Najnowsze

Najnowsze

Protesty separatystów. Do Papui skierowano dodatkowe siły

Władze Indonezji skierowały do Papui dwa i pół tysiąca żołnierzy i policjantów, by wzmocnili siły bezpieczeństwa w związku z trwającymi w tej prowincji gwałtownymi protestami separatystów - powiedział w sobotę rzecznik policji, cytowany przez agencję dpa.

Sto krajów do czterdziestki. Niezwykły cel podróżnika

Sto krajów przed 40. rokiem życia - to wyzwanie, które postawił przed sobą Kuba "Qba" Bociąga. - Zostało 16 krajów i mam 1,5 roku do czterdziestki - powiedział. - Już to sobie rozplanowałem, zostało mi sześć krajów Europy, więc to jest do zrobienia w miarę rozsądnych pieniądzach i w miarę szybko. W styczniu planuję skoczyć do Australii i na Fidżi, po drodze jest Azerbejdżan i Turkmenistan, a na końcu Karaiby - zdradził Bociąga. Gość programu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS ma już za sobą między innymi podróż do Brazylii. - To wszystko wydarzyło się spontanicznie, w hostelu w Nowej Zelandii poznałem Brazylijkę, uroczą Fernandę - wskazał.

Wrzesień '39 w niemieckiej propagandzie

Według niemieckiej propagandy to Polska razem z Anglią i Francją knuły napad na Niemcy. III Rzesza tylko na to zareagowała. Oczywiste kłamstwo, ale trzeba było jakoś przekonać naród do wojny. A sama kampania wrześniowa w niemieckiej propagandzie to pasmo sukcesów bohaterskiego Wehrmachtu i walecznej Luftwaffe. O tysiącach polskich ofiar mordowanych w masowych egzekucjach oczywiście ani słowa.

Duda z Pence'em, Morawiecki z Merkel. Spotkania dwustronne

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a w poniedziałek Andrzej Duda przyjmie w Pałacu Prezydenckim wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a. Zagraniczne delegacje przybywają do Polski w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Fundusz obronny w ramach reparacji? "Niemcy nie chcą się sami militaryzować"

Specjalny fundusz na dozbrojenie armii polskiej i innych państw bałtyckich - taką formę według Sławomira Dębskiego, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, mogłoby mieć zadośćuczynienie za straty, poniesione przez Polskę podczas II wojny światowej. - Niemcy nie chcą się sami militaryzować, mają złe wspomnienia z budowaniem własnej armii - mówił.

Podróż na Gibraltar. "Wszystko zamkniemy w kwocie 120 złotych"

To wyzwanie dla sterników, by przepłynąć i to jeszcze bezpiecznie kilkukrotnie przez cieśninę Gibraltarską - mówił w programie "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS kpt. Adam Jakubczak. - Tam są fale, bardzo ciężkie prądy, które są silne albo bardzo silne - one nigdy nie ustępują i ogromne wiatry - wskazał żeglarz. Na miejscu nie brakuje jednak atrakcji. - Bardzo lubimy jaskinię świętego Michała, którą Anglicy przerobili na sale koncertową - mówiła kpt. Edyta Kos-Jakubczak. Na Gibraltarze jest również pomnik generała Władysława Sikorskiego. Jak najlepiej dostać się na Gibraltar? - Proponujemy najpierw wybrać się do Hiszpanii, bo loty z Polski do Hiszpanii, to raptem 100 złotych, podróż autokarem do Gibraltaru kosztuje 5-10 euro - wskazał kpt. Adam Jakubczak. - Wszystko zamkniemy w kwocie 120 złotych w jedną stronę - wtórowała kpt. Edyta Kos-Jakubczak.

Niemiecka prośba o przebaczenie. Po polsku

Zapewniam jako prezydent Niemiec, że nie zapomnimy, będziemy zawsze o tym pamiętać, chcemy o tym pamiętać i przyjmujemy tę odpowiedzialność, którą narzuca na nas nasza historia - mówił Frank-Walter Steinmeier podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu. Andrzej Duda powiedział, że obecność niemieckiego prezydenta na tej uroczystości to "forma moralnego zadośćuczynienia". Dodał, że w prezydencie Niemiec "widzi człowieka, który przybył z pokorą, z pochyloną głową, po to, aby oddać hołd" ofiarom.

Brytyjczycy nie chcą rządowego planu. Protesty w całym kraju

Nawoływanie do "zatrzymania przewrotu", ponad 30 demonstracji i tłumy na ulicach - to efekt decyzji brytyjskiego rządu o zawieszeniu obrad parlamentu na pięć tygodni w kluczowym momencie negocjacji w sprawie brexitu. W sobotnich protestach w Wielkiej Brytanii wzięło udział tysiące osób.

Merkel z kolejnym tytułem od niemieckiej uczelni. "Wrócę i zostanę na dłużej"

Uniwersytety, które przyznały mi honorowy doktorat i tak o mnie usłyszą, kiedy przestanę już być kanclerzem - powiedziała w sobotę kanclerz Niemiec Angela Merkel, odbierając tytuł doktora honoris causa od Wyższej Szkoły Handlowej w Lipsku (HHL). Jej kadencja na dzierżonym stanowisku kończy się w 2021 roku. Markel zapowiedziała już, że nie będzie ubiegać się o reelekcję.

