"Ukraińcy oddali stery państwa kandydatowi bez żadnego doświadczenia politycznego"

Wołodymyr Zełenski, komik i showman, nie jest dla Ukraińców postacią nieznaną, bo go "od lat znają i lubią" - zauważył Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. – Ale nigdy nie sprawdzał się jako polityk. To symboliczne zwycięstwo wielkiej tęsknoty za zmianą - tak ekspert skomentował sondażowe wyniki II tury wyborów prezydenckich na Ukrainie, według których Zełenski zdecydowanie wygrał z Petrem Poroszenką.

"Mamy tendencję do mitologizowania i wyolbrzymiania sporu, który jest w Polsce"

Jeżeli ktoś nas nie chce słuchać i jest zamknięty na rację, to trzeba znaleźć inny temat. A przy stole to jest łatwe - zwróciła uwagę w "Faktach po Faktach" dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, psycholożka i terapeutka uzależnień. Pisarka Krystyna Kofta zadeklarowała, że sama nie jest osobą, która unika wyrażenia poglądu na politykę. - Problem z tym rozmawianiem i ze sporami jest taki, że nas nikt nie uczy rozmawiać, spierać się - ocenił socjolog, prof. Andrzej Rychard.

Arcybiskup o "bożku tolerancji" i "akceptacji wobec wynaturzeń"

Ład społeczny i pokój poczyna czasem podważać agresja hałaśliwych antychrześcijańskich prądów i ideologii, apologia relatywizmu, który bywa, że za nic ma pojęcia zła i prawdy, wynosi na piedestał społecznej akceptacji bożka tolerancji - powiedział w niedzielę podczas mszy rezurekcyjnej w Bazylice w Gdańsku-Oliwie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Ocenił, że strajk nauczycieli krzywdzi uczniów.

"Życzymy sobie, aby panowała między nami zgoda, życzymy sobie jedności w ojczyźnie"

Do bycia świadkami zmartwychwstałego Jezusa wezwał wiernych w wielkanocną niedzielę metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. - Pan zmartwychwstał. On żyje i chce, abyś żył! - podkreślał prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. - Chrześcijanie Europy, obudźcie się - apelował w Częstochowie biskup Antoni Długosz. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź mówił natomiast o "wynoszeniu na piedestał bożka tolerancji".

Nie zmniejszą ruchu samochodów, bo przybywa osób starszych i otyłych

"Rośnie istotnie udział osób starszych w strukturze ludności", a "do tego dołączą problemy wynikające z chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość" - zauważa prezydent Gliwic. Wniosek: "nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania ruchu na ulicy Zwycięstwa, gdyż byłoby to wbrew przyszłym potrzebom mieszkańców". Mieszkańcy jednak protestują.

Rząd "najwyraźniej gra w nierówną grę z nauczycielami i chce ich zastraszyć"

- Na jesieni wróci normalność, będzie taki rząd, który będzie was traktował poważnie - zwrócił się do protestujących nauczycieli w "Kawie na ławę" w TVN24 Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej. - Dzisiaj widzimy ewidentne nakręcanie strony społecznej, strony związkowej, strony nauczycielskiej do tego, aby ten strajk kontynuować - ocenił prezydencki rzecznik Błażej Spychalski.

Powstawała ponad 20 lat, widziało ją tylko kilka osób. Teraz unikatową kolekcję kupiło miasto

Znaczek z Adolfem Hitlerem na pocztówce z 1909 roku. Maszynopis z ręcznymi rysunkami Antoniego Garnuszewskiego, zdjęcia Tczewa robione przez żołnierzy Wehrmachtu. Poza tym książki, mapy, plany miasta, medale, gazety. Tczewski kolekcjoner zbierał to wszystko przez ponad 20 lat. Zbiory ekspert wycenił na 94,3 tysiąca złotych. - Są tyle warte - podkreśla Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

Wielkanocny stół według Magdy Gessler

Wielkanocny stół to taki, na którym zadbamy o produkty ziemi polskiej - mówi w rozmowie z porankiem "Wstajesz i weekend" restauratorka Magda Gessler. Jej zdaniem "w Polsce można znaleźć rzeczy genialne, które są w ogóle niedoceniane w innych krajach".

