Pieniądze

Kolejny bank utworzył rezerwę frankową

Pieniądze

[object Object]
Pełnomocnik frankowiczów tłumaczy, co oznacza unieważnienie umowytvn24
wideo 2/4

Kolejny bank szykuje się na negatywny scenariusz w sprawie kredytów hipotecznych denominowanych do franka szwajcarskiego i zawiązuje rezerwy na wypadek przegranych spraw przed sądami. Tym razem taką decyzję podjął Pekao Bank Hipoteczny.

Pekao Bank Hipoteczny poinformował w piątek, że w ramach prac związanych ze zmianą metodyki szacowania utraty wartości dla portfela kredytowego podjął decyzję o konieczności dodatkowych odpisów w wysokości 35,4 miliona złotych na kredytowy udzielone w latach 2004-2008. Dodatkowo bank podjął decyzję o utworzeniu rezerwy w wysokości 12 milionów złotych na ryzyko prawne związane z posiadanym portfelem kredytów denominowanych do franka szwajcarskiego. Obie pozycje obciążą wynik banku za rok 2019.

Kredyty frankowe

Na fali sprzyjającego klientom banków orzeczeniu TSUE znacznie zwiększyła się liczba pozwów, jakie składają frankowi kredytobiorcy w sądach.

"Rzeczpospolita" podawała niedawno, że w trakcie trzech kwartałów ubiegłego roku do sądów wpłynęło 7,5 tysiąca nowych spraw frankowych, czyli już więcej niż w całym 2018 roku (przybyło ich wtedy 7,2 tysiąca).

W związku z tym coraz więcej banków decyduje się na zwiększenie rezerw na ryzyko prawne związane z klauzulami waloryzacyjnymi w umowach kredytów powiązanych z kursem franka szwajcarskiego.

Wcześniej o zwiększeniu rezerw na ten cel informowały inne duże banki. Rezerwa w mBanku wynosi 293 mln złotych, w Santander Bank - 173 mln złotych, a w Banku Millennium - 223 mln złotych

Alior tworzy rezerwę

W piątek Alior Bank poinformował o utworzeniu rezerwy w wysokości 186 milionów złotych. W tym przypadku rezerwa jest jednak przeznaczona na zwroty kredytów detalicznych spłaconych przedterminowo przed wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Decyzja - jak zaznaczono - związana jest z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 11 września 2019 roku, dotyczącym prawa konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej jego spłaty.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości