Najnowsze

Najnowsze

2,5 miesiąca przed śmiercią ratowali Haiti

Kapitan pilot Arkadiusz Protasiuk, a obok niego major pilot Robert Grzywna. Siedzą w Tu-154M. Przelecieli z pomocą humanitarną na dotknięte trzęsieniem ziemi Haiti. Właśnie taki obraz zarejestrowała kamera TVN24 pod koniec stycznia. Za niespełna 2,5 miesiąca zarówno po pilotach, jak i maszynie pozostała tragiczna historia.

Otwierają się okna na świat - samoloty startują mimo pyłu

Niemcy i Francja nieśmiało otwierają kolejne lotniska. Kompletnie przywrócono loty na Ukrainie, a unijni ministrowie transportu zadecydują w poniedziałek, czy nie otworzyć wszędzie ruchu powietrznego, nawet pomimo obecności wulkanicznego pyłu. W niedzielę w Europie wzbije się w powietrze jedynie około 4 tys. samolotów, z zaplanowanych ponad 24 tysięcy.

"Opowiem o tym wnukom"

- Mam 22 lata i nie myślę na razie o starości. Ale bycie tu dzisiaj to coś, o czym na pewno będę opowiadać wnukom - powiedziała Marta, która przyjechała do Krakowa z grupą przyjaciół. Uczestników mszy pogrzebowej na krakowskim Rynku łączy przekonanie, że uczestniczą w wydarzeniu historycznym.

"Katastrofa bodźcem do modernizacji"

- Polska przetrwa narodową tragedię, a nawet powinna stać się nowocześniejsza - przekonywał minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w wywiadzie udzielonym amerykańskiej telewizji CNN.

Białorusini obejrzą "Katyń"

O 14.30 czasu polskiego (15.30 czasu lokalnego), w czasie gdy w Krakowie odbywają się uroczystości, pierwszy program białoruskiej telewizji państwowej rozpoczął emisję "Katynia" Andrzeja Wajdy. Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, który nie przyjechał do Polski, pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem uczcił w archikatedrze Najświętszej Marii Panny w Mińsku.

Air France, KLM, Lufthansa: niebo bez przeszkód

Tracące każdego dnia miliony dolarów linie lotnicze na własną rękę sprawdzają, jak wulkaniczny dym z Islandii wpływa na samoloty. Loty testowe przeprowadziły niemiecka Lufthansa, holenderski KLM, a następnie Air France. W żadnym przypadku nie stwierdzono uszkodzeń maszyn ani zagrożenia dla nich.

Papież spotkał się w ofiarami księży - pedofilów

Ojciec święty Benedykt XVI spotkał się w niedzielę na Malcie z ofiarami księży-pedofilów. Obiecał, że Kościół rzymskokatolicki zrobi wszystko, by pociągnąć sprawców molestowania do odpowiedzialności i wprowadzić ochronę przed podobnymi przypadkami w przyszłości.

Światowe media transmitowały pogrzeb

Tysiące dziennikarzy z całego świata relacjonują niedzielne uroczystości pogrzebowe Lecha i Marii Kaczyńskich z Krakowa. Dwie największe stacje informacyjne - brytyjska Sky News oraz amerykańska CNN - transmitowały krakowskie uroczystości żałobne.

"Śmierć uczyniła z niego narodową ikonę"

Za życia postrzegany jako "uparty i nie odnoszący sukcesów", po śmierci "ikona narodowa". Tak o Lechu Kaczyńskim pisze niemiecki tygodnik "Der Spiegel" w najnowszym wydaniu. Niemcy analizują też wpisany - w ich ocenie - w polską tożsamość "mit ofiary" i zastanawiają się, czy po śmierci "brata męczennika", Jarosław Kaczyński będzie chciał przejąć polityczną spuściznę Lecha, decydując się na start w wyborach.

Miedwiediew już leci

Dmitrij Miedwiediew zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przybędzie na uroczystości pogrzebowe do Krakowa. Samolot z prezydentem na pokładzie wystartował z Moskwy tuż po godzinie 11.30 (czasu moskiewskiego) 9.30 (czasu polskiego). W Balicach w ciągu najbliższych godzin mają lądować trzy samoloty z Rosji: ił-96, ił-62m oraz tu-154m.

Chiny wciąż liczą zabitych

Jeszcze w sobotę światowe agencje informowały o 1484 ofiarach śmiertelnych trzęsienia ziemi, które w ubiegłym tygodniu nawiedziło prowincję Qinghai na Wyżynie Tybetańskiej w północno-zachodnich Chinach. Według najnowszych doniesień, zabitych jest co najmniej 1706.

"Chcemy pokazać synowi, jak się trzeba zachować"

W rękach mają flagi, przy sobie niewielkie torby z czymś do zjedzenia, w kieszeniach drobne na napoje. Twarze poważne, zamyślone. Ludzie z całej Polski ciągną w niedzielę, by pożegnać swojego prezydenta i Pierwszą Damę. Towarzyszyć im w ostatniej drodze do wawelskiej krypty.

Uroczystości w słońcu i cieple

W Warszawie i Krakowie, a także w reszcie polskich miast pogoda sprzyja, by wybrać się na uroczystości pożegnalne prezydenckiej pary. Meteorolodzy zapowiadają ciepłą, słoneczną i bezdeszczową aurę. Miejscami będzie nawet 19-20 st. C.

Z nami dotrzesz na miejsce

Polacy w niedzielę tłumnie zjawią się w Krakowie, by uczestniczyć w pogrzebie Lecha i Marii Kaczyńskich. Jak dojechać szybko i bezpiecznie na miejsce, jak nie utknąć w korkach, gdzie szukać pomocy i informacji? - dowiesz się w specjalnym serwisie tvn24.pl.

"Jedziemy pożegnać się z naszym kolegą"

Na pogrzebie prezydenckiej pary spodziewanych jest kilkaset tysięcy ludzi. Wielu do Krakowa zmierza z odległych stron Polski. O bezpieczeństwo żałobników dbać będą ratownicy - niektórzy do stolicy Małopolski, dla wsparcia miejscowych medyków, zjeżdżają z odległych miast.

"Ciągle pytam: dlaczego dobrzy ludzie odchodzą?"

"Bez Was już nigdy nie będzie tak jak dotychczas. Odeszliście tak szybko, a nam pozostał smutek. Ciągle pytam: dlaczego? Dlaczego dobrzy ludzie tak szybko odchodzą?" - napisała internautka Marzena. To jeden z setek e-maili, jakie otrzymaliśmy na platformę Kontakt TVN24, w ostatnim tygodniu. W księdze kondolencyjnej pozostawiliście ponad 1800 wpisów.

Jednak da się latać?

W kilku krajach europejskich rozpoczęto loty testowe, mające ocenić stopień zagrożenia stwarzanego dla samolotów przez pył wulkaniczny nawiewany nad Europę z Islandii. Sobotnie loty odbyły się na prośbę Unii Europejskiej.

180 tysięcy pochylonych głów. Nie wszyscy zdążyli

Urzędnicy Kancelarii Prezydenta szacują, że w czasie, gdy wystawione były trumny Lecha i Marii Kaczyńskich hołd złożyło im 180 tysięcy Polaków. Jednak z parą prezydencką pożegnać się chciało o wiele więcej osób. Niestety nie wszystkim się udało dostać do wnętrza Pałacu Prezydenckiego.

Gdy kupił jej biżuterię, mówiła: nagrzeszyłeś

Lech Kaczyński lubił robić prezenty-niespodzianki swojej żonie Marii, a w ich małżeństwie nie było cichych dni. O tym między innymi mówiła Pierwsza Dama w wywiadzie dla TVN Style. Został on przeprowadzony w grudniu ubiegłego roku. Nikt nie spodziewał się, że będzie jednym z ostatnich.

"Służymy. Dziś w Warszawie, jutro w Krakowie”

- Od tygodnia nie byliśmy w szkole. Jesteśmy na służbie, permanentnie – mówi Kajetan Kapuściński, druh 16. Warszawskiej Drużyny Harcerzy i Gromad Zuchowych im. Zawiszy Czarnego. W sobotę na Placu Piłsudskiego służyło ok. 3 tys. harcerzy.

Pożegnanie dowódcy. "Nie tak miało być"

W Spale zakończyła się msza żałobna w intencji generała Tadeusza Buka, dowódcy Wojsk Lądowych RP, który zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Przy trumnie generała złożono Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. - Nie tak miało być, kiedy umawialiśmy się na moją pierwszą wizytę u twojej rodziny w Spale - powiedział szef MON-u, Bogdan Klich. Wcześniej Bronisław Komorowski pośmiertnie awansował Buka na generała broni.

LOT nie pofrunie do poniedziałku

Do poniedziałku do godz. 14 żaden samolot LOT-u nie wystartuje z lotnisk krajowych i zagranicznych. Wszystko przez unoszącą się w powietrzu chmurę pyłu mogącą zagrażać bezpieczeństwu lotów. Kiedy rzeczywiście loty zostaną wznowione - nie wiadomo.

Pałac pożegnał Prezydenta i Pierwszą Damę

Przy biciu dzwonów i dźwiękach marsza żałobnego, wśród powiewających na wietrze biało-czerwonych flag, w asyście wojska trumny Lecha i Marii Kaczyńskich zostały wyprowadzone z Pałacu Prezydenckiego. Warszawiacy żegnali ich kwiatami brawami. Gdzieniegdzie dało się słyszeć także okrzyki: "dziękujemy, dziękujemy".

Wejściówka za 1000 zł. Zarabiają na pogrzebie

Od 100 do 1000 złotych - tyle kosztuje bezpłatny w zamyśle władz Krakowa bilet na uroczystości pogrzebowe prezydenckiej pary. Ogłoszenia można znaleźć między innymi na serwisach "gumtree" i "krakusik". Co kilka minut pojawiają się nowe "oferty" i... wpisy potępienia: - Miejcie trochę wstydu. Wycofajcie te wejściówki! Przynosicie wstyd miastu - grzmią ich autorzy.

Plac pustoszeje. Ludzie idą pod Pałac Prezydencki

100 tysięcy osób wzięło udział w uroczystościach żałobnych ku czci ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Większość z nich powoli udaje się do domów. Część poszła jeszcze na Krakowskie Przedmieście, gdzie uroczystości żałobne będą kontynuowane.

Cztery osoby w szpitalu, kilkuset ratowników czuwa

Do godziny 15 ratownicy musieli udzielić pomocy kilkudziesięciu osobom, które zgromadziły się na pl. Piłsudskiego. Cztery przewieziono do szpitala. Ciężkich przypadków na razie nie było, ale kilka warszawskich szpitali cały czas pracuje w stanie podwyższonej gotowości. Nad zdrowiem ludzi, którzy wzięli udział w uroczystościach żałobnych czuwało kilkuset ratowników.