"Rząd nie zrobił tego, co obiecywał. To nie były obietnice dotyczące transferów socjalnych"

Jest zawieszenie ze strony przedsiębiorców. Czekają, co będzie. Jest duża niepewność co do polityki rządu, ale i niepewność globalna - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 ekspertka arbitrażu dr Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz. Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, zwrócił uwagę, że rząd w kwestii gospodarki "nie zrobił tego, co obiecywał na samym początku kadencji". W programie rozmawiano o gospodarczym podsumowaniu 2019 roku oraz prognozach na przyszły rok. - Bardzo trudno powiedzieć, co będzie w drugiej połowie przyszłego roku, ale na razie nie widzę sygnałów kryzysowych - przekonywał ekonomista Ignacy Morawski.

Niewyjaśnione zatonięcie. Historia ORP Orzeł

W czwartkowym "Czarno na białym" ponownie pojawi się reportaż Joanny Hac-Mroczki, a w nim wyjątkowe zdjęcia i wciąż niewyjaśniona historia legendarnego polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł, który w 1940 roku z nieznanych przyczyn zatonął z kilkudziesięcioosobową załogą w Morzu Północnym.

Od "wyjęcia" do wszczepienia. W cztery godziny nowe serce

34 razy w mijającym roku wojskowe samoloty transportowe wzbijały się w powietrze, by przewieźć organy do przeszczepów ratujących życie. "Akcja Serce", bo tak nazywana jest każda taka operacja, trwa od 1985 roku. W ostatnich latach odbywa się coraz częściej.

11 ofiar wypadków, ponad 400 pożarów. Święta na półmetku

W pierwszy dzień świąt na drogach w całej Polsce doszło do 36 wypadków drogowych, w których zginęły 3 osoby, a 43 zostały ranne - poinformowała w czwartek st. asp. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji. Tylko w środę policjanci zatrzymali 175 nietrzeźwych kierowców.

Nowotwór zabrał jej włosy i nadzieję. Internauci dali szansę na nowe życie

Jeszcze rok temu 5-letnia Samirka bała się, czy ma jeszcze jakąś przyszłość i czy na jej małej główce pojawią się znów włosy. Dziewczynka walczyła z potężnym i nieobliczalnym przeciwnikiem: neuroblastomą. Nowotwór układu nerwowego najpierw zniszczył jej zdrowie, potem zaczął odbierać nadzieję. Internauci ją przywrócili.

"Widzisz, Lewicki, co miłość może...". "Podły apasz", aktorka i trzy kule

Antonina dogorywała przez dwie godziny. Jej kochanek twierdził, że zabił ją z miłości i sam - jak twierdził - chciał odebrać sobie życie, ale zabrakło mu kul. Sekcja zwłok dowiodła jednak wyrachowania zbrodni: Kazimierz strzelił do kochanki, ubrał się, po czym oddał kolejne dwa strzały. A potem poszedł zjeść obiad.

"Na naszych oczach rozsypuje się opieka psychiatryczna. Nie istnieje praktycznie geriatria"

Mamy zdefiniowane problemy w ochronie zdrowia. I brak działań - podkreśliła w "Faktach po Faktach" przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok. Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego profesor Mirosław Wielgoś mówił między innymi o tym, jak powinno się kształcić kadry medyczne. O bolączkach systemu opieki zdrowotnej dyskutowali także doktor Tomasz Karauda z Porozumienia Rezydentów i profesor Cezary Szczylik z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.

Ministerstwo edukacji chce wprowadzić cztery nowe zawody

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, by już od września w szkołach branżowych i technikach mogli kształcić się przyszli zdobnicy ceramiki, technicy spawalnictwa, mechanicy oraz technicy pojazdów kolejowych. O wprowadzenie nowych zawodów starały się dwa resorty - infrastruktury oraz przedsiębiorczości i technologii.

Przewodniczący nowej KRS: mimo wyroku Rada nie przestanie nominować sędziów

Pomimo wyroku Izby Pracy Sądu Najwyższego Krajowa Rada Sądownictwa nie przestanie nominować sędziów - zapewnił przewodniczący Rady, sędzia Leszek Mazur. Zapowiedział też, że prawdopodobnie już w lutym nowa KRS będzie opiniować kandydatów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wcześniej pierwsza prezes tego sądu, profesor Małgorzata Gersdorf, zaapelowała do KRS, aby ta wstrzymała się z opiniowaniem kandydatów.

"Warto sobie powiedzieć, czy te święta mają szansę cokolwiek zmienić w moim życiu"

Kiedy pomylą się nam ornamenty z fundamentami, to one bardzo szybko wysysają z nas to, co jest związane z entuzjazmem, radością. Bardzo często mamy skłonność przykrywania twardą, sztywną skorupą tradycji czegoś, co jest bardzo proste i oczywiste - wskazywał w TVN24 dominikanin, ojciec Jacek Szymczak. Mówił o tym, co należy zrobić, aby same przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia nie przysłoniły ich głównego przesłania.

Arcybiskup Głódź o "lekcji dla różnych notabli". Homilia metropolity gdańskiego

Trzeba bronić wiary, kultury i tradycji, bowiem Kościół jako wspólnota wiary to nie muzealny zabytek - mówił podczas pasterki w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański mówił o współczesnych zagrożeniach dla rodziny, przypomniał też postać kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego postępowanie - jak wskazywał - "to także lekcja dla różnych notabli".

Kardynał Nycz: przychodzimy w środku nocy i stawiamy ciągle te same pytania

W centrum świąt Bożego Narodzenia jest Eucharystia - powiedział metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz podczas uroczystej pasterki, której przewodniczył w kościele św. Andrzeja Apostoła w Warszawie. - Przychodzimy co roku, w środku nocy, w Wigilię Bożego Narodzenia do kościoła i stawiamy sobie ciągle te same pytania i szukamy na nie coraz pełniejszej i głębszej odpowiedzi - mówił.

Prymas Polski: Bóg przedstawia się nam w małym dziecku

Boże Narodzenie nie jest wzruszającą historią, zachowaną dla potomnych w starodawnych kronikach. Nie jest opowieścią, którą przekazują sobie ludzie z pokolenia na pokolenie. Boże Narodzenie jest wydarzeniem - mówił w trakcie mszy pasterskiej w katedrze gnieźnieńskiej prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "w ten sposób sam Bóg przedstawia się nam w małym dziecku, owiniętym w pieluszki i położonym w żłobie".

"Żywa szopka" przy bazylice franciszkanów

Tradycyjnie w wigilię przy bazylice oo. franciszkanów w Krakowie stanęła "żywa szopka". Stajenkę ze świętą rodziną i prawdziwymi zwierzętami będzie można podziwiać także w dzień Bożego Narodzenia, od godziny 14 do 19.

Wycinka lasu pod cmentarz? "Gdzieś to miejsce pochówku musi być"

Żadna decyzja nie została jeszcze podjęta - powiedział metropolita białostocki arcybiskup Tadeusz Wojda, pytany o plany utworzenia cmentarza w miejscu Lasu Turczyńskiego nieopodal Białegostoku. Przedsięwzięcie wiązałoby się z wycinką, przeciwko czemu protestuje część okolicznych mieszkańców. - Wiem, że to jest trudne, ale gdzieś to miejsce pochówku musi być - przekonywał hierarcha.

Motocyklista zginął podczas pościgu. Policjant stanie przed sądem

O spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego w trakcie pościgu za motocyklistą oskarżyła giżycka prokuratura policjanta z Olsztyna. Według śledczych, policyjne auto uderzyło przodem w tylne koło jednośladu, przez co motocyklista wpadł pod samochód. 23-latek zginął na miejscu. Policjantowi grozi do 8 lat więzienia.