Czechy: Porozumienie o tarczy z USA gotowe

Porozumienie między Pragą a Waszyngtonem co do zasad rozmieszczenia w Czechach elementów tarczy antyrakietowej jest gotowe - powiedział czeski premier w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek w czeskim dzienniku "Hospodarske Noviny".

Ostatnie szlify dokumentów do beatyfikacji JPII

Postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II ksiądz Sławomir Oder kończy ostatnie prace nad gotowym już praktycznie positio - kluczowym dokumentem, sumującym zebrane materiały i zeznań świadków - donosi PAP.

Heathrow odwołuje kolejne loty

Brytyjskie linie lotnicze w ciągu 4 dni funkcjonowania 5. terminalu lotniska Heathrow w Londynie odwołały w sumie 240 lotów, wiekszość na trasach krajowych. Sterty nieodprawionego bagażu sięgają 15 tys. sztuk.

Rosja: Nie ciągnijcie bezwstydnie do NATO

Zdaniem ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa Gruzja i Ukraina są "bezwstydnie wciągane do NATO". Ostrzegł też przed geopolitycznymi i ekonomicznymi konsekwencjami ewentualnego rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Raul zmiękcza Fidela

Prezydent Kuby Raul Castro zezwolił Kubańczykom na zatrzymywanie się w hotelach, do których dotąd dostęp mieli tylko obcokrajowcy. To kolejna liberalizacja przepisów, po przejęciu przez niego władzy z rąk brata - Fidela.

Clinton chce walczyć na polu gospodarki

Hillary Clinton - jedna z dwojga głównych kandydatów do nominacji partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w USA - skrytykowała w wywiadzie dla Reutera propozycje ekipy Georgea W.Busha w sprawie przeciwdziałania kryzysowi finansowemu i zaproponowała własne rozwiązania.

Spokój wraca na Białoruś?

Sytuacja powoli się uspokaja - relacjonuje nam z Grodna na Białorusi reporter TVN Andrzej Zaucha. Od blisko tygodnia utrzymywało się tam napięcie, po spacyfikowaniu przez milicję demonstracji z okazji Dnia Wolności.

Olimpijski ogień wylądował w Pekinie

Chiński samolot, wiozący z Aten płonący znicz olimpijski, wylądował w poniedziałek rano w Pekinie. Ogień przejmowany był przy szczególnie zaostrzonych środkach bezpieczeństwa. Władze bały się bowiem ewentualnych incydentów związanych ze sprawą Tybetu.

Chiny "żywo niezadowolone"

- Sprawa Tybetu jest wewnętrzną sprawą Chin. Żaden obcy kraj ani organizacja międzynarodowa nie ma prawa w nią ingerować - oświadczył rzecznik chińskiego MSZ Jiang Yu. W ten sposób Chiny wyraziły w niedzielę "najżywsze niezadowolenie" z powodu "ingerencji" ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w sprawy Tybetu.

Syn Thatcher podejrzany o udział w spisku

Brytyjski najemnik oczekujący na proces w Gwinei Równikowej za przewodzenie nieudanej próbie zamachu stanu w 2004 roku oświadczył, że w spisek zamieszany był syn byłej premier W. Brytanii Margaret Thatcher - podała w niedzielę prokuratura.

Bush chce Ukrainy w NATO

W przededniu oficjalnej wizyty w Kijowie prezydent USA George W. Bush zapewnił o poparciu dążeń Ukrainy do członkostwa w NATO i oświadczył, że pracuje nad tym, by takiego poparcia udzieliły jej Niemcy i Francja.

"Niezależność Białorusi ważniejsza niż demokracja"

- Z polskiego punktu widzenia niezależność Białorusi jest być może ważniejsza niż demokracja w tym kraju - powiedział w Magazynie 24 Godziny Marek Bućko, były radca ambasady polskiej w Mińsku. Opinię tę podziela poseł niezależny Paweł Zalewski.

