Najnowsze

Najnowsze

Merkel, Seehofer, Schulz. Siedem godzin rozmów o koalicji

Liderzy partii chadeckich CDU i CSU oraz SPD postanowili w środę podczas ponad siedmiogodzinnych obrad w Berlinie, że rozmowy sondażowe o utworzeniu koalicyjnego rządu potrwają niespełna tydzień i zakończą się 12 stycznia. Wyznaczono 15 bloków tematycznych, w tym problem migracji.

Zatankował gaz, mimo że wcześniej wymontował butlę. Auto wybuchło

Cztery osoby trafiły do szpitala z poważnymi poparzeniami po tym, jak w samochodzie, którym jechali, wybuchł gaz. Okazało się, że właściciel BMW kilka dni wcześniej wymontował z samochodu butlę gazową. Zapomniał o tym i zatankował gaz. Do wybuchu doszło, gdy jeden z pasażerów chciał zapalić w samochodzie papierosa.

Prezydent: podpiszę ustawy o sądownictwie

- Te ustawy bardzo różnią się od tych, które zawetowałem w lipcu - powiedział prezydent Andrzej Duda. Poinformował, że podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

"Należy bronić zasad liberalnej demokracji". Verhofstadt zadowolony z decyzji Komisji

To smutny dzień dla Polaków, ale jestem zadowolony z propozycji Komisji Europejskiej, która uważa, że artykuł 7.1 traktatu unijnego powinien być uruchomiony - napisał w środę na Twitterze lider grupy liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt. Szefowie większości ugrupowań PE poparli decyzję Komisji Europejskiej o uruchomieniu wobec Polski art. 7.1 traktatu unijnego i skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy w związku z ustawą o sądach powszechnych.

"Informacje wprowadzające w błąd opinię publiczną". KRS odpowiada Morawieckiemu

Wbrew tezom premiera, władza sądownicza w Polsce należy do systemu wzajemnej kontroli i równowagi władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Twierdzenia zawarte w artykule sugerują, że jego autor nie zna zasad funkcjonowania systemu trójpodziału władzy w Polsce - napisała w przyjętym w środę stanowisku Krajowa Rada Sądownictwa, komentując niedawne wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

Trzy miesiące, pięć zaleceń. Co rekomenduje Polsce Bruksela

W przyjętej w środę rekomendacji dla Polski w sprawie praworządności Komisja Europejska domaga się zmiany przegłosowanych w ubiegłym tygodniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, a także przywrócenia niezależności Trybunału Konstytucyjnego.

May "wyrazi swoje zaniepokojenie" w rozmowie z Morawieckim

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May poruszy kwestię praworządności w Polsce podczas czwartkowego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim - powiedział w środę rzecznik Downing Street po decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu artykułu 7.1 Traktatu wobec Polski.

MSZ: decyzja Komisji może utrudniać budowanie zaufania

Polska z ubolewaniem przyjmuje uruchomienie przez Komisję Europejską procedury przewidzianej w artykule 7 unijnego traktatu, która z istoty swojej ma charakter polityczny, nie zaś prawny. Obciąża ona niepotrzebnie nasze wzajemne relacje, co może utrudniać budowanie porozumienia - oświadczyło w komunikacie MSZ.

Śnieg, zima, a po polu chodzi bocian. To Mieciu

Młody bocian postanowił spędzić zimę w Pomorskiej Wsi. Mieszkanki miejscowości "adoptowały" ptaka i nazwały go Mieciu. Teraz starają się, żeby przetrwał zimę. Mieciu mieszka w specjalnie dla niego wyremontowanym gnieździe na drzewie, nieopodal kościoła. Kobiety natomiast dokarmiają go wątróbką i mięsem.

Węgry: obronimy Polskę

Uruchomienie artykułu 7 unijnego traktatu wobec Polski z powodu reformowania wymiaru sprawiedliwości jest bezprecedensowe i zadziwiające - stwierdził w środę wicepremier Węgier Zsolt Semjen. Jak zapewnił, Budapeszt "obroni Polskę przed niesprawiedliwym, pokazowym postępowaniem politycznym".

"Polska jest szykanowana", "trzeba podziękować politykom PO"

Ta decyzja ma smak polityczny - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, komentując uruchomienie przez Komisję Europejską artykułu 7.1 traktatu UE wobec Polski. W podobnym tonie wypowiedziała się rzeczniczka PiS Beata Mazurek, według której "to, co robią urzędnicy europejscy to działanie polityczne, a nie merytoryczne".

"PiS się doigrał, a zapłacą wszyscy Polacy"

Rząd nie był w stanie przekonująco tłumaczyć swoich racji i jest dziś na marginesie integracji europejskiej - powiedział w środę Rafał Trzaskowski z PO, odnosząc się do decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu artykułu 7 traktatu unijnego wobec Polski.

"Gdyby nie poczekali tych kilku sekund na chodniku, byłaby tragedia"

Zielone światło dla pieszych. Zanim wejdą na przejście, upewniają się, że nadjeżdżający samochód się zatrzyma. Gdy są już na jezdni, zza stojącego auta wypada z dużą prędkością inne. Niewiele brakowało, by ludzie przechodzący przez ulicę skończyli pod jego kołami. Policja zapewnia, że stara się namierzyć pirata.

Tusk: trzeba zakończyć dewastację reputacji Polski

Niektórzy sądzą, że jest to wynik niekompetencji, błędów albo zaniechań. To jeszcze nie byłoby najgorsze. Niestety, obawiam się, że jest to świadome ustawianie Polski co najmniej w poprzek, a być może zupełnie obok Unii Europejskiej - stwierdził w Krakowie szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Tablice będą informować o smogu w Krakowie

Kraków dusi się smogiem. Od nowego roku o stanie jakości powietrza w mieście będą informować specjalne tablice. Testy pierwszej z nich już się rozpoczęły. To pomysł mieszkańców, wart 300 tysięcy złotych.

Sędzia Henryk Cioch nie żyje. Prokuratura: jest śledztwo

Nie żyje Henryk Cioch. Był jednym z tak zwanych sędziów dublerów w Trybunale Konstytucyjnym - wraz z Mariuszem Muszyńskim i Lechem Morawskim - wybranych głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości w grudniu 2015 roku na miejsce już obsadzone. W sprawie śmierci sędziego prowadzone jest śledztwo.

"Był zdenerwowany, chciał ominąć korek"

38-latek z Kielc (Świętokrzyskie) chciał ominąć korek. Jechał pasem „na wprost”, jednak w pewnym momencie skręcił w prawo i przejechał na czerwonym świetle. Cały ten manewr zauważyli policjanci.

Wysłanniczka ONZ nie będzie wpuszczana do Birmy

Rząd Birmy poinformował w środę specjalną wysłanniczkę ONZ ds. Praw Człowieka Yanghee Lee z Korei Południowej, że nie będzie dalej z nią współpracował, ani nie wpuści jej więcej do kraju dopóki będzie sprawowała tę funkcję.

"Polska nie zostawiła nam wyboru". Komisja Europejska uruchamia artykuł 7

Komisja Europejska zdecydowała w środę o uruchomieniu wobec Polski artykułu 7. traktatu o Unii Europejskiej - poinformował jej wiceprzewodniczący Frans Timmermans. Jednocześnie Komisja wydała czwartą rekomendację w zakresie praworządności i dała polskim władzom trzy miesiące na wprowadzenie zaleceń. Gdyby zostały one wdrożone, Komisja "jest gotowa ponownie rozważyć swoją propozycję".