Najnowsze

Najnowsze

Borusewicz: Cenckiewicz kłamie

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zaprzecza, by miał wywierać naciski i protestować przeciwko zaproszeniu przez IPN na szkolne zajęcia edukacyjne o Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża Joanny i Andrzeja Gwiazdów. Oskarżył go o to były już szef pionu badawczego IPN w Gdańsku dr Sławomir Cenckiewicz. Marszałek zarzuca mu kłamstwo. Także PO zaprzecza, że naciskała na IPN w sprawie dymisji historyka.

Zimnica w kaloryferach. Kto zaspał?

Meteorolodzy twierdzą, że wrzesień będzie serwował nam już tylko zimne dni. To oznacza, że jest i będzie coraz zimniej w naszych mieszkaniach. Internauci narzekają i grzmią: Gdzie ogrzewanie?! Mamy zimne grzejniki!

Sąd nie dał wiary "Archiwum X"

Uniewinniony za zabójstwo sprzed 22 lat. Gdański sąd wydał we wtorek wyrok w sprawie Gerarda P., oskarżonego o zabójstwo swojej żony. Kobieta zginęła pod koniec września 1986 roku. Trzy lata temu sprawą zajęła się specjalna jednostka policji - "Archiwum X".

Realpolitik

Kaukaski kryzys przypomniał nam o tak zwanej realpolitik, której podstawą jest uwzględnianie realnych możliwości państw -aktorów w polityce zagranicznej. Uprawianie realpolitik zawsze wiąże się z rachunkiem zysków i strat. W historii dyplomacji europejskiej ostatnich 200 lat realpolitik oznaczało kontrolowanie Europy przez grupę zaledwie kilku najpotężniejszych mocarstw: Francję, Wielką Brytanię, Niemcy, Rosję czy Stany Zjednoczone. Interesy mniejszych państw były przez długi czas podporządkowane decyzjom najpotężniejszych graczy. O mapie Europy decydowano na europejskich kongresach czy konferencjach, choćby w Wiedniu, w Paryżu czy w Jałcie i Poczdamie. Najbardziej znanymi "wyznawcami" teorii realpolitik byli kanclerz Bismarck, który budując system europejskich sojuszy powstrzymywał mocarstwa europejskie przed wielką wojną i przed atakiem koalicji państw na nowe, zjednoczone w 1871 r. Niemcy oraz sekretarz stanu USA Henry Kissinger. On z kolei nie zawahał się nawiązać kontakty z Pekinem, aby zaszachować Związek Radziecki.

"Nie dajcie się nabrać Łukaszence"

- Dzisiaj nie możemy powiedzieć, że na Białorusi doszło do poważnych zmian. Potrzebujemy dogłębnych zmian, a nie zmian kosmetycznych i powierzchownych - mówił w Parlamencie Europejskim świeżo wypuszczony z więzienia lider białoruskiej opozycji Alaksandr Kazulin.

"Szeroko otwarte" drzwi dla Gruzji

- Proces rozszerzania NATO toczy się. Drzwi do Sojuszu są dla Gruzji szeroko otwarte. Nie zaakceptujemy, aby te więzi zostały zerwane przez inne kraje - stwierdził szef NATO Jaap de Hoop Scheffer na spotkaniu ze studentami uniwersytetu w Tbilisi.

Lewica skarży ustawę państwo- Kościół katolicki

Jeszcze w tym tygodniu Lewica zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o stosunku państwo-kościół - zapowiedział poseł Jerzy Wenderlich. W ten sposób chce skończyć ze złą procedurą przyznawania Kościołowi majątków odebranych za czasów PRL.

Sprzedała noworodka za 2 tys. złotych

2 tys. złotych - na tyle wyceniła swoje dziecko 34-latka z Mogilna w kujawsko-pomorskim. Kobieta sprzedała noworodka parze, która planowała wywieźć go do Anglii. Tuż po transakcji małżeństwo i biologiczna matka zostali zatrzymani przez policję.

Platforma dementuje rewelacje Palikota

PO nie rozważa scenariusza przyspieszenia wyborów parlamentarnych i przeprowadzenia ich razem z wyborami prezydenckimi na jesieni 2010 roku. O takich planach partii mówił wcześniej poseł PO Janusz Palikot. - Nic nie wiem o tym, aby taki scenariusz był w ogóle rozważany. Może coś się posłowi Palikotowi przyśniło - skomentował wiceszef partii Waldy Dzikowski.

Kolejny atak zimy w górach

Nie ma co się łudzić, już nie będzie ciepło. W poniedziałek śnieg zaskoczył turystów w Tatrach, we wtorek pierwszy śnieg spadł w Beskidach. Na szczytach górskich znajduje się już całkiem spora pokrywa śnieżna - alarmują ratownicy GOPR.

Czeski film polskich turystów

Prawdziwy czeski film. Lecieli samolotem z Birmingham do Krakowa, a wylądowali na lotnisku w Pradze. Teraz wracają nie samolotem, a pociągiem i do tej pory nie udało im się skontaktować z przedstawicielem linii lotniczych.

Dachował na warszawskiej ulicy

Groźnie wyglądający wypadek trzech aut w Warszawie - donosi internauta Bartosz na platformę Kontakt TVN24. Kolizja samochodów spowodowała znaczne utrudnienia w ruchu.

Zabójcom 3-latki grozi dożywocie

W marcu tego roku skatowali 3-letnią dziewczynkę drewniana pałką, a następnie wrzucili do szamba. Wszystko dlatego, że... płakała. Sprawa wyszła na jaw kiedy 5-letni brat dziewczynki zawiadomił sąsiadów. Ci z kolei wezwali policję. We wtorek sprawcom zabójstwa odczytano akt oskarżenia.

Cenckiewicz schodzi ze świecznika IPN

Prezes IPN Janusz Kurtyka przyjął dymisję Sławomira Cenckiewicza, dyrektora gdańskiego pionu badawczego Instytutu - głosi oficjalny komunikat. O tym, że współautor książki "SB a Lech Wałęsa - przyczynek do biografii", złożył dymisję, a o rezygnację miał prosić sam Kurtyka, pisała "Rzeczpospolita". W zamian Cenckiewicz miałby dostać inne, mniej eksponowane stanowisko kierownicze w Instytucie.

"Papież nazywał Jaruzelskiego patriotą"

Jan Paweł II uważał Wojciecha Jaruzelskiego za patriotę - napisał eurodeputowany włoskiej centroprawicy i dziennikarz Jaś Gawroński w liście do "Corriere della Sera". Swoją opinię podtrzymał na antenie TVN24.

Szkoły w Kalniku i Bogaczewie zostają

Wiejskie szkoły podstawowe w Kalniku i Bogaczewie k. Morąga (woj. warmińsko-mazurskie) nie zostaną zlikwidowane. Uchwałę rady miejskiej w Morągu o zamknięciu szkół uchylił wojewoda Marian Podziewski. Oznacza to, że rodzice uczniów, którzy od 1 września prowadzili strajk okupacyjny placówek, nareszcie mogą wrócić do domów.

Tysiące ofiar, piraci i głód

838 zabitych cywili i 1329 rannych od początku czerwca, a od 2007 r. prawie 9,5 tys. ofiar - tragiczny bilans najnowszej fazy wojny domowej w Somalii nadal rośnie.

"Premier celuje w chwytach PR"

Zapowiedź premiera Donalda Tuska o wprowadzeniu przymusowej kastracji farmakologicznej pedofilów, to kolejny chwyt PR bez żadnych konkretów - ocenił szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki. I właśnie dlatego Lech Kaczyński się do niego nie odnosi.

Palikot: Pitera może odejść

- Jeśli Julia Pitera nie miała racji oskarżając Eugeniusza Kłopotka, to wszystko może się zdarzyć, łącznie z jej odejściem - powiedział w radiu RMF FM Janusz Palikot. Z kolei Eugeniusz Kłopotek w "Sygnałach Dnia" nie wykluczył, że w koalicji może dojść do kryzysu.

Koniec Pomarańczowych

Ukraińska prozachodnia "pomarańczowa koalicja" partii prezydenta Wiktora Juszczenki i premier Julii Tymoszenko formalnie już nie istnieje. Jeśli obie partie ponownie się nie zejdą, Ukrainę czekają nowe wybory parlamentarne.

Kim Dzong Il mierzy w USA

Korea Północna przeprowadziła próbę rakiety dalekiego zasięgu, która może uderzyć w zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Rakieta, prawdopodobnie Taepodong-2, ma zasięg 6700 km.

Polacy wierzą w koalicję

Po ostatnich wpadkach PSL i ostrym konflikcie na linii Pitera-Kłopotek - koalicja zadrżała. Pojawiły się nawet nieśmiałe sugestie o rozpadzie. Jednak - jak wynika z sondażu TNS OBOP dla "Dziennika" - chociaż większość Polaków chce, by Platforma rządziła samodzielnie, to nie wierzy w rozpad koalicji przed upływem kadencji.

Jeździć jak Stanisław Lem

Silnik benzynowy 2,8, 185 koni pod maską, rok produkcji: 1981, przebieg 109 000 km - ten samochód budził zazdrość w szarej, siermiężnej Polsce Ludowej. Pięciometrowa limuzyna w kolorze kanarkowym przez lata służyła Stanisławowi Lemowi. Teraz trafiła na aukcję.

Rebelianci nacierają na koncerny paliwowe

Po poniedziałkowym ataku na platformę wiertniczą Shella, nigeryjscy rebelianci znów uderzyli. Shell tym razem stracił ropociąg, a Chevron odparł atak na swoje pole naftowe. Wojna z firmami naftowymi trwa w Nigerii już czwarty dzień.

Światowy kryzys? Nie na rynku sztuki

Genialny artysta albo największy hochsztapler w historii sztuki. Niezależnie od tego, za kogo uważamy Damiena Hirsta, Brytyjczyk - twórca słynnego rekina w formalinie - znów wzbogacił się o miliony funtów.

"Kościół jak Microsoft"

Czy słusznie Kościół jest uprzywilejowany w Polsce? Dlaczego nie płaci podatków i czy odzyska utracone majątki. Te i inne pytania padały podczas gorącej dyskusji na naszym czacie Teraz My! Dogrywka.

Olsztyn: Powstała szkoła korepetycji

W Olsztynie powstała pierwsza w Polsce szkoła korepetycji. Zajęcia poprowadzą tam, po godzinach, nauczyciele szkół państwowych. - To straszne - komentuje senator Edmund Wittbrodt, szef MEN w rządzie AWS. Właściciel szkoły broni się, mówiąc, że to początek wychodzenia korepetycji z szarej strefy.