Najnowsze

Najnowsze

Iran ujawnia swoje żądania

W piątek ma odbyć się spotkanie sygnatariuszy umowy nuklearnej z Iranem, którego celem będzie ratowanie porozumienia. W czwartek Teheran poinformował, że jego głównym żądaniem w rozmowach będzie możliwość utrzymania wielkości sprzedaży ropy przez Iran na tym samym poziomie, co przed wycofaniem się z układu Stanów Zjednoczonych. - Naszym żądaniem jest móc sprzedawać naszą ropę i odzyskać pieniądze - powiedział agencji Reutera irański urzędnik, prosząc o zachowanie anonimowości.

"Nasze relacje z USA są o wiele bliższe niż relacje z Rosją czy Chinami"

Unia Europejska sama na arenie globalnej jest politycznie za słaba, by zmagać się z takimi wyzwaniami, jak Rosja, Chiny czy Bliski Wschód. Potrzebuje silnych, transatlantyckich więzów - przekonywał w czwartek w Brukseli minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. - Nasze relacje z USA są o wiele bliższe niż relacje z Rosją czy Chinami - dodał szef dyplomacji.

Decyzja w sprawie Rosji "haniebna", Rada Europy "niewiarygodna"

Po przywróceniu Rosji prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy Estonia, która razem z innymi krajami Europy Wschodniej była temu przeciwna, powinna zawiesić członkostwo w tej organizacji - powiedział w czwartek wicepremier tego kraju, Mart Helme. Dodał, że Rada Europy jest organizacją "niewiarygodną". Wcześniej decyzję RE potępiła estońska prezydent Kersti Kaljulaid, określając ją jako "haniebną".

"Zwróćcie dzieci ich rodzicom"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o uwolnienie 24 ukraińskich marynarzy zatrzymanych ponad pół roku temu. Oskarżył jednocześnie szefa MSZ swego kraju o działania mogące zaszkodzić temu procesowi.

Były szef MSW przed komisją śledczą

Bartłomiej Sienkiewicz staje przed komisją śledczą do spraw VAT. Miał tłumaczyć się, dlaczego podległe mu służby nie łapały sprawnie tych, którzy chcieli oszukać państwo. Były szef MSW nie ma sobie nic do zarzucenia. Podkreśla za to, że z rozwiązań wprowadzonych przez poprzednią władzę korzysta dzisiaj rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Bodnar pisze o ograniczeniu praw właścicieli zabytków

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wyraził w piśmie skierowanym do ministra kultury zaniepokojenie ograniczeniami praw właścicieli zabytków, które mają trafić do rejestru. W jego ocenie "nieuzasadniony" wydaje się całkowity zakaz prowadzenia prac konserwatorskich przy zabytkach czekających na wpis.

Przyjeżdżają zobaczyć Polskę. Czy padnie rekord?

Czy w tym roku padnie rekord? Chodzi o turystów, którzy przyjeżdżają zobaczyć Polskę. Wiele na to wskazuje. Polska jest coraz chętniej wybieranym krajem do zwiedzenia. Pytanie dlaczego turyści do nas przyjeżdżają i jakie miasta zwiedzają.

Co z dyrektorem muzeum POLIN?

Czy i kiedy minister Piotr Gliński powoła prof. Dariusza Stolę na dyrektora Muzeum Polin? Profesor już raz był dyrektorem muzeum, konkurs wygrał ponownie, ale nie może dalej pełnić swojej funkcji, bo nie ma ważnego ministerialnego podpisu. Sprawa zaczyna niepokoić darczyńców placówki.

(Nie)dobry klaps

Nadal prawie połowa Polaków nie widzi nic złego w dawaniu dzieciom klapsa. Psychologowie twierdzą, że ten zwyczaj trudno będzie zmienić, bo nadal w Polsce panuje przyzwolenie, co potwierdził też dziś poseł partii rządzącej Tadeusz Cymański.

Rosja wraca, Polska opuszcza obrady

Rosja odzyskała pełnię praw w Radzie Europy. Polska delegacja nie była z tego zadowolona i demonstracyjnie opuściła sale obrad. Decyzja o izolacji Rosji - wykluczeniu jej z obrad - zapadła po aneksji Krymu pięć lat temu. Pytanie, dlaczego teraz Kreml nie jest już na cenzurowanym.

