Najnowsze

Najnowsze

Chile: ucieczka przed lawą

4200 osób zostało ewakuowanych we wtorek z chilijskiego miasteczka Chaiten, po tym jak w jego pobliżu nastąpiła erupcja wulkanu o tej samej nazwie. Pył wyrzucany po wybuchu dotarł także do sąsiedniej Argentyny.

PO nie ma czasu na lustrację

Platforma Obywatelska w obecnej kadencji nie będzie zajmować się lustracją. - Jest wiele ważniejszych rzeczy, którymi powinien zajmować się Sejm - mówi na łamach "Dziennika" szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Rząd pozwoli prześwietlić konta Polaków

- Organy ścigania będą miały prawo wglądu w konta bankowe każdego, kto prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, a prokurator nie będzie musiał prosić o zgodę sądu w tej sprawie - pisze "Dziennik". To efekt projektu nowelizacji prawa bankowego, który przyjął rząd Donalda Tuska. - To zamach na prywatność naszych klientów - protestują bankowcy.

"Nie" - dla większej władzy prezydenta

Połowa społeczeństwa zgodziłaby się na ograniczenie kompetencji głowy państwa i wzmocnienie pozycji premiera - wynika z sondażu "Rzeczpospolitej", przeprowadzonego przez GfK Polonia.

Biskup włocławski w aktach IPN

Ordynariusz włocławski Wiesław Mering został zarejestrowany jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie "Lucjan" - wynika z akt Instytutu Pamięci Narodowej. Współpracował też z PRL-owskim wywiadem podczas pobytu we Francji -ujawnia "Rzeczpospolita".

Parkometry łykną więcej pieniędzy

Od czerwca zapłacimy więcej za parkowanie w stolicy - za pierwszą godzinę 3 zł. Kierowcy mają się przesiąść do komunikacji, która... też zdrożeje - awizuje "Życie Warszawy".

Dane podatników skusiły ABW

Mianem afery określa "Puls Biznesu" dziwną grę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o warte 100 mln zł centrum obliczeniowe Ministerstwa Finansów.

Przybywa wątpliwości

W sprawie ostrzelania afgańskiej wioski Nangar Khel pojawia się coraz więcej wątpliwości - zauważa "Trybuna".

Niemiecka SPD chce ratować polski SLD

-Jeśli my tu w Polsce damy ciała, to europejska lewica pożegna się z marzeniami o rządzeniu Europą - mówi "Gazecie Wyborczej" polityk z czołówki SLD.

Dziękujemy Anecie Krawczyk

Wczoraj zaczął się jeden z najważniejszych procesów w wolnej Polsce. Prawda sądowa w sprawie "Praca za seks w Samoobronie" dopiero się wyłoni. Sąd bezstronnie oceni, na ile obrzydlistwo obyczajów tej partii należy uznać za łamanie prawa - pisze w "Gazecie Wyborczej" Piotr Pacewicz.

Rząd dał zgodę na prześwietlanie kont Polaków

Rząd przyjął projekt nowelizacji prawa bankowego, która pozwala organom ścigania na wgląd w konta bankowe każdej osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Prokurator nie będzie musiał prosić o zgodę sądu, tak jak jest w tej chwili - pisze "Dziennik".

Platforma nie ma czasu na lustrację

Platforma Obywatelska w tej kadencji nie będzie zajmować się lustracją. Jak mówi "Dziennikowi" szef klubu PO Zbigniew Chlebowski, "jest wiele ważniejszych rzeczy, którymi powinien zajmować się Sejm".

Niemcy chcą ratować SLD

Członkowie niemieckiej partii SPD w końcu tygodnia spotkają się ze skłóconymi liderami polskiej lewicy - pisze "Gazeta Wyborcza". Według dziennikarzy sąsiedzi zza Odry chcą reaktywować lewicę nad Wisłą. Powód? - Jeśli my tutaj damy ciała, to europejska lewica pożegna się z marzeniami o rządzeniu Europą - mówi jeden z polityków SLD.

Bush prosi Birmę, by pozwoliła sobie pomóc

- Pozwólcie sobie pomóc - zaapelował prezydent George Bush do wojskowej junty rządzącej w Birmie. Stany Zjednoczone zdecydowały się przekazać dodatkowe 3 miliony dolarów dla ofiar śmiercionośnego cyklonu. Żniwo żywiołu to niemal 22,5 tysiąca ofiar śmiertelnych i 41 tysięcy zaginionych.

CBA w Senacie

Od spotkania z szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariuszem Kamińskim, senatorowie rozpoczną środowe posiedzenie Izby Wyższej parlamentu. - Generalnie ocena działań CBA przez prokuraturę jest dobra jeśli chodzi o zaangażowanie, poziom merytoryczny i stan realizacji prowadzonych spraw - relacjonował we wtorek przed senacką Komisją Praw Człowieka i Praworządności zastępca Kamińskiego Ernest Bejda.

Wyjątkowe znaleźne dla taksówkarza

Nominowany do nagrody Grammy Filip Quint zagrał niezwykły koncert, dedykowany taksówkarzowi Mohammedowi Khalilowi. Chciał w ten sposób podziękować kierowcy za zwrócenie mu jego wartych 4 miliony dolarów skrzypiec Stradivariusa, które przez nieuwagę zostawił na tylnym siedzeniu taksówki.

Sondaż: prezydent nie potrzebuje więcej władzy

Wzmocnić premiera kosztem prezydenta? Czemu nie - ocenia połowa ankietowanych przez przez "Rzeczpospolitą" Polaków. Odwrotne rozwiązanie - wzmocnienie roli prezydenta nie podoba się zdecydowanej większości badanych.

Odnaleźli zaginionego 6-latka

Pięć godzin trwały poszukiwania sześcioletniego Adasia, który zaginął we wtorek ok. godz. 16 w okolicach Sieniawy. Zmarzniętego i przestraszonego, ale całego i zdrowego chłopca przed drugą w nocy znaleziono w lesie.

Będzie kasa, będzie tarcza?

Amerykańska delegacja, która przyleciała we wtorek wieczorem do Polski nie przybyła z pustymi rękami. Zastępca sekretarza stanu Steve Mull ma nową ofertę pakietu modernizacji polskiej armii. W środę w Warszawie rusza kolejna tura rozmów.

Walka klas na maturze

Czym jest polityka? Kto pierwszy użył pojęcia "walka klas"? - to przykładowe pytania z zeszłorocznej matury z Wiedzy O Społeczeństwie. Widocznie okazały się łatwe bo w tym roku na taki egzamin zdecydowało się blisko 20 tys. uczniów więcej niż w zeszłym. Po języku polskim i obcym przyszła kolej na WOS.

Jaka będzie polska polityka zagraniczna w 2008 roku?

Rola polski w UE, kwestie związane ze stosunkami Polski z Ukrainą i Białorusią oraz definicja polskiego interesu narodowego - to tylko niektóre tematy jakie w swoim wystąpieniu ma poruszyć szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Przemówienie szefa MSZ rozpocznie dziesięciogodzinną sejmową debatę o o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2008 roku. Eksperci przewidują, że zostanie poruszony dzielący ostatnio rząd i prezydenta problem polityki wobec Gruzji.

"Kobiety sięgają po podejrzane leki, bo są terroryzowane"

Wtorek, 6 majaCzy historie takie jak ta z tabletkami sprzedawanymi przez mongolską lekarkę to wynik terroru bycia pięknym, jaki narzucają media? Czy też tego, "co siedzi w naszych głowach"? - zastanawiali się goście Magazynu "24 Godziny". - To przymus bycia przystojnym popycha ludzi do drastycznego odchudzania - przekonywał Robert Leszczyński.

"Kobiety sięgają po podejrzane leki, bo są terroryzowane"

Czy historie takie jak ta z tabletkami sprzedawanymi przez mongolską lekarkę to wynik terroru bycia pięknym, jaki narzucają media? Czy też tego, "co siedzi w naszych głowach"? - zastanawiali się goście Magazynu "24 Godziny". - To przymus bycia przystojnym popycha ludzi do drastycznego odchudzania - przekonywał Robert Leszczyński.

"Czytając akta seksafery czułem obrzydzenie"

- Czytałem akta sprawy i na miejscu sędziego też bym prowadził proces za zamkniętymi drzwiami. W tej sprawie jeszcze nie powiedziano wszystkiego - mówił o początku procesu ws. seksafery w Magazynie "24 Godziny" Marek Suski z PiS.

Śmiercionośna fala miała ponad 3 metry wysokości

Ponad 22 tysiące osób zginęło, a 41 tysięcy jest uznawanych za zaginione po przejściu przez południową Birmę w ostatni weekend niszczycielskiego cyklonu "Nargis". Najbardziej śmiercionośna okazała się fala, która towarzyszyła huraganowi. Rządząca krajem junta zignorowała ostrzeżenie indyjskich meteorologów. Ci informowali o zbliżającym się niebezpieczeństwie na dwie doby przed uderzeniem.

Polacy chcą pomóc Birmie, przeszkadza im korupcja

Polacy organizują pomoc dla spustoszonej przez huragan "Nagris" Birmy, ale, jak tłumaczyli goście Magazynu "24 godziny", mogą napotkać liczne problemy. - Przeszkadzać będzie totalna korupcja i aparat biurokratyczny nastawiony na złodziejstwo - przekonywał w TVN24 Jurek Owsiak.

"O in vitro zdecyduje Sejm"

- Jedynym aspektem metody in vitro, który budzi mój sprzeciw, to tworzenie zarodków nadliczbowych, czyli dzieci skazanych na śmierć, do tego momentu dla mnie będzie to niedopuszczalne - mówił w "Kropce nad i" Jarosław Gowin. Poseł PO powiedział jednak, że odpowiednie prawo może tę metodę uczynić w pełni moralną i musi zadbać o to Sejm. - Nikt nie zwolni parlamentarzystów z ciężaru odpowiedzialności - dodał.

Kolejna dymisja w rządzie Tuska

Wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk podał się do dymisji. Oficjalny powód jego rezygnacji to względy zdrowotne. Portal newsweek.pl twierdzi jednak, że Włodarczyk miał dość bałaganu panującego w resorcie. Tych doniesień były już wiceminister nie chciał komentować.

Człowiek bezsilny wobec przyrody

- W wielu przypadkach możemy tylko bezradnie patrzeć na to co robi natura - mówił w Magazynie 24 Godziny profesor Szymon Malinowski z Insytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem nie można o każdą pojedynczą tragedię obwiniać ocieplenia klimatu.