Najnowsze

Najnowsze

"Wytrzymałość policjantów się wyczerpała". Szef związku zawodowego pisze do ministra

"Nikt nie ma wątpliwości, że jest to reakcja środowiska policyjnego na brak woli spełnienia postulatów" - tak szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski tłumaczy masowe zwolnienia lekarskie i urlopy policjantów. Lider związkowców skierował list do ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego. Wezwał go "do osobistego i niezwłocznego podjęcia rozmów".

"Ambasador Mosbacher została na wejściu niedoceniona przez część polskich elit"

Jeśli ona mówi, że coś zrobi, to coś zrobi - ocenił w piątek Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Tak skomentował deklarację, złożoną w rozmowie z TVN24 przez ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, że jest gotowa "załatwić" sprawę zniesienia wiz dla Polaków. Kowal zauważył, że amerykańska dyplomatka została "na wejściu niedoceniona przez część polskich elit".

Prokuratorzy chcą ćwierć wieku więzienia dla katalońskiego wicepremiera

Hiszpańska prokuratura zażądała kary 25 lat więzienia i zakazu pełnienia funkcji publicznych dla byłego wicepremiera Katalonii Oriola Junquerasa. Prokuratorzy zarzucają mu rebelię i malwersacje w związku z dążeniem do niepodległości regionu. Junqueras - którego prokuratura uznała za jednego z liderów katalońskiego ruchu separatystycznego - dokładnie od roku przebywa w tymczasowym areszcie.

Zapowiadają koalicje w sejmikach. "Tam, gdzie to możliwe, będziemy bronić samorządu"

W piątek w Sejmie liderzy sześciu partii - Grzegorz Schetyna (PO), Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Włodzimierz Czarzasty (SLD) i Elżbieta Bińczycka (Unia Europejskich Demokratów) zapowiedzieli, że będą tworzyć koalicje w dziesięciu sejmikach wojewódzkich, w których mają na to szanse. - Tam, gdzie jest to możliwe, będziemy bronić samorządu - zapewniał Schetyna.

Dwie strony tego samego medalu: niedożywienie i nadwaga

Agencje ONZ ostrzegły, że mimo szybkiego wzrostu ekonomicznego w regionie Azji i Pacyfiku postępy w walce z głodem w ostatnich dwóch latach były niewielkie. Wciąż niedożywionych tam jest 486 mln ludzi, czyli 11,4 procent całej ludności. Problemem jest też nadwaga. Oba problemy wynikają z biedy.

Andrzej Duda w Nowym Sączu z kandydatką PiS. Rzecznik prezydenta odpowiada

Nie doszukiwałbym się żadnych podtekstów, oczywistym jest, że pan prezydent zna się bardzo dobrze z panem posłem Arkadiuszem Mularczykiem, z jego żoną - tak rzecznik prezydenta Błażej Spychalski tłumaczył w TVN24 wizytę prezydenta w Nowym Sączu i spotkanie Andrzeja Dudy z Iwoną Mularczyk, kandydatką PiS w wyborach samorządowych. - Prezydent 1 listopada, tak jak każdy Polak, odwiedza groby bliskich i tak właśnie było w tym przypadku - przekonywał rzecznik.

Kamil Sipowicz: czuję wyraźną obecność Kory

Dlatego, że jest artystką, nadal żyje, jest w naszych sercach - podkreślał we "Wstajesz i wiesz" Kamil Sipowicz, wieloletni partner zmarłej w lipcu tego roku Olgi Sipowicz - Kory. Dodał, że wciąż "czuje jej wyraźną obecność". Wspominał również trudne chwile, związane ze śmiercią artystki. - W pewnym momencie to też była ulga, bo jednak Kora cierpiała - mówił.

Rosyjskie sankcje "nie będą miały dużego wpływu"

Sankcje wprowadzone w czwartek przez Rosję wobec obywateli Ukrainy i firm z tego kraju nie będą miały dużego wpływu na ukraińską gospodarkę, ani na więzi gospodarcze łączące oba kraje; nie wpłyną też na sytuację w Donbasie - oceniają komentatorzy w Rosji.

Wirusolog: Nie jest mi szkoda tych, którzy się nie zaszczepili. Szkoda dzieci

Dyskusja z antyszczepionkowcami przypomina dyskusję z sektą. Jeżeli ktoś wygłasza, że chorują wyłącznie osoby szczepione, a nieszczepieni nie chorują, to po prostu nie chce mu się czytać - ocenił we "Wstajesz i wiesz" wirusolog profesor Włodzimierz Gut. Komentował między innymi wykrycie dwóch ognisk odry pod Warszawą. - Mnie nie jest szkoda tych, którzy podjęli decyzję o niezaszczepieniu. Jeżeli oni chorują, ich sprawa. Trochę bardziej szkoda dzieci - mówił.

Wyeliminował kontrkandydata z wyborów, zostanie ministrem sprawiedliwości

Brazylijski sędzia Sergio Moro poinformował w czwartek, że zgodził się zostać ministrem sprawiedliwości i bezpieczeństwa w rządzie skrajnie prawicowego prezydenta elekta Jaira Bolsonaro. Moro to centralna postać w zakrojonym na wielką skalę śledztwie antykorupcyjnym. Doprowadził do skazania wielu biznesmenów i polityków - w tym byłego lewicowego prezydenta Brazylii Luiza Inacia Luli da Silvy, uniemożliwiając mu startowanie w ostatnich wyborach prezydenckich mimo czołowej pozycji w sondażach.