"Nie jest mnie pani w stanie obrazić!"

Poseł Michał Kamiński (Unia Europejskich Demokratów) wyszedł w czwartek z sali, na której odbywało się posiedzenie sejmowej komisji kultury. Zrobił to, gdy usłyszał od przewodniczącej Elżbiety Kruk słowa: "ja ciągle się dziwię, że przeciętny poseł nie jest w stanie zrozumieć tego, co rozumie przeciętny Polak". Kamiński poinformował, że posłanka PiS nie jest w stanie go obrazić po czym wyszedł z sali. Posiedzenie dotyczyło uchwały w sprawie uczczenia setnej rocznicy objawień fatimskich. Kamiński wcześniej krytykował uchwałę i zapowiedział, że za nią nie zagłosuje.

"To usankcjonowanie cudu uchwałą". Komisja za uczczeniem objawień fatimskich

Mój mandat nie jest mandatem od objawień. Nie jesteśmy konferencją biskupów, nie jesteśmy gremium teologów, ale posłami, którzy mają się trochę innymi sprawami zajmować - mówił poseł Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów na posiedzeniu sejmowej komisji kultury. Mimo sprzeciwu posłów opozycji, komisja w czwartek przyjęła uchwałę czczącą setną rocznicę objawień fatimskich.

Premier: Deklaracja Rzymska zostanie przyjęta

Deklaracja, która zostanie przyjęta na szczycie Unii Europejskiej w Rzymie, nie jest ambitna na tyle, na ile oczekiwaliśmy, Europę stać na więcej, ale jest to dokument możliwy do przyjęcia przez wszystkie państwa w obecnej sytuacji politycznej - stwierdziła premier Beata Szydło przed wylotem do Rzymu.

"W złym smaku", "haniebne". O słowach premier Szydło głośno na Wyspach

Dzień po zamachu w Londynie premier Beata Szydło stwierdziła w "Jeden na jeden" w TVN24, że "nie da się" nie łączyć polityki migracyjnej z terroryzmem. Jej słowa wywołały falę komentarzy na Wyspach. Korespondent "Financial Times" Henry Foy nazwał tę wypowiedź "haniebną" i przypomniał, że zamachowiec urodził się w Wielkiej Brytanii.

"Ja wymyśliłem kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego"

Nie jest żadną tajemnicą, że jako pierwszy wysunąłem tę kandydaturę jesienią ubiegłego roku - powiedział wicepremier Jarosław Gowin o kandydaturze Jacka Saryusz-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej. Gowin dodał, że finalny efekt całego przedsięwzięcia "ocenia jako porażkę".

Macierewicz obiecywał śmigłowce. Najnowsze informacje z MON zaskakują

Przez miesiące minister obrony deklarował, że już lada dzień polskie wojsko dostanie dwa śmigłowce do "szkolenia i ćwiczeń". Początkowo miały być do końca 2016 roku, potem na początku lutego, a ostatnio - w marcu. Teraz MON przyznał, że nie są prowadzone żadne negocjacje w sprawie śmigłowców poza ogłoszonym w lutym przetargiem. To może oznaczać, że nie będzie maszyn zapowiadanych przez Macierewicza.

Powstanie tak zwana sieć szpitali

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację wprowadzającą tzw. sieć szpitali. - Ta ustawa stabilizuje sytuację szpitali, a przez to zabezpiecza interesy pacjentów - przekonywał przed głosowaniem minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Centrum dowodzenia na Nowogrodzkiej. Kto i jak często je odwiedza?

Siedziba PiS na Nowogrodzkiej w Warszawie to budynek mocno chroniony i sprawdzany, bo przyjeżdżają do niego politycy od premier po ministrów, a narady odbywają się regularnie. W tych wizytach politycy PiS nie widzą nic nadzwyczajnego, ale opozycja ma wątpliwości. Materiał magazynu "Polska i świat".

Szydło twardo o czterech postulatach. Wyważa otwarte drzwi?

Premier Beata Szydło stwierdziła w czwartek, że może nie przyjąć Deklaracji Rzymskiej, jeśli w dokumencie nie znajdą się ważne dla rządu w Warszawie zapisy. Wymieniła w tym kontekście cztery postulaty. Ze wstępnego projektu, do którego dotarł korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski, wynika, że bardzo zbliżone zapisy znajdują się w tekście.

Szydło: Wspólnota utknęła na mieliźnie

Europa musi być dziś jedna, niepodzielna i musi być silna siłą wszystkich suwerennych państw narodowych, które ją współtworzą. Musimy zrobić wszystko, by nie było następnych "exitów" - podkreśliła w czwartek w telewizyjnym wystąpieniu premier Beata Szydło.

Generał Bronowicz: nie chciałem tego przeżywać w mundurze, dlatego odszedłem

- Jeżeli pan generał Mirosław Różański w czasie żegnania się ze sztandarem publicznie oświadcza, że zrezygnował z tego stanowiska z powodu braku możliwości przygotowania żołnierzy do działań, to dla mnie jako żołnierza jest to bardzo poważny sygnał - komentował w "Faktach po Faktach" sytuację w polskiej armii generał Janusz Bronowicz, były Inspektor Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, dowódca VI zmiany Polskiego Kontyngentu w Afganistanie.

Minister Szyszko zostaje. Sejm przeciw wotum nieufności

W czwartek wieczorem Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności dla ministra środowiska Jana Szyszki. Głosowanie poprzedziła debata, w czasie której głos zabrał między innymi sam Szyszko, a także premier Beata Szydło, która broniła swojego ministra.

"Zostaniemy w pozie Rejtana na peronie"

Mam nadzieję, że minister Waszczykowski wytłumaczy pani premier, że taki gest Rejtana na nikim nie zrobi wrażenia - powiedział w czwartek Bronisław Komorowski. Były prezydent w "Faktach po Faktach" w TVN24 skomentował w ten sposób zapowiedź Beaty Szydło, że nie podpisze Deklaracji Rzymskiej, jeżeli nie zostaną w niej uwzględnione polskie postulaty.

Co dalej z BOR? Sprzeczne informacje na temat prac nad ustawą

Premier Beata Szydło miała zdecydować, że nad nową ustawą o Biurze Ochrony Rządu nie będzie już pracował resort spraw wewnętrznych i administracji. - Prace nad przyszłością funkcjonariuszy BOR przejęła kancelaria premiera - usłyszeliśmy w dwóch niezależnych od siebie źródłach. MSWiA jednak zaprzecza tym informacjom.