Najnowsze

Najnowsze

Ostatni trening dla Norwega. Bo skakał tylko jeden Polak

W okrojonym składzie, bez wielu czołowych skoczków, odbywały się czwartkowe treningi przed kwalifikacjami do pierwszego konkursu igrzysk w Pjongczangu. Wszystkie trzy serie wygrał Norweg Andreas Stjernen. Blisko "podium" był jedyny Polak Piotr Żyła.

"Jest gorzej, niż nam się wydaje"

Polscy politycy chyba do końca nie widzą powagi sytuacji, tego, jak się w tej chwili w Waszyngtonie nas postrzega i jakie będą tego konsekwencje - ocenił amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Razem z publicystą Markiem Ostrowskim w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS komentował relacje z USA w świetle nowelizacji ustawy o IPN.

Albo porozumienie z sąsiadem, albo wejścia do Unii nie będzie

Serbia musi osiągnąć i wdrożyć w życie porozumienie o normalizacji stosunków z Kosowem i przeprowadzić szereg reform, by wejść do Unii Europejskiej do 2025 roku - oznajmił w środę w Belgradzie unijny komisarz do spraw rozszerzenia Johannes Hahn. Sceptycznie o strategii Unii wypowiadają się tymczasem politycy w Prisztinie.

Szef MSZ w Brukseli: chcemy dialogu, wyjaśnienia, rozmowy

Reforma polskiego sądownictwa, przyszły budżet unijny i współpraca w ramach ONZ znalazły się wśród spraw omawianych w środę w Brukseli podczas spotkania szefa MSZ Jacka Czaputowicza z ministrem spraw zagranicznych Belgii Didierem Reyndersem.

Narodowe alibi

Historia, która jest i czarna, i biała - historia Ireny Sendlerowej, bohaterskiej Polki, która w czasie wojny ratowała Żydów przed Niemcami. Ale też ukrywała prawdę o tym przed Polakami, o czym dotąd niewiele się mówiło. Bo jest symbolem, a z jej postawy uczyniono normę polskiego zachowania, choć ona sama o sobie mówiła, że jest "narodowym alibi" Polaków. Pokażemy fragmenty mało znanego filmu dokumentalnego, w którym Irena Sendlerowa opowiada, z drastycznymi niekiedy szczegółami, o tym, jak ratowała Żydów z warszawskiego getta. Ci, których ocaliła, mówią nam z kolei, jak bardzo ryzykowała życiem, bo za to, co robiła Niemcy zabijali. Ale Sendlerowa bała się nie tylko Niemców. Także polskiego antysemityzmu, o czym wprost w rozmowie z Brygidą Grysiak mówią jej córka oraz autorka jej najnowszej biografii.

Test dla ministra zdrowia

Ruszyły prace nad obywatelskim projektem ustawy, który zakłada wzrost nakładów na służbę zdrowia. Jest pierwsze czytanie, debata i ważny test dla ministra zdrowia, który w czwartek spotyka się z protestującymi od października rezydentami.

Ewa Bugała rzecznikiem prasowym PKN Orlen

PKN Orlen podał, że od czwartku funkcję rzecznika prasowego będzie pełniła Ewa Bugała. Spółka wyjaśniła, że z funkcją rzecznika powiązane jest stanowisko dyrektora, co wynika ze struktury organizacyjnej płockiego koncernu.

W opozycji do ustawy

Po podpisaniu przez Andrzeja Dudę ustawy o IPN i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego ruszyła lawina komentarzy. Swoje niezadowolenie wyraził Izrael, Stany Zjednoczone, głos zabrał też francuski minister spraw zagranicznych, który wprost zasugerował, że w kolejnych wyborach Polacy powinni podziękować PiS-owi. Do gry wkracza opozycja i zaczyna rozmawiać z niezadowolonymi z ustawy.

Niemcy a sprawa polska

Rozmowy koalicyjne napotykały trudności, ale było warto - przyznaje Angela Merkel i informuje o zakończeniu rozmów z socjaldemokratami o utworzeniu nowego gabinetu w Berlinie. Jest koalicja i plan, by rząd fundamentalnie zmienił kierunek Unii. Pytanie, co to oznacza dla Polski?

Plac budowy pomnika

Wiadomo, gdzie stanie pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. To centrum Warszawy. Nie Krakowskie Przedmieście, a Plac Piłsudskiego. Prace przygotowujące teren pod budowę pomnika już ruszyły. Nie podoba się to jednak władzom Warszawy, które uważają, że wojewoda nie miał prawa wydać takiej decyzji.

Szczyt ludzkich możliwości

Niepokojące wieści spod K2. Adam Bielecki miał wypadek. Ma złamany nos i założone szwy. Czeka go kilka dni rekonwalescencji. O trudnej wyprawie i niesamowicie dużym wyzwaniu - Paulina Chacińska.

Norwegowie zabrali kilka tysięcy porcji lekarstw na astmę

Norweska delegacja medyczna zabrała ze sobą do Pjongczangu ponad 6000 dawek leków na astmę. "To liczba porażająca" - uważa telewizja NRK. - Musimy być przygotowani, żeby rozwiązać problemy 250 osób z całej naszej ekipy. Spora część leków może wrócić z nami - tłumaczy szefowa norweskiego zespołu medycznego.

"Nie mam najmniejszych złudzeń, co zrobi tak zwany Trybunał Konstytucyjny"

W nowelizacji ustawy o IPN zagrożenia dla konstytucyjnej wolności słowa są olbrzymie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Wojciech Sadurski. - Tam nie chodzi tylko o "polskie obozy koncentracyjne". Tam chodzi o pewną interpretację przeszłości, o pisanie historii na nowo - dodał. Gościem drugiej części programu był zdymisjonowany wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki. W trzeciej części, Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, blog "Z głową w gwiazdach".

Macron na Korsyce. Wykluczył autonomię wyspy

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w środę, że jest otwarty na to, aby Korsyka została wymieniona we francuskiej konstytucji, ale odrzucił kilka innych kluczowych żądań wysuwanych przez rządzących na wyspie nacjonalistów.

Dpa: Schulz zrezygnuje ze stanowiska szefa partii

Przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Martin Schulz zapowiedział w środę na posiedzeniu zarządu, że ustąpi ze stanowiska wraz z zakończeniem 2 marca wewnątrzpartyjnego referendum o wznowieniu koalicji z CDU/CSU - podała agencja dpa.

Profesor Rzepliński: prezydent udawał, że się zastanawia. Nie wykorzystał 21 dni

Prezydent jako jedna z kluczowych instytucji w tworzeniu prawa w Polsce powinien wziąć udział w dyskusji nad projektem ustawy jeszcze w Sejmie. Był pasywny - powiedział w "Tak jest" w TVN24 były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński. Odniósł się w ten sposób do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Bez przeprosin, bez stanowiska.

Ryszard Czarnecki stracił stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Polityk PiS nie chciał przeprosić Róży Thun z PO za porównanie jej do szmalcownika. Czarnecki zdania nie zmienia i zapowiada, że dalej będzie krytykował polityków, którzy wyciągają polskie sprawy w rozmowach z zagranicznymi instytucjami. Sama Thun nie odczuwa satysfakcji. Mówi, że jest niezadowolona, bo cała Europa musiała się dowiedzieć o znaczeniu słowa "szmalcownik", które na pewno chluby Polsce nie przynosi. O sprawie rozmawiali w programie Tak jest Joanna Mucha (PO) i Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości).