Z kraju

Nowe dane o polskiej gospodarce. "Rozczarowania"

Z kraju

Mateusz Morawiecki: polska gospodarka pędzi na pełnych obrotach
Mateusz Morawiecki: polska gospodarka pędzi na pełnych obrotachCentrum Informacyjne Rządu
wideo 2/5

Polska gospodarka w ostatnim kwartale 2019 roku wzrosła o 3,2 procent rok do roku - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Wcześniej GUS podał w szacunkach flash, że w IV kwartale PKB wzrósł o 3,1 proc. rdr.

Ekonomiści ankietowani przez PAP przewidywali, że w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku polska gospodarka urosła o 3,0 proc. rdr.

Komentarze

Ekonomiści banku PKO BP uważają, że dane GUS dotyczące IV kwartału wskazują na to, że w całym 2019 roku PKB Polski urosło o 4,1 proc., a nie jak wcześniej podawał GUS - 4,0 proc. Eksperci przypominają też na Twitterze, że w 2018 roku wzrost gospodarczy wyniósł 5,1 proc.

Z kolei ekonomiści banku Pekao zwracają uwagę, że w IV kwartale 2019 roku "konsumpcja prywatna wzrosła o 3,3 proc. rdr" i jest to najniższy wzrost od II kwartału 2016 roku.

"Wzrost inwestycji o 4,9 proc. rdr. Bardzo niska dynamika eksportu (+1,4 proc. rdr) i spadek importu (o 0,7 proc. rdr). W 2020 r. oczekujemy wzrostu gospodarczego na poziomie 3,4 proc." - napisali eksperci.

Główny ekonomista XTB - dr Przemysław Kwiecień - podkreśla, że struktura PKB w IV kwartale 2019 roku "wygląda bardzo słabo" i widzi "w zasadzie same rozczarowania - słabe inwestycje, konsumpcja prywatna, eksport".

"Punkt wyjścia do obecnych problemów jest zatem kiepski" - stwierdza w odniesieniu do silnego wpływu epidemii koronawirusa na gospodarkę światową.

KORONAWIRUS WPŁYWA NA INDEKSY GIEŁDOWE >

Autor: kris / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości