Co to jest spór kompetencyjny i kiedy może do niego dojść?

Prawo i Sprawiedliwość chce zablokować Sąd Najwyższy, który w czwartek ma podjąć kluczową decyzję w sprawie sędziów nominowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Z pomocą przychodzi Trybunał Konstytucyjny, do którego o "rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym" zwróciła się marszałek Sejmu. Czy jednak to, co Elżbieta Witek uważa za "spór kompetencyjny", rzeczywiście nim jest? Przyglądamy się przepisom i opiniom ekspertów.

"Mamy do czynienia z coraz bardziej zamkniętym układem instytucji państwowych"

Jest spór kompetencyjny między Sejmem, który jest organem powołanym do stanowienia ustaw, a w tym przypadku Sądem Najwyższym, który uzurpuje sobie prawo do decydowania o ustroju sądów - powiedział w "Kropce nad i" wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek przekonywał z kolei, że "nie ma sporu, co do podziału kompetencji pomiędzy Sądem Najwyższym a polskim parlamentem". Politycy komentowali decyzję prezes Trybunału Konstytucyjnego w sprawie "sporu kompetencyjnego" między Sejmem i SN, o który zapytała marszałek Elżbieta Witek

"To, co robi Sejm i Trybunał Konstytucyjny, jest bezprawne"

- Mamy polityczny wybieg, żeby uniemożliwić jutrzejsze wspólne posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego - powiedział w "Tak jest" prawnik Ryszard Kalisz. Komentował w ten sposób "bezprawną" decyzję prezes Trybunału Konstytucyjnego w sprawie "sporu kompetencyjnego" między Sejmem i SN, o który zapytała marszałek Elżbieta Witek. Była minister sprawiedliwości, sędzia Barbara Piwnik oceniła, że "dobrze by było, gdyby każdy, podając jakąś bardzo istotną wiadomość (...) podał, na jakiej podstawie prawnej to czyni".

"Jarosław Kaczyński wykorzystał sytuację, by grillować Zbigniewa Ziobrę"

Zwlekając ze zmianą ustawy o działach administracji rządowej, dzięki której ma powstać ministerstwo środowiska przeznaczone dla związanego ze Zbigniewem Ziobrą Michała Wosia, Jarosław Kaczyński "grilluje" ministra sprawiedliwości – mówią rozmówcy tvn24.pl z PiS. Projekt - według wicepremiera Jacka Sasina - był gotowy w grudniu, ale do Sejmu trafił dopiero w tym tygodniu.

Kancelaria Sejmu "oczekuje wyjaśnienia nietypowej sytuacji" po pojawieniu się sędziego Juszczyszyna

W związku z pojawieniem się w Kancelarii Sejmu sędziego Pawła Juszczyszyna i niejasnościach dotyczących jego delegacji, "można było odnieść wrażenie pewnego zamieszania" - stwierdził dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Dodał, że oczekuje wyjaśnienia "tej nietypowej sytuacji" od prezesa sądu w Olsztynie, który zgodę na wyjazd cofnął oraz od samego sędziego Juszczyszyna, który chciał zobaczyć listy poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

"Wirówka", błędy i cień niejasnych relacji z przeszłości. Pogonowski rezygnuje z kierowania ABW

Zrezygnował z funkcji Piotr Pogonowski, szef największej polskiej służby specjalnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jego następcą ma zostać aktualny wiceszef tej służby, podpułkownik Krzysztof Wacławek. W tle dymisji są błędy dotyczące sprawdzania najważniejszych osób w państwie, tajemnicze relacje Pogonowskiego i jego współpraca ze spółką wyłudzającą VAT.

Rzecznik Sądu Najwyższego po oświadczeniu Przyłębskiej: decyzji o odwołaniu posiedzenia nie ma, obradować będzie 60 sędziów

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska poinformowała, że Trybunał wszczął postępowanie w sprawie wniosku o "rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym", z jakim zwróciła się do niego marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Jak oświadczyła prezes TK, oznacza to, że Sąd Najwyższy nie może się zebrać w sprawie, o którą zapytała trzy izby SN I prezes Małgorzata Gersdorf. Rzecznik Sądu Najwyższego stwierdził, że czwartkowe posiedzenie mimo wszystko się odbędzie i dojdzie w jego trakcie do narady 60 sędziów.

Siedem osób podejrzanych o organizowanie prostytucji

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali siedem osób w związku z organizowaniem prostytucji. Zatrzymani usłyszeli zarzuty czerpania korzyści z nierządu oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Nadpalone zwłoki w parku. Policja zatrzymała 19-latka

Przechodzień natknął się w parku w Witoszynie (woj. lubuskie) na zwłoki mężczyzny. Kilka godzin później policjanci wytypowali i zatrzymali osobę, która może mieć związek ze sprawą. To 19-latek i jak podaje policja, wszystko wskazuje na to, że syn ofiary. Mężczyzna czeka na przesłuchanie.

Sędzia Nawacki dalej na urlopie. Przerwał go na jeden dzień, by odwołać delegację Juszczyszyna

Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, nadal przebywa na urlopie - poinformował sędzia Adam Barczak, który wykonuje obowiązki rzecznika olsztyńskiego sądu okręgowego. Nawacki przerwał swój urlop we wtorek na jeden dzień i wydał zarządzenie o cofnięciu delegacji sędziego Pawła Juszczyszyna, który miał w Kancelarii Sejmu obejrzeć listy poparcia sędziów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Poseł PiS o słowach Ziobry: to jest błędne myślenie, szkodliwe dla państwa

To jest błąd ministra Zbigniewa Ziobry - w taki sposób poseł PiS Zbigniew Girzyński komentował w "Rozmowie Piaseckiego" wypowiedź ministra sprawiedliwości, który mówił o tym, że do nowej KRS "myśmy zgłosili" takich sędziów, którzy "byli gotowi współdziałać". Prezydentowi Andrzejowi Dudzie gość TVN24 sugerował z kolei "łagodzenie języka".