Osobliwe rekordy

Aby trafić do Księgi Rekordów Guinnessa trzeba być "naj...". Zwykłe bycie największym czy najszybszym już nie wystarczy. Ale jeżeli do ust włoży się naj... więcej grzechotników?

Darfur: zabito 10 żołnierzy wojsk pokojowych

W Darfurze giną żołnierze misji pokojowej. Co najmniej 10 żołnierzy Unii Afrykańskiej zostało zabitych, 7 odniosło rany, a 50 uznaje się za zaginionych po ataku na ich bazę.

Junta zgodziła się na dostawy żywności do Birmy

Specjalny wysłannik ONZ do Birmy Ibrahim Gambari spotkał się w niedzielę z przywódczynią opozycji birmańskiej Aung San Suu Kyi. Nie wiadomo na pewno, czy doszło do spotkania z szefem junty, generałem Than Shwe.

Malediwy zaskoczone zamachem

Zamach na Malediwach. Rannych zostało co najmniej 12 turystów. Bomba domowej roboty wybuchła w stolicy państwa - Male, w pobliżu wejścia do Parku Sułtana.

Concorde pod młotek

Prawie tysiąc elementów legendarnego samolotu Concorde wystawiono na aukcji we francuskiej Tuluzie. Można było wylicytować niemal wszystko, od fotela pilota po części podwozia.

Autobus spadł z mostu

Tragiczny wypadek w Peru. Na południu kraju autokar runął z mostu. Zginęło 13 pasażerów, 18 walczy o życie w szpitalu.

Amerykanie wznowili poszukiwania podróżnika

Ponad 10 dni po przerwaniu intensywnych poszukiwań zaginionego milionera i łowcy przygód Steve'a Fossetta, władze amerykańskiego stanu Nevada postanowiły wznowić jego poszukiwania. Zdjęcia satelitarne oraz obrazy radarowe dostarczyły nowych wskazówek, gdzie ekscentrycznego podróżnika szukać.

Boliwijscy studenci giną w obronie szkoły

Jeden z boliwijskich studentów nie żyje, a przynajmniej 10 jest rannych w wyniku starć z policją i wojskiem. Studenci jednego z uniwersytetów nie chcą planowanej przez rząd zmiany lokalizacji swojego uniwersytetu.

Młody człowiek i ocean

O wielkim szczęściu może mówić młody Rosjanin, którego wyłowiono u wybrzeży Irlandii. 22-latek ponad miesiąc dryfował po Atlantyku!

Talibowie uwolnili pracowników Czerwonego Krzyża

Dwaj Afgańczycy, Macedończyk i obywatel Miyanmar uprowadzeni w środę przez Talibów są już na wolności. Negocjowali oni z ramienia Czerwonego Krzyża uwolnienie niemieckiego inżyniera, a wcześniej południowokoreańskich misjonarzy.

Pakistańskie władze pacyfikują opozycję

Falę niezadowolenia wzbudziła piątkowa decyzja Sądu Najwyższego w Pakistanie, który zdecydował, że gen. Pervez Musharraf może ubiegać się o reelekcję w nadchodzących wyborach prezydenckich pełniąc jednocześnie funkcję szefa sztabu. W sobotę na ulicach Islambadu opozycja starła się z policją

Premier: "To jest zimna wojna domowa!"

- Oszukują naród nierealnymi obiecankami, a sami wyprzedają strategiczne obiekty cudzoziemcom - grzmiał premier. - Boże, dopomóż obronić prawdę i sprawiedliwość! - przemawiał do zgromadzonych.

Polak zmarł w hiszpańskiej winnicy

Trzech imigrantów, w tym Polak, zmarło nagle podczas zbiorów winogron w Hiszpanii. Cała trójka była zatrudniona nielegalnie. Żaden z nich nie miał umowy o pracę i nie był ubezpieczony.

Birma: 30 mnichów rozpoczęło głodówkę

Blisko 30 spośród 1000 mnichów buddyjskich zatrzymanych przez birmańskie siły bezpieczeństwa rozpoczęło strajk głodowy. Protestują w ten sposób przeciwko stosowaniu przez juntę w tym państwie przemocy przeciwko pokojowym demonstrantom.

Ukraina: modlitwa o zwycięstwo

Na ostatnich wiecach przywódcy głównych sił politycznych modlili się o zwycięstwo. O północy na Ukrainie zakończyła się kampania przed jutrzejszymi przedterminowymi wyborami parlamentarnymi.

W USA zadziałała tarcza antyrakietowa

Wystrzelona wczoraj z podziemnego silosu w bazie wojsk lotniczych USA Vandenberg w Kalifornii antyrakieta pomyślnie przechwyciła nadlatujący pocisk balistyczny.

Katalończycy palą portrety króla

W piątek kilku studentów uniwersytetu w Barcelonie spaliło plakat z wizerunkiem Juana Carlosa. Tego samego dnia sąd zdecydował o wolności dla Enrica Sterna, który dwa tygodnie temu spalił kilka portretów monarchy.

Sutanna Jana Pawła II dla każdego?

Chcesz mieć kawałek szat papieża Jana Pawła II? To możliwe, Watykan postanowił ukrócić rozkwitający handel podróbkami po polskim papieżu - i oryginały po prostu rozdaje.

Na ulicach Rangunu giną ludzie

Birmańska policja bije demonstrantów pałkami i strzela w powietrze - twierdzą naoczni świadkowie. Jak podaje agencja Reuters, żołnierze w piątek otworzyli również ogień do około tysiąca ludzi, którzy wyszli na ulice Rangunu.

Między- kontynentalna przyjaźń przeciw USA

Na czerwonym dywanie przyjął prezydent Wenezueli Hugo Chavez irańskiego przywódcę Mahmuda Ahmadinedża. - Razem rośniemy w siłę - mówili zgodnie podczas spotkania w Caracas. Obaj próbują stać się przeciwwagą dla wpływów USA.

Tarcza jednak zdolna przechwycić rosyjskie pociski?

Analiza przeprowadzona przez znanego amerykańskiego naukowca dowodzi, że Pentagon zaniżył prędkość rakiet przechwytujących, a zawyżył prędkość pocisków rosyjskich. Takie dane miałyby uspokoić obawy, że tarcza antyrakietowa ma być ochroną przed rosyjskimi pociskami.

Odpowiedzialni za mord w Vukovarze skazani

Trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii w Hadze skazał byłego oficera armii jugosłowiańskiej pułkownika Mile Mrksicia na 20 lat więzienia za udział w masakrze ponad 200 cywili w chorwackim Vukovarze. Wyrok pięciu lat usłyszał jego podwładny Veseljin Szljivanczanin.

Minister Fotyga źle odczytała pismo OBWE?

Nota OBWE skierowana do Polski to standardowe pismo, które wysyłane jest do wszystkich rządów przed wyborami - tłumaczy OBWE. Szefowa polskiej dyplomacji nazwała go tymczasem "niestosownym dokumentem".