Do godziny 21 w niedzielę trwa głosowanie w wyborach na urząd prezydenta. W związku ze stanem epidemii po raz pierwszy w wyborach prezydenckich głosowanie odbywa się metodą tradycyjną w lokalach wyborczych oraz metodą korespondencyjną. W miejscowościach turystycznych na Pomorzu, między innymi w Krynicy Morskiej, Jastrzębiej Górze, Ustce, Helu, Sopocie uruchomiono rezerwy kart do głosowania. - Niektóre gminy zgłosiły się już do nas po raz drugi po karty - poinformował komisarz wyborczy w Słupsku Tomasz Kowalczyk.
W niedzielę o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich. Zgodnie z przepisami lokale wyborcze będą czynne do godziny 21. Od północy z piątku na sobotę obowiązuje cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia wyborów. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się o godzinie 21.
Warszawa: Około godziny 19 na warszawskim Grochowie w lokalach wyborczych nadal był duży ruch, głosowało wielu wyborców - szczególnie ludzi młodych. Tak było m.in. w lokalach wyborczych w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich przy ulicy Majdańskiej.
Niektórzy spośród wyborców oddają głosy całymi rodzinami bezpośrednio po swoim przyjeździe do stolicy z weekendu spędzonego poza miastem lub u rodziny w innych miejscowościach.
Nieco mniejszy ruch był natomiast w lokalach wyborczych znajdujących się w Szkole Podstawowej nr 141 im. majora Henryka Sucharskiego przy ul. Szaserów.
We wszystkich komisjach konieczne może się okazać jednak kilkuminutowe oczekiwanie na oddanie głosu. W związku z środkami ostrożności spowodowanymi przez pandemię koronawirusa trzeba zachować wymagany dystans między poszczególnymi osobami, zaś w sali, gdzie znajduje się lokal wyborczy, nie może być zbyt wielu osób. Wchodząc do budynku trzeba zdezynfekować ręce.
Dlatego wszyscy, którzy przychodzą oddać głos, często muszą czekać, aż z lokalu wyborczego wyjdzie osoba głosująca przed nimi. W lokalu wyborczym wyborca ma obowiązek zakrywania ust i nosa. Członek komisji prosi wyborcę o zdjęcie na chwilę maseczki, aby go zidentyfikować, a następnie wydaje mu kartę do głosowania
20:13
Wielkopolska: Rzecznik wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak poinformował, że policjanci dostali w niedzielę informację o zakłóceniu ciszy wyborczej na ul. Umultowskiej w Poznaniu. - Do komisji wyborczej jeden z jej członków podjechał swoim prywatnym samochodem oklejonym plakatami wyborczymi – powiedział.
Dodał, że policja otrzymała także zgłoszenie z podpoznańskiego Puszczykowa, gdzie w sobotę w nocy ktoś powrzucał do skrzynek pocztowych na dwóch ulicach ulotki wyborcze. Także w sobotę policja ukarała mandatem kierowcę z Pobiedzisk, który pojechał na zakupy samochodem, z plakatem jednego z kandydatów przyklejonym do szyby auta.
19:44
Małopolska: - W Zakopanem uruchomiono całą rezerwę kart do głosowania i ściągnięto rezerwy z miasta Nowy Targ i z gminy Nowy Targ – mówiła dyrektorka delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu Maria Zięba.
Liczba rezerwowych kart wynosi 10 proc. w stosunku do liczby uprawnionych do głosowania w danej miejscowości. W Zakopanem jest to 2 tys. 300 kart, jednak obecnie z uwagi na okres wakacyjny pod Tatrami przebywa bardzo duża liczba turystów, stąd wynikła potrzeba dowiezienia kart z sąsiedniego powiatu.
W Krynicy-Zdroju już do godzin południowych uruchomiono całą rezerwę kart do głosowania w liczbie 1800 sztuk.
Ponadto rezerwowe karty do głosowania uruchomiono w innych miejscowościach turystycznych Małopolski na przykład w Szczawnicy, Bukowinie Tatrzańskiej, Zawoi, Gródku nad Dunajcem, Spytkowicach, Kościelisku czy Poroninie.
W Małopolsce notowane są też rekordy frekwencji. Frekwencja w Zakopanem na godz. 17. wyniosła 55 proc. W Krynicy-Zdroju ponad 57 proc., a w jednym z lokali w uzdrowisku frekwencja przekroczyła 81 proc. W gminie Laskowa do godz. 17. zagłosowało 64 proc. wyborców.
19:38
Warmińsko-mazurskie: Oficer prasowy warmińsko-mazurskiej policji Rafał Jackowski poinformował, że w Iławie podopieczny Domu Pomocy Społecznej wyniósł z lokalu kartę wyborczą, co jest przestępstwem. - Prowadzimy w tej sprawie postępowanie - powiedział Jackowski.
W Działdowie zgłoszono policji zniszczenie 12 banerów o wartości 1,2 tys. zł. - Będziemy ustalać, kiedy do tego doszło, dziś nam to zgłoszono - powiedział Jackowski.
W niedzielę po południu w Giżycku policja odnotowała dwa incydenty związane z naruszeniem ciszy wyborczej - zerwano jeden plakat wyborczy, a w jego miejsce naklejono nowy. Na razie nie wiadomo, czy obu czynów dokonała ta sama osoba, czy nie.
19:23
Warmińsko-mazurskie: W gminie Gołdap jeden z członków komisji wyborczej był pod wpływem alkoholu. Został zwolniony ze składu, a jego nieobecność nie zakłóci pracy komisji - poinformował komisarz wyborczy w Olsztynie Tomasz Konopko.
- Stwierdziliśmy, że osoba pracująca w komisji wyborczej miała promil alkoholu w organizmie" - powiedziałoficer prasowy warmińsko-mazurskiej policji Rafał Jackowski. Dodał, że policja wszczęła w tej sprawie postępowania i zawiadomiła okręgową komisję w Olsztynie.
Komisarz wyborczy w Olsztynie Tomasz Konopko powiedział, że pijana osoba została zwolniona z prac komisji. - Ale skład komisji jest szeroki, brak tej jednej osoby nie wpływa na możliwość pracy tej komisji - powiedział Konopko. Dodał, że osoba ta rano stawiła się do pracy w komisji trzeźwa. - W ciągu dnia osoba ta miała przerwę w pracy i gdy wróciła po tej przerwie, stwierdzono, że jest pod wpływem alkoholu - dodał Konopko.
19:07
Warmińsko-mazurskie: Komisarz wyborczy w Olsztynie Tomasz Konopko poinformował w niedzielę po południu, że już blisko 40 komisji wyborczych zwróciło się o uruchomienie rezerwy kart do głosowania.
- Rezerwy takie fizycznie znajdują się u wójtów i burmistrzów. Dodatkowe karty są komisjom wydawane po wydaniu w tej sprawie uchwały przez okręgowa komisję wyborczą - powiedział Konopko i dodał, że uchwały takie są na bieżąco podejmowane. Rezerwy kart uruchamia się, gdy komisja wyda wyborcom 80 proc. kart do głosowania, które posiada.
18:47
Szef PKW: komisje w Stanach Zjednoczonych zakończyło się głosowanie. Komisje liczą głosy, nie otrzymaliśmy jeszcze danych.
18:43
PKW: konferencję planujemy na jutro na godzinę 10.00, jeśli spłyną dane, to się nimi podzielimy.
18:41
PKW: nie mamy żadnych informacji, które miałyby wpływ na przedłużenie ciszy wyborczej. Jeżeli nie będzie konferencji prasowej do 21.00, to będzie oznaczać, że cisza wyborcza nie została przedłużona. Kolejna konferencja zgodnie z planem odbędzie się o 22.00.
18:34
Szef PKW: najniższą frekwencję zanotowano do godz. 17 w Gdańsku - 50,98 proc., Katowicach 51,71 proc. i ex aequo w Gorzowie Wielkopolskim i Łodzi - 51,91 proc.
W stosunku do liczby uprawnionych najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Klwów, powiat przysuski, województwo mazowieckie - frekwencja wyniosła tam 81,52 proc.
Do godz. 17 najmniej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Kolonowskie, powiat strzelecki, województwo opolskie - frekwencja wyniosła tam 35,59 proc.
18:34
Szef PKW: Spośród dużych miast najwyższą frekwencję wyborczą zanotowano do godz. 17 w Warszawie - 57,69 proc., Zielonej Górze - 57,24 proc. i Poznaniu - 55,8 proc.
18:34
PKW: w pierwszej turze o 17.00 frekwencja wyniosła 47,89 proc. W 2015 - 40,51 proc.
18:33
PKW: W wyborach prezydenta RP według stanu na godzinę 17. w dniu 12 lipca 2020 roku, liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, czyli liczba osób ujętych w spisach wyborców w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 29 359 152 osoby. Wydano karty do głosowania 15 295 512 osobom uprawnionym do głosowania, co stanowi 52,1 procent w stosunku do liczby osób uprawnionych do udziału w tych wyborach.
18:32
Przewodnicząca PKW: nadal mamy dobre wiadomości
18:31
Rozpoczyna się druga konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej.
W całym kraju do godziny 14.00 w niedzielę policjanci odnotowali 382 incydenty związane z niedzielnymi wyborami. Większość z nich dotyczyła zrywania plakatów i umieszczania na nich obraźliwych napisów - powiedział w niedzielę podkomisarz Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.
17:32
Hiszpania: Ambasador RP w Madrycie Marzenna Adamczyk odnotowała dużą frekwencję w organizowanej na terenie Hiszpanii drugiej turze polskich wyborów prezydenckich. Wskazała, że komisje wyborcze pracują bez zakłóceń.
Ambasador wskazała, że korespondencyjna forma organizowania wyborów nie odstraszyła od udziału w nich Polaków na terytorium Hiszpanii, gdzie wybory organizowane są za pośrednictwem trzech obwodowych komisji wyborczych. Dwie z nich działają w Madrycie, a trzecia – w Barcelonie.
