Petru zapowiada nowy projekt polityczny. "Jeśli Nowoczesna stopi się z PO"

Gdyby Nowoczesna miała zniknąć lub miałaby być wchłonięta przez Platformę, to byłaby moja osobista porażka - podkreślił Ryszard Petru pytany o przyszłość swojego ugrupowania. Gość "Piaskiem po oczach" w TVN24 nie wykluczył jednocześnie utworzenia nowego projektu politycznego, do którego mieliby wejść jego stronnicy z Nowoczesnej.

"Polacy skuć się w kajdanki nie pozwolą"

To było absolutnie niepotrzebne - ocenił Piotr Apel (Kukiz'15). - PiS takimi działaniami bardzo szybko przypomni społeczeństwu, jak wygląda PRL - podkreślał z kolei Andrzej Halicki (PO). Goście "Faktów po Faktach" w TVN24 komentowali w ten sposób zatrzymanie Władysława Frasyniuka, który w środę rano w kajdankach został wyprowadzony z domu przez policjantów.

"Używanie kajdanek ma służyć osiągnięciu psychicznej uległości"

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się od policji o wyjaśnienia dotyczące okoliczności zatrzymania Władysława Frasyniuka. Adam Bodnar wyjaśnił w "Tak jest" w TVN24, że chodzi o godzinę, o której interwencja miała miejsce, oraz o fakt użycia środków przymusu bezpośredniego wobec Frasyniuka. - Policjanci dobrze wiedzą, kiedy kajdanki zakładać z przodu, a kiedy z tyłu i jakie to ma konsekwencje - skomentował Bodnar.

Nowa opinia w sprawie katastrofy smoleńskiej "na nowo zredagowana". Prokuratura odpowiada

Załoga samolotu świadomie złamała przepisy bezpieczeństwa, nie znaleziono dowodów świadczących o wybuchu - tak według "Gazety Wyborczej" mają brzmieć główne ustalenia biegłych, którzy przygotowali opinię dla prokuratury w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku w kwietniu 2010 roku. "Opinia ta jest zredagowaną na nowo opinią z marca 2015 roku" - odpowiedziała na te doniesienia Prokuratura Krajowa.

"Juncker zadowolony z formy dialogu z Polską"

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Wilnie rozmawiał między innymi z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerki poinformował, że przewodniczący KE jest zadowolony z dialogu z Polską w sprawie procedury praworządności. Ponadto Duda spotkał się na Litwie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Polacy podzieleni ustawą o IPN. Sondaż

40 procent badanych popiera wprowadzenie przez nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej sankcji karnych za publiczne mówienie nieprawdy na temat odpowiedzialności państwa lub narodu polskiego za zbrodnie podczas II wojny światowej - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. 51 procent badanych uważa, że dezinformacji należy przeciwdziałać w inny sposób.

Skarbówka przepytuje nowożeńców. Ile za wesele? Kto fotografował?

Były kwiaty, życzenia, pierwszy taniec i... list od skarbówki. W Ostrowcu Świętokrzyskim urzędnicy skarbowi wysyłają nowożeńcom pisma z pytaniami o koszty organizacji wesela. - Te osoby nie były w żaden sposób kontrolowane, tylko była prośba o przekazanie informacji - wyjaśnia rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Kielcach.

"Bardzo mocny sygnał". Komentarze po słowach ambasadora USA

Nie milkną echa wypowiedzi ambasadora USA w Polsce Paula Jonesa dotyczące znowelizowanej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. - To świadczy, że dyplomacja nie działa - skomentował Ryszard Petru z Nowoczesnej. Natomiast politycy partii rządzącej z opiniami wolą poczekać na decyzję Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sporej ustawy.

Na K2 złamał przedramię, musiał wracać do Polski. "Czuję się jak dezerter"

Rafał Fronia, członek narodowej wyprawy na K2, musiał wrócić do Polski. Wszystko przez wypadek, do jakiego doszło podczas podchodzenia do obozu C1. Himalaista był gościem "Rozmowy Dnia" Radia Wrocław. - Jeśli ludzie będą zaaklimatyzowani i będzie okno pogodowe, to mają stuprocentową szansę na zdobycie szczytu - ocenił szanse kolegów na zdobycie K2.

Manifest PO i Nowoczesnej na wybory. "Odpowiada na pytanie, o co chcemy się bić"

Platforma Obywatelska i Nowoczesna ogłosiły w piątek w Sejmie wspólny manifest programowy na wybory samorządowe. Jak podkreślali politycy obu partii, ma to być krok milowy do wspólnej koalicji. - Odpowiada na zasadnicze pytanie, o co chcemy się bić w tych wyborach samorządowych, o jaką Polskę chcemy walczyć dla Polek i Polaków - wyjaśniał poseł PO Mariusz Witczak.

Morawiecki w Berlinie. Spotkanie z Angelą Merkel

Od ceremonii oficjalnego powitania przed Urzędem Kanclerskim w Berlinie rozpoczęło się w piątek spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Rozmowy dotyczą między innymi współpracy politycznej i gospodarczej, przyszłości UE oraz polityki migracyjnej.

Laserowy czujnik ma pomóc kierowcom i ocalić szlabany

Pierwszy w Polsce czujnik laserowy na przejeździe kolejowym we Wrocławiu ma poprawić bezpieczeństwo kierowców. I odciążyć pracowników kolei. Ci tylko w 2017 roku musieli ponad 160 razy naprawiać w tym miejscu uszkodzone rogatki. Wszystko przez to, że zautomatyzowane szlabany wielokrotnie opadały na auta. Dochodziło też do "uwięzień" samochodów, tuż przed mknącymi pociągami. - Dlatego wprowadziliśmy wirtualnego koordynatora - mówią kolejarze.

"Teraz prokuratura ma związane ręce". Reporter "Superwizjera" o planowanej zmianie prawa

- Jest takie słowo klucz: "publiczne", które powoduje, że prokuratura ma teraz związane ręce - powiedział w piątek we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Bertold Kittel, jeden z autorów głośnego reportażu "Superwizjera" TVN o polskich neonazistach. Komentował w ten sposób przepisy pozwalające ścigać osoby propagujące totalitaryzmy. Dodał, że cieszą go plany ministerstwa, by usunąć słowo "publiczne" z Kodeksu karnego.