Poseł PiS: na chwilę obecną ONR nie jest zagrożeniem

Kilkanaście osób pokazało jakieś inne flagi niż biało-czerwone i mamy już problem. No, nie ma problemu, bo statystycznie rzecz biorąc idioci są wszędzie - tak poseł Marek Jakubiak, który niedawno odszedł z klubu Kukiz'15, skomentował pojawienie się na marszu 11 listopada flag między innymi Obozu Narodowo-Radykalnego. Jan Mosiński z PiS ocenił, że "na chwilę obecną" ONR nie jest zagrożeniem. - To niedopuszczalne, by negocjować ze środowiskami skrajnymi - stwierdził z kolei Borys Budka z PO.

"Rozp....... ten aparat". Reporterka zaatakowana podczas marszu

Podczas niedzielnego marszu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, organizowanego przez władze i narodowców, reporterka "Gazety Wyborczej" została zaatakowana przez kilku jego uczestników. Pod adresem kobiety padały wyzwiska, została popchnięta, jeden z demonstrantów chciał też zniszczyć jej sprzęt. - Być może została naruszona jej nietykalność cielesna - komentuje Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk.

Kwadrans rozmowy o Polsce. Dwie kwestie martwią Timmermansa

Poniedziałkowa dyskusja na temat polskiej praworządności w czasie unijnej Rady do spraw ogólnych zakończyła się już po 15 minutach. Głos zabrali jedynie wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans i polski ambasador Andrzej Sadoś, żadne inne państwo nie zabierało głosu. Ministrowie do sprawy powrócą na kolejnej Radzie państw unijnych w grudniu - informuje korespondent TVN24 w Brukseli, Maciej Sokołowski.

Kierowca wjechał pod szynobus, zginęły cztery osoby. Raport po wypadku

Kierowca samochodu osobowego najpierw zatrzymał się przed niestrzeżonym przejazdem kolejowym, a później ruszył. Państwowa Komisja Badań Wypadków Kolejowych opublikowała raport oceniający przebieg wypadku w Chmielowicach (woj. opolskie). Według ekspertów, kierowca samochodu nie zastosował się do przepisów ruchu drogowego. W zderzeniu zginęły cztery osoby.

"Z wyjątkową obrzydliwością należy podchodzić do tych, którzy gloryfikują totalitaryzmy"

Uroczystości z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przebiegły w atmosferze radosnego świętowania, były bezpieczne - zapewniał szef MSWiA Joachim Brudziński. Wskazując na obecną na marszu neofaszystowską organizację Forza Nuova, podkreślił, że "z wyjątkową obrzydliwością należy podchodzić do tych, którzy gloryfikują totalitaryzmy, jak i do tych, który tutaj w Polsce wchodzą w relacje z przedstawicielami partii odwołujących się do totalitaryzmów".

Biało-czerwone piramidy i pomnik Jezusa w Rio. Życzenia dla Polski z całego świata

"Kreatywność, gościnność, piękny język, smażone pierogi i... wiele innych powodów, dla których lubimy Polskę!" - napisał ambasador Niemiec Rolf Nikel w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W sobotę i niedzielę nie tylko jednak polscy sąsiedzi, ale państwa z całego świata przekazywały Polakom najlepsze życzenia. Podświetlonych na biało-czerwono zostało wiele znanych budowli.

Przygarnięta z lasu suczka zaczęła karmić... młodą kotkę

Jedna z wolontariuszek Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami nie mogła uwierzyć własnym oczom, kiedy zobaczyła, że przygarnięta z lasu suczka Mania karmi małą kotkę. Od razu sięgnęła po telefon i nagrała niecodzienną sytuację. "To prawdziwy cud. Teraz psio-kocia mama zadowolona karmi 'swoje-nieswoje' dziatki" - napisali inspektorzy portalu społecznościowym.

"Bardzo duże faux pas, mały skandalik polityczny"

Brak oficjalnego powitania Donalda Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej podczas obchodów z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest komentowany przez polityków. - To bardzo duże faux pas, mały skandalik polityczny, że Donald Tusk nie został przywitany jako członek jednego z najważniejszych organów Unii Europejskiej - ocenił Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz'15.

Około 100 zatrzymanych. Mieli zagrażać bezpieczeństwu uroczystości

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policja zatrzymały w dniach 8-11 listopada około 100 osób, które mogły zagrażać bezpieczeństwu uroczystości niepodległościowych. MSWiA i minister koordynator służb specjalnych poinformowali, że służby nie odnotowały poważniejszych zakłóceń porządku publicznego podczas niedzielnych państwowych uroczystości.

