Kaczyński: próby przeciwstawiania się przeprowadzeniu wyborów spotkają się z zastosowaniem wszystkich środków 

Źródło:
TVN24, PAP
Kaczyński o terminie wyborów: w dalszym ciągu niektórzy chcą odrzucić rozwiązania konstytucyjne
Kaczyński o terminie wyborów: w dalszym ciągu niektórzy chcą odrzucić rozwiązania konstytucyjne
wideo 2/25
Kaczyński o terminie wyborów: w dalszym ciągu niektórzy chcą odrzucić rozwiązania konstytucyjne

- Ci, którzy to proponują, sieją zamęt i za nic mają konstytucję - powiedział o propozycji organizacji wyborów później niż 28 czerwca Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Jak podkreślił, w kwestii terminu "nie ma żadnej możliwości przeprowadzenia kolejnych zmian".

12 maja Sejm uchwalił nową ustawę dotyczącą wyborów prezydenckich w tym roku. Zakłada ona, że głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego. W zeszły czwartek ustawą zajęły się połączone senackie komisje, które we wtorek kontynuowały prace. Termin wyborów wciąż nie został ogłoszony.

Raport tvn24.pl: Wybory prezydenckie

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro oraz szef Porozumienia Jarosław Gowin odnieśli się w środę po południu do kwestii terminu wyborów.

Kaczyński: sieją po prostu zamęt i za nic mają konstytucję

- Wydawało się, że wszystko jest rozstrzygnięte, ale okazało się, że niektórzy chcą w dalszym ciągu odrzucać rozwiązania konstytucyjne. Stoją za tym czysto partykularne interesy - stwierdził Jarosław Kaczyński. - Z całą pewnością nie jest to interes Polski i nie jest to w żadnym razie zgodne z konstytucją - powiedział. Według prezesa PiS, ostatni termin, który pozwoliłby na to, by "szóstego sierpnia wybrany byłby i zaprzysiężony już prezydent, to 28 czerwca".

- Jeżeli 28 czerwca odbędą się wybory, to wtedy, mimo wykorzystania wszystkich innych terminów, na przykład przez Sąd Najwyższy, i tak ten akt mógłby nastąpić - ocenił.

Kaczyński podkreślił, że nie ma tu możliwości przeprowadzenia zmian. - Ci, którzy to proponują, sieją po prostu zamęt i za nic mają konstytucję, niezależnie od tego, jak często się na nią powołują - powiedział. - Nasze stanowisko jest wspólne, jednoznaczne. Wybory będą przeprowadzone. Jeżeli będą jakieś próby przeciwstawiania się temu, to będziemy wykorzystywali wszystkie środki, jakie przynależą państwu, po to, żeby prawo zostało wykonane, żeby podstawowa instytucja demokracji, czyli wybory, były w Polsce faktem - zaznaczył.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Gowin: chcę zaapelować do liderów opozycji, żeby przestali się ośmieszać

- W ciągu kilku ostatnich tygodni w imieniu całej Zjednoczonej Prawicy prowadziłem rozmowy z klubami opozycyjnymi na temat przyjęcia wysuniętego przez Prawo i Sprawiedliwość, Porozumienie i Solidarną Polskę projektu zmiany konstytucji. Ten projekt przewidywał wprowadzenie jednej siedmioletniej kadencji prezydenckiej z automatycznym przedłużeniem prezydentury pana prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata. A zatem pozwalało to nam przeprowadzić wybory w okresie, kiedy - jak wszystko na to wskazuje - będą bezpieczne - przypomniał przewodniczący Porozumienia Jarosław Gowin.

Jak stwierdził, przekonał się, że partie i kluby opozycyjne "są jeszcze bardziej ze sobą skłócone niż niechętne obozowi Zjednoczonej Prawicy". - Wszystko wskazuje na to, że ta nagła wolta opozycji, próba przesunięcia wyborów na sierpień, to jest element jakichś wojenek w obrębie opozycji. Chcę zaapelować do liderów opozycji, żeby przestali się ośmieszać. Żeby przestali grać interesem Polski w imię bardzo partykularnych interesików swoich partii. Wybory muszą odbyć się w terminie, który jest zgodny z konstytucją - dodał.

Morawiecki: wybory w czerwcu powinny się odbyć, wybory się w czerwcu odbędą

Gowin: chcę zaapelować do liderów opozycji, żeby przestali się ośmieszać
Gowin: chcę zaapelować do liderów opozycji, żeby przestali się ośmieszać

Ziobro: przeciąganie kampanii wyborczej nie służy Polakom

- Przeciąganie kampanii wyborczej nie służy interesom Polaków. Nie służy polskiej gospodarce, która została nadszarpnięta pandemią, podobnie jak gospodarki wielu państw na świecie. W naszym interesie jest to, aby jak najszybciej zagwarantować stabilność polityczną wszystkim ośrodkom władzy, zwłaszcza tak ważnej jak urząd prezydenta, po to, aby politycy - ufam, że wszystkich stron politycznych - mogli koncentrować się na wzmocnieniu dobrych procesów w gospodarce - mówił szef Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości - prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Zdaniem Ziobry, "wydłużanie kampanii, przeciąganie na określony czas nie służy temu celowi". - Dlatego też apeluję do przedstawicieli opozycji, żeby zachowali się odpowiedzialnie i serio realizowali swoje zobowiązania wobec wyborców - dodał.

