Najnowsze

Najnowsze

Fakty i mity

Na niektóre choroby można, ale nie trzeba się szczepić - to po prostu kwestia wyboru, ale są też te obowiązkowe szczepienia, wokół których właściwie nie powinno być już żadnej dyskusji, po tym jak dzięki nim udało się praktycznie wytępić na świecie wiele śmiertelnych chorób. A jednak w tej sprawie jest wciąż wiele kontrowersji, kłamstw i mitów. Daria Górka - dokładnie je przeanalizowała, a lekarze krótko, ale dosadnie podsumowali.

Nawrót choroby

Alarmujące liczby pokazujące skutki swoistej "mody na nieszczepienie" - wracają śmiertelnie groźne choroby zakaźne, jak odra czy krztusiec. No waśnie - dawno zapomniane, więc niektórzy lekarze radzą, by na filmach zobaczyć - jak wygląda dziecko z krztuścem walczące o życie. Może w ogóle warto przypomnieć największe epidemie w historii świata (paradoksalnie wywołane przez najmniejsze na ziemi drobnoustroje), by uświadomić sobie sens szczepienia. I zrobi to teraz Jacek Smaruj.

Prawo dla zdrowia

Rodzice, którzy nie zaszczepili po urodzeniu córki i stanęli właśnie przed sądem. Sprawa z Inowrocławia jest głośna i o tyle wyjątkowa, że rodziców pozwał lekarz - z pominięciem całej procedury z Sanepidem, który to wprawdzie coraz częściej wnioskuje o kary finansowe dla opiekunów, ale... jak pokazują statystyki - nie jest to zbyt skuteczna metoda - Rafał Stangreciak.

Papież Franciszek spotkał się z uchodźcami

Papież Franciszek spotkał się w poniedziałek z grupą około 30 uchodźców, którzy zostali przyjęci przez parafie diecezji rzymskiej. Spotkanie odbyło się na Lateranie w przeddzień Światowego Dnia Uchodźcy, ogłoszonego przez ONZ.

Sellin: jeśli prawdziwy uchodźca pojawi się na granicy Polski, otrzyma opiekę

Słyszymy głos Kościoła. Mówimy bardzo wyraźnie, że jeśli uchodźcy chcą przybyć do Polski otwarta droga. Jak (...) pojawią się na granicy i powiedzą, że chcą się schronić w Polsce - przyjmujemy - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister kultury Jarosław Sellin. Gośćmi drugiej części programu byli dyrektor Instytutu Ibn Chalduna Bogusław Zagórski i psycholog społeczny i biznesu Jacek Santorski.

Sellin: jeśli prawdziwy uchodźca pojawi się na granicy Polski, otrzyma opiekę

Bardzo wiele mówi się o wartościach. Widzimy często polityków PiS- u, którzy klęczą na różnych mszach, czasem jest to Toruń, czasem jakieś inne miejsce, ale za tym nie idą wartości, które idą za chrześcijaństwem - mówił poseł PO Cezary Tomczyk w "Faktach po Faktach". Razem z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem komentował kwestię przyjmowania do naszego kraju uchodźców.

Być muzułmaninem w Polsce

W Londynie furgonetka wjechała w grupę ludzi, wychodzących z meczetu - nie żyje jedna osoba, a 10 zostało rannych. Celem sprawcy byli muzułmanie - pojawiają się pytania, czy miała być to forma odwetu za niedawne zamachy w stolicy Wielkiej Brytanii. Napięcie wokół społeczności muzułmańskiej wzrasta także w Polsce. "Powoli nie czuję się bezpiecznie, mieszkając w Polsce, ale nie czuję się też niebezpiecznie" mówił przedstawiciel społeczności muzułmańskiej Mohamed Adham Abd El Aal.

"Przykro mi, że premier mojego kraju tak mówi"

Rozumiem, że jakiś kraj może nie chcieć przyjąć uchodźców, ale argumentacja jest zbyt prosta. Im większa niewiedza, tym większy strach. Może pani premier czegoś nie wie - powiedział w "Tak jest" w TVN24 Mohamed Adham Abd El Aal, przedstawiciel muzułmanów w Polsce.

