Najnowsze

Najnowsze

Jak Polska negocjowała ACTA? Zobacz, co zablokowali hakerzy

Ministerstwo kultury ujawniło sześć kolejnych instrukcji dla polskiej delegacji, która w 2009 i 2010 r. brała udział w negocjacjach ws. umowy ACTA. Mowa jest w nich m.in. o potrzebie zapewnienia przejrzystości międzynarodowych negocjacji ws. ACTA. Publikujemy wszystkie nowe dokumenty. Przez kilkadziesiąt godzin nie można ich było zobaczyć na stronie Ministerstwa Kultury. W nocy strona zaczęła działać.

Wojskowi piszą list. Grożą buntem

Grożą wojsku - wojsko odpowiada. Oficerowie portugalskiej armii napisali w liście otwartym do ministra obrony narodowej, że jeżeli rząd nie wycofa się z polityki mającej na celu likwidowanie etatów w armii, ta wypowie posłuszeństwo władzom cywilnym. W ich słowa świetnie wpasowuje się listopadowe wystąpienie legendarny przywódcy rewolucji goździków z 1974 r. Otelo Saraiva de Carvalho, który stwierdził wtedy, że obecna sytuacja w kraju daje większe niż przed 40 laty przesłanki do przeprowadzenia zamachu stanu.

"Albo państwo prawa, albo kowbojski system"

- Z punktu widzenia procedury karnej i kryminalistyki tego rodzaju metody nie są dopuszczalne. Są wręcz niedozwolone - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 kryminolog Brunon Hołyst, pytany o metody jakie w czasie pracy nad sprawą zaginięcia półrocznej Magdy stosował Krzysztof Rutkowski. Zgodził się z nim były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.

Strzelanina pod Warszawą. Zatrzymani złodzieje aut

Strzałami z broni palnej i zatrzymaniem dwóch znanych policji złodziei samochodów zakończyła się w środę pod Warszawą interwencja funkcjonariuszy, którzy dostrzegli skradzione auto - poinformował PAP rzecznik stołecznej policji mł. insp. Maciej Karczyński.

"Policja zrobiła prezent Rutkowskiemu"

- Zapowiedź pozwu, a potem dystansowanie się od tego to prezent zrobiony przez policję Krzysztofowi Rutkowskiemu - zgodzili się w TVN24 byli szefowie MSW Ryszard Kalisz i Ludwik Dorn. Zdaniem Kalisza detektyw dużo lepiej wyczuł sytuację, m.in. przez to, że nie miał takich ograniczeń jak funkcjonariusze, którzy, jak mówił "pogubili się".

Efekt DSK. Pokojówki z alarmem

Seksafera z szefem Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominiquiem Strauss-Kahnem w roli głównej otwiera kolejny rozdział za oceanem. Tym razem chodzi o bezpieczeństwo pokojówek. Nowojorskie hotele porozumiały się właśnie w sprawie wyposażenia swych pracowników w osobiste urządzenia alarmowe, które mają im zagwarantować bezpieczeństwo przed potencjalnymi napastnikami.

CIA w miejsce wojska. Irak i Afganistan pełne agentów

Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) będzie działała w Iraku i Afganistanie długo po wycofaniu się stamtąd wojsk amerykańskich. Jak podaje w środę "Washington Post", będzie chronić interesy USA, współpracując z amerykańskimi siłami specjalnymi.

Kimowie wizytują poligony. Phenian pokazuje archiwalia

"Ukochany Przywódca" i "Król Porannej Gwiazdy" znowu razem. Tak wyglądają materiały, jakie 8 lutego przedstawiła Północnokoreańska Telewizja Państwowa swoim obywatelom. Na nich zmarły 17 grudnia Kim Dzong Il i jego następca Kim Dzong Un wizytują poligony i obserwują manewry marynarki wojennej.

Gowin: Nie akceptuję metod Rutkowskiego

- Nie akceptuję takich metod, jakimi posługuje się Krzysztof Rutkowski - powiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Według niego w sprawie zaginięcia półrocznej Magdy z Sosnowca policja doszłaby do takich samych ustaleń, co detektyw.

Seremet zawiesza prace nad ustawą

Prokurator generalny Andrzej Seremet zawiesił prace powołanego przez siebie zespołu, który miał opracować nowe przepisy o prokuraturze - poinformowała Prokuratura Generalna. Związane jest to z pracami nad nowelizacją ustawy prowadzonymi przez resort sprawiedliwości. - Prace w ministerstwie trwają, a w składzie resortowego zespołu są także przedstawiciele Prokuratury Generalnej - powiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Benedykt XVI w Teheranie?

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad zaprosił Benedykta XVI do tego kraju - oznajmił irański ambasador przy Stolicy Apostolskiej Ali Akbar Naseri, cytowany przez włoską agencję Ansa. - Gdyby Ojciec Święty zdecydował się na taką podróż, będziemy gotowi przyjąć go w sposób znakomity i z entuzjazmem - zapewnił dyplomata podczas spotkania z dziennikarzami w Rzymie z okazji 33. rocznicy rewolucji islamskiej.

Smalec z 1948 zostawił na czarną godzinę

Jak efektownie włączyć się w dyskusję na temat dat przydatności do spożycia produktów żywnościowych? 87-letni Hans Feldmeier z Rostocku w północno-wschodnich Niemczech spróbował smalcu z amerykańskiej puszki, sprzed 64 lat, i stwierdził, że jej zawartość jest jadalna.

Czy w celach intymnych widzeń powinny być kamery?

Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła uwagę Służbie Więziennej na obecność kamer w salach tzw. widzeń bezdozorowych, gdzie więzień może spotkać się sam na sam z żoną lub konkubiną. - Instalowanie kamer w tym miejscu jest nie do pogodzenia z intencją, jaka przyświecała ustawodawcy, wyodrębniając tę formę nagrody - napisała Irena Lipowicz do dyrektora SW gen. Jacka Włodarskiego.

Kaczyński: SB niestety skuteczniejsza od policji

- Z jednej strony trzeba się bardzo cieszyć, że SB nie ma, z drugiej strony policja nie potrafiła przejąć tych metod. Tamci byli niestety skuteczni - powiedział w środę szef PiS Jarosław Kaczyński, pytany czy policja powinna wyciągnąć wnioski z działań podjętych ws. śmierci półrocznej Magdy. PiS wytyka policji, nie tylko w tej sprawie luki w działaniach oraz "powolne i bardzo wąskie przedsięwzięcia".

Olbrzymi kaszalot wyrzucony na belgijską plażę

Na plażę w pobliżu Knokke-Heist na północy Belgii fale wyrzuciły 13-metrowego kaszalota - podał w środę Królewski Instytut Nauk Przyrodniczych Belgii. Jak powiedział jego przedstawiciel Jan Haelters, zwierzę miało liczne rany i zdychało.

"Chcesz zarabiać w Hollywood? Kręć patriotyczne filmy"

Movieguide, internetowy serwis propagujacy chrześcijańskie wartości w kulturze, z okazji swojego 20-lecia ogłosił raport, z którego wynika, że najbardziej dochodowe filmy w Hollywood to te, które propagują treści patriotyczne i biblijne. Po zbadaniu ubiegłorocznych filmów autorzy raportu doszli do wniosku, że te promujące przemoc, seks i liberalny światopogląd zarobiły średnio o 40 mln dolarów mniej. W piątek Movieguide na uroczystej gali przyzna swoje nagrody dla najlepszych i najgorszych filmów roku.

Zamiast hejnału "Nic dwa razy"

W czwartek w południe, podczas pożegnania Wisławy Szymborskiej trębacz zagra z Wieży Mariackiej melodię, która posłużyła jako podkład do wiersza noblistki "Nic dwa razy się nie zdarza". Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w Krakowie o godz. 11. Będą miały świecki charakter.

Dziecko zmarło w domu, rodzice zatrzymani

4-miesięczna Agnieszka zmarła w środę rano w jednym z domów w miejscowości Radomyśl nad Sanem. Policja wyjaśnia okoliczności jej śmierci. Rodzice dziecka zostali zatrzymani.

Jest ekspertyza DNA chłopczyka z Cieszyna

Śledczy, którzy prowadzą sprawę śmierci znalezionego w Cieszynie chłopca o nieznanej tożsamości, otrzymali ekspertyzę dotyczącą jego kodu DNA - podała bielska prokuratura okręgowa. W przyszłości ekspertyza może pomóc w rozwikłaniu zagadki śmierci dziecka.

"Nie jestem w Mińsku mile widziany"

Pełnomocnika rządu Niemiec ds. praw człowieka Markusa Loeninga nie wpuszczono w środę na Białoruś - poinformowało niemieckie MSZ. W czasie trzydniowej wizyty Loening miał spotkać się w Mińsku z wieloma dysydentami.

Policja: proponowaliśmy pomoc. Ojciec: nie pamiętam

Policja proponowała pomoc psychologiczną i medyczną rodzinie Magdy czy nie? Ojciec dziecka zapewnia, że takiej oferty nie było. Policja przedstawia dokumenty, z których wynika, że pomoc została zaoferowana, jednak rodzina odmówiła jej przyjęcia. - Nie przypominam sobie niczego takiego - tłumaczy ojciec Magdy Bartłomiej, pytany o ofertę policji. - Dla nas dziwne jest to całe zamieszanie - odpowiada rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski.

Sąd: Polska może wydać Rosji byłego prokuratora

Jest zgoda sądu na ekstradycję do Rosji byłego wysokiego rangą prokuratora Aleksandra Ignatienki. Rosjanin jest w swoim kraju oskarżony o korupcję. Został zatrzymany przez ABW 1 stycznia koło Zakopanego.

Przegonił wilki i wstawił drzwi

Pięć lat temu stracił dom i nie mając gdzie się podziać, zamieszkał w jaskini. Najpierw jednak musiał przepędzić z niej wilki i bezpańskie psy, przed którymi zresztą broni się do dziś. Zlatko Hrgić z okolic Zenicy w Bośni próbuje teraz przetrwać rekordowo mroźną zimę. - Najgorzej jest o 4-5 nad ranem. Wtedy często budzi mnie chłód - mówi.

Czterolatek skoczył z okna. Matka wyszła "na 10 minut"

- Chłopiec położył najpierw jedną nogę na zewnętrzny parapet, potem drugą. No i skoczył. Wpadł mi w ręce - relacjonuje Patrycja Piszczek z Łobżenicy w woj. wielkopolskim, która złapała 4-letniego Artura. Do zdarzenia doszło w poniedziałek ok. godz. 8.00 rano. Dzięki szybkiej reakcji kobiety chłopiec nie odniósł żadnych poważnych obrażeń. Matka tłumaczy, że wyszła z domu tylko na chwilę

"Dyskusja była utrudniona"

Spotkanie dobre, ale dyskusja była utrudniona - uznali politycy po spotkaniu u prezydenta ws. reformy emerytalnej. Powód? Zabrakło rządowego projektu ws. zrównania i podwyższenia wieku emerytalnego. Prezydent namawiał, by ws. emerytur szukać porozumienia i minimum wspólnego poglądu. Jego zdaniem, zmiany w emeryturach są nieuchronne, a wymusza je starzenie się społeczeństwa i to, że rodzi się coraz mniej dzieci. - Trzeba połączyć system emerytalny z polityką prorodzinną - proponowali politycy PO i SP.

Uchodźcy zamieszkali w pałacu króla. Za darmo

W letniej rezydencji króla Belgów Alberta II od trzech lat za jego zgodą nieodpłatnie mieszka rodzina uchodźców z Bałkanów - podał w środę dziennik "Het Laatste Nieuws". Kólewski pałac potwierdził te doniesienia.

"Robak z rzeki Lagarfljot" rozgrzał Islandczyków

Jedni mówią o potwierdzeniu XIV-wiecznej legendy, dla innych to po prostu "jakieś torebki pokryte lodem". Islandia żyje od kilku dni "odkryciem", jakiego dokonał mieszkaniec jednego z prowincjonalnych miasteczek. Udało mu się nagrać coś, co przypomina stworzenie dużych rozmiarów płynące po powierzchni rzeki. Legendy sięgające średniowiecza mówią o stworzeniu nazywanym "robakiem z rzeki Lagarfljot" i nie brakuje takich, którzy święcie wierzą w lokalnego odpowiednika "potwora z Loch Ness".

Obrońcy chcą zwolnienia matki Magdy z aresztu

Obrońcy Katarzyny W., podejrzanej o nieumyślne spowodowanie śmierci półrocznej Magdy, domagają się jej natychmiastowego zwolnienia z aresztu. Jak dowiedział się portal tvn24.pl adwokaci wykazali we wniosku do prokuratury, że nie było wystarczających przesłanek do zastosowania wobec podejrzanej najcięższego z środków zapobiegawczych. Informację potwierdziła rzecznik prokuratury Marta Zawada-Dybek.

"Wojna totalna" z londyńskimi gangami

Aresztowaniem ponad 120 osób zakończył się w środę pierwszy dzień wielkiej policyjnej ofensywy przeciwko londyńskim gangom. Członków zorganizowanych grup przestępczych obwinia się w dużej mierze za zamieszki, jakie wybuchły latem w wielu brytyjskich miastach.