Jak powiedziała ambasador Adamczyk, wprawdzie w niedzielę nie można dostarczać osobiście pakietów z kartą do głosowania, ale członkowie komisji wyborczych oczekują, że do godz. 21 mogą dotrzeć jeszcze koperty przekazywane przez kurierów.
- To bardzo ważne, że pomimo trudności spowodowanych pandemią i wyjątkowej formuły tych wyborów tak wielu Polaków mieszkających w Hiszpanii zdecydowało się oddać swój głos. Bardzo się z tego cieszę, bo oznacza to, że hiszpańska Polonia nieustannie utrzymuje bliskie związki z krajem - wskazała.
Kujawsko-pomorskie: Do złamania ciszy wyborczej doszło w Bydgoszczy, Golubiu-Dobrzyniu, Grudziądzu, Inowrocławiu, Nakle nad Notecią, Włocławku i Żninie. W większości były to przypadki uszkodzenia lub zniszczenia plakatów wyborczych, ale też agitacji i kradzieży baneru.
W sobotę w regionie kujawsko-pomorskim policja otrzymała sześć zgłoszeń o złamaniu ciszy wyborczej w Bydgoszczy, Aleksandrowie Kujawskim, Sępólnie Krajeńskim i Żninie. Dotyczyły one kradzieży banera, zniszczenia plakatów, umieszczenia ulotek za wycieraczkami samochodów i wrzucenia ulotek wyborczych do skrzynki pocztowej.
17:22
Pomorze: Według danych PKW frekwencja na godzinę 12 w drugiej turze wyborów prezydenckich wyniosła na Pomorzu 24,28 proc. Do tego czasu najwięcej uprawnionych poszło do urn w powiecie puckim- 30,74 proc., następnie w powiecie nowodworskim - 30,71 proc. oraz w Sopocie- 29,90 proc. Najmniej osób zagłosowało do tej pory w powiecie sztumskim - 18,23 proc.
Ogółem w województwie jest 1 397 obwodów i 1 751 955 uprawnionych do głosowania.
Przedstawiciele słupskiej i gdańskiej delegatury KBW poinformowali, że głosowanie w II turze wyborów prezydenckich przebiega w województwie pomorskim bez zakłóceń.
17:13
Pomorze: Od niedzielnego poranka kolejki chętnych do głosowania ustawiają się przed lokalami wyborczymi w miejscach odwiedzanych przez turystów.
Jak powiedział w niedzielę komisarz wyborczy w Słupsku Tomasz Kowalczyk, komisje wyborcze zlokalizowane w popularnych kurortach nadmorskich wydają rezerwowe karty do głosowania.
- Rezerwy kart uruchamiamy w zasadzie co chwilę. W gminach i miejscowościach nadmorskich, takich jak Jastarnia, Hel, Władysławowo Ustka, Lębork. Niektóre gminy zgłosiły się już do nas po raz drugi - wyjaśnił.
Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej, na godzinę 12.00 najwyższą frekwencję w Polsce odnotowano w Krynicy Morskiej (pow. nowodworski), gdzie zagłosowało 52,36 proc. uprawnionych. Tam również uruchomione zostały rezerwy kart.
- Rzeczywiście w miejscowościach nadmorskich odnotowujemy wysoką frekwencję. Oprócz Krynicy Morskiej, rezerwy kart wyborczych uruchomiliśmy już między innymi Sopocie i Stegnie, czyli w tych typowo turystycznych miastach – powiedziała zastępca przewodniczącego Okręgowej Komisji Wyborczej w Gdańsku Julia Kuciel.
17:09
Pomorze: W miejscowościach turystycznych, między innymi w Krynicy Morskiej, Jastrzębiej Górze, Ustce, Helu, Sopocie uruchomiono rezerwy kart do głosowania.
17:08
Rozpoczynamy relację z niedzieli wyborczej. 12 lipca do 21.00 odbywa się druga tura wyborów prezydenckich. Tym samym trwa cisza wyborcza.
Jak oddać głos?
Wyborcy mogą oddać głos na jednego z dwóch kandydatów. Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata na karcie do głosowania.
Obwody głosowania
PKW informowała wcześniej, że powołano 27 230 obwodów głosowania, w tym stałych: 25 433, w szpitalach: 799, w zakładach karnych: 94, w aresztach śledczych: 45, w oddziałach zewnętrznych zakładów karnych: 33, w domach pomocy społecznej: 646, w domach studenckich: 3. Przekazał także, że na statkach powołano osiem obwodów, a zagranicą 169. Powołano również 49 Okręgowych Komisji Wyborczych.
Zakaz agitacji
Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, w czasie trwania ciszy wyborczej nie można prowadzić agitacji wyborczej, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to także internetu.
PKW przypomina, że naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży, zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów - przestępstwo.
Za złamanie ciszy wyborczej, czyli zakazu agitacji wyborczej, grozi grzywna. Najwyższa, od 500 tysięcy złotych do 1 miliona złotych, grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.
PKW zaznacza jednocześnie, że o tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy. Wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.