Przyjeżdżają na budowę, chodnik zamienili w parking, trawnik w klepisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Problem z parkowaniem na Mokotowie
Problem z parkowaniem na MokotowieMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Problem z parkowaniem na Mokotowie

Nowy chodnik zamienił się w regularny parking, a przejście dla pieszych w prowadzący do niego dojazd. Obok straszy rozjeżdżony pas zieleni. Mieszkańcy Mokotowa skarżą się na sytuację wokół budowy osiedla przy Żwirki i Wigury. Jak dotąd kierowców nie zdołały powstrzymać ani służby, ani metalowe barierki.

Parkingowy problem dotyczy nowo wybudowanego przedłużenia ulicy Woronicza. Tuż przy skrzyżowaniu ze Żwirki i Wigury znajduje się wjazd na plac budowy nowej części osiedla Marina Mokotów. Jak donoszą mieszkańcy dzielnicy, robotnicy notorycznie pozostawiają samochody na chodniku i pasie zieleni po drugiej stronie ulicy.

"Od czasu do czasu przyjeżdża straż miejska, wystawia mandaty, odholowuje źle zaparkowane auta. Około dwa tygodnie temu przy ulicy zostały posadzone drzewa i krzaczki, a następnie zamontowane barierki uniemożliwiające wjazd bezpośrednio na ścieżkę czy chodnik. Więc panowie wjeżdżają przez przejście dla pieszych, jadą chodnikiem lub ścieżką i parkują wzdłuż ogrodzenia budowy" - napisał na Kontakt 24 Krzysztof.

Jak dodał, codziennie poruszają się tamtędy rodzice z małymi dziećmi i wózkami, bo w pobliżu znajduje się przedszkole. Mężczyzna twierdzi, że kierowcy nie widzą problemu w swoim zachowaniu. "Twierdzą, że przecież zostawiają miejsce na przejście, choć trzeba iść po drodze dla rowerów lub po błocie" - zaznaczył.

Dodatkowy parking nie pomógł

- Znamy ten problem i przyznajemy się do jego istnienia. Częściowo są to samochody podwykonawców pracujących na naszej budowie. Wykonaliśmy dodatkowy parking na jej terenie, ale jak widać nie rozwiązało to do końca problemu - przyznaje Michał Wrzosek, rzecznik firmy Budimex, która jest generalnym wykonawcą inwestycji.

Zastrzega jednocześnie, że napływ aut w tej części dzielnicy jest też spowodowany dwoma sąsiednimi inwestycjami. - Obok znajdują się też nowe biura, otwarte zaledwie kilka miesięcy temu. Docierają do nas sygnały, że w biurowcu jest bardzo mały parking i część pracowników szuka miejsc parkingowych na ulicy - dodaje.

Rzecznik wykonawcy podkreśla, że problem nie został zlekceważony. - Informowaliśmy wszystkich podwykonawców, że jeżeli będą parkować na chodniku i w pasie zieleni, będziemy zawiadamiać Straż Miejską. Zrobiliśmy to mailowo i listownie. Przypominamy o tym od połowy ubiegłego roku - deklaruje Wrzosek. Jako dowód przesłał też do naszej redakcji skany wspomnianych pism.

- Zamierzamy nadal zawiadamiać Straż Miejską o wykroczeniach. Jeśli to nie przyniesie skutku, będziemy szukali innego rozwiązania - zapowiada. - Walczymy z tym i wiemy, że nie jest to odosobniony przypadek. Niestety tak wygląda specyfika budów dużych osiedli i biurowców w mieście. Czasem na jednej budowie potrafi działać około tysiąca podwykonawców. To tysiąc różnych firm i ogromna liczba pracowników - zauważa Wrzosek.

Jak dowiedzieliśmy się, o sytuacji wie także deweloper. - Kilkukrotnie, jako inwestor, prosiliśmy pisemnie generalnego wykonawcę o zaprowadzenie porządku w okolicy budowy, a w szczególności o zaprzestanie parkowania samochodów w niedozwolonych miejscach - podkreśla Radosław Bieliński, rzecznik Dom Development.