Premier Irlandii "uspokojony" po rozmowie z premier Theresą May

Premier Irlandii Leo Varadkar powiedział po spotkaniu z premier Theresą May, że rozmowa ta "bardzo go uspokoiła". Obawy Dublina budzi brexit i rozmowy torysów z północnoirlandzką Demokratyczną Partią Unionistyczną (DUP) w sprawie utworzenia brytyjskiego rządu.

Big Book Festival ruszy po raz piąty

Plenerowy spektakl o miłości, spotkania z wybitnymi pisarzami, okrągły stół pisarzy i czytelników, mecz o biblioteki czy próba bicia rekordu świata w czytaniu. To niektóre atrakcje piątej edycji festiwalu literackiego Big Book Festival, który rusza w piątek 23 czerwca.

Papież w styczniu odwiedzi Chile i Peru

W styczniu przyszłego roku papież Franciszek uda się w podróż do Chile i Peru - ogłosił w poniedziałek rzecznik Watykanu Greg Burke. Wyjaśnił, że papież przyjął zaproszenie szefów państw obu krajów i tamtejszych biskupów.

Kto w górę, kto w dół? Sondaż poparcia dla partii

Gdyby wybory odbyły się na początku czerwca, na PiS oddałoby głos 39 proc. badanych deklarujących udział w wyborach, na PO - 18 proc. - wynika z najnowszego sondażu Kantar Public. Na trzecim miejscu uplasował się Kukiz'15 z poparciem 11 proc. ankietowanych.

Chinooki nad przesmykiem suwalskim. Kolejny etap ćwiczeń NATO

Polscy, litewscy, amerykańscy i brytyjscy żołnierze wzięli udział we wspólnych manewrach w okolicy granicy litewsko-polskiej. Wojskowi ćwiczyli desantowanie z amerykańskich śmigłowców CH-47 Chinook. Manewry były częścią ćwiczeń Saber Strike-17, które odbywają się na terytorium Polski, Litwy, Estonii i Łotwy. Ćwiczenia zakończą się 24 czerwca.

Policjant skazany za zabicie demonstrantki

Sąd w Kairze skazał w poniedziałek egipskiego policjanta na 10 lat więzienia za zabicie młodej kobiety podczas rozpędzania demonstracji z okazji czwartej rocznicy rewolty z 2011 roku - poinformowali przedstawiciele służb bezpieczeństwa oraz sądu.

"Z tego powodu ten facet wciąż żyje". Imam uchronił napastnika przed linczem

Tuż po ataku w pobliżu meczetu w Finsbury Park w Londynie rozwścieczony tłum rzucił się na napastnika, odcinając mu drogę ucieczki. Niektórzy zaczęli bić i kopać mężczyznę, który wjechał samochodem dostawczym w grupę muzułmanów wracających z wieczornej modlitwy. Brytyjskie media zauważają, że do linczu nie doszło dzięki imamowi Mohamedowi Mahmudowi, który poprosił, by nie robić napastnikowi krzywdy do czasu przyjazdu policji.

Merkel apeluje o jedność w sprawie brexitu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała do 27 krajów Unii Europejskiej o zachowanie jedności w rozpoczętych w poniedziałek rozmowach z Wielką Brytanią o brexicie. Niemiecka kanclerz opowiedziała się za wypracowaniem porozumienia korzystnego dla obu stron.

Szydło: przyszłość Europy musi być oparta o reformy i jedność Unii

Przyszłość UE, Brexit, rynek wewnętrzny, polityka obronna, Partnerstwo Wschodnie, relacje z Federacją Rosyjską oraz polityka migracyjna - to były główne tematy rozmów szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu w Warszawie. Premier Beata Szydło w poniedziałek na Zamku Królewskim przekazała przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi.