Kościół katolicki w Polsce jest największym beneficjentem środków unijnych, a jest największym hamulcowym rozwoju Polski - ocenił w "Faktach po Faktach" TVN24 Robert Biedroń, przewodniczący partii Wiosna. Potrzymał deklarację, że jeśli w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobędzie mandat, to go nie przyjmie. O kandydatach Wiosny w majowych wyborach Biedroń mówił, że to "piękna lista".
W Warszawskim Palladium Robert Biedroń zaprezentował w sobotę zarys programu partii Wiosna w eurowyborach oraz nazwiska liderów list wyborczych poszczególnych okręgów w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Mówił między innymi o konieczności rozdzielenia Kościoła od państwa.
- Musimy rozdzielić państwo od Kościoła, ktoś musi w końcu z tym skończyć i my to zrobimy - zapewnił Biedroń. - Zrobimy to dlatego, że my się nie boimy i nigdy nie zegniemy karku ani nie padniemy na kolana przed biskupami" - oświadczył w czasie konwencji Wiosny jej lider.
Biedroń: w konstytucji umówiliśmy się na autonomię państwa i Kościoła
Robert Biedroń w "Faktach po Faktach" TVN24 podkreślił, że w pierwszej kolejności chce renegocjować konkordat. Wskazał, że "jeżeli Kościół katolicki nie będzie otwarty na renegocjacje", to - jego zdaniem - nie ma innego sposobu na uporządkowanie relacji, jak zerwanie konkordatu. Szef partii Wiosna zwrócił uwagę, że bez zmian w relacjach Kościół - państwo kontynuowana będzie "niezdrowa sytuacja, w której Kościół rozgrzesza nas - Polki i Polaków, a my nie mamy prawa wyspowiadać Kościoła".
- Kościół ciągle miesza się w nasze sprawy. Ciągle mówi, kto jest zły, kto jest taki, owaki, i tak dalej. A przecież Kościół też ma problemy - zauważył Biedroń.
- W konstytucji umówiliśmy się na autonomię państwa i Kościoła - dodał.
Lider Wiosny: dofinansowanie Kościoła "po ludzku niesprawiedliwe"
Biedroń stwierdził, że fakt, iż duchowni korzystają z podatku ryczałtowego, jest niesprawiedliwe wobec innych obywateli. - Niesprawiedliwe jest to, że w państwie, w którym nie mamy pieniędzy na żłobki i przedszkola, finansujemy na przykład Fundusz Kościelny, dofinansujemy budowę jakiejś świątyni. Po ludzku to jest niesprawiedliwe - ocenił. Przekonywał, że wierzący katolicy sami mogą finansować takie inwestycje, a lekcje religii powinno się przeprowadzić do salek katechetycznych.
- Kościół katolicki w Polsce jest największym beneficjentem środków unijnych, a jest największym hamulcowym rozwoju Polski, jeśli chodzi o Europę - powiedział Biedroń.
Ocenił też, że Kościół spowalnia w Polsce rozwój w "sprawach wartości, w sprawach równouprawnienia kobiet i mężczyzn, w sprawach mniejszości LGBT".
Kandydaci Wiosny do europarlamentu "to naprawdę piękna lista"
Robert Biedroń oświadczył, że jest "bardzo dumny" z listy kandydatów w eurowyborach w poszczególnych regionach. - To jest naprawdę piękna lista. To jest lista młodości, nowości, połączonej z doświadczeniem, kompetencjami i także z piękną przeszłością, jak w przypadku Zbigniewa Bujaka czy wspierającej nas Barbary Labudy - ocenił były poseł.
Podtrzymał swoją deklarację, że jeśli w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobędzie mandat, to go nie przyjmie. - Jestem liderem nowego ruchu, nowego projektu politycznego. Gdybym nie wystartował do europarlamentu, jeżeli nie poprowadziłbym tej drużyny, to siłą rzeczy osłabiałbym szansę tego projektu - wyjaśnił.
Powiedział, że poprzez swoją deklarację o nieprzyjęciu mandatu europosła jest szczery wobec swoich wyborców i jasno rysuje swoje polityczne plany.
Zadeklarował, że pozostali kandydaci Wiosny do Parlamentu Europejskiego nie pójdą w jego ślady. - To jest europejska drużyna. Z nimi umawiamy się, że oni zostają w europarlamencie - podkreślił.
- Dopiero jak pojawiła się Wiosna, przyspieszyła integracja w ramach Koalicji Europejskiej. Stało się tak od 4 lutego. Dodaliśmy im otuchy. Dzisiaj mamy zdrową sytuację. Mamy PiS, tradycyjne, stare partie polityczne, które już istnieją jakiś czas i mamy świeżą Wiosnę. To w miarę zdrowa sytuacja w demokratycznym państwie. Najgorzej by było, gdyby wyborcy nie mieli wyboru, gdyby program, wartości, idee zostały z boku - stwierdził Biedroń.
Autor: tmw//rzw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24