Najnowsze

Najnowsze

Odzyskali skradziony wózek. Brakuje kabla

- Dostałem telefon, że wózek się odnalazł i jest na stanie w policyjnym komisariacie. To bardzo duże szczęście i w końcu ulga - powiedział Michał Fitas z Wrocławia, któremu dwa dni temu skradziono elektryczny wózek inwalidzki umożliwiający mu poruszanie się. Skradzione mienie udało się odzyskać wrocławskim policjantom dzięki czujności jednego z mieszkańców, który zauważył dwóch mężczyzn pchających wózek. Mężczyźni trafili do aresztu.

Kłopoty kolejnego luksusowego liniowca

Luksusowy liniowiec z tysiącem osób na pokładzie dryfuje po Morzu Południowochińskim na wysokości Filipin. Pożar uszkodził silniki jednostki - poinformowała filipińska straż przybrzeżna. Ogień został ugaszony, ale pięciu członków załogi "Azamara Quest" zostało rannych, w tym jeden poważnie.

Kaczyński: Polska potrzebuje nowej konstytucji

- Polska potrzebuje nowej konstytucji - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas sobotniej konferencji poświęconej 15-leciu polskiej ustawy zasadniczej. W jego ocenie są przesłanki, by w obecnej kadencji parlamentu wrócić do kwestii zmiany konstytucji.

Tuaregowie opanowują miasto

Tuarescy rebelianci wjechali do miasta Gao na północy Mali i rozpoczęli strzelaninę. - Widziałem, jak pojawili się w pick-upach ze swoimi flagami - relacjonuje z miejsca zdarzenia reporter agencji Reutera. Gao to największy garnizon wojskowy w tej części kraju, od ponad tygodnia rządzonego przez wojskowych, którzy obalili prezydenta Amadou Toumaniego Toure.

Uszkodzone auta, powalone drzewa. Mocno wieje

Powalone drzewa i uszkodzone auta - to skutki porywistego wiatru, z jakim od rana zmagają się mieszkańcy południowych regionów Polski. W Krakowie na ul. Galla drzewo przewróciło się na zaparkowane wzdłuż ulicy samochody. Do podobnej sytuacji doszło w Opolu, gdzie drzewo przygniotło stojące nieopodal auto (tuż po tym, jak właścicielka opuściła swój pojazd). W obu przypadkach nikt nie został ranny. Zdjęcia skutków porywistego wiatru zamieścili w naszym serwisie internauta Tomek oraz portal 360opole.pl

Zniknęła przez Napoleona. Teraz wraca

Po 189 latach historyczna wieża wraca na dach kościoła św. Jana w Gdańsku, gdzie wcześniej stała przez ok. 400 lat. - Postanowiliśmy zrekonstruować tę sygnaturkę, czyli przywrócić kościołowi historyczny wygląd i element, który go wieńczył - powiedziała Iwona Berent z biura odbudowy kościoła.

Pożar pustostanu groził kamienicom

11 zastępów straży pożarnej walczyło z pożarem, jaki wybuchł w opuszczonej kamienicy w centrum Łodzi. Zagrożone były dwie pobliskie kamienice, ale pożar został już opanowany. Film oraz zdjęcia z miejsca pożaru otrzymaliśmy od internauty podpisującego się nickiem @Lysy.

Amerykanie "przesadzają" wstrzymując dostawy żywności

Zawieszenie przez USA planu udzielenia Korei Północnej pomocy żywnościowej z powodu zapowiedzianego przez Phenian wystrzelenia rakiety to "reakcja przesadzona" - twierdzą władze KRL-D. Korea Północna w lutym przyjęła moratorium na wystrzeliwanie pocisków rakietowych, ale Biały Dom w ostatnich tygodniach w te zapewnienia przestał wierzyć.

W sprawie emerytur "piłka jest ciągle w grze"

- Duda zdaje sobie sprawę z tego, że piłka jest ciągle w grze. Dopiero teraz ten projekt wchodzi do Sejmu - powiedziała w rozmowie z TVN24 socjolożka Jadwiga Staniszkis oceniając piątkową debatę w Sejmie na temat referendum emerytalnego. - Mam nadzieję, że sprawa skończy się kompromisem 65 lat dla kobiet z możliwością wyboru 62 lat - dodał profesor.

