"Walczymy, ale bez Was nie damy rady"

"Decyzje o pozostaniu w domu są trudne (…) ale konieczne – żebyśmy wkrótce nie musieli podejmować decyzji, któremu z pięciu duszących się pacjentów podłączyć ten jeden respirator, który mamy…" – przekonuje Lidia Stopyra, krakowska specjalistka chorób zakaźnych i kierowniczka oddziału chorób infekcyjnych i pediatrii w szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie.

"Jeżeli chcemy być wiarygodni, musimy powiedzieć jasno - trzeba być przygotowanym na różne scenariusze"

Musimy być przygotowani na scenariusz zarówno taki, że 25 marca życie zaczyna wracać do normalności, jak i na scenariusz, że kolejne tygodnie będziemy musieli spędzić w trybie określonym przez wskazówki sanepidu, przez wskazówki lekarzy, a także wskazówki rządowe - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (Porozumienie).

Scenariusze przebiegu epidemii. "Mamy dobre modele symulacyjne"

Musimy się odnieść do poczucia obowiązku wszystkich ludzi, którzy wracają z zagranicy. Pilnowanie kwarantanny domowej to działanie, które pomoże nie tylko im samym, ale też nam wszystkim - mówiła w "Dzień po dniu" w TVN24 wirusolog Maria Gańczak. Profesor opisała też scenariusz rozwoju epidemii przy ewentualnym braku działań prewencyjnych.

Czy mieszkańcy miast, w których powstały szpitale zakaźne, będą szczególnie narażeni na zakażenie?

Czy mieszkańcy miast, w których powstały szpitale jednoimienne, będą szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem? Czy należy dezynfekować zakupy przed włożeniem do lodówki? W programie "Koronawirus. Raport" w TVN24 specjaliści odpowiadali na wasze pytania dotyczące koronawirusa. W niedzielę gościem był doktor habilitowany nauk medycznych Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych.

"Im stosowniej się zachowamy, tym łatwiej przejdziemy przez ten egzamin. Bo to jest egzamin dla świata"

Nadchodzący tydzień powie nam bardzo dużo o tym, w którym kierunku będzie zmierzała sytuacja w Polsce - powiedział w programie "Debata Faktów: koronawirus" prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych profesor Robert Flisiak. Doktor Aneta Afelt z Uniwersytetu Warszawskiego oceniła, że "im stosowniej się zachowamy - stosując się do zarządzeń, dbając o siebie wzajemnie - tym łatwiej przejdziemy przez ten egzamin". - Bo to jest egzamin dla nas, dla Polaków, dla Europejczyków, dla świata - podkreśliła.

Co wiemy o koronawirusie? "Debata Faktów"

W programie "Debata Faktów: Koronawirus" zaproszeni goście rozmawiają o obecnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. W Polsce, jak i w innych krajach na całym świecie, podjęto w związku z tym wyjątkowe działania.

"Ten czas to rodzaj egzaminu, jakimi jesteśmy ludźmi"

- Myślę, że dobrze jest rozglądać się dookoła siebie. Ten czas to rodzaj egzaminu, jakimi jesteśmy ludźmi, na co nas stać i czy potrafimy myśleć nie tylko o sobie - powiedziała aktorka Małgorzata Kożuchowska, która była gościem "Dnia na żywo" w TVN24.

Gotują lekarzom za darmo. "Są na pierwszym froncie walki z chorobą"

Lekarze, pielęgniarki, załoga karetki. Każdy, kto w czasie epidemii pracuje w służbie zdrowia może liczyć na darmowy posiłek z restauracji, które biorą udział w akcjach #posilekdlalekarza oraz #gastropomaga. Chociaż obie inicjatywny organizują inne osoby, to cel jest jeden - pomoc tym, którzy "są na pierwszym froncie walki z chorobą".

Pierwsze samoloty z Polakami już na lotnisku w Warszawie. Operacja "LOT do domu" krok po kroku

Realizacja dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych, specjalne czartery i zgłaszanie zapotrzebowania na loty z tych regionów, do których polski przewoźnik nie organizuje specjalnych przelotów - to możliwości, jakie Polskie Linie Lotnicze LOT mają zapewnić Polakom, którzy chcą wrócić do kraju. Rzecznik LOT Michał Czernicki poinformował, że w niedzielę po Polaków poleci sześć samolotów - będą to dwa rejsy do USA i po jednym do Kanady, na Sri Lankę, do Wielkiej Brytanii i Portugalii. Pierwsze dwa samoloty - z Londynu i z Chicago - wylądowały już w Warszawie.

Produkowany w Polsce lek ma wspomagać walkę z koronawirusem

"Arechin" - lek produkowany w Polsce - został dopuszczony do zastosowania w leczeniu wspomagającym w zakażeniach SARS-CoV-2. Decyzję wydał Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. "Arechin" zawiera chlorochinę, która do tej pory stosowana była w leczeniu między innymi malarii i reumatoidalnego zapalenia stawów.

"Patrole policji będą wzmocnione przez wojsko"

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że w związku z założeniami, dotyczącymi znacznego wzrostu liczby osób poddanych kwarantannie, wojsko wspomoże patrole policji. - Wojsko będzie też do dyspozycji samorządów - dodał.

Straciła niemal 30 tysięcy złotych. Oszukał ją "lekarz z Jemenu"

Poznali się przez internet. On twierdził, że jest chirurgiem pracującym na misji ONZ w Jemenie. Później 63-letniej mieszkance Dolnego Śląska wyznał miłość i obiecał przyjazd do Polski. W końcu do ukochanej nie dotarł, ale oszukał ją na niemal 30 tysięcy złotych. Oszusta szuka policja.

Ksiądz latał nad miastem. "To nie happening, to nadzieja w tej nadzwyczajnej sytuacji, w której się znajdujemy"

Rundka awionetką nad Wrocławiem i okolicami. Na pokładzie eucharystia, relikwie Jana Pawła II i figura Maryi. Proboszcz parafii w Żórawinie - pasjonat lotnictwa - w niekonwencjonalny sposób pomodlił się w intencji "oddalenia pandemii koronawirusa od naszego regionu, miasta Wrocławia, Ojczyzny, Europy i całego świata". - Kościół jest wszędzie tam, gdzie Bóg jest kochany - mówił wczoraj arcybiskup Stanisław Gądecki.