Kilkadziesiąt wykroczeń

- Cały czas podejmujemy działania w tym rejonie. Zarówno z własnej inicjatywy, jak i w efekcie zleceń mieszkańców - zapewnia Sławomir Smyk z referatu prasowego straży miejskiej.  Z danych obejmujących okres od 1 grudnia ubiegłego roku do 25 lutego wynika, że strażnicy odnotowali dotychczas kilkadziesiąt przypadków łamania przepisów. Jak podaje Smyk, wszczętych zostało 35 procedur foto-wezwania. Strażnicy wydali też 18 dyspozycji odholowania pojazdów. Wystawili też trzy mandaty, gdy udało im się zastać kierowcę przy nieprawidłowo zaparkowanym aucie. - Dodatkowo, dostaliśmy także osiem zdjęć od mieszkańców, które są analizowane. Jeżeli będą na nich widoczne wykroczenia i nie będą konieczne dodatkowe wyjaśnienia od autorów fotografii, te zgłoszenia będą dalej procedowane jak fotowezwania. Otrzymają je właściciele pojazdów. Zostaną wezwani do stawiennictwa w oddziale Straży Miejskiej w celu wyjaśnienia lub wskazania sprawcy wykroczenia - zaznacza Smyk. Dodaje też, że gdy sytuacja na zdjęciu przesłanym przez mieszkańca wydaje się niejasna, strażnicy kontaktują się z autorem, by zdobyć dodatkowe wyjaśnienia, które mogą stać się podstawą do wszczęcia procedury fotowezwania.

Nowa ulica czeka na otwarcie

Przedłużenie ulicy Woronicza na odcinku od Etiudy Rewolucyjnej do Żwirki i Wigury czeka na oficjalne otwarcie. Obecnie kierowcy nie mogą jeszcze korzystać z fragmentu między ulicami Wyjazd i Wyględowską. W połowie lutego usłyszeliśmy w urzędzie dzielnicy, że trwają odbiory techniczne, ale ostateczny termin odbioru inwestycji nie jest jeszcze znany. Prawdopodobnie zostanie podany na początku marca.

Przedłużenie ulicy Woronicza UM

Dzięki przedłużeniu Woronicza z ulgą mają odetchnąć nie tylko mieszkańcy wąskich osiedlowych ulic Wyględowa, którzy najgłośniej domagają się tej inwestycji. Kolejne połączenie Mokotowa z Ochotą, według zapowiedzi urzędników z ratusza, ma odciążyć Racławicką oraz Etiudy Rewolucyjnej.

Autorka/Autor:kk/pm/kwoj

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Radny Pragi Południe Robert Migas z klubu Lewicy i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, został odwołany z funkcji przewodniczącego Komisji Komunalnej i Spraw Samorządowych na dzień przed posiedzeniem w sprawie Centrum Lokalnego Kamionek. Centrum to niewygodny temat dla dzielnicy, na jego stworzenie wydano sześć milionów złotych, ale pawilony handlowo-usługowe stoją puste.

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, rozprowadzającą narkotyki w stolicy. Służby znalazły 16 kilogramów marihuany, ponad 300 tabletek ecstasy i inne zabronione substancje. Zatrzymano 15 osób.

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Źródło:
PAP

W Ząbkach policjanci zatrzymali pijanego 19-latka. Mężczyzna na torach kolejowych rozbijał butelki. Okazało się, że jest poszukiwany.

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minęły ponad dwa tygodnie od zmiany przepisów, która nakłada na kierowców przewozu osób obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy. Jak informuje jedna z większych platform skupiających kierowców, od wejścia w życie przepisów liczba kierowców przewozu osób w stolicy zmniejszyła się o 26 procent. Z kolei Komenda Stołeczna Policji wystawiła w tym czasie 31 mandatów i pięć wniosków o ukaranie do sądu.

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl, PAP

Stołeczni radni zagłosowali w czwartek za podniesieniem maksymalnych opłat za przewozy taksówkami w Warszawie. Przyjęta uchwała likwiduje podział na strefy w granicach miasta. Wprowadza też zmiany w oznakowaniu taksówek.

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Źródło:
PAP

Policjanci będą prowadzić w najbliższą sobotę (6 lipca) na drogach Mazowsza akcję "kaskadowy pomiar prędkości". Patrole będą ustawione kolejno po sobie na krótkich odcinkach trasy.

