Najnowsze

Najnowsze

Who will have to work on Monday? Questions about the 12th of November

Monday will be officially a day off from work, but not for everyone. Three days before the 12th of November questions are being raised about who will have to work on that day. The legislation granting the free day, to allow people to recuperate after the Independence Day, was passed extremely late.

President Duda handed in nine promotions to the rank of general and signed changes to army command

President Duda has nominated officially promoted nine officers to the rank of general. The Commander in Chief also signed an act into law changing the administration and command of the Polish Army. This will mean that the Chief of the General Staff will once again be the highest military commander. Furthermore, the Territorial Defense Force will answer to the Minister of Defense until it becomes fully operational.

Donald Tusk: if Piłsudski and Wałęsa could, you can defeat today's Bolsheviks too

"History is unfolding in front of our very eyes," these were the words of warning expressed by Donald Tusk, the former Polish prime minister and the sitting President of the European Council. During the Freedom Games in Łódź, he spoke of Józef Piłsudski calling him a leader of Poland who defended his country from the Bolsheviks. Furthermore, he said that today's Bolsheviks should also be taken on and no one has any illusions about who he was referring to.

Kopacz: tym pomnikiem robią krzywdę pamięci o wyjątkowym człowieku

- Lepiej by było, gdybyśmy dzisiaj mówili, co dobrego zrobił - mówiła w "Faktach po Faktach" była premier Ewa Kopacz (PO) o odsłoniętym w sobotę w Warszawie pomniku prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jej zdaniem lokalizacja i estetyka monumentu "niszczy pamięć" o - jak powiedziała "wyjątkowym człowieku". Gośćmi w dalszej części programu byli Ludwik Dorn, Aleksander Smolar oraz Marek Migalski.

Biało-czerwone iluminacje w Kuwejcie i Izraelu. "Święto radości po długiej, ciężkiej nocy"

Stulecie odzyskania niepodległości świętowane jest nie tylko w Polsce. W kilku krajach, między innymi w Izraelu i w Kuwejcie, barwy polskiej flagi narodowej pojawiły się na reprezentacyjnych obiektach. W niedzielę takich iluminacji będzie jeszcze więcej. "Dziś mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy" - te słowa, wygłoszone przez Józefa Piłsudskiego podczas inauguracji pierwszego Sejmu, przytoczono podczas uroczystości w polskiej ambasadzie we Francji, z udziałem szefa MSZ Jacka Czaputowicza.

Kopacz: tym pomnikiem robią krzywdę pamięci o wyjątkowym człowieku

- Lepiej by było, gdybyśmy dzisiaj mówili, co dobrego zrobił - mówiła w "Faktach po Faktach" była premier Ewa Kopacz (PO) o odsłoniętym w sobotę w Warszawie pomniku prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jej zdaniem lokalizacja i estetyka monumentu "niszczy pamięć" o - jak powiedziała "wyjątkowym człowieku".

"To są setne urodziny naszej wolności". Telewizyjne orędzie pary prezydenckiej

W wystąpieniu z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę para prezydencka przypominała o przyczynach, które doprowadziła do powrotu Polski na polityczną mapę Europy. - Poczucie narodowej tożsamości, siła wspólnoty i umiejętności naszych przywódców przyniosły zwycięstwo - mówił prezydent Andrzej Duda. - Spełniły się marzenia czterech pokoleń Polaków. Odrodziła się wolna Polska - dodała Agata Kornhauser-Duda. Znalazły się też podziękowania dla wszystkich, którzy "nadali obchodom stulecia charakter obywatelski, powszechny i lokalny" oraz zachęta do wspólnego świętowania 11 listopada.

Tuska nie będzie w warszawskim marszu. "To świadczy o głębokości podziału"

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk nie weźmie 11 listopada udziału we wspólnym warszawskim marszu narodowców i władz. - To świadczy o głębokości podziału - skomentował Grzegorz Długi (Kukiz'15). Jarosław Sellin z PiS wyraził natomiast radość z zapowiadanej obecności byłego premiera przy pomniku Piłsudskiego i przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Nieporozumienia na linii Trump - Macron wyjaśnione? Źródło: rozmowa "konstruktywna"

Paryskie spotkanie prezydentów USA i Francji Donalda Trumpa i Emmanuela Macrona było "bardzo konstruktywne" - poinformowało w sobotę źródło w Pałacu Elizejskim, cytowane przez agencję Reutera. Jesteśmy bliżej niż by się zdawało - miał podczas rozmów powiedzieć amerykański prezydent. To jeden ze światowych przywódców, którzy przybyli do Paryża na uroczystości związane z setną rocznicą zakończenia I wojny światowej.

Erdogan: przekazaliśmy taśmy w sprawie Chaszodżdżiego

Turcja przekazała Arabii Saudyjskiej, Stanom Zjednoczonym, Niemcom, Francji i Wielkiej Brytanii nagrania dotyczące zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego - poinformował w sobotę turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

"Nie można obrażać człowieka, którego szanuje cały świat". Spór o Lecha Wałęsę

Nie powinny paść słowa o bolszewikach w stosunku do nas, nie zgadzam się z tym - powiedziała w programie "Babilon" w TVN24 BiS Anna Milczanowska (PiS). Skomentowała w ten sposób sobotnią wypowiedź Donalda Tuska podczas Igrzysk Wolności w Łodzi. Według Milczanowskiej Tusk zestawił ze sobą postacie marszałka Józefa Piłsudskiego i Lecha Wałęsy, który - jak mówiła - "był konfidentem i współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa". Ewa Kopacz (PO) powiedziała, że "jest zszokowana" słowami Milczanowskiej. - Nie można obrażać człowieka, którego szanuje cały świat - dodała była premier.

Piotrek z zespołem Downa został rycerzem Jedi

"Spójrz trochę inaczej" – to hasło akcji Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa Iskierka. Najnowszy film kampanii pokazuje rycerza Jedi, który przemierza ulice Szczecina. W tę rolę wcielił się Piotr, który mimo zespołu Downa stał się częścią Ligi Superbohaterów.

"Chcę żyć w kraju, gdzie jest czyste powietrze i ludzie z czystym sumieniem"

W sytuacji, gdy Święto Niepodległości regularnie już staje się bardziej tematem kłótni i walki politycznej niż okazją do radości, postanowiliśmy porozmawiać o nim z tymi, którzy są przyszłością naszego kraju i już niedługo będą decydować o jego kształcie. - Państwo idealne, w którym chciałabym żyć, to przede wszystkim państwo tolerancyjne - twierdzi Michalina, uczennica klasy 6. - To takie, w którym czułbym się bezpiecznie, ale zarazem odczuwałbym wolność - dodaje o rok młodszy Marcel.

"Chcę żyć w kraju, gdzie jest czyste powietrze i ludzie z czystym sumieniem"

W sytuacji, gdy Święto Niepodległości regularnie już staje się bardziej tematem kłótni i walki politycznej niż okazją do radości, postanowiliśmy porozmawiać o nim z tymi, którzy są przyszłością naszego kraju i już niedługo będą decydować o jego kształcie. - Państwo idealne, w którym chciałabym żyć, to przede wszystkim państwo tolerancyjne - twierdzi Michalina, uczennica klasy 6. - To takie, w którym czułbym się bezpiecznie, ale zarazem odczuwałbym wolność - dodaje o rok młodszy Marcel.