Dlaczego Tusk nie został przywitany? "Trzeba pytać ludzi zajmujących się protokołem"

Nie wiem w ogóle, że miała miejsce taka sytuacja - podkreślał szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl. Pytany, dlaczego prezydent Andrzej Duda nie wymienił Donalda Tuska, witając gości w czasie oficjalnych uroczystości z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odparł: - Trzeba o to pytać ludzi zajmujących się protokołem dyplomatycznym.

"Kilkanaście nieodpowiedzialnych osób nie może zniszczyć świętowania setkom tysięcy"

Jedna flaga Unii Europejskiej została spalona. To się absolutnie nie powinno wydarzyć - podkreślił w "Rozmowie Piaseckiego" Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, odnosząc się do incydentów na warszawskim marszu z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Zaznaczył, że kilkanaście incydentów "nie może zniszczyć świętowania przez setki tysięcy Polaków wielkiego narodowego święta", a sam marsz określił jako "sukces".

Dwa zdjęcia w jednym. Symboliczny obraz Warszawy

Niezwykły obraz z niedzielnego marszu w Warszawie opublikowała absolwentka Akademii Sztuk Pięknych Ada Zielińska. Zdjęcie, a w zasadzie montaż dwóch ujęć, na którym widać kobietę wyglądającą przez okno na zebrany na rondzie Dmowskiego tłum, podbiło media społecznościowe. - Nie spodziewałam się takiego zainteresowania - przyznaje autorka. Wyjaśniła, że chciała "w jednym kadrze pokazać dwie Polski".

"Ekstremalna Europa pokazuje siłę w Polsce". Zagraniczne media o marszu

11 listopada w Polsce świętowano 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Polskie władze podkreślały, że obchody przebiegły spokojnie, jednak entuzjazmu polityków nie podzielają zagraniczne media. W ich relacjach możemy przeczytać między innymi, że polscy liderzy szli ramię w ramię z prawicowymi radykałami. Hiszpański dziennik "El Pais" napisał: "Najbardziej ekstremalna i nacjonalistyczna Europa pokazuje swoją siłę w Polsce".

Politycy dziękują za bezpieczne obchody. "Pełen spokój i profesjonalizm"

Od prezydenta, po premiera i szefa MSWiA - polskie władze dziękują za udział w uroczystościach z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. "Brawa i ukłony dla Organizatorów!" - napisał w niedzielę wieczorem na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "Pełen spokój i profesjonalizm" - dodał w swoim wpisie premier Mateusz Morawiecki.

Sasin: potępiam spalenie flagi unijnej i wszelkie hasła, które nawoływały do nienawiści

Uważam, że w setną rocznicę odzyskania niepodległości powinno być 2,5 miliona ludzi w Warszawie - ocenił w specjalnym wydaniu "Kawy na ławę" w TVN24 Krzysztof Hetman (PSL). - Można było sześć miesięcy temu powiedzieć Polakom: słuchajcie, chodźmy wszyscy - dodał. - Ten marsz nie był wspólnotowy, bo jak widzę paloną flagę Unii Europejskiej, to to nie jest wspólnota - stwierdziła Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska). - Potępiam spalenie flagi unijnej. Potępiam wszelkie hasła, które nawoływały do nienawiści - odpowiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Marsz narodowców we Wrocławiu rozwiązany. Poleciały race i butelki, trzy osoby są ranne

Urząd miasta dopiero po około godzinie od pierwszych incydentów rozwiązał marsz narodowców, który w niedzielę przeszedł ulicami Wrocławia. Na jego trasie trzy osoby - w tym policjant - zostały trafione szklanymi butelkami. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz informuje, że przez brak wsparcia policji "informacja o rozwiązaniu marszu nie mogła zostać skutecznie przekazana organizatorowi".

Komorowski: liczę na to, że w Poznaniu znajdę lepszy sposób świętowania

Ja się cieszę, że w Poznaniu jest porządek i że on się także wyraża w formie obchodzenia święta niepodległości w sposób różny niż w wielu miejscach kraju - mówił w niedzielę w stolicy Wielkopolski Bronisław Komorowski. - Liczę na to, że w Poznaniu znajdę lepszy sposób świętowania święta niepodległości, lepszy i paradoksalnie chyba nowocześniejszy - powiedział. Były prezydent życzył Polakom "więcej radości".

Włoscy neofaszyści, płonąca unijna flaga i race w Warszawie

"Lwów i Wilno zawsze polskie", "Naszą drogą nacjonalizm" i "Pileckiego pamiętamy, komunistom żyć nie damy" to niektóre z haseł niesionych na niedzielnym marszu narodowców w Warszawie. Oprócz biało- czerwonych flag część osób niosła również zielone flagi Obozu Narodowo-Radykalnego oraz czarne flagi włoskich neofaszystów z ugrupowania Forza Nuova.