Najnowsze

Najnowsze

Podwyżki dla emerytów. Może być mniej, niż obiecał PiS

Prawo i Sprawiedliwość obiecało, że każdy emeryt w ramach corocznej waloryzacji będzie otrzymywał podwyżkę w wysokości minimum 70 złotych brutto. Teraz okazuje się, że przynajmniej jeśli chodzi o przyszły rok, to mogła być zapowiedź na wyrost. O sprawie pisze w piątkowym wydaniu "Gazeta Wyborcza".

Nitras: najpierw wyjaśnienia Morawieckiego, a jeśli nie, to komisja śledcza

PiS, który mówił, że walczył z mafiami VAT-owskimi, tak naprawdę wpuścił mafię VAT-owską do Ministerstwa Finansów - mówił Sławomir Nitras (PO) w Sejmie, komentując doniesienia, według których urzędnicy resortu mieli dopuszczać się oszustw podatkowych. Dodał, że jeśli premier Mateusz Morawiecki nie złoży wyjaśnień w tej sprawie, opozycja będzie domagać się powołania komisji śledczej. - Ilu jeszcze przedstawicieli mafii VAT-owskiej zasiada w administracji skarbowej na kluczowych stanowiskach? - pytała Paulina Hennig-Kloska (KO).

Afrykański kraj chce zniesienia embarga na broń i prosi Rosję o dostawy

Prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej prosi o całkowite zniesienie obowiązującego embarga na broń - podała rosyjska agencja RIA Nowosti, która w piątek przeprowadziła wywiad z Faustinem-Archange'em Touadérą. Restrykcje zostały nałożone sześć lat temu, po wybuchu konfliktu zbrojnego w celu obalenia prezydenta Francois Bozize.

Trudeau zapowiada rząd mniejszościowy

Lider Partii Liberalnej Kanady (LPC) i dotychczasowy premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział, że jego liberałowie będą rządzić jako rząd mniejszościowy, zaznaczając, że nie ma mowy o koalicji, ale możliwa jest współpraca z partiami opozycyjnymi. Dodał, że 20 listopada przedstawi skład swojego nowego gabinetu.

Władze Wysp Salomona nie chcą umowy z chińską firmą

Rząd Wysp Salomona zakwestionował umowę podpisaną przez jedną z prowincji tego kraju z chińską firmą w sprawie dzierżawy wyspy Tulagi. Kontrakt jest niezgodny z prawem i powinien zostać natychmiast unieważniony – oświadczył prokurator generalny John Muria.

Pielęgniarka zamordowana we własnym mieszkaniu

Ciało 45-letniej kobiety znaleziono w jej mieszkaniu, w jednym z bloków w Legnicy na Dolnym Śląsku. Śledczy nie mają wątpliwości - obrażenia wskazują, że została zamordowana. Sprawca jest poszukiwany.

"Pewnego razu w Hollywood" pojawi się w nowej wersji. Nie w polskich kinach

Do kin w Stanach Zjednoczonych trafi nowa, dłuższa wersja przedostatniego filmu Quentina Tarantino "Pewnego razu w Hollywood". Amerykańska widownia zobaczy film o co najmniej 10 minut dłuższy, z niewykorzystanymi wcześniej scenami. Redakcja tvn24.pl dowiedziała się, że polski dystrybutor filmu nie planuje wprowadzenia dłuższej wersji.

Sprawa sędziego Żurka odroczona. "To nie jest proces sprawiedliwy"

W piątek po raz kolejny nie rozpoczęła się sprawa dyscyplinarna krakowskiego sędziego Waldemara Żurka obwinionego o to, że nie podjął pracy w wydziale, do którego go przeniesiono. Obrońcy sędziego złożyli wniosek o wyłączenie składu orzekającego w tej sprawie, twierdząc, że sposób powoływania sędziów dyscyplinarnych "nie jest sprawiedliwy".

ONZ wyśle misję do Chile, by zbadać "skargi na naruszanie praw człowieka"

Wysoka Komisarz ONZ do spraw Praw Człowieka, była prezydent Chile, Michelle Bachelet, ogłosiła w czwartek, że wyśle do Chile przedstawicieli, których misją będzie zbadanie doniesień o możliwych naruszeniach praw człowieka i podstawowych swobód obywatelskich w czasie ostatnich protestów społecznych w tym kraju.

"Limit szczęścia może się kiedyś wyczerpać"

Piesi pojawiają na drodze znikąd, kierowcy niechętnie ściągają nogę z gazu. Dla jednych i dla drugich lubuska policja przygotowała mocny spot, który pokazuje co się stanie, gdy już wyczerpiesz swój limit szczęścia na drodze.

Sąd Najwyższy wyznaczył termin posiedzeń w sprawie protestów wyborczych

Sąd Najwyższy wyznaczył na środę posiedzenie dotyczące rozpatrzenia protestów wyborczych - przekazał Krzysztof Michałowski z biura prasowego SN. Dodał, że dotychczas wpłynęło 201 protestów przeciwko ważności wyborów. Michałowski w rozmowie z TVN24 odczytał też fragmenty opinii Państwowej Komisji Wyborczej dotyczącej protestu wyborczego złożonego przez Prawo i Sprawiedliwość.

Cena akcji ostro w dół. "Bank ma złą passę"

Fatalnie zaczął się piątek dla Aliora na warszawskiej giełdzie - kurs banku zanurkował o kilkanaście procent. - Ostatnio bank ma złą passę i inwestorzy dosyć nerwowo reagują na negatywne informacje - wyjaśnił w rozmowie z tvn24bis.pl analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Michał Sobolewski.

Irakijczycy wznowili protesty. Gaz łzawiący na ulicach Bagdadu

By rozpędzić tysiące demonstrantów w Bagdadzie, gdzie po trzech tygodniach wznowiono antyrządowe protesty, iracka policja i wojsko użyły w piątek gazu łzawiącego. Przed planowanymi piątkowymi manifestacjami w stolicy rozmieszczono liczne oddziały sił bezpieczeństwa.

"Mam ogromne zastrzeżenia co do kontroli wyborów przez taki organ"

Inaczej składa się protest wyborczy do prawdziwego sądu, a inaczej do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. To jest izba utworzona w całości, od podstaw i w 100 procentach przez obecną większość rządzącą - wskazywał we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Michał Wawrykiewicz, adwokat z inicjatywy "Wolne Sądy". Dodał, że ma "ogromne obawy co do oceny sytuacji" przez sędziów tej izby.

10 Wietnamczyków w ciężarówce ze sklejką

Dziesięcioro obywateli Wietnamu próbowało nielegalnie dostać się do Polski w ciężarówce przewożącej ładunek sklejki. Samochód zatrzymali do kontroli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w Budzisku (Podlaskie). Imigrantów przekazali Straży Granicznej, a ta - stronie litewskiej.

Ekstradycja i 1,4 miliarda złotych w tle. Złapany w greckiej wiosce, przewieziony do Polski

Pod specjalnym nadzorem do Polski został przetransportowany Ivan Manuel M. związany ze sprawą zajęcia przez prokuraturę 1,4 miliarda złotych na kontach banku spółdzielczego ze Skierniewic. Był poszukiwany przez polskie Centralne Biuro Śledcze Policji, amerykańską antynarkotykową agencję DEA i federalne biuro śledcze FBI. Wpadł kilka tygodni temu w greckiej wiosce Promachonas, na granicy z Bułgarią.

Kim Dzong Un z misją w spa

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un odwiedził budowę ośrodka spa na zachodzie kraju i wyraził "wielką satysfakcję" ze wznoszonych tam konstrukcji - przekazały w piątek rządowe media, które opublikowały także zdjęcia przywódcy służącego dobrą radą kierownictwu budowy.

"Słysząc tyle hejtu w swoją stronę, człowiek myśli, że to nie jest okej"

Celem jest pokazanie, że każdy uczeń, niezależnie od swojej tożsamości płciowej, może czuć się w szkole bezpiecznie - mówiła we "Wstajesz i wiesz" Joanna Skonieczna z Kampanii Przeciw Homofobii o Tęczowym Piątku - akcji mającej na celu wsparcie młodzieży LGBT. Drugi gość rozmowy, Leon Kulicki, aktywista na rzecz praw osób LGBT podkreślał, że "część osób nie zdaje sobie sprawy, jak ciężkie jest życie takich osób". - Słysząc tyle hejtu w swoją stronę, człowiek myśli, że to nie jest okej - dodał.

Byli współpracownicy Banasia z zarzutami. Ministerstwo finansów wydaje oświadczenie

Od dwóch lat toczy się śledztwo w sprawie wyłudzeń podatku VAT dokonywanych przez grupę przestępczą, którą kierowali wysocy urzędnicy Ministerstwa Finansów - napisała w piątek "Rzeczpospolita". Zarzuty usłyszało między innymi dwóch bliskich współpracowników Mariana Banasia z czasów jego pracy w resorcie. W piątek rano resort finansów wydał w tej sprawie oświadczenie.

Zbadają ofiary z ciężarówki. "Czy ci ludzie byli torturowani? Czy ktoś ich bił?"

Ciała pierwszych z 39 ofiar, które w środę odnaleziono w naczepie chłodzącej w Essex, zostały przekazane na obdukcję - podały brytyjskie media. Przebadanie wszystkich ciał wymagać będzie czasu, a zachowanie godności ofiar jest dla nas najważniejsze - powiedział rzecznik policji z Essex. Patolodzy będą starali się odpowiedzieć między innymi na pytania, czy ci ludzie byli torturowani. Zmarli to 8 kobiet i 31 mężczyzn pochodzenia chińskiego.