Najnowsze

Najnowsze

"Każdy z partnerów może zgłaszać swoje uwagi, ale to jest dialog, nie dyktat"

W Polsce prawo stanowi Sejm i Senat. Z całym szacunkiem do każdej ambasady - one często zgłaszają swoje uwagi, opinie i zastrzeżenia, ale decyzję podejmują posłowie i senatorowie - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Komentując podpisanie przez Andrzeja Dudę ustawy o IPN dodał, że głowa państwa "uważa ją za ustawę dobrą, potrzebną". W drugiej części programu gośćmi byli posłowie Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej i Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości.

"To jest spór polsko-polski, o to, co w Polsce wolno"

Artykuł zwalniający artystów i naukowców z odpowiedzialności zawdzięczamy Izraelowi - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 dziennikarz Konstanty Gebert. - Ja jestem wdzięczny Jerozolimie, że broni polskiej wolności - dodał. Socjolog Ireneusz Krzemiński ocenił, że spór w sprawie ustawy o IPN "nie ucichnie", lecz "będzie miał swoje dalsze konsekwencje".

Chińska gazeta: Pekin i Watykan nawiążą stosunki dyplomatyczne

Pekin prędzej czy później nawiąże oficjalne stosunki dyplomatyczne z Watykanem, gdyż dąży do tego papież Franciszek – ocenił we wtorek w artykule redakcyjnym chiński dziennik "Huanqiu Shibao". Jak ocenił, Franciszek "potrafi rozwiązać spory pomiędzy obiema stronami".

Prezydent podpisał ustawę o IPN. Skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej wprowadzającą kary za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Zapowiadając to przed południem oświadczył też, że zdecydował się skierować ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

"Każdy z partnerów może zgłaszać swoje uwagi, ale to jest dialog, nie dyktat"

W Polsce prawo stanowi Sejm i Senat. Z całym szacunkiem do każdej ambasady - one często zgłaszają swoje uwagi, opinie i zastrzeżenia, ale decyzję podejmują posłowie i senatorowie - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Komentując podpisanie przez Andrzeja Dudę ustawy o IPN dodał, że głowa państwa "uważa ją za ustawę dobrą, potrzebną".

"Fantastyczna wyspa" zaczyna się starzeć. Na samochody spadła część wiaduktu

W centrum brazylijskiej stolicy Brasilii zawalił się fragment wiaduktu drogowego. Tony betonu spadły na parking i niewielką restaurację, nie ma jednak informacji o ofiarach. Brasilia, zbudowane w 1960 roku od podstaw miasto, uważana jest za arcydzieło modernizmu i znajduje się na liście UNESCO. Jak zauważa Reuters, zwana przez Brazylijczyków "fantastyczną wyspą" Brasilia zaczyna się jednak starzeć - w niedzielę zawaliła się w niej także część budynku mieszkalnego.

"Wyrażamy głębokie ubolewanie". Komitet Żydów Amerykańskich o decyzji prezydenta

Nie można przemilczać antysemickich czynów, a nawet zbrodni, popełnianych przez poszczególnych Polaków - powiedziała we wtorek Agnieszka Markiewicz, dyrektor warszawskiego biura Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC). - Jedyna nadzieja, jaką można w tej chwili żywić, wiąże się z decyzją Pana Prezydenta Dudy o skierowaniu podpisanej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego - dodała przedstawicielka organizacji.

Dera: prezydent nie wystraszył się żadnego elektoratu

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o IPN w dobrze pojętym interesie naszego kraju - powiedział w "Tak jest" w TVN24 prezydencki minister Andrzej Dera. - Paradoksem jest to, że nasza ustawa jest wzorowana na ustawie izraelskiej - mówił. - Strona izraelska podważa te przepisy, które u niej obowiązują - stwierdził prezydencki minister.

Nowelizacja ustawy o IPN podpisana

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o IPN. Kontrowersyjne przepisy wejdą więc w życie. Jednocześnie prezydent wysłał ustawę do Trybunału Konstytucyjnego by ten orzekł, czy zmiany są zgodne z ustawą zasadniczą. Decyzję prezydenta w „Tak Jest” komentowali prof. Michał Bilewicz i Sebastian Kaleta.

Dżihadysta ignoruje proces. Abdeslam odmawia stawienia się w sądzie

Salah Abdeslam, ostatni żyjący członek grupy dżihadystów, która zaatakowała Paryż w 2015 roku, odmówił stawienia się w sądzie w Brukseli w czwartek, gdzie ma być kontynuowany jego proces. Dotyczy on strzelaniny z policją w stolicy Belgii, do której doszło w czasie zatrzymania oskarżonego.

Azerska opozycja zapowiada bojkot wyborów

Opozycja w Azerbejdżanie zapowiedziała we wtorek bojkot przedterminowych wyborów prezydenckich w tym kraju, które zgodnie z w wydanym w poniedziałek rozporządzeniem prezydenta Ilhama Alijewa zostały przesunięte z października na 11 kwietnia.

100-lecie praw wyborczych kobiet. Wielka Brytania świętuje

Wielka Brytania świętuje we wtorek setną rocznicę wprowadzenia ustawy, na mocy której kobiety uzyskały prawo do głosowania w wyborach do brytyjskiego parlamentu. Wymogami było, aby były powyżej 30. roku życia i posiadały nieruchomość.

"Fałszywi prorocy wielu wprowadzą w błąd"

Papież Franciszek w orędziu na Wielki Post, ogłoszonym we wtorek, napisał, że chciwość gasi miłość i przeradza się w przemoc. Obraca się ona, dodał, przeciwko tym, których uważa się za zagrożenie - nienarodzonym dzieciom, chorym, cudzoziemcom i bliźnim.

Sondaż: Macedończycy gotowi na kompromis w kwestii nazwy kraju

Większość obywateli Macedonii poparłaby kompromisowe rozwiązanie sporu z Grecją w sprawie kontrowersyjnej nazwy swojego kraju, jeśli zwiększyłoby to szanse kraju na wejście do Unii Europejskiej i NATO - wynika z przeprowadzonego w styczniu sondażu. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 61 procent badanych.