Najnowsze

Najnowsze

"Dziękuję, synku, że wszystko wytrzymałeś"

"Moskwa skorzystała na tym bardziej niż Kijów, który zapłacił wysoką cenę" - tak ukraińska sekcja niemieckiego radia Deutsche Welle skomentowała sobotnią wymianę więźniów między Rosją a Ukrainą. Operacja wymiany więźniów dla Rosji miała charakter "raczej wojskowo-polityczny", podczas gdy dla Ukrainy - przede wszystkim humanitarny, piszą z kolei moskiewskie "Wiedomosti". W ramach wymiany do ojczyzny wróciło 35 Rosjan i 35 Ukraińców, w tym reżyser Ołeh Sencow.

Polska Kronika Faktowa 08.09.2019

Echa wizyty Władimira Putina w Polsce, zielona wyspa na mapie Europy, deficyt czy dziura oraz koniec piłkarskich marzeń po remisie ze słabą Irlandią. Czyta oczywiście Tomasz Knapik.

#Pamięć Absolutna 08.09.2019

Tomasz Sianecki i Marek Przybylik po krótkiej wakacyjnej przerwie wracają do odkurzania politycznych przebojów sprzed dokładnie 10 lat. W tym odcinku dziennikarze przypominają pierwszy tydzień września 2009 roku i przede wszystkim obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, na których pojawili się Angela Merkel i Władimir Putin.

Papież o "nowych formach niewolnictwa XXI wieku"

Przy pomniku Matki Bożej Królowej Pokoju - w tym samym miejscu, w którym w 1989 roku mszę odprawił św. Jan Paweł II - około 100 tysięcy osób uczestniczyło w mszy świętej, jaką odprawił papież Franciszek.

16-latek chciał skakać do wagonów, śmiertelnie poraził go prąd. Śledztwo umorzone

Prokuratorzy ze Świdnicy (Dolnośląskie), którzy badali okoliczności śmierci 16-latka z Jaworzyny Śląskiej, zdecydowali o umorzeniu postępowania. Ich zdaniem nie można w tym przypadku mówić o nieumyślnym spowodowaniu śmierci ani o nieprawidłowościach w zabezpieczeniu kładki nad torami lub zaniedbaniach ze strony kolei. Decyzja o umorzeniu nie jest prawomocna. Rodzina chłopaka się od niej odwołała.

Hejterka Emilia w "Gazecie Wyborczej" mówi, kto jej zdaniem należał do "Kasty"

Emilia współpracowała z wysokimi urzędnikami resortu sprawiedliwości, nowej KRS, nowymi sędziami Sądu Najwyższego i prezesami sądów, a za sianie w internecie nienawiści wobec krytyków ministra sprawiedliwości zbierała od wiceministra Łukasza Piebiaka wiele pochwał - napisała "Gazeta Wyborcza". W rozmowie z dziennikiem "Emi" podała nazwiska sędziów, którzy jej zdaniem wchodzili w skład organizującej hejt grupy "Kasta".

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. "Będzie nowelizacja budżetu"

Będzie nowelizacja budżetu, trzynasta emerytura będzie zachowana - powiedział Joachim Brudziński, szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Zapisanie dodatkowych świadczeń w przyszłorocznym budżecie zapowiedział również Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Rozmowy z talibami "wyglądały raczej jak uzasadnienie wycofania amerykańskich wojsk"

Rozmowy z talibami coraz bardziej przypominały sytuację, w której "wróg negocjuje wycofanie wojsk USA, przygotowując się do całkowitego zwycięstwa militarnego" - ocenia "Wall Street Journal". Amerykański dziennik, chwaląc decyzję o zawieszeniu rozmów z talibami, pisze, że projekt porozumienia z afgańskimi talibami był niepokojący, bo wyglądał raczej jak uzasadnienie wycofania wojsk USA z Afganistanu niż jak umowa na rzecz pokoju.

"Prezes w głębi duszy jest punkiem i musi walczyć"

Nalot dywanowy na opozycję - w ten sposób sobotnią konwencję PiS określił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 ekspert do spraw wizerunku doktor Mirosław Oczkoś ze Szkoły Głównej Handlowej. Odnosząc się do postulatów z przemówienia prezesa PiS, Oczkoś przyznał, iż wydaje mu się, że Jarosław Kaczyński to "czysty anarchista", który "w głębi duszy jest punkiem i musi walczyć".

Protesty nie pomogły. Gacharia premierem Gruzji

Kontrowersyjny polityk i były szef MSW Giorgi Gacharia został premierem Gruzji. W niedzielę jego nominację zatwierdził gruziński parlament. Kandydatura Gacharii, uznawanego przez opozycję za "człowieka Moskwy w Gruzji", wywołała w kraju protesty.

Hezbollah: zestrzeliliśmy izraelskiego drona

Libański Hezbollah poinformował o zestrzeleniu w izraelskiego samolotu bezzałogowego w pobliżu jednej z miejscowości na południu Libanu. Izraelski dron znajduje się obecnie w rękach bojowników - poinformowała ta kontrolowana przez Iran organizacja.

Miller: wpływ profesora D'Hondta będzie bardzo znaczny

Przepływy cały czas istnieją. Kto wie, czy Małgorzata Kidawa-Błońska dla elektoratu spoza Platformy Obywatelskiej nie będzie atrakcyjna - podkreślił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 europoseł i były premier Leszek Miller. Odniósł się do kandydatury Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wysuniętej przez Koalicję Obywatelską na stanowisko premiera po jesiennych wyborach. Dodał, że "bardzo znaczny" wpływ na wynik wyborczy będzie miała metoda D'Hondta, stosowana przy obliczaniu zdobytych mandatów.

W separatystycznej republice bez zmian. Chadżymba ponownie na czele

Raul Chadżymba, w przeszłości wiceprezydent, premier i minister obrony nieuznawanej przez społeczność międzynarodową separatystycznej Abchazji w granicach Gruzji, wygrał drugą turę wyborów prezydenckich. Pokonał przewodniczącego opozycyjnej partii Amcahara Alhasa Kwicinję, który zamierza zaskarżyć wyniki wyborów.

"Wspólnik w grzechu cudzołóstwa, sformułowanie kanoniczne". Prymas Polak o ofierze księdza

Trzeba liczyć na to, że w przyszłości będzie dobra współpraca przy zachowaniu autonomii między prokuraturą i daną diecezją - w ten sposób prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak odniósł się ujawnionych w reportażu "Superwizjera" informacji o wykorzystywaniu seksualnym Mariusza Milewskiego przez księdza. Prokuratura oskarżyła duchownego o pedofilię, a sąd biskupi uniewinnił go, określając ofiarę mianem "wspólnika w grzechu cudzołóstwa". - Myślę, że to jest sformułowanie bardziej kanoniczne niż obiektywna rzeczywistość - tłumaczył prymas.