"Rezerwy kart uruchamiamy w zasadzie co chwilę"

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Kolejka do lokalu wyborczego w Rewalu
Kolejka do lokalu wyborczego w RewaluTVN24
wideo 2/9
Kolejka do lokalu wyborczego w RewaluTVN24

Do godziny 21 w niedzielę trwa głosowanie w wyborach na urząd prezydenta. W związku ze stanem epidemii po raz pierwszy w wyborach prezydenckich głosowanie odbywa się metodą tradycyjną w lokalach wyborczych oraz metodą korespondencyjną. W miejscowościach turystycznych na Pomorzu, między innymi w Krynicy Morskiej, Jastrzębiej Górze, Ustce, Helu, Sopocie uruchomiono rezerwy kart do głosowania. - Niektóre gminy zgłosiły się już do nas po raz drugi po karty - poinformował komisarz wyborczy w Słupsku Tomasz Kowalczyk.

W niedzielę o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich. Zgodnie z przepisami lokale wyborcze będą czynne do godziny 21. Od północy z piątku na sobotę obowiązuje cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia wyborów. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się o godzinie 21.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 20:24

    Na antenie TVN24 i w serwisie TVN24 GO rozpoczął się wieczór wyborczy "Czas decyzji". Kończymy naszą relację i zapraszamy na relację z wieczoru wyborczego w TVN24.

  • 20:16

    Warszawa: Około godziny 19 na warszawskim Grochowie w lokalach wyborczych nadal był duży ruch, głosowało wielu wyborców - szczególnie ludzi młodych. Tak było m.in. w lokalach wyborczych w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich przy ulicy Majdańskiej.

    Niektórzy spośród wyborców oddają głosy całymi rodzinami bezpośrednio po swoim przyjeździe do stolicy z weekendu spędzonego poza miastem lub u rodziny w innych miejscowościach.

    Nieco mniejszy ruch był natomiast w lokalach wyborczych znajdujących się w Szkole Podstawowej nr 141 im. majora Henryka Sucharskiego przy ul. Szaserów.

    We wszystkich komisjach konieczne może się okazać jednak kilkuminutowe oczekiwanie na oddanie głosu. W związku z środkami ostrożności spowodowanymi przez pandemię koronawirusa trzeba zachować wymagany dystans między poszczególnymi osobami, zaś w sali, gdzie znajduje się lokal wyborczy, nie może być zbyt wielu osób. Wchodząc do budynku trzeba zdezynfekować ręce.

    Dlatego wszyscy, którzy przychodzą oddać głos, często muszą czekać, aż z lokalu wyborczego wyjdzie osoba głosująca przed nimi. W lokalu wyborczym wyborca ma obowiązek zakrywania ust i nosa. Członek komisji prosi wyborcę o zdjęcie na chwilę maseczki, aby go zidentyfikować, a następnie wydaje mu kartę do głosowania

  • 20:13

    Wielkopolska: Rzecznik wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak poinformował, że policjanci dostali w niedzielę informację o zakłóceniu ciszy wyborczej na ul. Umultowskiej w Poznaniu. - Do komisji wyborczej jeden z jej członków podjechał swoim prywatnym samochodem oklejonym plakatami wyborczymi – powiedział.

    Dodał, że policja otrzymała także zgłoszenie z podpoznańskiego Puszczykowa, gdzie w sobotę w nocy ktoś powrzucał do skrzynek pocztowych na dwóch ulicach ulotki wyborcze. Także w sobotę policja ukarała mandatem kierowcę z Pobiedzisk, który pojechał na zakupy samochodem, z plakatem jednego z kandydatów przyklejonym do szyby auta.

  • 19:44

    Małopolska: - W Zakopanem uruchomiono całą rezerwę kart do głosowania i ściągnięto rezerwy z miasta Nowy Targ i z gminy Nowy Targ – mówiła dyrektorka delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu Maria Zięba.

    Liczba rezerwowych kart wynosi 10 proc. w stosunku do liczby uprawnionych do głosowania w danej miejscowości. W Zakopanem jest to 2 tys. 300 kart, jednak obecnie z uwagi na okres wakacyjny pod Tatrami przebywa bardzo duża liczba turystów, stąd wynikła potrzeba dowiezienia kart z sąsiedniego powiatu.

    W Krynicy-Zdroju już do godzin południowych uruchomiono całą rezerwę kart do głosowania w liczbie 1800 sztuk.

    Ponadto rezerwowe karty do głosowania uruchomiono w innych miejscowościach turystycznych Małopolski na przykład w Szczawnicy, Bukowinie Tatrzańskiej, Zawoi, Gródku nad Dunajcem, Spytkowicach, Kościelisku czy Poroninie.

    W Małopolsce notowane są też rekordy frekwencji. Frekwencja w Zakopanem na godz. 17. wyniosła 55 proc. W Krynicy-Zdroju ponad 57 proc., a w jednym z lokali w uzdrowisku frekwencja przekroczyła 81 proc. W gminie Laskowa do godz. 17. zagłosowało 64 proc. wyborców.

    Problemy z kartami wyborczymi na Podhalu

  • 19:38

    Warmińsko-mazurskie: Oficer prasowy warmińsko-mazurskiej policji Rafał Jackowski poinformował, że w Iławie podopieczny Domu Pomocy Społecznej wyniósł z lokalu kartę wyborczą, co jest przestępstwem. - Prowadzimy w tej sprawie postępowanie - powiedział Jackowski.

    W Działdowie zgłoszono policji zniszczenie 12 banerów o wartości 1,2 tys. zł. - Będziemy ustalać, kiedy do tego doszło, dziś nam to zgłoszono - powiedział Jackowski.

    W niedzielę po południu w Giżycku policja odnotowała dwa incydenty związane z naruszeniem ciszy wyborczej - zerwano jeden plakat wyborczy, a w jego miejsce naklejono nowy. Na razie nie wiadomo, czy obu czynów dokonała ta sama osoba, czy nie.

  • 19:23

    Warmińsko-mazurskie: W gminie Gołdap jeden z członków komisji wyborczej był pod wpływem alkoholu. Został zwolniony ze składu, a jego nieobecność nie zakłóci pracy komisji - poinformował komisarz wyborczy w Olsztynie Tomasz Konopko.

    - Stwierdziliśmy, że osoba pracująca w komisji wyborczej miała promil alkoholu w organizmie" - powiedziałoficer prasowy warmińsko-mazurskiej policji Rafał Jackowski. Dodał, że policja wszczęła w tej sprawie postępowania i zawiadomiła okręgową komisję w Olsztynie.

    Komisarz wyborczy w Olsztynie Tomasz Konopko powiedział, że pijana osoba została zwolniona z prac komisji. - Ale skład komisji jest szeroki, brak tej jednej osoby nie wpływa na możliwość pracy tej komisji - powiedział Konopko. Dodał, że osoba ta rano stawiła się do pracy w komisji trzeźwa. - W ciągu dnia osoba ta miała przerwę w pracy i gdy wróciła po tej przerwie, stwierdzono, że jest pod wpływem alkoholu - dodał Konopko.

  • 19:07

    Warmińsko-mazurskie: Komisarz wyborczy w Olsztynie Tomasz Konopko poinformował w niedzielę po południu, że już blisko 40 komisji wyborczych zwróciło się o uruchomienie rezerwy kart do głosowania.

    - Rezerwy takie fizycznie znajdują się u wójtów i burmistrzów. Dodatkowe karty są komisjom wydawane po wydaniu w tej sprawie uchwały przez okręgowa komisję wyborczą - powiedział Konopko i dodał, że uchwały takie są na bieżąco podejmowane. Rezerwy kart uruchamia się, gdy komisja wyda wyborcom 80 proc. kart do głosowania, które posiada.

  • 18:47

    Szef PKW: komisje w Stanach Zjednoczonych zakończyło się głosowanie. Komisje liczą głosy, nie otrzymaliśmy jeszcze danych.

  • 18:43

    PKW: konferencję planujemy na jutro na godzinę 10.00, jeśli spłyną dane, to się nimi podzielimy.

  • 18:41

    PKW: nie mamy żadnych informacji, które miałyby wpływ na przedłużenie ciszy wyborczej. Jeżeli nie będzie konferencji prasowej do 21.00, to będzie oznaczać, że cisza wyborcza nie została przedłużona. Kolejna konferencja zgodnie z planem odbędzie się o 22.00.

  • 18:34

    Szef PKW: najniższą frekwencję zanotowano do godz. 17 w Gdańsku - 50,98 proc., Katowicach 51,71 proc. i ex aequo w Gorzowie Wielkopolskim i Łodzi - 51,91 proc.

    W stosunku do liczby uprawnionych najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Klwów, powiat przysuski, województwo mazowieckie - frekwencja wyniosła tam 81,52 proc.

    Do godz. 17 najmniej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Kolonowskie, powiat strzelecki, województwo opolskie - frekwencja wyniosła tam 35,59 proc.

  • 18:34

    Szef PKW: Spośród dużych miast najwyższą frekwencję wyborczą zanotowano do godz. 17 w Warszawie - 57,69 proc., Zielonej Górze - 57,24 proc. i Poznaniu - 55,8 proc.

  • 18:34

    PKW: w pierwszej turze o 17.00 frekwencja wyniosła 47,89 proc. W 2015 - 40,51 proc.

  • 18:33

    PKW: W wyborach prezydenta RP według stanu na godzinę 17. w dniu 12 lipca 2020 roku, liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, czyli liczba osób ujętych w spisach wyborców w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 29 359 152 osoby. Wydano karty do głosowania 15 295 512 osobom uprawnionym do głosowania, co stanowi 52,1 procent w stosunku do liczby osób uprawnionych do udziału w tych wyborach.

    PKW podała frekwencję na godzinę 17

  • 18:32

    Przewodnicząca PKW: nadal mamy dobre wiadomości

  • 18:31

    Rozpoczyna się druga konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej.

  • 18:28

    O godzinie 20.20 rozpocznie się wieczór wyborczy "Czas decyzji" na antenie TVN24 oraz w internecie na platformie TVN24 GO.

  • 18:24

    Kraków:Kiedy pani Jolanta chciała zagłosować, usłyszała od komisji wyborczej, że przy jej nazwisku jest już podpis. Jak się okazało, w polu błędnie podpisała się sąsiadka kobiety. Po kilku godzinach pani Jolanta ponownie pojawiła się lokalu, ale znowu nie mogła oddać głosu. Dostała zaświadczenie o odmowie wydania karty. Zamierza złożyć w tej sprawie skargę do urzędu miasta.

    Pani Jolanta dostała zaświadczenie o odmowie wydania karty

  • 18:06

    Warszawa: W niektórych miejscach są spore kolejki, a na godzinę 12 stolica miała największą frekwencję wśród największych miast w kraju - 28,72 proc.

    Krzesła dla wyborców na Mokotowie

  • 17:56

    W całym kraju do godziny 14.00 w niedzielę policjanci odnotowali 382 incydenty związane z niedzielnymi wyborami. Większość z nich dotyczyła zrywania plakatów i umieszczania na nich obraźliwych napisów - powiedział w niedzielę podkomisarz Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.

  • 17:32

    Hiszpania: Ambasador RP w Madrycie Marzenna Adamczyk odnotowała dużą frekwencję w organizowanej na terenie Hiszpanii drugiej turze polskich wyborów prezydenckich. Wskazała, że komisje wyborcze pracują bez zakłóceń.

    Ambasador wskazała, że korespondencyjna forma organizowania wyborów nie odstraszyła od udziału w nich Polaków na terytorium Hiszpanii, gdzie wybory organizowane są za pośrednictwem trzech obwodowych komisji wyborczych. Dwie z nich działają w Madrycie, a trzecia – w Barcelonie.

    Jak powiedziała ambasador Adamczyk, wprawdzie w niedzielę nie można dostarczać osobiście pakietów z kartą do głosowania, ale członkowie komisji wyborczych oczekują, że do godz. 21 mogą dotrzeć jeszcze koperty przekazywane przez kurierów.

    - To bardzo ważne, że pomimo trudności spowodowanych pandemią i wyjątkowej formuły tych wyborów tak wielu Polaków mieszkających w Hiszpanii zdecydowało się oddać swój głos. Bardzo się z tego cieszę, bo oznacza to, że hiszpańska Polonia nieustannie utrzymuje bliskie związki z krajem - wskazała.

    CZYTAJ WIĘCEJ: POLACY GŁOSUJĄ ZA GRANICĄ>>>

    Polacy głosują w Niemczech. Zarejestrowało się więcej osób niż w I turze

  • 17:22

    Kujawsko-pomorskie: Do złamania ciszy wyborczej doszło w Bydgoszczy, Golubiu-Dobrzyniu, Grudziądzu, Inowrocławiu, Nakle nad Notecią, Włocławku i Żninie. W większości były to przypadki uszkodzenia lub zniszczenia plakatów wyborczych, ale też agitacji i kradzieży baneru.

    W sobotę w regionie kujawsko-pomorskim policja otrzymała sześć zgłoszeń o złamaniu ciszy wyborczej w Bydgoszczy, Aleksandrowie Kujawskim, Sępólnie Krajeńskim i Żninie. Dotyczyły one kradzieży banera, zniszczenia plakatów, umieszczenia ulotek za wycieraczkami samochodów i wrzucenia ulotek wyborczych do skrzynki pocztowej.

  • 17:22

    Pomorze: Według danych PKW frekwencja na godzinę 12 w drugiej turze wyborów prezydenckich wyniosła na Pomorzu 24,28 proc. Do tego czasu najwięcej uprawnionych poszło do urn w powiecie puckim- 30,74 proc., następnie w powiecie nowodworskim - 30,71 proc. oraz w Sopocie- 29,90 proc. Najmniej osób zagłosowało do tej pory w powiecie sztumskim - 18,23 proc.

    Ogółem w województwie jest 1 397 obwodów i 1 751 955 uprawnionych do głosowania.

    Przedstawiciele słupskiej i gdańskiej delegatury KBW poinformowali, że głosowanie w II turze wyborów prezydenckich przebiega w województwie pomorskim bez zakłóceń.

    Wyborcy w kolejce przed komisją w Łebie

  • 17:13

    Pomorze: Od niedzielnego poranka kolejki chętnych do głosowania ustawiają się przed lokalami wyborczymi w miejscach odwiedzanych przez turystów.

    Jak powiedział w niedzielę komisarz wyborczy w Słupsku Tomasz Kowalczyk, komisje wyborcze zlokalizowane w popularnych kurortach nadmorskich wydają rezerwowe karty do głosowania.

    - Rezerwy kart uruchamiamy w zasadzie co chwilę. W gminach i miejscowościach nadmorskich, takich jak Jastarnia, Hel, Władysławowo Ustka, Lębork. Niektóre gminy zgłosiły się już do nas po raz drugi - wyjaśnił.

    Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej, na godzinę 12.00 najwyższą frekwencję w Polsce odnotowano w Krynicy Morskiej (pow. nowodworski), gdzie zagłosowało 52,36 proc. uprawnionych. Tam również uruchomione zostały rezerwy kart.

    - Rzeczywiście w miejscowościach nadmorskich odnotowujemy wysoką frekwencję. Oprócz Krynicy Morskiej, rezerwy kart wyborczych uruchomiliśmy już między innymi Sopocie i Stegnie, czyli w tych typowo turystycznych miastach – powiedziała zastępca przewodniczącego Okręgowej Komisji Wyborczej w Gdańsku Julia Kuciel.

    Kolejka do lokalu wyborczego w Rewalu

  • 17:09

    Pomorze: W miejscowościach turystycznych, między innymi w Krynicy Morskiej, Jastrzębiej Górze, Ustce, Helu, Sopocie uruchomiono rezerwy kart do głosowania.

    Kolejki do głosowania w Krynicy Morskiej

  • 17:08

    Rozpoczynamy relację z niedzieli wyborczej. 12 lipca do 21.00 odbywa się druga tura wyborów prezydenckich. Tym samym trwa cisza wyborcza.

Jak oddać głos?

Wyborcy mogą oddać głos na jednego z dwóch kandydatów. Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata na karcie do głosowania.

Jak głosować w lokalu wyborczym?
Jak głosować w lokalu wyborczym?TVN24

Obwody głosowania

PKW informowała wcześniej, że powołano 27 230 obwodów głosowania, w tym stałych: 25 433, w szpitalach: 799, w zakładach karnych: 94, w aresztach śledczych: 45, w oddziałach zewnętrznych zakładów karnych: 33, w domach pomocy społecznej: 646, w domach studenckich: 3. Przekazał także, że na statkach powołano osiem obwodów, a zagranicą 169. Powołano również 49 Okręgowych Komisji Wyborczych.

Zakaz agitacji

Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, w czasie trwania ciszy wyborczej nie można prowadzić agitacji wyborczej, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to także internetu.

PKW przypomina, że naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży, zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów - przestępstwo.

Za złamanie ciszy wyborczej, czyli zakazu agitacji wyborczej, grozi grzywna. Najwyższa, od 500 tysięcy złotych do 1 miliona złotych, grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.

PKW zaznacza jednocześnie, że o tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy. Wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.

Autorka/Autor:tmw/pm

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Uwaga na trudne warunki pogodowe w południowej Polsce. Na obszarach podgórskich w nocy i w niedzielę będzie mocno wiać, a w rejonie Dolnego Śląska mają pojawić się też intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Sprawca zamachu w Magdeburgu przebywa obecnie w areszcie śledczym. Zarzuca mu się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób. Wśród ofiar jest dziewięcioletnie dziecko. Trwa śledztwo w sprawie.

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Trzydzieści osiem osób zginęło w sobotę na południowym wschodzie Brazylii w wyniku zderzenia autobusu pełnego pasażerów z ciężarówką - poinformowała straż pożarna. W autobusie wiozącym 45 pasażerów pękła opona i kierowca stracił panowanie nad pojazdem.

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Źródło:
PAP, Reuters

W Zambii aresztowano dwóch mężczyzn oskarżonych o próbę rzucenia uroku na prezydenta. Przy podejrzanych znaleziono amulety oraz żywego kameleona. "Spisek obejmował użycie czarów w celu skrzywdzenia prezydenta" - poinformował rzecznik policji.

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Źródło:
PAP, BBC

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Patrol obsługi autostrady A4 na wysokości gminy Rudzieniec (Śląskie) zauważył psa, przywiązanego do bariery. Policjanci z Gliwic poszukują osób, które mogły być świadkami porzucenia zwierzęcia lub są w stanie pomóc w ustaleniu jego właściciela.

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Źródło:
tvn24.pl/KWP Katowice

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl