Biedroń proponuje debatę Schetynie i Kaczyńskiemu. "Pośmialiśmy się"

"Nie potrzeba do niej osób trzecich. Zwłaszcza takich, dla których spór Polski europejskiej z antyeuropejską to nie ich wojna" - to odpowiedź Grzegorza Schetyny na propozycję Roberta Biedronia, aby 3 maja zorganizować debatę liderów trzech partii: Wiosny, Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Propozycję lidera Wiosny skomentowała także Beata Mazurek. "Nie zamierzamy brać w tym niepoważnym przedsięwzięciu udziału" - napisała rzeczniczka PiS.

Kto zasiądzie przy okrągłym stole, jaki harmonogram? Dworczyk wyjaśnia

W piątek 26 kwietnia w samo południe ma rozpocząć się posiedzenie okrągłego stołu na temat oświaty. Z taką propozycją, w związku z trwającym strajkiem nauczycieli, wyszedł premier Mateusz Morawiecki. W środę na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zdradził szczegóły dotyczące harmonogramu obrad i zaproszonych uczestników.

"Głęboki smutek" i "nieskrywane oburzenie". Prezes Gersdorf o słowach premiera

"Wystąpienie premiera na Uniwersytecie Nowojorskim jest kolejnym, na przestrzeni ostatnich lat, wystąpieniem szefa polskiego rządu na forum międzynarodowym, w którym posługuje się on nieprawdą" - napisała w oświadczeniu pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Szef rządu porównał w ubiegłym tygodniu wprowadzanie zmian w wymiarze sprawiedliwości do rozliczania francuskiego reżimu kolaborującego z nazistowskimi Niemcami.

Plan rządu na matury. Premier poprosił "o jak najszybsze procedowanie"

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę projekt nowelizacji prawa oświatowego, który zakłada, że jeżeli o klasyfikacji uczniów nie zadecyduje rada pedagogiczna, będzie mógł to zrobić sam dyrektor szkoły. Projekt już w czwartek ma przejść przez Sejm i Senat, a następnie trafić do podpisu prezydenta.

Broniarz: rząd stwarza jeszcze większe zagrożenie

Rząd, próbując ratować sytuację, stwarza jeszcze większe zagrożenie, jeszcze większe kłopoty dla uczniów, nauczycieli i dyrektorów, a sam umywa ręce - ocenił w rozmowie z TVN24 prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, komentując rządową propozycję zmian w prawie oświatowym, dotyczącą klasyfikacji maturzystów.

Paweł Wojtunik składa zawiadomienie do prokuratury po materiale TVN24

Paweł Wojtunik złożył do prokuratury zawiadomienie, w którym zarzuca przekroczenie uprawnień przez szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę. Były szef CBA w zawiadomieniu powołał się na ustalenia dziennikarzy magazynu "Czarno na białym" i portalu tvn24.pl dotyczące poszukiwania haków na byłych szefów służb przez byłego agenta CBA Wojciecha J.

"Wybierzcie życie!". Lekarze piszą do polityków w sprawie 500 plus

"Jeżeli nie nastąpi szybka i zdecydowana poprawa poziomu finansowania ochrony zdrowia, to tysiące Polaków nadal będzie umierać, choć mogłoby żyć (...) można to zmienić, zwiększając finansowanie publicznej ochrony zdrowia, na przykład przez skierowanie do niej tych 18 mld złotych, które rząd chce przeznaczyć na kolejne 500+" - przekonuje zarząd główny Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w liście otwartym, jaki skierował do polityków.

Broniarz o zapowiadanych zmianach w sprawie matur: to porażka rządu

- Rząd ogrywa społeczeństwo, pokazując fatalny przykład tworzenia prawa na kolanach, ad hoc, do doraźnych celów - mówił w środę prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, odnosząc się do zapowiadanych zmian w prawie, które mają zagwarantować, że każdy maturzysta będzie mógł w tym roku przystąpić do egzaminu dojrzałości. - Ta decyzja jest porażką rządu - ocenił.

