Najnowsze

Najnowsze

Google zrywa z Huawei. Chiński gigant wydał oświadczenie

Zapewnimy aktualizacje zabezpieczeń i będziemy świadczyć usługi posprzedażowe dla wszystkich smartfonów i tabletów marek Huawei oraz Honor - tych, które już zostały sprzedane i tych, które są obecnie dostępne w sprzedaży na całym świecie - poinformował Huawei Polska w oświadczeniu przesłanym tvn24bis.pl. Wcześniej w poniedziałek Google potwierdził doniesienia o wycofaniu licencji na aplikacje systemu Android dla chińskiego koncernu.

Szpitalne łóżko za darmo dla rodziców opiekujących się dzieckiem. "To inwestycja, nie koszt"

Rodzice przebywający w szpitalu z chorym dzieckiem lub z osobą z niepełnosprawnością nie będą musieli płacić za zajmowane łóżko ani za otrzymane posiłki. Sejm przyjął nowelizację ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. - Korzyść z tego, iż mama jest z dzieckiem jest tak duża, i emocjonalna, i medyczna, i ludzka, że to jest inwestycja, a nie koszt - ocenił w niedzielę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Komisja do zbadania pedofilii w Kościele. Przedstawiono pierwsze założenia

Działania zmierzające do pociągnięcia osób winnych pedofilii w Kościele, zadośćuczynienie ofiarom oraz wyjaśnienie między innymi "zaniechań i zaniedbań władz kościelnych" w wyjaśnianiu spraw nadużyć seksualnych - to niektóre z założeń projektu ustawy dotyczącego powołania Komisji Prawdy i Zadośćuczynienia, która miałaby zająć się badaniem przypadków pedofilii w Kościele. Przedstawiły je w Sejmie fundacja "Nie lękajcie się" oraz stowarzyszenie "Lepszy Gdańsk".

Opozycja wzywa Morawieckiego do złożenia "publicznych wyjaśnień"

Mamy specjalną kastę ludzi, która wiele mówi o uczciwości, ma wiele sloganów na ustach, natomiast w praktyce widzimy, jak to wygląda - ocenił poseł PO Marcin Kierwiński. Odniósł się w ten sposób do poniedziałkowej publikacji "Gazety Wyborczej", która dotyczy działki zakupionej od Kościoła przez Mateusza Morawieckiego. Poseł Mariusz Witczak wezwał premiera do "publicznych wyjaśnień". Doniesienia "GW" skomentowali też inni politycy.

#Pamięć Absolutna 19.05.2019

Dziennikarze jak co tydzień odkurzają najważniejsze i najciekawsze wydarzenia sprzed dokładnie 10 lat. Tym razem przypominają między innymi polski wątek na zjeździe partii Libertas w Madrycie oraz wyprowadzoną z równowagi minister Jolantę Fedak.

Polska Kronika Faktowa 19.05.2019

Akcja Lecha Wałęsy w Madrycie, czarna dziura w budżecie, debata o debatach na ostatniej prostej kampanii wyborczej oraz polityczna femme fatale. Czyta oczywiście Tomasz Knapik.

Wiosna w trybie wyborczym pozwała Sławomira Neumanna. Jest decyzja

Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrzył wniosek w trybie wyborczym Wiosny przeciwko Sławomirowi Neumannowi. Sędzia zakazał posłowi Platformy rozpowszechniania "nieprawdziwej informacji" o tym, że Robert Biedroń nie zrobił nic, żeby wyjaśnić sprawę słupskiego instruktora tańca Pawła K., którego prokuratura oskarżyła przestępstwa o charakterze seksualnym na szkodę czterech małoletnich dziewczynek. Nie musi jednak przepraszać za swoje słowa.

Goryle w deszczu zdeklasowały rywali

Najciekawsze wideo tygodnia w tvn24.pl wybrane. Goryle chowające się przed deszczem zajęły pierwsze miejsce, uzyskując 50 procent waszych głosów. Na drugim miejscu znalazł się opanowany bocian, który pilnował potomstwa, gdy pod nim szalał pożar. Wskazało na niego 18 procent internautów biorących udział w głosowaniu. Trzecie miejsce zajęło nagranie, na którym dziewczynka wbiegła na boisko podczas meczu rugby.

Szwedzka prokuratura wnioskuje o aresztowanie Assange'a

Szwedzka prokuratura poinformowała o złożeniu do sądu rejonowego w Uppsali wniosku o aresztowanie założyciela demaskatorskiego portalu Wikileaks Juliana Assaenge'a. Przebywający w areszcie w Wielkiej Brytanii Australijczyk jest podejrzany w Szwecji o gwałt. Śledztwo w tej sprawie, rozpoczęte w 2010 roku, wznowiła w zeszłym tygodniu szwedzka prokuratura.

"GW": Morawiecki kupił grunty od Kościoła, przepisał na żonę, nie musiał wykazać w oświadczeniu

Premier Mateusz Morawiecki wraz z żoną kupił od Kościoła działkę na wrocławskim Oporowie. 17 lat od tej transakcji, ze względu na planowane inwestycje, grunty te są warte sto razy więcej, nawet 70 milionów złotych - napisała "Gazeta Wyborcza". Jak zauważył dziennik, wyłączną właścicielką tego gruntu jest żona premiera, Iwona Morawiecka. To dlatego, że Mateusz Morawiecki w 2013 roku dokonał częściowego podziału majątku z żoną. W efekcie premier nie musi wpisywać działki do oświadczenia majątkowego.

