Najnowsze

Najnowsze

"Kaczyński dyscyplinuje prezydenta i pokazuje mu miejsce w szeregu"

Ewentualne odwołanie ministra Macierewicza to kwestia porozumienia między Dudą a Kaczyńskim - komentował Grzegorz Schetyna w "Jeden na jeden" w TVN24 zapowiadaną na wtorek rekonstrukcję rządu. - Po raz kolejny Kaczyński dyscyplinuje prezydenta Dudę i pokazuje mu miejsce w szeregu - stwierdził przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Brat zaatakowanej 14-latki: psychicznie nie jest w najlepszej sytuacji

- Nie rozmawia dużo, jest cichutka - mówi brat 14-latki tureckiego pochodzenia, która została zaatakowana w Warszawie. Minister spraw wewnętrznych twierdzi, że ataki na tle rasistowskim to margines, ale statystyki prokuratury i stowarzyszenia "Nigdy Więcej" mówią co innego. Materiał programu "Polska i świat".

Maduro: trwa globalna kampania przeciw Wenezueli

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro oskarżył we wtorek cztery agencje informacyjne - Reutersa, hiszpańską EFE, amerykańską AP i francuską AFP o prowadzenie "globalnej kampanii" przeciwko Wenezueli i rządowi tego kraju - podała EFE.

Rekonstrukcja brytyjskiego rządu

Brytyjska premier Theresa May wymieniła w poniedziałek część ministrów w ramach rekonstrukcji rządu, wskazując między innymi następcę wicepremiera Damiana Greena na stanowisku szefa Cabinet Office. Na wtorek zaplanowane są zmiany wśród wiceministrów.

Trzy lata temu PiS żądał bojkotu Węgier. Orban nie cofnął się o krok

Viktor Orban zrobił coś, co jest niewybaczalne - mówił w 2015 roku Mariusz Kamiński (PiS). Jarosław Kaczyński odrzucił wtedy spotkanie z węgierskim premierem, a Mariusz Błaszczak żądał od rządu Ewy Kopacz bojkotu węgierskich władz. Dziś Orban jest najbliższym sojusznikiem rządu PiS, choć nie cofnął się on ani o krok, a nawet zbliżył się do Rosji. Kiedyś to PiS-owi przeszkadzało, dziś nie ma już znaczenia? Materiał "Czarno na białym".

Rekonstrukcja rządu premiera Morawieckiego

Na tę decyzje, kto zostaje w rządzie, a kto nie, ministrowie czekają od października. Lista gorących krzeseł jest długa, emocje rosną, bo podobno do ostatniej chwili były podejmowane decyzję, kto pożegna się z teką, a kto nie. w poniedziałek ministrowie dyplomacji i cyfryzacji spotkali się z premierem, a to może oznaczać jedno.

Lekarze proszą premiera

Służba zdrowia z dnia na dzień jest w coraz gorszej sytuacji. Porozumienia między lekarzami rezydentami a ministrem zdrowia nadal nie ma, są za to kolejne kłopoty kolejnych szpitali. Dyrektorzy są w kropce, nie mają jak dopiąć grafików. Wrocławskiemu oddziałowi psychiatrii dziecięcej grozi zamknięcie, a to niejedyny taki przypadek. Minister Konstanty Radziwiłł proponuje ustawowo określić czas oczekiwania pacjentów. Lekarze mówią, że to absurd i domagają się, by do gry wkroczył premier Mateusz Morawiecki.

Spotkanie Morawiecki-Juncker

Premier Mateusz Morawiecki po ogłoszeniu zmian w rządzie pojedzie do Brukseli, przekonywać przewodniczącego Komisji Europejskiej o słuszności podjętych przez rząd PiS reform. Maja być nowe argumenty, nowa linia obrony strategii i szukanie kompromisu, w który opozycyjni koledzy znający realia europejskie nie wierzą.

Sondaż: Zeman wejdzie do drugiej tury wyborów

Ostatnie sondaże przed odbywającą się w tym tygodniu pierwszą turą wyborów prezydenckich w Czechach wskazują, że nikt nie uzyska bezwzględnej większości, a w drugiej na pewno znajdzie się obecny prezydent Milosz Zeman.

Plan Ryszarda Petru

Stworzył Nowoczesną, był jej liderem. Po utracie władzy w partii tworzy własny polityczny projekt, choć mówi, że partii nie opuszcza. Ryszard Petru ogłasza "Plan Petru", który ma być alternatywą wobec planu Morawieckiego i wparciem dla partii opozycyjnych. Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer już zapowiada, że będzie się temu uważnie przyglądać. Co to za inicjatywa, jaki ma cel i jak takie posunięcie odbierają pozostali członkowie Nowoczesnej?

Atak na tle rasistowskim

Kolejny atak na tle rasistowskim. Kilka dni po tym, jak w Warszawie zaatakowano 14-letnią Turczynkę, we Wrocławiu pobito mężczyznę z Indii. Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak pierwszą sprawę potraktował priorytetowo, ale jednocześnie mówił, że w Polsce do takich ataków dochodzi rzadko. A to zdecydowanie inny obraz niż ten, jaki ma prokuratura i stowarzyszenie "Nigdy Więcej" rejestrujące ataki na tle rasistowskim.

Kuchnie węglowe w nowych mieszkaniach

Nowoczesny dom socjalny, a w nim przedpotopowe kuchnie węglowe w każdym mieszkaniu osobno. To ma być XXI wiek i walka ze smogiem? - pytają oburzeni mieszkańcy gminy Mińsk Mazowiecki, widząc powstający blok. Wójt problemu nie widzi i odpowiada, że każdy może sobie wymienić ogrzewanie na elektryczne.

Najstarsza wolontariuszka WOŚP ma 93 lata

Rozpoczęło się wielkie odliczanie do finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest pełna mobilizacja i ostatnie przygotowania przed niedzielą. Wiele razy słyszeliśmy o najmłodszych wolontariuszach, dlatego Patryk Rabiega w tym roku postanowił poszukać seniorów, którzy od wielu lat wspierają akcję. W tym roku najstarszy wolontariusz ma 93 lata, dużo zapału i energii do pomocy innym.

Śląski jako język regionalny?

Czy śląski zdobędzie status języka regionalnego? Nowoczesna chce złożyć w parlamencie projekt ustawy zapewniający śląszczyźnie takie same przywileje jak ma język kaszubski. Próby te podejmowane były już nie raz, nie raz kończyły się niepowodzeniem. Spór jest duży - pytanie, jak będzie tym razem.

Konsul USA: ważne, byśmy kontynuowali naszą współpracę i przyjaźń

Prezydent USA Woodrow Wilson wezwał do utworzenia wolnej i niepodległej Polski, kraju, który nie istniał od ponad 100 lat i którego nie było na żadnych mapach - powiedział w rozmowie z TVN24 BiS konsul generalny USA w Krakowie Walter Braunohler w przypadającą w poniedziałek setną rocznicę orędzia Wilsona. - Prezydent uznał, że należy przywrócić Polskę na arenę dziejów - dodał konsul. I oświadczył: - W ciągu ostatnich 100 lat łączyła nas historia, ale ważne jest byśmy kontynuowali naszą współpracę i przyjaźń.

Petru: "Plan" nie jest konkurencją dla Nowoczesnej

Nie mam żadnego problemu z Katarzyną Lubnauer. To nie jest angażowanie się przeciwko Nowoczesnej, tylko w sprawie - powiedział w "Kropce nad i" były lider Nowoczesnej Ryszard Petru, który ogłosił powstanie stowarzyszenia "Plan Petru". Ma to być alternatywa dla planu Morawieckiego.

Żywią i biorą

Rząd PiS w poważnym sporze z Brukselą zaczyna właśnie ważne negocjacje w sprawie tego, ile pieniędzy Polska dostanie z Unii Europejskiej w najbliższych latach. Przykręcenia unijnego kurka najbardziej mogą obawiać się rolnicy, którzy dotąd najwięcej korzystali na wejściu do Unii. W sumie na polską wieś trafiło blisko 200 miliardów złotych, z czego ponad połowa bezpośrednio do kieszeni rolników. Jak oceniają relacje rządu PiS z Brukselą i co dla polskiej wsi oznaczałby Polexit?