Wspólna deklaracja Polski, Ukrainy i USA w sprawie dostaw gazu

Przedstawiciele Polski, Ukrainy i USA podpisali w Warszawie memorandum na rzecz współpracy we wzmocnieniu regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu. Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski mówił, że Polska w 2021 roku będzie w stanie dostarczać na Ukrainę sześć miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Prezydent Trump "podjął bardzo pragmatyczną decyzję"

Sądzę, że bardzo dobrze się stało, że nie przyjechał - powiedziała w programie "Babilon" w TVN24 BiS pisarka i felietonistka Krystyna Kofta, komentując decyzję Donalda Trumpa o przełożeniu wizyty w Polsce. Jej zdaniem amerykański prezydent swoim przyjazdem "wsparłby PiS w wyborach". W tej sprawie głos zabrały również Magdalena Chrzczonowicz, Małgorzata Niezabitowska i Grażyna Piotrowska-Oliwa.

"Donald Trump nie odwołał wizyty tylko przez huragan"

Ranga uroczystości w nieunikniony sposób jednak obniża się - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 socjolog, profesor Andrzej Rychard z Polskiej Akademii Nauk, odnosząc się do nieobecności amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa na uroczystościach z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Z dużym prawdopodobieństwem możemy powiedzieć, że szukał pretekstu do odwołania tej wizyty - stwierdziła politolog doktor Anna Materska-Sosnowska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Mieli godnie pracować, w Polsce potraktowano ich jak niewolników. "Mogliśmy się tylko modlić"

Obiecywano im stabilną pracę w Polsce i zarobki na europejskim poziomie. Kilkudziesięciu kierowców z Filipin padło ofiarą handlarzy ludźmi. Musieli pracować ponad siły i poniżej stawek, łamiąc procedury bezpieczeństwa obowiązujące w ich zawodzie. - Mogliśmy się tylko modlić, żeby było dobrze - mówi jeden z nich w rozmowie z dziennikarzami "Superwizjera". Jak polskie firmy omijają przepisy, zatrudniając cudzoziemców? Kto wykorzystuje trudną sytuację Filipińczyków i na tym zarabia? Reportaż "Kierowcy do niewolniczej pracy" Jakuba Stachowiaka i Patryka Szczepaniaka.

Trzaskowski: porównywanie tej awarii do Czarnobyla to absolutny skandal

Mamy największy atak internetowych trolli, od miesięcy nie notowany. Ktoś za tych trolli płaci, którzy atakują mnie osobiście, władze Warszawy i to, co się dzieje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Odniósł się do sytuacji po awarii kolektora ściekowego w Warszawie i komentarzy z tym związanych. - Wymyśla się jakieś absurdalne teorie, a do tego straszy się Polaków - powiedział.

Medale Wdzięczności wręczone. Timmermans wśród nagrodzonych

W czasie obchodów rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w gdańskim Europejskim Centrum Solidarności wręczono Medale Wdzięczności przyznawaną obcokrajowcom, którzy wspomagali Polskę w jej walce o wolność i demokrację w czasach komunistycznych. Otrzymali je wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, prezydent Budapesztu Gabor Demski oraz ukraiński działacz na rzecz praw człowieka Mirosław Marynowicz.

Ekshumacje i porządkowanie miejsc pamięci. Ustalenia Dudy i Zełenskiego

Gotów jestem do odblokowania pozwoleń na prace poszukiwawcze na Ukrainie, a strona polska uporządkuje ukraińskie miejsca pamięci w Polsce - powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą. Dodał, że zaproponował polskiemu prezydentowi zbudowanie na granicy Ukrainy i Polski "wspólnego memoriału pojednania".

Niewybuchy na budowie w Bolesławcu. Ponad trzy tysiące ewakuowanych

W Bolesławcu na Dolnym Śląsku znaleziono na budowie niewybuchy z czasów II wojny światowej. Mieszkania musiało opuścić ponad trzy tysiące okolicznych mieszkańców. Ostatecznie saperzy wydobyli z ziemi łącznie 37 pocisków artyleryjskich i zapalników. Urząd miasta zapewnił, że mieszkańcy mogą wracać do swoich domów.

"Otoczony plac Puszkina". Opozycja manifestuje bez zgody władz

Rosyjska opozycja w sobotę zorganizowała kolejną akcję protestacyjną w Moskwie. Władze nie wydały na nią zgody. Uczestnicy demonstracji protestują przeciwko politycznym represjom i żądają dopuszczenia do startu w moskiewskich wyborach lokalnych kandydatów opozycji.

Ubezpieczenie w szkole. Rzecznik Finansowy wyjaśnia

Już wkrótce rodzice dostaną informację o możliwości zawarcia grupowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków. Co warto wiedzieć o takich umowach? Czy trzeba je zawrzeć? To tylko część pytań, na które odpowiedział Rzecznik Finansowy.