Ukraina ma nowego prezydenta. Zełenski zaprzysiężony, rozwiązał parlament

Nowo wybrany prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył przysięgę prezydencką, ślubując wierność narodowi ukraińskiemu. Zełenski oświadczył w przemówieniu, że jego zwycięstwo wyborcze jest zwycięstwem wszystkich obywateli. Jednocześnie poinformował o rozwiązaniu parlamentu oraz zaproponował dymisję rządu premiera Wołodymyra Hrojsmana.

32 zabitych w buncie w kolonii karnej

Trzech strażników i 29 więźniów zginęło w buncie, który wybuchł w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze w mieście Wahdat niedaleko od Duszanbe, stolicy Tadżykistanu - podaje agencja Reutera. Strażników zabili skazani za przynależność do Państwa Islamskiego.

Joanna Scheuring-Wielgus w "Rozmowie Piaseckiego"

Tylko i wyłącznie nacisk społeczny spowoduje, że ta sprawa zostanie załatwiona tak, jak należy - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl Joanna Scheuring-Wielgus, odnosząc się do problemu pedofilii w Kościele. Przekazała, że fundacja "Nie lękajcie się" przygotowała projekt dotyczący powołania komisji badającej tę sprawę. Mieliby w niej znaleźć się "seksuolodzy, prawnicy, adwokaci, konstytucjonaliści". - Nie mogą tam być biskupi i księża - dodała posłanka koła sejmowego Teraz!, podkreślając, że "Kościół nie może sam oczyszczać się z grzechów, których się dopuścił".

"Kościół nie może sam oczyszczać się  z grzechów, których się dopuścił"

Tylko i wyłącznie nacisk społeczny spowoduje, że ta sprawa zostanie załatwiona tak, jak należy - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl Joanna Scheuring-Wielgus, odnosząc się do problemu pedofilii w Kościele. Przekazała, że fundacja "Nie lękajcie się" przygotowała projekt dotyczący powołania komisji badającej tę sprawę. Mieliby w niej znaleźć się "seksuolodzy, prawnicy, adwokaci, konstytucjonaliści". - Nie mogą tam być biskupi i księża - dodała posłanka koła sejmowego Teraz!, podkreślając, że "Kościół nie może sam oczyszczać się z grzechów, których się dopuścił".

"Powrót do natury". Księżna Kate zaprojektowała ogród

Księżna Kate zaprojektowała ogród na londyńską wystawę Chelsea Flower Show. - To naturalna, naprawdę ekscytująca przestrzeń zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych - powiedziała o swoim dziele. Ogród ma ukazywać dzikość i symbolizować powrót do natury.

Exit polls wskazują na obecnego premiera. Na oficjalne wyniki trzeba poczekać

Zakończone w niedzielę wybory parlamentarne w Indiach wygrał partyjny sojusz na czele z Indyjską Partią Ludową (BJP) - wynika z większości sondaży exit poll. Oznaczałoby to, że premierem na drugą pięcioletnią kadencję pozostanie Narendra Modi. Jednak w przeszłości indyjskie exit polle często się myliły.

Loża prasowa 19.05.2019

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz w Loży Prasowej byli: Paweł Musiałek z Klubu Jagiellońskiego, Michał Kolanko "Rzeczpospolita", Adam Szostkiewicz "Polityka" i Renata Grochal "Newsweek". Głównym tematem programu była zbliżająca się do finału kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego. Prawo i Sprawiedliwość na czele z Jarosławem Kaczyńskim organizowało kolejne konwencje i obiecało dodatek 500 zł dla pełnoletnich niepełnosprawnych. Z kolei na marszu zorganizowanym w Warszawie Koalicję Europejską wsparł Donald Tusk. W Loży Prasowej rozmawiano też o konsekwencjach dokumentu braci Sekielskich o molestowaniu nieletnich przez polskich duchownych. Prymas Polski, abp Wojciech Polak powiedział w Faktach po Faktach, że film "Tylko nie mów nikomu" nie był atakiem na Kościół i zapowiedział powstanie funduszu, z którego pieniądze będą przeznaczone na zadośćuczynienie dla ofiar. Z kolei część polityków Zjednoczonej Prawicy nie zamierza oglądać dokumentu braci Sekielskich, a mimo to krytykują film.

Huti zapowiadają nowe ataki. "Na 300 obiektów"

Rebelianci Huti, którzy uderzyli w ubiegłym tygodniu w obiekty koncernu Aramco, twierdzą, że ataki na cele wojskowe i strategiczne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej i w bazach koalicji w Jemenie to tylko początek szerszej akcji - podała związana z nimi agencja SABA.

"Żywa legenda kina". Alain Delon odebrał Honorową Złotą Palmę

Francuski aktor, producent, reżyser i scenarzysta Alain Delon odebrał Honorową Złotą Palmę za całokształt twórczości. Nagrodę wręczono podczas uroczystości zorganizowanej w Salle Debussy w trakcie 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. W uzasadnieniu przyznania Delonowi nagrody stwierdzono, że jest on "wielką, żywą legendą i globalną ikoną kina".

Porozumienie wojskowych i opozycji "jest w zasięgu ręki"

W niedzielę wieczorem w Chartumie odbyła się kolejna runda rozmów między rządzącymi Sudanem wojskowymi a opozycją. Negocjacje z udziałem przedstawicieli Tymczasowej Rady Wojskowej i Sił Stojących za Deklaracją Wolności i Przemian (DFCF) zawieszono 15 maja po starciach policji z demonstrantami.

Amerykanie na azjatyckich spornych wodach

Amerykański niszczyciel USS Preble przepłynął w niedzielę 12 mil morskich (22,2 km) obok spornej ławicy Scarborough, do której prawa roszczą sobie Chiny. O zdarzeniu poinformowało dowództwo VII Floty Marynarki Wojennej, która ma bazę w Yokosuce.