Najnowsze

Najnowsze

Koniec "złotej dekady" w Niemczech? "Szansa dla Polaków"

Nad Niemcami wisi widmo recesji. Czy Polacy powinni zacząć się martwić spowolnieniem gospodarczym naszych zachodnich sąsiadów? - To nie jest tak, że kryzys w Niemczech musi wywołać kryzys w Polsce - ocenia w rozmowie z tvn24bis.pl ekonomista Andrzej Sadowski z Centrum imienia Adama Smitha.

"Był znany jako nieustępliwy bojownik o niezależność sędziów"

Ci, którzy znają Łukasza Piebiaka jeszcze z sal sądowych, nie mogą pojąć, co stało się z - jak podkreślają - niegdyś nieustępliwym bojownikiem o niezależność sędziów. Dziś to on "współodpowiada za wstyd na całym świecie, który wraz ze Zbigniewem Ziobrą nam przynieśli" - ocenia Borys Budka z Platformy Obywatelskiej, były minister sprawiedliwości. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Najnowszy zwrot akcji w bitwie o sądy". Zagraniczne media o akcji hejtu wobec sędziów

Europejskie stowarzyszenia sędziowskie od dawna wyrażają zaniepokojenie sygnalizowanymi przez polskich sędziów naciskami ze strony polityków. Po publikacji Onetu obawy o to, co dzieje się w Polsce opisywane są w najważniejszych zagranicznych dziennikach. Portugalski sędzia Luis Barros przyznał, że akcja dyskredytowania sędziów, która miała być aranżowana i kontrolowana przez podsekretarza stanu Łukasza Piebiaka, to "powód do zmartwień". - Poprzez naciski na sędziów teraz wasza wolność jest zagrożona - uważa. #PisząoPolsce.

PiS walczy o głosy w terenie

W Polskę rusza PiS-bus, a na jego pokładzie premier Mateusz Morawiecki i wyborcze obietnice. Prawo i Sprawiedliwość rozlicza się też z tego, co udało się zrealizować. Przekaz partii mają wzmocnić dodatkowo billboardy i hasło wyborcze – "Dobry czas dla Polski".

Rezygnacja wiceministra sprawiedliwości

Ci, którzy znają Łukasza Piebiaka jeszcze z sal sądowych, nie mogą pojąć, co stało się z nieustępliwym bojownikiem o niezależność sędziów. Dawid Rydzek przedstawił drogę zawodową byłego wiceministra sprawiedliwości.

Dziurawa atrakcja w Warszawie

Warszawska dziura jest już tak znana, że prowadzi do niej nawigacja. Jej popularność, wcale nie oznacza, że szybko zostanie naprawiona. - Nie wiemy co to jest i jak to naprawić – przyznał Mikołaj Pieńkos z Zarządu Dróg Miejskich.

Niezwykle trudna akcja ratunkowa

Akcja ratunkowa TOPR trwa już trzecią dobę, a może potrwać jeszcze wiele godzin, bo nadal nie ma kontaktu z uwięzionymi grotołazami w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach. Akcja jest trudna, bo jaskinia jest głęboka i kręta, a niektóre jej odcinki zalane są wodą.

SOR pęka w szwach

Szpitalny Oddział Ratunkowy w warszawskim Szpitalu Bielańskim pęka w szwach. Pacjenci, którzy wymagają hospitalizacji muszę czekać po kilkanaście godzin, żeby dostać się na oddział.

Sędziowie na celowniku

Portal Onet.pl ustalił, że wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak "aranżował i kontrolował akcję" dyskredytowania sędziów. Na celowniku znalazło się kilku sędziów – odpowiedzi na pytania za co i jak próbowano się z nimi rozprawić szukała Maria Mikołajewska.

Hejt na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości. Komentarze po publikacji

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że przyjmie dymisję wiceministra Łukasza Piebiaka po publikacji Onetu na temat akcji dyskredytowania sędziów. Krystian Markiewicz ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" zauważa, że w proceder oczerniania sędziów zaangażowani byli także dziennikarze i inni sędziowie.

Hejt na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości

Portal Onet.pl ustalił, że wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak "aranżował i kontrolował akcję" dyskredytowania sędziów. Wiceszef resortu sprawiedliwości podał się do dymisji, a premier Mateusz Morawiecki ją przyjął.

"Nie udało nam się na razie trafić na żaden ich ślad". Akcja trwa

Na razie nie ma żadnych informacji, aby udało się posunąć ten wąski korytarz dalej i też nie mamy żadnych informacji istotnych z punktu widzenia osób poszukiwanych - przekazał we wtorek wieczorem naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jan Krzysztof. Dodał, że ratownicy prowadzący akcję poszukiwania dwóch grotołazów zaginionych w Jaskini Wielkiej Śnieżnej mają w planach "posuwanie się nadal tym wąskim korytarzem i poszerzanie go".

Zoll: Ziobro nie widzi potrzeby, żeby podawać się do dymisji. Ale premier powinien tę potrzebę widzieć

W ministerstwie sprawiedliwości nie działa tylko wiceminister Łukasz Piebiak, a również ważną rolę tutaj, czy najważniejszą, odgrywa minister sprawiedliwości pan Zbigniew Ziobro - mówił w "Kropce nad i" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Zoll. Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego przekonywał, że "obywatele mają prawo wiedzieć, dlaczego ministerstwo, które ma zapewniać im bezpieczeństwo, które ma dbać o to, żeby sędziowie pracowali we właściwych warunkach, prześladuje tych sędziów".

Premier Włoch podał się do dymisji. Wicepremier: dziękuję i nareszcie

Premier Włoch Giuseppe Conte złożył dymisję na ręce prezydenta Sergio Mattarelli - ogłosił Pałac Prezydencki. Szef rządu ustąpił w konsekwencji rozpadu koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd. - Dziękuję i nareszcie - stwierdził lider Ligi, wicepremier Matteo Salvini po ogłoszeniu przez premiera decyzji o ustąpieniu z funkcji we włoskim Senacie. Rząd Contego pracował 14 miesięcy.

Hongkoński poseł: Pekin ustalił termin zakończenia sporu. Wtedy zostaną dwie opcje

Propekiński poseł hongkońskiego parlamentu Michael Tien ostrzegł, że rząd centralny Chin może wysłać wojsko do Hongkongu, jeśli lokalne władze nie poradzą sobie z protestami w początkowym okresie września. Tymczasem szefowa administracji tego autonomicznego terytorium Carrie Lam zapowiedziała utworzenie "platformy dialogu" pomiędzy władzami a społeczeństwem.

"Żaden wiceminister nie pozwoliłby sobie na takie działanie, gdyby nie było ogólnego przyzwolenia"

Mamy do czynienia z grupą i jest to obowiązkiem prokuratury, aby to wyjaśnić. Nie jestem tak naiwny, żeby sądzić, że będzie to miało miejsce jutro lub pojutrze - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krystian Markiewicz ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - Nie wierzę, że w chwili obecnej mamy do czynienia z niezależną prokuraturą. Prokuratura miałaby wyjaśniać to, co się dzieje w Ministerstwie Sprawiedliwości, na którego czele stoi prokurator generalny Zbigniew Ziobro? Miałaby zaszkodzić swojemu szefowi? - pytał.

"Obowiązkiem prokuratury było przeszukanie gabinetów, zabezpieczenie dowodów"

Kloaka wylała się z drzwi ministra sprawiedliwości, jest tylko kwestia, jak jest to szeroka rzeka i kto stoi na czele okrętu - mówił w programie "Tak jest" mecenas Jacek Dubois, odnosząc się do ujawnionej przez Onet akcji dyskredytowania sędziów krytycznych wobec przeprowadzanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zmian w wymiarze sprawiedliwości. Kampanię miał inspirować wiceminister Łukasz Piebiak. - To nie jest tak kategorycznie: winny, wiedział, nie wiedział. Powoli, przeanalizujmy to - skomentował rzecznik nowej Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera.

Potrącił kobietę i odjechał, od policji dostał tylko mandat. Prokuratura ma inne zdanie

Do trzech lat więzienia grozi Pawłowi Osiewale, prezydentowi Sieradza (woj. łódzkie). Prokuratorzy przedstawili mu zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia. Samorządowiec w marcu tego roku potrącił 79-letnią kobietę na parkingu pod marketem i odjechał nie udzielając pomocy. Tłumaczył, że kobiety po prostu nie zauważył. Policja potraktowała całe zajście jako kolizję i wystawiła mandat.

Polskie filmy nominowane do Europejskich Nagród Filmowych

Trzy filmy polskich twórców - "Obywatel Jones" Agnieszki Holland, "Wilkołak" Adriana Panka i "Kler" Wojciecha Smarzowskiego - uzyskały nominacje do 32. Europejskiej Nagrody Filmowej. Wśród 46 tytułów, które znalazły się na liście ogłoszonej przez Europejską Akademię Filmową, jest też koprodukcja amerykańsko-brytyjsko-polsko-niemiecko-francuska "High Life" w reżyserii Claire Denis.