Rostowski kandyduje z Londynu. "Bardzo dziwaczne", "nic nadzwyczajnego"

- Tutaj moja kandydatura może najbardziej zaważyć - mówi w rozmowie z TVN24 były wicepremier Jan Vincent Rostowski, który we wtorek poinformował o kandydowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego z list brytyjskiego ugrupowania Change UK. Jego decyzję komentowali politycy. Europoseł PiS Ryszard Czarnecki ocenił, że to "bardzo dziwaczne", poseł PO Marcin Kierwiński, że nie widzi w tym "nic nadzwyczajnego", z kolei rzecznik PSL Jakub Stefaniak przekonywał, że Rostowski "nie miał możliwości wybrania innej partii".

Ambasada USA zachęca do składania wniosków o wizę. Na horyzoncie ważny cel

Im więcej kandydatów spełniających wymogi wystąpi o wizę lub odnowienie wizy, tym większa szansa, że wspólnie osiągniemy cel i wskaźnik odmów wizowych spadnie poniżej 3 procent - informuje ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie. W ten sposób Polacy mogą przyczynić się do tego, aby Polska została objęta programem ruchu bezwizowego. Ambasada apeluje o składanie wniosków do końca września.

Chłodna kalkulacja i koszt jednego głosu. Jak PiS próbuje przyciągnąć Polaków

Ile trzeba wydać z państwowej kasy, żeby zadowolić duże grupy wyborców? Odpowiedź na to pytanie może mieć przełożenie na dobry wynik wyborczy. Koszt podwyżki, jakiej chcieliby nauczyciele, jest zdecydowanie mniejszy niż wielkość programu 500 plus, ale w przeliczeniu na jeden głos, to właśnie "zdobycie" nauczyciela staje się mniej opłacalne. Rząd może stosować chłodną kalkulację. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Dworczyk: premier przedstawi rozwiązanie w prawie, które pozwoli na zdawanie matur

Premier Mateusz Morawiecki postanowił przedstawić Radzie Ministrów zmiany w prawie, które zagwarantują to, że każdy maturzysta będzie mógł w tym roku przystąpić do egzaminu dojrzałości - powiedział w środę w rozmowie z TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak dodał, "równocześnie premier Mateusz Morawiecki występuje do Marszałka Sejmu i Senatu, żeby wprowadzić projekt na szybką ścieżkę legislacyjną".

Poznań, Łódź, Wrocław. Nie wszyscy chcą klasyfikować uczniów przed maturami

Część komitetów strajkowych odnosi się krytycznie do wtorkowej decyzji Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego, wynika z informacji nadchodzących z kilku polskich miast. OMKS zrzeszający między innymi strajkujących nauczycieli nienależących do związków zawodowych wezwał tego dnia nauczycieli do przeprowadzenia klasyfikacji maturzystów. Decyzja o tym "należy do rad pedagogicznych" - informuje tymczasem w oświadczeniu Związek Nauczycielstwa Polskiego.

"To haniebne zniesławienie Polski". Cimoszewicz o słowach premiera

Kiedy polscy deputowani brali udział w debatach w Parlamencie Europejskim poświęconych łamaniu praworządności w Polsce, byli określani przez PiS mianem zdrajców, donoszących na własny kraj. I oto szef rządu PiS-owskiego jedzie do Stanów Zjednoczonych, żeby powiedzieć, że w Polsce wymiar sprawiedliwości jest w rękach takich samych ludzi jak kolaboranci Vichy - powiedział w "Kropce nad i" Włodzimierz Cimoszewicz. - To jest po prostu haniebne zniesławienie Polski, nie tylko sędziów - dodał.

Ochojska: Chorobę traktuję jak zadanie. W czwartek zaczynam chemię

Nie mogłam przed wyborcami ukryć tego, że jestem chora, to by było nieuczciwe. Gdybym nie kandydowała do Parlamentu Europejskiego, to na pewno bym nie ogłaszała tego publicznie - powiedziała w "Faktach po Faktach" Janina Ochojska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej do europarlamentu i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. W ubiegłym tygodniu poinformowała, że zdiagnozowano u niej nowotwór piersi.