Najnowsze

Najnowsze

Wysłuchanie w sprawie Polski przed trybunałem w Luksemburgu

Polska tłumaczy się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Spotkanie odbyło się za zamkniętymi drzwiami, ale można mu się było przysłuchiwać. Przedstawicieli Polski i Komisji Europejskiej przesłuchiwano w sprawie zamrożenia przepisów dotyczących Sądu Najwyższego w Polsce. Jednak polski rząd uważa, że niczego zamrażać nie trzeba.

Szef Narodowego Banku Polskiego chwali Marka Chrzanowskiego

Po publikacji nagrania rozmowy Marka Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim, prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński wystawił byłemu szefowi Komisji Nadzoru Finansowego laurkę. Opozycja nadal domaga się komisji śledczej w tej sprawie, chociaż szanse na jej powołanie są niewielkie. Przepadły poprawki senatorów, którzy chcieli wykreślenia najbardziej kontrowersyjnego artykułu ustawy, umożliwiającego przejmowanie banków znajdujących się w kłopotach finansowych.

Spotkanie w trybie pilnym najważniejszych polityków PiS

W piątek wieczorem w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie zebrali się czołowi politycy partii. Zdaniem źródeł reporterki TVN24, mieli oni rozmawiać o aferze w Komisji Nadzoru Finansowego. Według nieoficjalnych informacji narada została zwołana w trybie pilnym.

"Jeśli ta sprawa dotyczy tylko szefa KNF, to pół biedy"

- Trzeba naprawić tę sytuację i pokazać, że Komisja Nadzoru Finansowego jest czysta, nawet jeśli jej szef tak bardzo zbłądził - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek. Były premier stwierdził przy tym, że jeżeli tzw. afera w KNF dotyczy tylko byłego już szefa tej instytucji Marka Chrzanowskiego, to "pół biedy". - Niewątpliwie jego powiązania, które są dzisiaj oczywiste, ze szczytami obecnej władzy w Polsce, są bardzo groźne dla przejrzystości systemu finansowego w Polsce - zauważył.

Tajemnicza inwestycja

Na koniec powiemy także o finansowanej przez Arabię Saudyjską budowie, ale na zupełnie inną skalę i rodzącą zupełnie inne pytania. To historia budowy meczetu w Białymstoku. Budowy, która miała być sfinansowana właśnie przez Saudyjczyków. Została jednak wstrzymana do czasu sprawdzenia przez polskie służby. Inicjatywa zainteresowała jednak nie tylko instytucje państwowe, ale i wywołała spór wśród mieszkających na Podlasiu muzułmanów. A wsparcie ze strony tych ze skrajnego saudyjskiego odłamu islamu niepokoi nie tylko polskich wyznawców. O szczegółach Piotr Czaban.

Monarchia za murem

To była historia brutalnego morderstwa i Arabia Saudyjska w świecie politycznych gier i strategicznych układów. To obraz skrajnie różny od tego jaki widzieliśmy dotychczas i w którym kraj ten przez władze kreowany był na jedno z najszybciej zmieniających się państw w regionie. Jeszcze kilka tygodni temu jedną z najczęściej powtarzanych informacji z tego kraju była ta o przyznaniu kobietom prawa do prowadzenia samochodów. Co ciekawe - jako jedna z pierwszych prawo jazdy w Arabii Saudyjskiej zdobyła mieszkająca tam Polka. Między innymi z nią o życiu w tym kraju rozmawiał Jacek Smaruj.

"Jeśli ta sprawa dotyczy tylko szefa KNF, to pół biedy"

- Trzeba naprawić tę sytuację i pokazać, że Komisja Nadzoru Finansowego jest czysta, nawet jeśli jej szef tak bardzo zbłądził - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek. Były premier stwierdził przy tym, że jeżeli tzw. afera w KNF dotyczy tylko byłego już szefa tej instytucji Marka Chrzanowskiego, to "pół biedy". - Niewątpliwie jego powiązania, które są dzisiaj oczywiste, ze szczytami obecnej władzy w Polsce, są bardzo groźne dla przejrzystości systemu finansowego w Polsce - zauważył.

Jedni odchodzą, drudzy wracają. Roszady w rządzie May

Dotychczasowy brytyjski wiceminister zdrowia Stephen Barclay został nowym ministrem ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a była szefowa MSW Amber Rudd została ministrem pracy i emerytur - poinformowało w piątek Downing Street.

Rzepliński: rząd przyjął do wątpiącej wiadomości decyzję TSUE

To co jest, nie jest ustawą, bo było przyjęte poza wszelkim trybem konstytucyjnym - ocenił w "Tak jest" w TVN24 Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, odnosząc się do ustawy o Sądzie Najwyższym. Dodał też, że po decyzji o zastosowaniu środków tymczasowych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej "nie było żadnego stanowczego oświadczenia prezydenta, czy przedstawicieli władzy ustawodawczej"

Polski rząd vs TSUE

Polska odwołała się od decyzji unijnego Trybunału Sprawiedliwości, nakazującej tymczasowy powrót do stanu sprzed uchwalenia ustawy o Sądzie Najwyższym. Według przedstawiciela Polski, aby stan ten przywrócić, potrzebne jest uchwalenie odpowiednich ustaw. Według Prezesa Trybunału Sprawiedliwości, polskie władze nic nie muszą robić, by sędziowie Sądu Najwyższego, których rząd PiS i prezydent odesłali przymusowo na emeryturę, wrócili na swoje stanowiska. Rozbieżność tych stanowisk komentował były prezes Trybunału Konstytucyjnego - prof. Andrzej Rzepliński.

Poselska interwencja w KNF

Grupa posłów nie została dopuszczona do dokumentów i pomieszczeń w siedzibie Komisji Nadzoru Finansowego. Parlamentarzyści chcieli zapoznać się z dokumentami, które mogłyby dotyczyć tzw. afery KNF. Goście Andrzeja Morozowskiego zgodnie stwierdzili, że uniemożliwienie posłom interweniowania było niewłaściwe.

Posłowie z interwencją w KNF. Odmówiono im dostępu

Posłowie Paulina Henning-Kloska z Nowoczesnej, Marta Golbik i Jarosław Urbaniak z Platformy Obywatelskiej poinformowali, że nie uzyskali w piątek dostępu do dokumentów i pomieszczeń w Komisji Nadzoru Finansowego. Według KNF interwencja poselska nie obejmuje Komisji.

Brązy Rothschilda to rzeźby Michała Anioła. Dowodem włosy łonowe, stopy i "ośmiopaki"

Grupa ekspertów zgromadziła, jak zapewnia, "wyraźne dowody" na to, że badane przez nich Brązy Rothschilda - dwie rzeźby przestawiające muskularnych nagich mężczyzn jadących na stworzeniach podobnych do panter - są dziełami Michała Anioła. To jedyne zachowane brązy autorstwa tego artysty. - Są uosobieniem jego miłości do męskiego ciała - stwierdziła Victoria Avery z brytyjskiego Fitzwilliam Museum.

"Mamy podobną wizję". Gawkowski dołącza do Biedronia

Były wiceszef SLD Krzysztof Gawkowski, który na początku listopada odszedł z Sojuszu, dołączył do formacji politycznej budowanej przez ustępującego prezydenta Słupska Roberta Biedronia. W nowym ruchu ma odpowiadać za budowę struktur. - Mamy podobną wizję rozwoju naszego kraju, zawsze marzyliśmy o Polsce otwartej, nowoczesnej, sprawiedliwej społecznie, europejskiej - mówił Robert Biedroń.

Bierecki: Czarnecki nigdy nie trzymał moich pieniędzy

- Wszystkie moje pieniądze są do obejrzenia w moim oświadczeniu majątkowym. Czarnecki nigdy nie trzymał moich pieniędzy - zapewniał senator Grzegorz Bierecki (PiS), przewodniczący senackiej komisji budżetu i finansów. Odniósł się w ten sposób do słów szefa Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, który w opublikowanej przez "Gazetę Wyborczą" rozmowie z Markiem Chrzanowskim powiedział, że Bierecki chciał w jego banku zdeponować "60-70 milionów złotych".

Ginekolog skazany za zgwałcenie pacjentki

Znalazła go w internecie, umówiła się na wizytę. Ginekolog stwierdził, że niezbędny jest zabieg. 21-latka zgłosiła się do niego tego samego dnia. Dostała środki znieczulające, a potem straciła świadomość. Wtedy miała zostać zgwałcona przez lekarza. Sąd Apelacyjny właśnie podtrzymał wyrok skazujący Piotra P. na cztery lata więzienia.

"Nigdy nie odejdę, niech wszyscy sobie to zapamiętają"

Premier Czech Andrej Babisz oświadczył w piątek, że nie zamierza zrezygnować z funkcji. - Nigdy nie odejdę, niech wszyscy sobie to zapamiętają – oznajmił. Skrytykował dziennikarzy mediów publicznych za stwarzanie, jak to określił, atmosfery kryzysu rządowego.