Ropa coraz tańsza. To może być najgorszy tydzień od prawie dekady

Rynki

Koronawirus infekuje biznestvn24
wideo 2/2

Ceny ropy w USA spadają o ponad 3 procent. To szósta z rzędu sesja zniżek ceny surowca, a kończący się tydzień może być najgorszy od 2011 roku. Globalne rynki obawiają się szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa na świecie - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,52 dol., po zniżce ceny o 3,36 proc.

Ropa Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 50,78 dol. za baryłkę, niżej o 2,68 proc.

Do marcowego spotkania przygotowują się producenci ropy z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę (OPEC) i sojusznicy spoza kartelu. W przyszłym tygodniu w Wiedniu eksporterzy ropy ocenią sytuację związaną ze spadkiem popytu na ropę naftową na skutek wybuchu epidemii koronawirusa. Są już sygnały, że producenci z OPEC+ są blisko ustalenia, aby zadziałać na rynkach w celu zahamowania spadków cen ropy.

Podczas poprzedniej sesji ropa w Nowym Jorku staniała o 3,4 proc., a Brent na ICE straciła 2,3 proc. W tym tygodniu ropa WTI na NYMEX staniała już o niemal 14 proc., a Brent zniżkowała o blisko 13 proc.

Koronawirus

Epidemia koronawirusa Covid-19, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, rozpoczęła się w grudniu ub.r. na targu w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach, gdzie sprzedawano m.in. dzikie zwierzęta.

Do tej pory w Chinach kontynentalnych koronawirusem zakażone zostały 78 824 osoby, spośród których 2 788 zmarło.

Koronawirus rozprzestrzenił się na ok. 50 krajów, w których przypadki śmiertelne odnotowano m.in. w Iranie (26), w Korei Południowej (13), we Włoszech (17) i w Japonii (8). W sumie na świecie zakażonych jest ponad 83 tys. ludzi.

Na Białorusi stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju.

W piątek również litewskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zainfekowaną jest 39-letnia kobieta, która w poniedziałek wróciła z Werony na północy Włoch.

We Włoszech znajduje się największe w Europie ognisko zakażeń - z powodu choroby wywołanej nowym koronawirusem zmarło tam 17 osób, a 650 jest zakażonych.

W Kanadzie potwierdzono dotychczas 13 przypadków koronawirusa. Rząd opracowuje plan na wypadek epidemii, a ministerstwo zdrowia zachęca Kanadyjczyków do zrobienia zapasów żywności i leków.

Polski NFZ uruchomił całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

KORONAWIRUS NA ŚWIECIE - RELACJA >

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock