Najnowsze

Najnowsze

Polityczny spór o terminy. W 10 punktach najważniejsze informacje w sprawie szczytu na Malcie

Spór o termin pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji oraz nieformalnego szczytu Unii Europejskiej ws. uchodźców. Oba odbędą się 12 listopada i okazało się, że ani premier Ewa Kopacz, ani prezydent Andrzej Duda nie mogą w tej sytuacji polecieć na Maltę. Czy tego zamieszania nie dało się uniknąć? Czy prezydent mógł nie wiedzieć o terminie szczytu? Kto i kiedy o nim zdecydował?

Indonezja w ogniu

Indonezyjskie lasy w ogniu. Gina zwierzęta, obumierają rośliny a ludzie dusza się z braku tlenu. Trudno oddać skale tego piekła. Eksperci nie mają już wątpliwości, że to największa katastrofa ekologiczna w XXI wieku.

Drogocenna krew

Historia dziewczyny chorej na białaczkę, dla której ratunkiem była krew. Dziś jest zdrowa i pomaga innym. Wspiera "Wampiriadę", bo wie jak niewielka pomoc może pomoc wielu ludziom. O drogocennej krwi, której cały czas brakuje.

Polacy na węgierskiej granicy

Węgry walczą z nielegalnymi imigrantami. Tych ciągle wielu, dlatego zbudowano mur. A o pomoc w pilnowaniu granicy poproszono inne państwa. Wśród ochotników polska Straż Graniczna, czyli ponad 40 funkcjonariuszy gotowych do działania. Gdzie pojechali i co należy do ich zadań?

Polskie miasta duszą się smogiem

Eksperci biją na alarm. Wiele polskich miast dusi sie smogiem. Pomiary są przerażające, bo normy zanieczyszczonego powietrza przekroczone są wielokrotnie. Dzieci i kobiety w ciąży nie powinny wychodzić z domu. Prezydent Krakowa chce wprowadzić zakaz wjazdu ciężarówkom do centrum miasta.

Skład rządu w poniedziałek?

Przy Nowogrodzkiej dzień jak co dzień. Liczne konsultacje i rozmowy, bo skład nowego rządu jeszcze nie jest dopięty na ostatni guzik. W siedzibie PiS- u Szałamacha, Kempa, Macierewicz i pytanie, czy wszyscy to przyszli ministrowie. Oficjalnej odpowiedzi nie ma. Jest za to informacja, że nowe ministerialne twarze najwcześniej poznamy w poniedziałek.

Polityczna awantura o Maltę

W tym samym czasie kiedy rozpoczyna sie szczyt Rady Europy, w Polsce jest pierwsze posiedzenie Sejmu. Ustępująca premier na unijne obrady wysyła prezydenta, ale ten nigdzie sie nie wybiera. Andrzej Duda zostaje w Warszawie, a z pomoca idzie PiS i zapowiada, że złoży wniosek o przerwę w pierwszym posiedzeniu Sejmu, tak by to jednak Kopacz mogła polecieć.

"Dwie prawdy" o ubogim kościele i "homo tabletis"

W czwartkowym programie „Dwie prawdy” Roman Kurkiewicz i Jan Wróbel rozmawiali o słowach papieża Franciszka, który powiedział, że Kościół musi przemawiać za pomocą świadectwa. Między innymi świadectwa ubóstwa. W drugiej części programu dyskutowali o problemie uzależnienia od elektroniki wśród małych dzieci.

Czesław Kiszczak 1925-2015

Bez asysty honorowej i nie na Wojskowych Powązkach, a w uroczystościach pogrzebowych nie będzie uczestniczył minister obrony narodowej ani żaden inny oficjalny przedstawiciel resortu. Miejsce pochówku generała Czesława Kiszczaka od wczoraj budziło emocje nie mniejsze niż ocena jego historycznej roli. Te związane z pochówkiem ostudziła informacja o wyborze przez rodzinę innego niż Powązki cmentarza. Historyczna rola generała emocje skrajne wywoływała będzie zapewne jeszcze przez lata. Między innymi o tym, z jednym z najwybitniejszych znawców historii PRL, profesorem Andrzejem Paczkowskim rozmawiał Cyprian Jopek.​

"D...y dało MSZ". Gorąca dyskusja w "Piaskiem po oczach"

- Kompletnie zawiodło ministerstwo spraw zagranicznych - mówił w TVN24 były szef kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego Andrzej Urbański, oceniając zamieszanie wokół pierwszego posiedzenia Sejmu i szczytu UE na Malcie. - Zawiedli współpracownicy prezydenta. Co wyjdą i coś powiedzą, to jeszcze większa bzdura - odpowiadał Tomasz Nałęcz, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

"Ten, kto nawarzył tego piwa, powinien je wypić"

To nie może być przeoczenie. Nie wydaje mi się to prawdopodobne, w Kancelarii Prezydenta pracuje cały sztab ludzi, kilkaset osób - mówił w "Faktach po Faktach" Kazimierz Marcinkiewicz. Były premier ocenił w ten sposób decyzję prezydenta o tym, by pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji odbyło się tego samego dnia, co nieformalny szczyt UE na Malcie.

"D...y dało MSZ". Gorąca dyskusja w "Piaskiem po oczach"

- Kompletnie zawiodło Ministerstwo Spraw Zagranicznych - ocenił w TVN24 były szef kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego Andrzej Urbański, oceniając zamieszanie wokół pierwszego posiedzenia Sejmu i szczytu UE na Malcie. - Zawiedli współpracownicy prezydenta. Co wyjdą i coś powiedzą, to jeszcze większa bzdura - odpowiadał Tomasz Nałęcz, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

"Ten, kto nawarzył tego piwa, powinien je wypić"

To nie może być przeoczenie. Nie wydaje mi się to prawdopodobne, w Kancelarii Prezydenta pracuje cały sztab ludzi, kilkaset osób - mówił w "Faktach po Faktach" Kazimierz Marcinkiewicz. Były premier ocenił w ten sposób decyzję prezydenta o tym, żeby pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji odbyło się tego samego dnia, co nieformalny szczyt UE na Malcie.

Kto pojedzie na szczyt?

Trwają dyskusje nad tym, kto pojedzie na unijny szczyt. Jego data zbiega się z datą pierwszego posiedzenia sejmu i złożeniem dymisji obecnego rządu. Prawo i Sprawiedliwość nie widzi w tym żadnego problemu i proponuje przerwę w obradach. Ostatnie polityczne zawirowania komentowali Adam Bielan i Agnieszka Pomaska.

"Zdecydowane pierwszeństwo" wersji o zamachu

Analiza dwóch czarnych skrzynek rosyjskiego Airbusa A321, wspierana relacjami z miejsca katastrofy na Synaju i doświadczeniem śledczych, pozwala "dać zdecydowane pierwszeństwo" wersji o zamachu - poinformowało agencję AFP źródło zbliżone do śledztwa.

Trzaskowski: Kancelaria Prezydenta "odwraca kota ogonem"

Sugerowanie przez Kancelarię Prezydenta premier Ewie Kopacz, co ma robić, by pogodzić obecność na szczycie UE na Malcie i złożenie dymisji na pierwszym posiedzeniu Sejmu, to "odwracacie kota ogonem" - ocenił wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski.

"Der Spiegel": Niemcy szpiegowali polskie MSW

Niemiecki wywiad zagraniczny BND systematycznie inwigilował kraje zaprzyjaźnione, w tym resorty spraw wewnętrznych USA, Polski, Austrii, Danii i Chorwacji - napisał w piątek tygodnik "Der Spiegel" w wydaniu internetowym. Redakcja nie podała źródła.

"To rozwiązuje wszystkie problemy". Bielan o oświadczeniu klubu PiS

- To jest burza w szklance wody. Ewa Kopacz będzie na tym szczycie - powiedział Adam Bielan (Zjednoczona Prawica), komentując zamieszanie wokół terminu pierwszego posiedzenia Sejmu, który zbiega się z terminem szczytu na Malcie. - Zupełnie nie rozumiem, po co ta data 12 listopada tak prowokacyjnie została wybrana - odpowiadała Agnieszka Pomaska (PO).

Szkoły zamknięte. Obawiają się ataku dżihadystów

Ponad 150 szkół, do których chodzi ok. 12,5 tys. dzieci, zostało zamkniętych w graniczącym z Nigerią regionie Republiki Nigru z obawy przed atakami skrajnych dżihadystów z organizacji Boko Haram - podała miejscowa komórka ONZ.

Sikorski będzie wykładał na Harvardzie

"Ma unikalną perspektywę w sprawach polityki europejskiej i stosunków międzynarodowych" - tymi słowami dyrektor Centrum Studiów Europejskich na Uniwersytecie Harvarda powitał w swoich szeregach Radosława Sikorskiego. Były szef polskiej dyplomacji oraz były marszałek Sejmu obejmie na uczelni funkcję "senior fellow".

Prezydent "nie może wziąć udziału w szczycie". PiS złoży wniosek o przerwę w pierwszym posiedzeniu Sejmu

Prezydent ma obowiązek otworzyć pierwsze posiedzenie Senatu, stąd nie może wziąć udziału w szczycie na Malcie - oświadczył w piątek po południu Krzysztof Szczerski. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta odniósł się w ten sposób do propozycji złożonej przez premier Ewę Kopacz, by to prezydent reprezentował Polskę na nieformalnym szczycie UE na Malcie. Tuż po jego wystąpieniu PiS zapowiedział, że złoży wniosek o przerwę w pierwszym posiedzeniu Sejmu, tak by to jednak Kopacz mogła polecieć na szczyt.

Rosjanie "będą odrzucać wersję o zamachu do ostatniej chwili, to może trwać latami"

- Zarówno dla Rosji, jak i dla Egiptu, przyznanie się, że przyczyną katastrofy rosyjskiego airbusa na Synaju był atak terrorystyczny, jest trudne do zaakceptowania. Dla Kairu oznaczałoby to potężny cios w branżę turystyczną, która jest niezbędna dla tego kraju. Dla Moskwy z kolei ważne jest, by Egipt wspierać, ponieważ jest wielkim państwem sunnickim w świecie arabskim, przyjaźnie nastawionym do Rosji – ocenił w rozmowie z francuskim radiem RFI rosyjski analityk wojskowy i publicysta Paweł Felgenhauer.