Najnowsze

Najnowsze

"Pieśń o Wodzu miłym" w prezencie od prezydenta

"Dziś do Ciebie przyjść nie mogę", "Warszawskie dzieci", "Wojenko, wojenko", "Pieśń o Wodzu miłym" - to tylko niektóre muzyczne upominki od prezydenta Lecha Kaczyńskiego z okazji Święta Niepodległości. Kilkanaście pieśni patriotycznych i wojskowych można za darmo ściągnąć ze strony prezydent.pl.

SKOK na 12 mln. Są zatrzymania

ABW zatrzymała cztery osoby podejrzane o wyłudzenie ze Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo Kredytowej we Wrocławiu "nie mniej niż 12 milionów złotych".

"Pszczoła pierdła", czyli "Kubuś" bawi dzieci

Zamiast naukowej ciekawostki albo zabawnego hasła - komiks. Tym kusi dzieci producent soku "Kubuś scool". Ale kuszenie nie podoba się rodzicom. Dlaczego? Bo komiksy nie niosą wartości edukacyjnych. Z historyjek dowiedzieć się można m.in. o efekcie "pierdnięcia niedźwiedzia" i co widzi się po "kosmicznych bęckach".

Na Ukrainie brakuje masek

- Nie panikować, lecz zaufać lekarzom - polecił Ukraińcom prezydent Wiktor Juszczenko. Tuż po nim odezwała się premier Julia Tymoszenko, zbulwersowana, że w rezerwach strategicznych nie ma masek ochronnych dla ludzi, za to nie brakuje masek gazowych dla koni. Znów grypa na Ukrainie jest orężem w walce przed zaplanowanymi na styczeń wyborami prezydenckimi?

B. poseł dostał 39 tys. za niesłuszny areszt

Bronisław Wilk - były poseł oraz b. prezes Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie - dostał w sumie 39 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowanie w 1994 roku. Wnioskodawca domagał się od Skarbu Państwa ponad 650 tys. zł.

Mur znów runął. W Warszawie

Na warszawskim Krakowskim Przedmieściu runęła replika Muru Berlińskiego. W happeningu zorganizowanym przez Polską Fundację im. Roberta Schumana i Ambasadę Niemiec wzięło udział kilkadziesiąt osób.

"Lechas Kaczynskas" czy coś w tym rodzaju

Lech Kaczyński sprawę pisowni polskich nazwisk na Litwie komentuje przewrotnie: dziś, jak mówi, jego nazwisko wymawiane jest na Litwie jako "Lechas Kaczynskas, czy coś w tym rodzaju". - To może bawić, ale znacznie poważniejsza jest sprawa pisowni dla Polaków zamieszkujących Litwę - mówi już poważnie. Urząd premiera Litwy oświadczył w poniedziałek, że wydane 6 listopada orzeczenie tamtejszego Sądu Konstytucyjnego o pisowni nielitewskich nazwisk w paszportach nie kończy sprawy pisowni.

Palestyńczycy obalili swój mur

20-lecie obalenia Muru Berlińskiego świętowane jest na całym świecie, również na Bliskim Wschodzie. Palestyńczycy rocznicę wykorzystali jako oręż we własnej sprawie. W poniedziałek zburzyli kawałek muru wzniesionego przez Izraelczyków na okupowanych terenach Zachodniego Brzegu Jordanu.

Śledczy pod lupą. Zaniedbali sprawę kazirodztwa?

Przez pięć lat prokuratura była informowana, że w Ostrowcu Świętokrzyskim ojciec żyje w kazirodczym związku z córką. Nie zrobiła nic, a dziewczyna urodziła dwoje dzieci - to doniesienia mediów, które zbada teraz kielecka prokuratura.

Pogrom Żydów w cieniu Muru

9 listopada to nie tylko rocznica upadku Muru Berlińskiego. 51 lat wcześniej Niemcy zgotowali swoim żydowskim sąsiadom "Kristallnacht" - noc pogromów.

Lesbijka została biskupem

W Luterańskim Kościele Szwedzkim na biskupa Sztokholmu wyświęcono kobietę, na dodatek lesbijkę. 55-letnia Eva Brunne żyje w zarejestrowanym związku partnerskim i wraz ze swą partnerką wychowuje syna.

Prezydent tłumaczy, dlaczego nie jest w Berlinie

- Tak się po prostu umówiliśmy z premierem. U nas była kanclerz Merkel, a zasada symetrii musi obowiązywać - tak swoją nieobecność w Berlinie na obchodach 20. rocznicy obalenia Muru Berlińskiego tłumaczy Lech Kaczyński. Prezydent wspomina, że upadek Muru "nie był dla niego całkowitym zaskoczeniem". O wielkim wkładzie Polski w to, co wydarzyło się w Niemczech 9 listopada 1989 roku mówił też w Sopocie premier Hiszpanii Jose Zapatero.

Z Katyniem bez zmian

Główna Prokuratura Wojskowa (GPW) Federacji Rosyjskiej w ostatnich miesiącach odrzuciła kolejne wnioski rodzin ofiar mordu NKWD na polskich oficerach w 1940 roku - donosi PAP, powołując się na źródło, które zna treść pism prokuratury. Informacje te potwierdził w poniedziałek PAP Wydział Konsularny Ambasady RP w Moskwie.

Potrzebuje ochrony, bo ma walczyć z hazardem

Szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski dostał ochronę BOR - dowiedziało się radio RMF FM. Według informacji rozgłośni, powodem tej decyzji ma być zaangażowanie Arabskiego w prace nad przepisami drastycznie ograniczającymi hazard.

Chińczycy rozstrzelali Ujgurów

Dziewięciu Ujgurów zostało rozstrzelanych za udział w lipcowych zamieszkach etnicznych w prowincji Sinkiang - podały w poniedziałek państwowe media.

Merkel: Niemcy nie byli pierwsi

Kanclerz Angela Merkel podziękowała "Solidarności" za wkład w walkę z komunizmem. - Niemcy nie byli pierwszymi... - mówiła. Wcześniej w towarzystwie byłego przywódcy ZSRR Michaiła Gorbaczowa oraz Lecha Wałęsy i setek berlińczyków, przeszła w ze wschodu na zachód mostem Boesebruecke niedaleko byłego punktu kontrolnego między obiema częściami Berlina na Bornholmer Strasse. To tam przed 20 laty otwarto pierwszy szlaban graniczny między NRD a Berlinem Zachodnim.

Żydzi bronią Kamińskiego

Oskarżenia Michała Kamińskiego o antysemityzm są niesprawiedliwe, bezpodstawne i umotywowane politycznie - uznało 27. czołowych przedstawicieli gminy żydowskiej w Wielkiej Brytanii. Stanęli oni w obronie Kamińskiego, atakowanego przez szefa MSZ Davida Milibanda.

"Mur był kruchy. Trzymał się tylko na strachu"

- Siedzieliśmy przy stole, kiedy otrzymaliśmy wiadomość o obaleniu muru. Nie wierzyliśmy. Wsiedliśmy w Wartburga i pojechaliśmy. Nie da się opisać tego co zobaczyłam - wspomina nasza internautka Barbara, która 20 lat temu razem z 10-letnim synem była świadkiem upadku muru. Takich "polskich" historii niemieckiego zjednoczenia jest dużo więcej. Czekamy na Wasze wspomnienia.

Pożegnanie Jana Wejcherta

Rodzina, przyjaciele, współpracownicy pożegnali Jana Wejcherta. Prezydent grupy ITI, założyciel telewizji TVN i TVN24 zmarł w sobotę 31 października. Miał 59 lat. Jego pogrzeb odbył się w kościele w warszawskim Wilanowie, a urna z jego prochami została złożona w przykościelnej kaplicy.

Kolejne przypadki A/H1N1 w Polsce

Badania laboratoryjne potwierdziły obecność wirusa A/H1N1 u kolejnych pięciu osób. Wśród nich jest troje dzieci - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

"Słuchają tego porywacze!"

Piraci słuchają wypowiedzi członków rządu na temat działań ws. porwanego statku "Alakrana", dlatego należy działać dyskretnie - oświadczył premier Hiszpanii Jose Zapatero podczas wspólnej konferencji z polskim premierem. Statek porwano 2 października, a wraz z nim 36-osobowa załogę.

"Szybko się zapomina, jak to było"

Kiedyś dzielił ich mur, dziś mogą swobodnie spacerować między dawnymi granicami. Mieszkańcy Berlina nie zapominają jednak o swojej historii i miejscach, gdzie się toczyła.

1/4 miejskich autobusów nie nadaje się do jazdy

99 skontrolowanych autobusów, 32 zatrzymane dowody rejestracyjne oraz 25 pojazdów niedopuszczonych do ruchu. To niepokojące wyniki kontroli warszawskich autobusów przeprowadzonych na przestrzeni września i października przez Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego.

20 lat temu Merkel była w Polsce

Po raz pierwszy o możliwości zjednoczenia Niemiec Angela Merkel usłyszała ... w Toruniu - trzy dni po upadku muru berlińskiego była tam na sympozjum naukowym. O pobycie w Polsce i reakcji na historyczne wydarzenie przyszłej kanclerz Niemiec mówi dla TVN24 prof. Jacek Karwowski.

Mur, dziecko Chruszczowa

Na pomysł zbudowania muru, który podzielił Berlin wpadł Nikita Chruszczow, pierwszy sekretarz KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. - Budowa trwała wiele lat. System obrony NRD był nadzwyczaj skomplikowany. Sam mur był tylko jego częścią. Dalej były pola minowe i samopały, czyli karabiny maszynowe strzelające w momencie, gdy w ich polu widzenia pojawił się człowiek - opowiadał w TVN24 Bogusław Wołoszański.

Wszystkie mury tego świata

20 lat temu runął w Berlinie mur hańby i niesprawiedliwości. Symbol końca podziałów między wschodnią, a zachodnią Europą. Jednak od tego czasu zbudowano ponad 10 tys. innych dzielących państwa i ludy barier. Większość z nich powstała po 1989 roku.

A/H1N1 paraliżuje Włochy

Fala zachorowań na nową grypę we Włoszech paraliżuje tamtejszą służbę zdrowia. Ogromne kolejki oczekujących na pogotowiu i zablokowane z powodu przeciążenia centrale telefoniczne służb medycznych uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Liczba chorych grypę wzrosła we Włoszech do 700 tys., z czego prawie 3 tys. to zdiagnozowane przypadki A/H1N1. 33 osoby zmarły. Pierwszy przypadek śmiertelny odnotowano także na Łotwie.

Zderzenie dwóch busów i tira

Droga krajowa nr 9, na której w okolicach Skaryszewa k. Radomia, doszło do wypadku jest już przejezdna. W wyniku zderzenia trzech samochodów zginęły dwie osoby.