Policja zapowiada kaskadowe kontrole prędkości na Mazowszu

Policja zapowiada kaskadowe kontrole prędkości na Mazowszu

Źródło:
PAP

Rada Warszawy przyjęła w czwartek uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia strategii rozwoju Warszawy 2040 plus i planu ogólnego. To ważne dokumenty dla miasta, wytyczające kierunek jego rozwoju. Podzielą Warszawę na strefy planistyczne.

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Źródło:
PAP

Kierowcy podróżujący trasą S2 w kierunku Poznania musieli liczyć się z utrudnieniami. Przed węzłem Lotnisko zderzyła się ciężarówka z samochodem osobowym.

Zderzenie dwóch samochodów na S2. Kierowcy utknęli w korku

Zderzenie dwóch samochodów na S2. Kierowcy utknęli w korku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Monitoring, oświetlenie, obecność innych osób na ruchliwym skrzyżowaniu w Warszawie. To wszystko nie przeszkodziło mężczyźnie, który wieczorem podbiegł do kobiety i zaczął ją dotykać. Na komendzie poszkodowana miała usłyszeć od policjantki, że to "zwykły wybryk" i że zgłoszenia może dokonać następnego dnia. Molestowanie w miejscach publicznych zgłaszają nieliczne kobiety, które spotykają się z problemem.

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa zatrzymała łącznie siedem osób, które mogą mieć związek z brutalnym pobiciem 15-letniego chłopca. Wśród zatrzymanych są dwie osoby, które ukończyły 17 lat. Będą odpowiadać jak dorośli.

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Płocku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec siedmiu osób w sprawie wybuchu na instalacji w zakładzie głównym Orlenu w Płocku. Wówczas zginęło dwóch pracowników. Do tragedii doszło we wrześniu 2022 roku.

Siedem osób oskarżonych po wybuchu w głównym zakładzie produkcyjnym Orlenu

Siedem osób oskarżonych po wybuchu w głównym zakładzie produkcyjnym Orlenu

Źródło:
PAP

Prokuratura odmówiła wszczęcie postępowania w sprawie zburzenia ponad stuletniej willi Ronikierów w podwarszawskich Ząbkach. Burmistrz miasta nie składa jednak broni, złożył odwołanie.

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

35-latek był poszukiwany dwoma listami gończymi. Przed wymiarem sprawiedliwości schronił się pod prysznicem.

Spod prysznica prosto do aresztu

Spod prysznica prosto do aresztu

Źródło:
PAP

W warszawskim ogrodzie zoologicznym urodziła się antylopka bongo. Jej podgatunek jest zagrożony wyginięciem. Zoo podkreśliło, że narodziny samiczki to duży sukces hodowlany w skali całego kraju.

W warszawskim zoo urodziła się antylopa bongo. "Sukces hodowlany w skali całego kraju"

W warszawskim zoo urodziła się antylopa bongo. "Sukces hodowlany w skali całego kraju"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sportowe auto, pod maską ponad 460 koni mechanicznych i jazda z prędkością prawie 195 kilometrów na godzinę. Policjanci z Ostrowi Mazowieckiej zatrzymali kierowcę chevroleta corvetty, który złamał przepisy na trasie S8.

460 "kuców" pod maską, na liczniku prawie 200 kilometrów na godzinę

460 "kuców" pod maską, na liczniku prawie 200 kilometrów na godzinę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który zapakował cudze auto stojące na parkingu, wywiózł, rozebrał, a części sprzedał na złomie. Jak przyznał policjantom, uznał, że starą hondą nikt się nie interesuje. Teraz odpowie za kradzież.

Uznał, że starym autem nikt się nie interesuje. Zapakował na lawetę i wywiózł na złom

Uznał, że starym autem nikt się nie interesuje. Zapakował na lawetę i wywiózł na złom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

18 czerwca br. na Nowym Mieście pojawił się nowy, wybitny mural, który koniecznie musicie zobaczyć. Dlaczego? Bo zmienia się wraz z porą dnia! Niesie ważne przesłanie: motywuje do docenienia siebie, a przede wszystkim do pochwalenia się tym, co nas wyróżnia. Powstał z inicjatywy marki Oranżada Hellena, która w swojej komunikacji podkreśla, że warto spojrzeć na siebie życzliwym okiem. A z badań wynika, że Polacy czasem mają z tym problem.

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Ostatnie Pokolenie blokowało Dolinę Służewiecką. To kolejny z zapowiadanych przez aktywistów protestów w porannym szczycie. Niektórzy uczestnicy - tradycyjnie już - przyklejali się do asfaltu. Zniecierpliwionym kierowcom puszczały nerwy.

Aktywiści blokowali ważną arterię. Kierowcom puszczały nerwy

Aktywiści blokowali ważną arterię. Kierowcom puszczały nerwy

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W środę wieczorem na skrzyżowaniu Czerniakowskiej z Nowosielecką zderzyły się dwa auta. Jeden z samochodów uderzył w słup. Policja przekazała, że nie było osób poszkodowanych.

Po zderzeniu auto wpadło na słup

Po zderzeniu auto wpadło na słup

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Na co dzień zajmują się zagubionymi i potrzebującymi pomocy zwierzętami, tym razem strażnicy miejscy z Ekopatrolu ujęli wandala - chwali się swoimi funkcjonariuszami straż miejska. 30-letni mężczyzna zniszczył trzy przypadkowe pojazdy zaparkowane przy ulicy Doryckiej na Wrzecionie.

Przechodnie zatrzymali ekopatrol. Powód nie był oczywisty

Przechodnie zatrzymali ekopatrol. Powód nie był oczywisty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Joan, Joanna, Giovanna. Trzy kobiety żyjące w różnych czasach i różnych krajach to bohaterki opery "D'ARC", która zostanie wystawiona z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. "Łączy je cel większy niż życie oraz odwaga, by poświęcić się za innych" - zapowiadają twórcy.

Opera w przestrzeni Warszawy. Wyjątkowy spektakl o sile kobiet

Opera w przestrzeni Warszawy. Wyjątkowy spektakl o sile kobiet

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Nie żyje wieloletni pracownik domu kultury w warszawskim Rembertowie. Został brutalnie pobity przed centrum handlowym w centrum stolicy. Mężczyzna był reanimowany i trafił do szpitala, gdzie zmarł. Podejrzany został aresztowany.

Pracownik domu kultury i muzyk zmarł po brutalnym pobiciu w centrum Warszawy

Pracownik domu kultury i muzyk zmarł po brutalnym pobiciu w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest śledztwo prokuratury w sprawie zderzenia ciężarówki z pociągiem w Ołtarzewie. Śledczy ustalili, że urządzenia przejazdu działały właściwie, a dyżurna ruchu zareagowała szybko. W wypadku zginął maszynista Kolei Mazowieckich.

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W miejscowości Głuszyna koło Nowego Miasta nad Pilicą zderzyły się toyota i skoda. Jak podała policja, dwie osoby podróżujące drugim z pojazdów oddaliły się z miejsca zdarzenia. W trakcie ucieczki mężczyźni ukradli dwa rowery. Kierująca toyotą trafiła do szpitala.

Mieli wypadek. Z miejsca zdarzenia uciekli na kradzionych rowerach

Mieli wypadek. Z miejsca zdarzenia uciekli na kradzionych rowerach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Józefowie pod Warszawą policja zatrzymała kobietę podejrzaną o znęcanie się nad psem. Śledczy ustalili, że 43-latka przywiązała zwierzę do drzewa, założyła dwa kagańce i pozostawiła bez jedzenia i wody w odludnym miejscu. Grozi jej do pięciu lat więzienia.

Przez cztery dni był przywiązany do drzewa, bez dostępu do wody i jedzenia

Przez cztery dni był przywiązany do drzewa, bez dostępu do wody i jedzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Guru nowojorskiej sceny jazzowej, twórca nowej tradycji żydowskiej John Zorn będzie największą gwiazdą rozpoczynającego się w czwartek festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. W Stodole zagrają także współpracownik Milesa Davisa, jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych basistów Marcus Miller oraz ekscytujący saksofonista Isaiah Collier. A to tylko część z długiej listy wykonawców.

Odnowiciel muzyki żydowskiej i nadworny basista Milesa gwiazdami festiwalu

Odnowiciel muzyki żydowskiej i nadworny basista Milesa gwiazdami festiwalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl