piątek policyjne patrole na tej trasie - na terenie województw łódzkiego i wielkopolskiego - prowadzą kontrole kaskadowe kierowców.

Skamlenie dochodziło z kontenera na śmieci. To był maleńki szczeniak

Tego dnia w Nowym Sączu był mróz, kilkanaście stopni na minusie. Jedna z mieszkanek miasta, przechodząc obok kontenera na śmieci, usłyszała skomlenie. - Gdy wraz z sąsiadem otworzyła pojemnik, znalazła reklamówkę, a w niej maleńkiego szczeniaka - relacjonuje Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

Pierwsza niedziela z zakazem handlu. "Węgry po roku wycofały się z tego pomysłu"

Może się okazać, że my - jako Polska - też się bardzo szybko z tego wycofamy - powiedział we "Wstajesz i wiesz" Jakub Stefaniak z PSL, komentując obowiązujący od 1 marca zakaz handlu w niedziele. Sklepy zostaną zamknięte na mocy nowych przepisów już w najbliższą niedzielę. Ustawa wyłącza z handlu w sumie 21 niedziel w tym roku. - Powstaje pytanie, czy nie będzie się to wiązało na przykład ze stratą dochodów - dodawała w TVN24 Barbara Dolniak (Nowoczesna).

Zostawili umierającą koleżankę w rowie. Sąd: kary więzienia i nawiązka

Sześć lat więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów oraz zapłata stu tysięcy złotych dla rodziców - taką karę wymierzył sąd nastolatkowi, który najpierw doprowadził do wypadku, nie udzielił pasażerce pomocy, a potem uciekł z miejsca zdarzenia. 19-letnia dziewczyna zmarła w rowie. Jego kolega, który pomógł w zacieraniu śladów, został skazany na dwa i pół roku pozbawienia wolności.

"Do Polski nie mogliśmy jechać. Jak już mogliśmy, to specjalnie mnie nie ciągnęło"

Losy trzech Polaków, którzy 50 lat temu musieli nagle wyjechać z kraju tylko dlatego, że mieli żydowskie pochodzenie. Dotarli do Szwecji, gdzie znaleźli dom, pracę i uznanie. Jeden został tłumaczem polskiej poezji, drugi reżyserem, trzeci - pierwszym w tym kraju kryminologiem. Jaki obraz Polski zapamiętali i czy nadal czują się Polakami? O tym rozmawiała z nimi w Szwecji reporterka "Faktów" TVN Magda Łucyan. Materiał magazynu "Czarno na białym".

"Rekordem jest to, że w ogóle gramy"

- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozkręca się dzięki temu, że Polacy są razem. To już jest pokoleniowe granie. Ci, którzy zaczynali z nami 26 lat temu, mają już swoje dzieci i przekazują to w naturalny sposób - powiedział w "Faktach po Faktach" Jerzy Owsiak, szef WOŚP. W drugiej części programu, gośćmi byli profesor Jadwiga Staniszkis oraz prezes zarządu Fundacji imienia Stefana Batorego, Aleksander Smolar.

Zatrzymali go 10 marca 1968 roku. "Szargali mnie potwornie po karcerach"

Krzysztof Topolski został zatrzymany 10 marca 1968 roku. W "Kropce nad i" powiedział, że pierwsze miesiące w zamknięciu były "koszmarem" - Szargali mnie potwornie po karcerach i to nie tych normalnych karcerach, tylko bardzo specjalnych - mówił. - Te siedem miesięcy było parszywych, złych, ciężkich.

"Rekordem jest to, że w ogóle gramy"

- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozkręca się dzięki temu, że Polacy są razem. To już jest pokoleniowe granie. Ci, którzy zaczynali z nami 26 lat temu, mają już swoje dzieci i przekazują to w naturalny sposób - powiedział w "Faktach po Faktach" Jerzy Owsiak, szef WOŚP.