Może być wypracowane rozwiązanie przewidujące objęcie 5-procentową stawką VAT soków, 23-procentową napojów i 8-procentową nektarów. Wyliczane są skutki finansowe takiego rozwiązania - powiedziała w środę podczas spotkania z dziennikarzami minister finansów Teresa Czerwińska.
Ministerstwo Finansów skierowało w listopadzie do konsultacji nowe matryce VAT, które mają pozwolić ustalić, jaką stawką objęte są poszczególne kategorie produktów. Skutki mają być neutralne dla konsumentów - zapewniał resort w ocenie skutków regulacji.
Jak podkreślono, celem zmiany przepisów jest uproszczenie systemu i "ograniczenie niekonsekwencji w stosowaniu stawek VAT".
MF przykładowo podało, że pieczywo objęto jedną stawką 5 proc., przy stosowanych dotąd 5,8 i 23 proc. w zależności od rodzaju pieczywa.
Niektóre stawki z rządowej propozycji jednak podwyższono, w tym te dla soków z owoców i warzyw innych niż tzw. 100 proc. (które pozostaną objęte stawką 5 proc.) – z 5 proc. na 23 proc.
Krytyka producentów soków
Propozycję zmian krytykowali producenci soków.
"Proponowana przez Ministerstwo Finansów podwyżka stawki VAT na nektary i napoje owocowe lub warzywne z 5 proc. do 23 proc. będzie odczuwalna nie tylko przez polskich producentów, ale również rolników i sadowników" - czytamy na stronie Krajowej Unii Producentów Soków.
KUPS wymieniała, że nieopłacalna stanie się m. in produkcja nektarów z czarnych porzeczek, nektarów czy napojów z aronii i wiśni. "Z owoców tych, z uwagi na wysoką kwasowość, nie można wyprodukować soku 100 proc. bez dodatku cukru, a tylko soki stuprocentowe nie zostaną objęte podwyżką stawki VAT" - pisali producenci.
"Część obaw udało się wyjaśnić"
Minister Teresa Czerwińska, która w środę mówiła m.in. o planach resortu finansów związanych z podatkami, w tym dotyczących nowej tzw. matrycy VAT, odniosła się do kwestii stawki VAT na soki, nektary i napoje. - Taką dyskusję odbywamy ze środowiskiem producentów - powiedziała. Według Czerwińskiej część obaw udało się wyjaśnić. - Tutaj myślę, że moglibyśmy taką propozycję wypracować: czysty sok to 5-procentowa stawka VAT, napój - 23 procent, wszystkie nektary (...) szacujemy na stawkę 8 procent - powiedziała.
- Takie skutki finansowe są wyliczane, jakby to mogło wyglądać, gdybyśmy uzyskali taki konsensus. Rzeczywiście w ramach tych konsultacji podniesiony został argument, który trzeba bardzo poważnie potraktować, że z części owoców nie ma możliwości wytworzenia 100-procentowego soku - powiedziała. Wyjaśniła, że np. aronia jest tak kwaśna, że czysty sok z tego owocu nie nadaje się bezpośrednio do picia. Minister poinformowała, że proponowane rozwiązanie można odnieść do "dyrektywy sokowej", która określa proporcje koncentratu pozwalające uznać produkt za nektar. - Myślę, że tutaj obniżona stawka 8 procent mogłaby mieć zastosowanie. Jesteśmy w bardzo mocnym dialogu - zaznaczyła.
"Kosmetyka, a nie rozwiązanie problemu"
Zdaniem Juliana Pawlaka, prezesa Zarządu Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków, "nowa propozycja Ministerstwa Finansów w żadnym wypadku nie załatwia sprawy, to kosmetyka, a nie rozwiązanie problemu".
Jak wskazał, "nektary stanowią najmniejszą część w strukturze spożycia (12 procent), a napoje z dodatkiem soku owocowego aż 50 procent, więc propozycja 8-procentowego VAT dla nektarów i 23 procent VAT dla napojów w żaden sposób nie niweluje negatywnych skutków zmian, czyli m.in. spadku zapotrzebowania polskiego przemysłu napojowego na owoce i warzywa (co odbije się negatywnie na polskich sadownikach), czy obciążenia konsumentów, którzy za wysokiej jakości napoje owocowe będą musieli zapłacić znacznie więcej".
Pawlak zwracał uwagę, że celem Ministerstwa Finansów miało być uproszczenie stawek. Tymczasem resort proponuje, by zamiast jednej stawki VAT, która obowiązuje dla soków, nektarów i napojów owocowych w wysokości 5 procent - wprowadzić trzy stawki. "A więc o jakim uproszczeniu tu mówimy" - wskazał.
Jego zdaniem, "celem wprowadzenia tak drastycznie wysokiej stawki VAT na napoje z dodatkiem soku owocowego, jest nic innego, jak pokrycie niedoboru w budżecie z powodu obniżenia stawki VAT dla wielu innych kategorii produktów".
Prezes Stowarzyszenia KUPS wyraził nadzieję, że "propozycja zostanie przemyślana i zweryfikowana, ponieważ mocno uderza w interesy polskiego sadownictwa, polskich producentów i konsumentów".
Leki dla zwierząt
Ministerstwo Finansów już raz wycofywało się propozycji podwyższenia VAT. Wówczas chodziło o leki dla zwierząt.
Autor: mp//dap / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock