Najnowsze

Najnowsze

Michał Woś mianowany nowym ministrem

Michał Woś pełnił dotychczas funkcję podsekretarza stanu w ministerstwie sprawiedliwości. We wtorek został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na ministra, członka Rady Ministrów.

Siostra Kima pokazała się publicznie po 53 dniach

Północnokoreańskie media państwowe pokazały we wtorek zdjęcia siostry Kim Dzong Una, towarzyszącej bratu na wydarzeniu artystycznym na stadionie w Pjongjang. Kim Yo Jong nie pojawiała się publicznie od blisko dwóch miesięcy, w związku z czym media na świecie spekulowały o jej losie po fiasku szczytu Kim-Trump w Hanoi.

Prezydent powołał nowych ministrów

W Pałacu Prezydenckim odbyła się we wtorek uroczystość mianowania nowych ministrów. Zmiany na stanowiskach w rządzie związane są przede wszystkim z wynikami wyborów do Parlamentu Europejskiego, w których kilkoro ministrów i wiceministrów uzyskało mandaty europosłów.

Elżbieta Witek nową szefową MSWiA

Elżbieta Witek wraca na stanowisko ministra. Była rzeczniczka i szefowa gabinetu politycznego Beaty Szydło stanęła na czele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w rządzie Mateusza Morawieckiego. Zastąpiła na tym stanowisku Joachima Brudzińskiego, który obejmie mandat europosła.

Changes in the Polish government. President Duda appoints new ministers

President Andrzej Duda on Tuesday appointed the new ministers in Prime Minister Mateusz Morawiecki's cabinet. Jacek Sasin was appointed deputy prime pinister, Elżbieta Witek - the interior minister, Marian Banaś - the minister of finance, Bożena Borys-Szopa - the family, labour and social affairs minister and Dariusz Piontkowski - the minister of education.

Jacek Sasin nowym wicepremierem

Jacek Sasin został we wtorek powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na wicepremiera. Zachował on jednocześnie swoje dotychczasowe stanowisko szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zmiana jego funkcji związana jest z wyborami do europarlamentu, w których mandat europosła uzyskało kilkoro członków rządu Mateusza Morawieckiego.

30. rocznica wyborów czerwcowych. Historia, liczby, biogramy posłów i senatorów

4 czerwca 1989 Polacy poszli na wybory, by - jak się okazało - dać wyraz niezadowoleniu wobec panującego systemu. Komunistyczna partia, która od końca II wojny światowej trzymała kraj twardą ręką, zachwiała się w posadach i kilka miesięcy później przestała istnieć, chociaż mogła liczyć na to, że czerwcowe wybory - owoc kompromisu Okrągłego Stołu - przedłużą jej życie. Stało się inaczej. Po wyborczym trzęsieniu ziemi, po władzę - jeszcze niepełną - sięgnęła Solidarność, a wstrząsy wtórne obaliły komunistyczne reżimy w całym regionie.

"Kapitalizm z ludzką twarzą? Ja tego nie doczekam"

30 lat temu przyszła wolność. Komunistyczna gospodarka została zastąpiona przez wolnorynkowy kapitalizm. Rzuciliśmy się na głęboką wodę i szybko dotarliśmy do dna. Po pierwszych trudnych latach zaczęliśmy się jednak piąć i robimy to do dziś. Udało się rozwiązać większość problemów, ale jednocześnie stworzyliśmy nowe.

"Nie byłem zwolennikiem natychmiastowego powołania naszego rządu. Chyba się trochę myliłem"

Rozdanie wyborcze pokazywało, że rzeczywiście układ Okrągłego Stołu pęka. Nie byłem zwolennikiem natychmiastowego powołania naszego rządu. Trochę się bałem, że w sensie kadrowym jesteśmy do tego nieprzygotowani - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 profesor Ryszard Bugaj, ekonomista z Polskiej Akademii Nauk, opozycjonista z czasów PRL. Wspominał pierwsze częściowo wolne wybory 4 czerwca 1989 roku. - Jak patrzyłem potem, co się dzieje w parlamencie, to myślałem sobie, że nie miałem racji - przyznał.

Frekwencja wyniosła 62,7 procent. Wtedy kręcili nosem wszyscy

W PRL - przynajmniej oficjalnie - na wybory szli prawie wszyscy. Dlatego też dane mówiące o 62 procentowej frekwencji były w 1989 roku negatywnym zaskoczeniem - zarówno dla rządzących, jak i opozycji. Tyle, że do teraz ten wynik w wyborach do Sejmu wciąż jest nie do pobicia.

Uroczysta kolacja i toast za "wieczną przyjaźń". Donald Trump w Wielkiej Brytanii

Znaczenie i głębię relacji brytyjsko-amerykańskich podkreślili królowa Elżbieta II i prezydent USA Donald Trump. Wygłosili przemówienia podczas uroczystego bankietu w Pałacu Buckingham wydanego w poniedziałek wieczorem. Oboje przypomnieli wydarzenia sprzed 75 lat, czyli lądowanie aliantów w Normandii w czasie II wojny światowej, 6 czerwca 1944 roku.

30 lat wolności. Najważniejsze wydarzenia w Gdańsku

30 lat temu, 4 czerwca 1989 roku w Polsce odbyły się pierwsze po latach komunizmu częściowo wolne wybory. Z tej okazji odbędą się debaty, koncerty i warsztaty. Swój udział zapowiedzieli m.in. uczestnicy obrad Okrągłego Stołu. Sprawdź harmonogram uroczystości czerwcowych w Gdańsku oraz to, jak zmieni się organizacja ruchu w tych dniach.

Staną przed rzecznikiem dyscyplinarnym. "Próba zastraszenia i zamknięcia ust"

Sędziowie, którzy w mediach krytycznie wypowiadali się na temat zmian zaprowadzanych przez rząd w sądownictwie albo brali udział w manifestacjach, mogą mieć kłopoty. Małgorzata Kluziak, Piotr Gąciarek i Marek Celej staną przed rzecznikiem dyscyplinarnym w związku z wypowiedziami, jakich udzielili w TVN24. - To próba zastraszenia i zamknięcia im ust - ocenił były minister sprawiedliwości prof. Zbigniew Ćwiąkalski. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Różne obchody - różne wizje

W Gdańsku rząd i Solidarność obchodzili 40 rocznicę pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Opozycja i samorządowcy świętowali z kolei 30-lecie pierwszych częściowo wolnych wyborów. To dzięki nim powołano w naszej części Europy pierwszy nie komunistyczny rząd z Tadeuszem Mazowieckim na czele. Premier obecny w Gdańsku zignorował próbującą go zaprosić na obywatelskie uroczystości prezydent Gdańska. O tym, dlaczego nie potrafimy wspólnie obchodzić ważnych rocznic dyskutowali: Jakub Stefaniak z PSL i Kamil Bortniczuk z Porozumienia.

Bilans 30-tu lat wolności

Wejście do NATO, Unii Europejskiej i znaczący wzrost PKB na tle sąsiadów - to tylko niektóre zmiany, jakich doświadczyliśmy na przełomie ostatnich 30-tu lat. O tym, co nam wyszło jako Polakom, a co zaniedbaliśmy, dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego: Roberta Gwiazdowskiego i Adriana Zandberga.