Jajo, czyli z czego powstało wszystko

Czy jajo jest światem, który wyłania się z chaosu, czy chaosem, z którego wykluwa się świat? Są różne teorie. Jedno jest pewne – jajko łączy nas z różnymi kulturami. Było zalane krwią i skąpane we łzach. Było magiczne. Na jego punkcie oszaleli surrealiści. Brzmi poważnie? Powinno, bo to wcale nie są jaja.

Z Jerozolimy do Miechowa. Wielkanoc w polskiej tradycji

Wielkanoc jest świętem ruchomym, obchodzonym w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca i jest główną uroczystością roku liturgicznego, od której oblicza się kalendarz najważniejszych świąt kościelnych. Święta Wielkanocne są najbardziej radosne w roku dla katolików.

"Dobro może znajdować sobie drogę w naszym życiu"

Szukajmy Chrystusa żyjącego w naszym życiu. Nie możemy przyjmować Go tylko jako dobrego przykładu z przeszłości, pobożnego wspomnienia – mówił w sobotę w Gnieźnie w trakcie liturgii Wigilii Paschalnej prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. - Bez zmartwychwstania Chrystusa istnienie religii chrześcijańskiej byłoby niezrozumiałe - wskazywał metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki.

"Inicjatywa odezwania się do prymasa jest inicjatywą dobrą"

Obserwuję z wielkim zaniepokojeniem zaostrzenie sprawy wokół tego strajku - powiedział w "Faktach po Faktach" ekonomista, Ryszard Bugaj. Ocenił, że protest nauczycieli "wzmacnia głęboki podział w Polsce". Były marszałek Sejmu Ludwik Dorn przekonywał, że nauczyciele w rozmowach na temat postulatów wykazali "sporą elastyczność", a stanowisko strony rządowej pozostaje "sztywne". Goście programu komentowali także pomysł, by Kościół katolicki stał się mediatorem w sporze.

DNA z peruki, odnaleziony list i przełom w śledztwie sprzed 27 lat

"Kochany mój, nie mogę jak zwykle spać". "Codziennie płaczę z rozpaczy, że nie wychodzi, że nasze sposoby zawodzą" - to fragmenty listu odnalezionego 27 lat po niewyjaśnionym morderstwie we wsi Sobota. Między innymi on doprowadził do przełomu, który umożliwił postawienie zarzutów dwóm osobom - żonie i znajomemu zamordowanego. Materiał magazynu "Superwizjer".

"Sytuacja, którą możemy porównać z Francją w okresie post-Vichy". Premier o zmianach w systemie sprawiedliwości

Fakt, że sędziowie nigdy nie byli odpowiednio traktowani w przypadku naruszenia prawa, stworzył taką sytuację, że 80 do 85 procent społeczeństwa popiera nas - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas "Transatlantyckiego dialogu" na Uniwersytecie Nowojorskim. Jednym z tematów środowej dyskusji była kwestia praworządności w Polsce. Wprowadzane zmiany w wymiarze sprawiedliwości szef polskiego rządu porównał do rozliczenia kolaborantów po II wojnie światowej we Francji.

"To może być medialna pułapka dla nauczycieli"

Pięknym gestem solidarności z nauczycielami ze strony uczelni polskich byłoby przesunięcie rekrutacji - oceniła w programie "Babilon" TVN24 BiS filozofka Katarzyna Kasia, mówiąc o trwającym strajku nauczycieli. Krytyczka literacka Justyna Sobolewska dodała, że to, co proponuje nauczycielom rząd, "to nie jest w żaden sposób spełnienie postulatów".

Karambol na A4. Sześcioro rannych, w tym dzieci

Sześć osób, w tym troje dzieci, zostało rannych w zderzeniu siedmiu samochodów, do którego doszło w sobotę w miejscowości Wokowice (Małopolskie). - Poszkodowani trafili do szpitala, ich życiu nic nie zagraża - poinformowała Barbara Szczerba z zespołu prasowego małopolskiej policji.