Premier o Polsce

Dziś Węgry Viktora Orbana są dla rządu PiS ostatnią nadzieją w polityce zagranicznej, co wiele mówi o tym, gdzie dziś jest Polska w Unii Europejskiej. Podobnie jak to, że premier Mateusz Morawiecki leci we wtorek do Brukseli przekonywać, że Polska po "dobrej zmianie" jest krajem praworządnym. Musi przekonywać, bo Unia ma co do tego tyle wątpliwości, że pierwszy raz w historii uruchomiła "atomowy" w dyplomacji artykuł 7 unijnego traktatu. Jak premier chce przekonywać Unię - dokładnie nie powiedział - ale po jego sejmowym expose i kilku wywiadach wiadomo, co w tych wszystkich spornych kwestiach ma do powiedzenia.

Dwa bratanki

Premier Mateusz Morawiecki leci we wtorek do Brukseli przekonywać, że Polska po "dobrej zmianie" jest krajem praworządnym. Sam fakt, że trzeba o tym przekonywać wiele mówi o tym, gdzie teraz w Unii Europejskiej jesteśmy. Co z tego wynika? A pewnym symbolem tego, gdzie się znaleźliśmy, może być też fakt, że Prawo i Sprawiedliwości za swojego największego sojusznika w Europie uważa teraz Węgry Viktora Orbana, człowieka, który - inaczej niż cała Unia - nie stroni od Władimira Putina. A wręcz przeciwnie. Kiedyś to PiS-owi przeszkadzało, dziś nie ma już znaczenia?

Rowhani: Protestującym chodziło o coś więcej niż warunki bytowe

Prezydent Iranu Hasan Rowhani, uznawany za pragmatyka i reformatora, powiedział w poniedziałek, że uczestnikom protestów, które przetoczyły się ostatnio przez kraj, chodziło o coś więcej niż warunki bytowe, a ludzie domagają się też "większych swobód obywatelskich".

"Kaczyński z Macierewiczem ma swoje poważne rachunki"

Jarosław Kaczyński ma swoje poważne rachunki z Antonim Macierewiczem. (...) Nie zostanie mu wybaczona i puszczona w niepamięć sprawa Misiewicza - powiedział w poniedziałek w "Faktach po Faktach" w TVN24 były marszałek Sejmu Ludwik Dorn. - Na teraz to on się utrzyma, ale czy za trzy miesiące nadal będzie ministrem, to nie wiem - dodał, komentując zapowiedzianą na wtorek rekonstrukcję rządu. W drugiej części programu gościem był prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny.

Petru: "Plan" nie jest konkurencją dla Nowoczesnej

Nie mam żadnego problemu z Katarzyną Lubnauer. To nie jest angażowanie się przeciwko Nowoczesnej, tylko w sprawie - powiedział w "Kropce nad i" były przewodniczący Nowoczesnej, który ogłosił powstanie stowarzyszenia "Plan Petru". Ma to być alternatywa dla planu Morawieckiego.

Oprah Winfrey "rozważa" start w wyborach prezydenckich

Oprah Winfrey, amerykańska prezenterka i producentka telewizyjna, zastanawia się nad udziałem w wyborach prezydenckich w 2020 roku - poinformowała w poniedziałek telewizja CNN, powołując się na osoby z najbliższego otoczenia miliarderki.

Na prezesa sądu prosto z ministerstwa. "Nie widzę tu konfliktu interesów"

Dagmara Pawełczyk-Woicka jeszcze niedawno pracowała w Ministerstwie Sprawiedliwości. We wtorek obejmie stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. - Nie widzę tu konfliktu interesów - deklaruje w rozmowie z tvn24.pl. Innego zdania jest jednak rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", który ocenia, że to niewłaściwa sytuacja.

"Kaczyński z Macierewiczem ma swoje poważne rachunki"

Jarosław Kaczyński ma swoje poważne rachunki z Antonim Macierewiczem. (...) Nie zostanie mu wybaczona i puszczona w niepamięć sprawa Misiewicza - powiedział w poniedziałek w "Faktach po Faktach" w TVN24 były marszałek Sejmu Ludwik Dorn. - Na teraz to on się utrzyma, ale czy za trzy miesiące nadal będzie ministrem, to nie wiem - dodał, komentując zapowiedzianą na wtorek rekonstrukcję rządu.