Ziobro: przeciąganie kampanii wyborczej nie służy Polakom, gospodarce
Ziobro: przeciąganie kampanii wyborczej nie służy Polakom, gospodarce TVN24

Bortniczuk: to wyraz odpowiedzialności za państwo

Oświadczenie Kaczyńskiego komentowali w środę goście programu "Tak jest" w TVN24. Kamil Bortniczuk z Porozumienia stwierdził, że "to wyraz odpowiedzialności za państwo, za demokrację".

- Martwię się o to, że politykom Platformy Obywatelskiej być może nie zależy na tym, żeby wybory wygrać, żeby konkurować, tylko na niekończącej zadymie, biciu w dzwony i sugerowaniu, że jest coś nie tak z demokracją - powiedział poseł. I dodał, że formacji rządzącej "chodzi o to, żeby wyjść z tego impasu, w którym się znaleźliśmy".

Bortniczuk: słowa Kaczyńskiego to wyraz odpowiedzialności za państwo
Bortniczuk: słowa Kaczyńskiego to wyraz odpowiedzialności za państwoTVN24

Morawska-Stanecka: Sejm pracuje w pośpiechu, Senat zgodnie z parlamentarnymi standardami

Wicemarszałek Senatu z Lewicy Gabriela Morawska-Stanecka uznała, że "Kaczyński powiedział, że Senat pracuje zbyt wolno". - Ja wiem, że od 2015 roku wszyscy się przyzwyczaili do tego, że Sejm pracuje jeden dzień, Senat w nocy, a nad ranem pan prezydent podpisuje ustawę - powiedziała.

Podkreśliła jednak, że Senat obecnej kadencji "stara się poprawiać te ustawy, które w pośpiechu, z naruszeniem zasad poprawnej legislacji tworzy Sejm". - Senat pracuje w normalnym trybie, obraduje w komisjach, prosi ekspertów opinię i zastanawia się nad tym, co zrobić, żeby ustawy poprawiać. To jest standard w parlamencie, ale przez ostatnie cztery lata zapomniano, że w Sejmie też tak powinna wyglądać praca - dodała Morawska-Stanecka.

Morawska-Stanecka: Sejm pracuje w pośpiechu, Senat zgodnie z parlamentarnymi standardami
Morawska-Stanecka: Sejm pracuje w pośpiechu, Senat zgodnie z parlamentarnymi standardamiTVN24

Grabiec: Kaczyński bardzo boi spadku notowań prezydenta Dudy

Również Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej, powiedział, że jego zdaniem tezy formułowane przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego w sprawie opóźniania prac w Senacie nie są prawdziwe. - Senat pracuje normalnie, w ustawie uchwalonej przez Sejm znalazły się przepisy, które utrudniają przeprowadzenie wyborów, a Senat próbuje to naprawić - zaznaczył w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Jego zdaniem, "prezes Kaczyński skupił się na dacie, zdaje się, że się bardzo boi spadku notowań prezydenta Andrzeja Dudy i PiS". - My jesteśmy gotowi do wyborów w każdej dacie, uważamy, że Rafał Trzaskowski wygra te wybory, czy one się odbędą 28 czerwca, czy później - dodał Grabiec.

Kosiniak-Kamysz: Kaczyński odwraca kota ogonem

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz apelował w Sejmie do Kaczyńskiego, by ten "nie odwracał kota ogonem" i nie straszył Polaków opozycją.

- Prezes Kaczyński dzisiaj próbuje przedstawić sytuację, w której on chce dobrze, tylko jest opozycja, która mu uniemożliwia. Robi to od pięciu lat i próbuje w taki sposób przedstawiać wizję świata. Tak nie jest, to premier nie publikuje uchwały PKW, to marszałek Sejmu nie zarządza wyborów. To przez was mamy kolosalne zamieszanie, bo nie chcieliście wprowadzić stanu klęski żywiołowej i w konstytucyjny sposób przenieść wyborów - podkreślił. Jego zdaniem to obóz rządzący doprowadził Polskę do "ruiny organizacyjnej" i "chaosu konstytucyjnego".

Bosak: każdy termin jest dobry, pod warunkiem, że wybory zostaną poprzedzone uczciwą kampanią wyborczą

Według Krzysztofa Bosaka z Konfederacji "każdy termin jest dobry, pod warunkiem, że wybory zostaną poprzedzone uczciwą kampanią wyborczą oraz będą prawidłowo zorganizowane i policzone".

Stwierdził też, że "konstytucja nie precyzuje terminu wyborów". - Pani marszałek Sejmu nie ogłosiła kalendarza wyborczego, w związku z tym nie ma żadnej podstawy prawnej do tego, żeby jakiś termin faworyzować, albo jakimś terminem straszyć - zaznaczył, odnosząc się do oświadczenia Kaczyńskiego. Jak dodał, "zarówno liderzy PiS, jak i PO powinni spokojnie zaczekać na ogłoszenie kalendarza wyborczego i nie podnosić niepotrzebnie poziomu konfliktu politycznego".

Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej czeka na publikację

Zarządzone na 10 maja wybory prezydenckie nie odbyły się. Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej tego dnia uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw.

§ 2. Marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14 dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw.

Uchwała PKW nie została dotąd opublikowana. Zgodnie z ustawą o wydawaniu aktów normatywnych, Dziennik Ustaw i Monitor Polski wydaje Prezes Rady Ministrów przy pomocy Rządowego Centrum Legislacji.

Autorka/Autor:akw, tmw, ads/b

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium