Najnowsze

Najnowsze

Polacy uwięzieni w Tunezji. Nie ma zgody na wylot

- Nie udało się uzyskać zgody na wylot Polaków z Tunezji w dniu 15 stycznia - poinformowała w sobotę wieczorem przedstawicielka Biura Podróży Triada. 34 polskich klientów Triady, przebywających na wczasach w Tunezji, wróci do kraju dopiero w poniedziałek.

Ukrywano chorobę prezydenta USA?

Już pod koniec swoich rządów Ronald Reagan cierpiał na chorobę Alzheimera - zdradza najmłodszy syn prezydenta USA - Ron - w wydanej właśnie książce "My Father at 100" (Mój ojciec w stulecie). Tytuł nawiązuje do przypadającej w tym roku 6 lutego 100. rocznicy urodzin byłego prezydenta, który zmarł w 2004 r.

Palikot wybrał władze i zapalił "pochodnię życia"

Ogłoszeniem wyników wyborów władz Ruchu Poparcia Palikota zakończył się w sobotę w Katowicach drugi kongres tego stowarzyszenia, poświęcony m.in. gospodarce. Nie wiadomo na razie, kto zostanie prezesem Ruchu. Członkowie zarządu mają go wyłonić ze swego grona.

Polacy w Tunezji: Od spokoju do chwil grozy

Od wczoraj w Tunezji trwa stan wyjątkowy związany z trwającymi od grudnia antyrządowymi zamieszkami przeciw bezrobociu i warunkom życia. W Tunezji jest Reporter 24 @Mariusz, który w mailu do redakcji Kontaktu 24 relacjonuje: "Jesteśmy w Sousse (jakieś 5 km od portu El Kantui). Kilka minut temu strzelano. Turyści z Niemiec, Anglii i Francji właśnie są zabierani przez swoje biura do kraju. Nad miastem lata śmigłowiec".

"Beatyfikacja nie może być doraźnym gaszeniem pożaru"

- Przede wszystkim potrzebujemy nie tyle jedności, ale porozumienia. Jedność byłaby czymś sztucznym i nie całkiem prawdziwym - powiedziała w kontekście zbliżającej się beatyfikacji Jana Pawła II Halina Bortnowska - filozof, teolog, przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Z kolei Tomasz Królak, zastępca redaktora naczelnego KAI przestrzegał, by nie traktować zaplanowanej na 1 maja uroczystości jak "straży pożarnej" mającej na celu doraźne gaszenie konfliktów politycznych.

Spiderman się spóźnia. Już piąty raz

Kolejne problemy najdroższego musicalu w historii. Po uporaniu się z problemami technicznymi i wypadkami, twórcy "Spidermana" po raz piąty przesuwają premierę. Obecnie pracują nad... nowym zakończeniem.

Iran "energicznie" pracuje nad uranem

- Iran prowadzi nadal prace na wzbogacaniem uranu - oświadczył szef irańskiego programu nuklearnego Ali Akbar Salehi. W sobotę Teheran otworzył instalacje nuklearne w Araku i Natanzie dla grupy ambasadorów akredytowanych przy MAEA.

Przyczepka zmiażdżyła pół Opla

Zmiażdżony bok samochodu, przebita opona i wyrwane drzwi - to efekt kolizji osobowego Opla z przyczepką. Do groźnie wyglądającej kolizji doszło przed godziną 10 w miejscowości Tylmanowa w powiecie nowotarskim (woj. małopolskie). Wideo z miejsca zdarzenia nadesłał do redakcji Kontaktu 24 @Rafał.

20 osób zmarło z zimna

Sytuacja w Bangladeszu jest krytyczna. Z powodu wychłodzenia organizmu zmarło tam już ponad 20 osób. Wśród ofiar są głównie bezdomni oraz osoby starsze.

Pies Mały Hugo obraził Wenezuelę

Przywódca Wenezueli - Hugo Chavez obrażony na... telewizyjny serial. W jednym z tamtejszych programów wystąpił pies o imieniu Mały Hugo. W związku z tym rząd Wenezueli uznał film za obraźliwy i natychmiast zażądał zaprzestania emisji.

Cysterny NATO poszły z dymem

Uzbrojeni napastnicy podpalili 14 cystern wiozących paliwo dla sił USA i NATO w Afganistanie - poinformowali przedstawiciele miejscowych władz. Do ataku doszło na południowym-zachodzie Pakistanu. Jeden kierowca został ranny.

Kanadyjski urzędnik nie może odmówić gejom

Urzędnik uprawniony do udzielania ślubów cywilnych nie może odmówić udzielenia ślubu gejom, powołując się na przekonania religijne - orzekł Sąd Apelacyjny w kanadyjskiej prowincji Saskatchewan. Śluby osób tej samej płci są od połowy 2005 roku zrównane w kanadyjskim prawie federalnym z małżeństwami heteroseksualnymi. Wcześniej były uznawane przez poszczególne prowincje.

Prezydent odznaczy 30 twórców

Wisława Szymborska, Janusz Gajos, Krystyna Janda, Agnieszka Holland, Jerzy Skolimowski, Jan Jakub Kolski, Krzysztof Krauze, Włodzimierz Nahorny - to niektórzy z prawie 30 przedstawicieli, których w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski odznaczy wysokimi odznaczeniami państwowymi. Uroczystość odbędzie się na Wawelu.

Prezydenci Polski i Rosji razem w Smoleńsku?

Wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik przez prezydentów Polski i Rosji, warta honorowa, salwy i koncerty. Tak w przekonaniu Pawła Deresza powinna wyglądać pierwsza rocznica katastrofy w Smoleńsku. To jeszcze plany, ale praca nad ich urzeczywistnieniem trwa.

Kogucik, któremu ptasia grypa niegroźna

Naukowcy z uniwersytetów w Cambridge i Edynburgu wyhodowali genetycznie zmodyfikowanego kogucika, który w razie zachorowania na ptasią grypę nie zaraża nią innego drobiu - informuje tygodnik "Science".

Wprowadził psa pod pociąg. Kara go nie spotka

Pies wiernie podąża za swoim panem. Nie wie, że ten zaprowadzi go na tory kolejowe. Człowiek wiedział natomiast, że zbliża się pociąg. 22-latek uskoczył w ostatniej sekundzie, czworonóg nie zdążył. Prokuratura nie dostrzega powodu, aby postawić zarzuty mężczyźnie, ponieważ pies nie był na smyczy. Mógł uciec.

"Piraci są z każdą godziną mądrzejsi"

Somalijscy piraci ciągle zmieniają sposób działania i stają się coraz bardziej niebezpieczni. Znacząco zwiększyli obszar na którym działają i coraz trudniej ich zwalczać. Dowódca sił morskich NATO walczących z piratami przyznaje, że sytuacja się pogarsza.

Ze smartphonem na talibów

Jak żołnierz US Army ma się dogadać z Afgańczykiem w zapomnianej przez boga i ludzi wiosce w górach Afganistanu? Dotychczas było to możliwe tylko przez wynajętego tłumacza lub przez język gestów i podstawowych słów. Teraz amerykańscy żołnierze mają otrzymać nowe narzędzie do zdobywania umysłów i serc afgańczyków, smartphona z elektronicznym tłumaczem.

Kanada cenzuruje Dire Straits. Po 25 latach

Piosenka Dire Straits "Money for Nothing", nagrana w 1985 roku, została oficjalnie uznana za nie nadającą się do emisji na antenie Kanadyjskiego radia. Powodem jest jedno słowo - "faggot", czyli po polsku "pedał".

Dziecko utonęło. Matka zniknęła na Facebooku

To, że Facebook może być uzależniający, wiadomo nie od dzisiaj. Nieczęsto z tego powodu dochodzi jednak do tragedii. W Denver rozpoczął się proces matki, która zostawiła roczne dziecko w kąpieli i zajęła się Facebookiem. Chłopczyk dostał ataku padaczki i utopił się w wannie.

Atomowe plany Polski

Kiedy prąd w polskich gniazdkach będzie pochodzić z reaktorów jądrowych? Według rządu za dziewięć lat. W 2020 roku w Polsce ma działać pierwsza elektrownia atomowa, a docelowo będą trzy. Jak wyglądają przygotowania do budowy pierwszych reaktorów? Sprawdzali to reporterzy programu "Czarno na białym".

Hiszpania chce sądzić Demjaniuka

Hiszpański Sąd Najwyższy zażądał ekstradycji Johna Demjaniuka. To sądzony obecnie w Niemczech nazistowski zbrodniarz wojenny, którego Madryt oskarża o mordowanie Hiszpanów w obozie koncentracyjnym.

Prezydent uciekł z kraju. Jego rodzinę aresztowano?

Sprzeczne informacje z Tunezji. Według prywatnej telewizji Nessma TV aresztowano kilku członków rodziny prezydenta Tunezji, który w piątek uciekł za granicę. Jednak doradca zięcia prezydenta (wymieniany przez Nessma TV) zaprzeczył, że jego szef został zatrzymany. Wcześniej w piątek prezydent rozwiązał rząd i zapowiedział przeprowadzenie wyborów za pół roku. Teraz jednak to zdymisjonowany premier Mohammed Ghannuszi ogłosił, że głowa państwa nie jest w stanie wypełniać swoich obowiązków, a on tymczasowo przejął władzę. Główne partie we wspólnej deklaracji zapowiedziały utworzenie rządu tymczasowego i nowe wybory w ciągu 6 miesięcy. Gdzie uciekła prezydent? - nie jest wciąż jasne, jednak prawdopodobnym miejscem docelowym jest Francja.

Tak spłonął tupolew

Dramatyczne nagranie z katastrofy samolotu Tu-154B pokazała w piątek rosyjska telewizja państwowa. Do wypadku maszyny doszło na Syberii na początku stycznia. Zginęły wtedy trzy osoby, a kilkadziesiąt innych zostało rannych.

Ponad 100 osób zadeptanych na śmierć

Ponad 100 ludzi zginęło w piątek, gdy wybuchła panika wśród wiernych powracających z festiwalu religijnego w hinduistycznej świątyni w stanie Kerala na południu Indii - informuje policja. Dziennik "Times of India" jest bardziej ostrożny i pisze o co najmniej 60 ofiarach.

10 kwietnia 2011: pielgrzymka, Miedwiediew, pomnik?

Pielgrzymka do Smoleńska, wspólne obchody Bronisława Komorowskiego i Dmitrija Miedwiediewa, wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik - o wizji obchodów rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem prezydenta, opowiedział TVN24 Paweł Deresz, mąż tragicznie zmarłej w katastrofie posłanki SLD Jolanty Szymanek-Deresz. Czy taki scenariusz uda się zrealizować? Już wiadomo, że część rodzin ofiar nie wyobraża sobie wspólnych polsko-rosyjskich uroczystości po publikacji raportu MAK.

Nie sprawdzili świateł. Powód? "Intensywność lotów"

Rosjanie nie mogli określić stanu świateł na lotnisku w Smoleńsku po katastrofie Tu-154M ze względu na "dużą intensywność lotów" - głosi raport MAK. Jednak jedynym samolotem, jaki wylądował w Smoleńsku 10 kwietnia po katastrofie, był tupolew z Władimirem Putinem na pokładzie. Tymczasem kontrolę świateł wykonano dopiero 11 kwietnia rano. Okazało się, że wiele z nich jest niesprawnych. "Nie miało to wpływu na katastrofę polskiego samolotu" - twierdzi jednak MAK. "Takie stwierdzenia nie ma uzasadnienia w faktach" - odpowiada strona polska.