Zatrzymani za mordy dla Santa Muerte

Osiem osób podejrzanych o udział w rytualnych mordach związanych z kultem Santa Muerte zostało zatrzymanych w Meksyku. Ofiarami aresztowanych było dwóch 10-letnich chłopców i 55-letnia kobieta. Morderstw dokonywano siekierami i nożami.

Za tydzień Wielkanoc, a tu śnieg

Na tydzień przed Wielkanocą do Polski znów zawitała zima. Padający śnieg i niskie temperatury zaskoczyły mieszkańców północnych, północno-wschodnich i wschodnich rejonów kraju. Drzewa i trawniki pokryła cienka warstwa śniegu. Meteorolodzy ostrzegają: na drogach może być ślisko! Zdjęcia i filmy zimowej aury od rana przesyłają do redakcji Kontaktu 24 nasi internauci.

Zamiast misji zagranicznych "większe skupienie na obronie"

- Te ćwiczenia były bardzo ważne, ponieważ rozpoczęły realizację priorytetu, który wiążemy z czasem zakończenia naszych misji zagranicznych - powiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, który pojawił się w sobotę na poligonie w Świętoszowie podczas ostatniego etapu ćwiczeń wojskowych "Borsuk 12". Minister dodał, że w roku 2015 jest "mało prawdopodobny udział Polski w takich misjach". W manewrach wzięły udział dwie kompanie czołgów - polska i niemiecka, oraz artyleria i śmigłowce bojowe.

Skarpetki lecą z Południa na Północ

Aktywiści z całego świata zebrali się w Korei Południowej, kilka kilometrów od granicy z Koreą Północną i za pomocą balonów wypuścili w jej kierunku ulotki i skarpetki. Chcą w ten sposób pomóc żyjącym w biedzie mieszkańcom "Najszczęśliwszego Kraju Świata", ale też wezwać ich do buntu przeciwko Kim Dzong Unowi.

Majewski: W pewnym sensie pomogłem Wildersowi

- Ja tylko mu w pewnym sensie pomogłem - stwierdził w rozmowie we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Szymon Majewski, który za sprawą swojego programu rozrywkowego doprowadził do zablokowania antyimigranckiego portalu, założonego przez holenderską Partię na Rzecz Wolności (PVV).

Wypadek na poligonie. Zapaliła się polska armatohaubica

"Na poligonie w Świętoszowie (woj. lubuskie), podczas ćwiczeń wojskowych Borsuk 12, zostało rannych trzech żołnierzy" – poinformował nas przed godz. 10 jeden z internautów. Informację potwierdza mjr Szczepan Głuszczak, szef sekcji prasowej 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Jak dodaje, życiu poszkodowanych nie zagraża niebezpieczeństwo.

"To uznanie dla niezwykłych bohaterów"

Dokumentalistka Ewa Ewart nagrodzona za dwa filmy: "Michaił Gorbaczow - człowiek, który zmienił świat" oraz "W milczeniu" w tegorocznej edycji World Media Festival w Hamburgu. - Ta nagroda to jest przede wszystkim uznanie dla niezwykłych bohaterów obydwu filmów oraz dla wszystkich, którzy się do tego sukcesu przyłożyli - powiedziała Ewart w TVN24.

Zajrzyj do wnętrza warszawskiego "koloseum"

Z dachu starego zbiornika warszawskiej gazowni można zobaczyć nitki podmiejskich pociągów. W środku jest tak cicho, że stojąc na szczycie można usłyszeć furkot skrzydeł gołębi chodzących po dnie. Stołeczne "koloseum" mogłoby być jedną z największych atrakcji miasta. Obecnie jest jedynie zbytkiem, który niszczeje.

"Dla Trójki gra się potrójnie". Na urodziny

"Trójka do potęgi" - premiera tej sztuki była w piątek głównym wydarzeniem jubileuszu 50-lecia Programu 3 Polskiego Radia. - Pięćdziesiątka Trójki, to sprawa poważna i powiem, że trochę niepokojąca, bo (...) to także radio mojej młodości - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który z żoną Anną oglądał spektaklu w teatrze Syrena. - Nie było łatwo, ekipa się parę razy zmieniała, ale w końcu się udało - powiedziała w TVN24 obecna szefowa radia Magda Jethon.

"Chmielu" od "Szkatuły" w rękach CBŚ

Brytyjska policja we współpracy z CBŚ zatrzymała 30-letniego Michała Ch. ps. Chmielu, który działał w gangu "Szkatuły". Ta zorganizowana grupa przestępcza, rozbita w 2008 roku, specjalizowała się w zabójstwach, wymuszeniach haraczy, uprowadzeniach oraz obrocie narkotykami.

Pleśń rysuje mapy drogowe

Proste organizmy są tak sprawne, jak komputery. Udowodnił to kanadyjski profesor z Uniwersytetu Queen's w Kingston, w prowincji Ontario, wykorzystując pleśń i jej rozrost, jako naturalny wskaźnik rysujący przebieg dróg na mapie. Jego praca trafi teraz do magazynu "International Journal of Natural Computing Research".

Rasowe demony znów się przebudziły. Ameryka w kapturze

Był kongresmen w kapturze, wciąż są tłumy zakapturzonych ludzi protestujących na amerykańskich ulicach, są też msze, na których modlący się o duszę Trayvona Martina też mają na głowach kaptury. To ubranie stało się symbolem solidarności z czarnoskórym nastolatkiem, który zginął z rąk strażnika społecznego patrolu. Część Ameryki jest oburzona, część próbuje Zimmermana tłumaczyć, ale cała - jak długa i szeroka - tym żyje.

"Sex workers" mają prawo pracować

Sąd Apelacyjny prowincji Ontario uznał w minionym tygodniu, że, jak to się określa w Kanadzie, "sex workers" mają prawo prowadzić dom publiczny i zatrudniać w nim legalnie opłacanych pracowników czy pomoc, taką jak ochrona i kierowcy.

Gasili pożar. Zapadł się dach

Do niebezpiecznego wypadku doszło w piątek w Dearborn w stanie Michigan w USA. Podczas gaszenia pożaru, który wybuchł w jednym z lokalnych sklepów, niemal zawalił się dach, na którym pracowało trzech strażaków. Mężczyznom udało się uciec.

Od niedzieli nowy rozkład jazdy pociągów

Od niedzieli 1 kwietnia nastąpią zmiany w rozkładzie jazdy pociągów. Zmiany dotyczą m.in. pociągów kursujących na trasach Warszawa-Łódź, Kraków-Przemyśl czy Warszawa-Trójmiasto.

Ślepe kamery swingów. "Wszystkie do wymiany"

Motorniczowie warszawskich swingów skarżą się, że montowane w nich kamery nie działają. Zarejestrowanego obrazu nie da się odtworzyć, choć mógłby być cennym dowodem na przykład w trakcie ustalania przyczyn kolizji na torach. Jak donosi miesięcznik wydawany przez związkowców Tramwajów Warszawskich, "Przecinak", planowana jest wymiana wszystkich urządzeń.

Prywatne szkoły przetrwają?

Prywatne uczelnie mogą niebawem nie mieć chętnych do studiowania. Nadciągające demograficzne tsunami sprawi, że studentów będzie dokładnie tyle, ile miejsc na bezpłatnych uczelniach publicznych. Czy te płatne będą miały wtedy rację bytu?

Najlepsi spawacze powalczą o nagrodę Putina

Premier i prezydent-elekt Rosji Władimir Putin ogłosił konkurs na najlepszego robotnika Rosji. Za pierwsze trzy miejsca w każdej z kilku kategorii przewidziano nagrody pieniężne.

"Godzina dla Ziemi" zgasi światło

Dziś o godz. 20.30 na całym świecie - w każdej strefie czasowej o tej samej porze - uczestnicy akcji WWF "Godzina dla Ziemi" zgaszą światło. Chcą w ten sposób wyrazić poparcie dla ochrony klimatu na naszej planecie. W Polsce wyłączenie światła zapowiedziało ponad 40 miast.

Polskie uczelnie daleko w tyle za światowymi

Polskie uczelnie państwowe egzystują na peryferiach światowej nauki. Tak można sądzić studiując coroczne rankingi najlepszych uniwersytetów świata. W czołówce próżno bowiem szukać naszych szkół wyższych.