Miażdżąca decyzja w sprawie polskiego sądownictwa

Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydaje opinię, która jest miażdżąca dla polskiego wymiaru sprawiedliwości. Chodzi o KRS i o niezawisłość Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Rzecznik pisze wprost: nie ma gwarancji niezawisłości. To na razie opinia, nie wyrok, ale sędziowie, konstytucjonaliści, którzy wielokrotnie wskazywali na rażące błędy w reformie nie kryją ze słów rzecznika zadowolenia.

Symbol przełomu sprzed 50 lat

Wydarzenia sprzed 50 lat bardzo mocno wpisały się w historię walki o prawa osób homoseksualnych. Tamta noc w nowojorskim klubie dla wielu bywalców skończyła się tragicznie. Policja ich biła, aresztowała, ale tamto wydarzenie - i kolejne - dały im siłę, by wyjść z cienia i walczyć o swoje miejsce w społeczeństwie.

Strzembosz: jeśli takie będzie ostateczne orzeczenie, należałoby natychmiast znowelizować ustawę o KRS

Nie chcę myśleć, co się stanie, jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podzieli stanowisko Rzecznika Generalnego, a to wydaje mi się w najwyższym stopniu prawdopodobne – powiedział w "Kropce nad i" prof. Adam Strzembosz, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego. - Jeżeli będzie ostateczne orzeczenie, należałoby natychmiast znowelizować ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa, wybrać do niej sędziów w sposób dotychczas nie tylko praktykowany, ale wynikający wprost z konstytucji – dodał.

"Biorę w obronę rodziców, którym zdarzy się czasem stracić panowanie"

Biorę w obronę rodziców, którym zdarzy się czasem stracić panowanie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski, odnosząc się do swojego wyznania, że kiedyś dał klapsa swojemu dziecku podczas przewijania. Jednak jak dodał, "zdarzenie jest złe". - Jestem przeciwnikiem używania absolutnie jakiejkolwiek przemocy - mówił. Piotr Zgorzelski (PSL) ocenił, że "każdy objaw siły wobec słabszego, a takim jest dziecko, jest objawem bezsilności dorosłego".

"To jest śmiertelny wirus wpuszczony w system prawny państwa"

Rozszerzanie klauzuli sumienia na jakiegokolwiek usługodawcę powoduje tak naprawdę anarchizację życia społecznego - tak były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz skomentował w "Faktach po Faktach" wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie pracownika drukarni, który odmówił druku plakatów fundacji LGBT. - To jest zbrodnia na społeczeństwie zrobiona przy pomocy systemu, który się nazywa "klauzula sumienia" - dodał.

Kandydat opozycji objął władzę w Stambule

W Stambule odbyło się zaprzysiężenie nowego burmistrza, 49-letniego Ekrema Imamoglu. To pierwszy kandydat w historii największego miasta Turcji, który odniósł zwycięstwo w walce o to stanowisko dwukrotnie w ciągu niecałych trzech miesięcy.

Wyrok TK w sprawie drukarza. Wyraz "tolerancji" vs "legalizacja dyskryminacji"

- Cieszę się z tego wyroku, bo jestem po pierwsze za wolnością, po drugie za tolerancją, a to działa w dwie strony - mówił w "Tak jest" w TVN24 wiceprezes Porozumienia Marcin Ociepa, komentując wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie pracownika drukarni, który odmówił druku plakatów fundacji LGBT. - To jest legalizacja dyskryminacji i przyzwolenie na coraz większą dyskryminację - ocenił Krzysztof Śmiszek z Wiosny.

Błaszczak: reakcje państw NATO na porozumienie Polska-USA pozytywne

Reakcje państw sojuszniczych na podpisane w czerwcu w Waszyngtonie polsko-amerykańskie porozumienie są pozytywne - mówił dziennikarzom w Brukseli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który na spotkaniu NATO poinformował o szczegółach umowy. - Obecność wojsk Stanów Zjednoczonych wzmacnia NATO - dodał.

"Pod wpływem emocji" rzucił koktajlem Mołotowa w posesję w Mrowinach

Zarzuty spowodowania pożaru, który mógł zagrażać życiu ludzi, postawiła prokuratura 49-letniemu mężczyźnie, który 15 czerwca miał rzucić koktajlem Mołotowa w stronę zabudowań jednej z posesji w Mrowinach na Dolnym Śląsku. Zdarzenie miało związek z zabójstwem 10-letniej Kristiny z tej miejscowości.