"Myślałam, że dostanę zawału. To pismo, że mam iść, że będzie kara". Historie pielęgniarek skierowanych do DPS

Nawet 10 tysięcy złotych kary nakłada wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł na pracowników ochrony zdrowia, którzy nie stawiają się na wezwanie do pracy w borykających się z zakażeniami koronawirusem domach pomocy społecznej. Ustawa o zwalczaniu epidemii daje mu takie prawo. Historii pielęgniarek oraz argumentów wojewody wysłuchał reporter "Czarno na białym" Artur Warcholiński.

"Jeśli ktoś ma dobre serce, nie boi się i chce pomóc ludziom...". Dominikanka apeluje o wsparcie dla DPS-ów

Bardzo proszę - jeśli ktoś ma dobre serce i się nie boi, i chce pomóc ludziom - o zgłaszanie się do Domu Pomocy Społecznej i centrum opiekuńczo-pielęgnacyjnego w Kaliszu - apelowała w programie "Koronawirus. Raport" siostra Eliza, dominikanka z Domu Chłopaków w Broniszewicach. Wyjaśniała także, jak w czasie epidemii COVID-19 można materialnie pomóc domom opieki społecznej.

Czy będę mógł pojechać do rodziny w innej części kraju? Na wasze pytania odpowiadał wiceminister zdrowia

Przepustowość laboratoriów stale rośnie, a wraz z rosnącą przepustowością będzie też rosła liczba wykonywanych testów, w tym dla medyków - przekonywał w programie "Koronawirus. Raport" wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Czy będzie można przemieszczać się po kraju, żeby odwiedzić rodzinę? Czy zamiast maski można chodzić w kasku? Gość TVN24 odpowiadał także między innymi na takie pytania widzów.

"Oburzyłam się. Oburzyłam się jako człowiek"

Personel medyczny powinien być badany w pierwszej kolejności i regularnie - oceniła w "Kropce nad i" Ilona Łepkowska, odnosząc się do decyzji Sejmu o braku obowiązkowych testów dla pracowników ochrony zdrowia. Scenarzystka mówiła także o wizycie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na Cmentarzu Powązkowskim 10 kwietnia. - Oburzyłam się jako człowiek, jako osoba, która ma pochowanych rodziców na tym cmentarzu - wyznała.

"Ktoś będzie chciał zrobić na złość i wpisze PESEL swojego sąsiada, a ten będzie odpowiadał karnie"

- Nikt nie będzie miał pewności, do kogo dotrą pakiety wyborcze. Poczta nie dysponuje aktualnymi danymi wszystkich Polaków. Nie ma potwierdzenia odbioru pakietu wyborczego. Dodatkowo każdy będzie musiał wpisać swoje imię i nazwisko i PESEL. Może się okazać, że ktoś będzie chciał komuś zrobić na złość i wpisze PESEL, który jest dostępny w KRS-ie, swojego sąsiada i później ten będzie odpowiadał karnie za to, że oddał dwa głosy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Borys Budka. Lider Platformy Obywatelskiej ocenił, że w formule korespondencyjnej "wybory nie mogą się odbyć".

"Wyzwania weryfikują lekarza". Ziobro zapowiada śledztwa, "służby sanitarne przekazały prokuraturze wykaz placówek"

Jako prokurator generalny podjąłem decyzję o tym, aby uruchomić śledztwa mające na celu zbadać, czy nie doszło do rażącego naruszenia procedur związanych z gwarantowaniem bezpieczeństwa w domach pomocy społecznej - poinformował w piątek Zbigniew Ziobro. Później tego dnia Prokuratura Krajowa wydała komunikat, w którym sprecyzowała, jakie kroki już podjęto.

"Jak zniknie pakiet wyborczy, to w pierwszej kolejności będzie podejrzenie, że uczynił to pracownik poczty"

Obawiam się, żeby przypadkiem klienci nie oskarżali naszych pracowników, że ukradli im karty wyborcze. Skrzynki są bardzo często uszkodzone, niezabezpieczone. Wielu klientów nie zamyka swoich przegródek. Wówczas jak zniknie pakiet wyborczy to w pierwszej kolejności będzie podejrzenie, że uczynił to pracownik poczty - mówił o obawach związanych z głosowaniem korespondencyjnym Sławomir Redmer, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty.

Pracują bez przerw, nie mają zmiany. Ewakuacja chorych z Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu

28 zakażonych koronawirusem pensjonariuszy z Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu w piątek ma zostać przewiezionych do szpitala zakaźnego w Poznaniu. Decyzję o ewakuacji podjął wojewoda wielkopolski. Pracownicy placówki od kilku dni prosili o wsparcie w opiece nad chorymi pensjonariuszami. Potrzebne są pielęgniarki i lekarze. Na razie na apel odpowiedziały siostry zakonne, pracownicy MOPS i siedmiu studentów kierunków medycznych. Pomagają też żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Znikają oświadczenia majątkowe sędziów. To efekt wycieku danych

Prezesi sądów apelacyjnych w całej Polsce podjęli decyzję, że do czasu wyjaśnienia sprawy wycieku danych z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, oświadczenia majątkowe sędziów nie będą dostępne na stronach internetowych sądów. Przestępcy już zaczęli wykorzystywać ukradzione dane.

Zdolni do pomocy. Nastolatki uczą nastolatki

- Mamy swoje pasje, czujemy się w nich dobrze, więc czemu nie mielibyśmy pomóc innym – mówi Jarek Brodecki, licealista z Łodzi i stypendysta Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Wychowankowie funduszu ruszyli z akcją "Zdolni do pomocy". Podobnych inicjatyw uczniowskich jest coraz więcej.