Nikt nie przeżył katastrofy Cessny

Pięć osób zginęło w katastrofie lotniczej niedaleko Farnborough w hrabstwie Kent, na południowy wschód od Londynu. Na pokładzie dwusilnikowej Cessny, która spadła na budynek było dwóch pilotów i troje pasażerów. Na ziemi nikt nie zginął.

152 rannych wydobyto spod gruzów

Cztery osoby zabite i 152 ranne wydobyto do niedzieli spod gruzów siedmiopiętrowego gmachu Krajowej Dyrekcji Policji w stolicy Angoli, Luandzie, który zawalił się w sobotę nad ranem.

Królewskie przyjęcie odwołane

Elżbieta II postanowiła odwołać kolejne przyjęcie z okazji swoich diamentowych godów - informuje brytyjska prasa. Powód? "Trudności gospodarcze Wielkiej Brytanii".

Islam największym wyznaniem świata

Liczba muzułmanów na świecie przekroczyła liczbę katolików - wynika z danych, ogłoszonych w najnowszym Roczniku Papieskim ("Annuario Pontificio"), wydawanym przez Watykan. Według najnowszych danych, muzułmanów na świecie jest 1,322 miliarda, a katolików 1,3 miliarda.

Nie ma decyzji ws. przeniesienia trumny papieża Polaka

Watykan zdementował pogłoski o rychłym przeniesieniu trumny Jana Pawła II do Bazyliki św. Piotra. Jednocześnie kardynał Tarcisio Bertone wyraził nadzieję na szybką beatyfikację papieża-Polaka, a papież Benedykt XVI nazwał swego poprzednika "Apostołem Miłosierdzia Bożego".

Policja rozpędziła tybetańskich uchodźców

Około 200 uchodźców z Tybetu i buddyjskich mnichów próbowało w niedzielę dostać się do budynku wydziału wizowego ambasady Chin w stolicy Nepalu, Katmandu - podała nepalska policja. Policjanci użyli siły bijąc zgromadzonych bambusowymi pałkami. Aresztowano co najmniej 130 osób.

Korea Płn. grozi zerwaniem stosunków z Południem

Władze w Phenianie zagroziły zerwaniem "wszelkich konktaktów i dialogu" z Seulem. To reakcja na oświadczenie szefa sztabu generalnego Korei Południowej, który zapowiedział atak na bazę broni nuklearnej na Północy, gdyby wcześniej Phenian zaatakował Południe.

As-Sadr odwołuje bojowników z ulic

Wpływowy przywódca i duchowny szyicki Muktada as-Sadr wezwał swych ludzi do zejścia z ulic i zaprzestania walk z siłami rządowymi w Basrze i innych miastach na południu kraju. - To pozytywne oświadczenie - powiedział rzecznik irackiego rządu.

Stan najciężej rannych Polaków poprawia się

Stan najciężej rannej osoby zmienił się z krytycznego na stabilny. Wciąż utrzymywana jest jednak w stanie śpiączki - poinformował konsul w Wiedniu Marcin Jakubowski. - Po sobotnim wypadku polskiego autobusu w Górnej Austrii, w trzech szpitalach w miastach Linz i Wels przebywa 10 osób - powiedział dyplomata.

Tajne konta ETA zamrożone

Władze Liechtensteinu zablokowały tajne konta bankowe, należące prawdopodobnie do separatystycznej organizacji baskijskiej ETA - podał w niedzielę hiszpański dziennik "El Pais".

Koniec ery Mugabe?

Główna partia opozycyjna w Zimbabwe - Ruch na Rzecz Zmian Demokratycznych (MDC) - ogłosiła w niedzielę nad ranem swoje zwycięstwo w sobotnich wyborach prezydenckich i parlamentarnych. 84-letni Robert Mugabe, który rządzi Zimbabwe od 28 lat, oświadczył w sobotę, że przyjmie swoją ewentualną porażkę.

Obama woli mieć rywalkę

Demokratyczny pretendent do Białego Domu Barack Obama skrytykował apele aby jego rywalka, senator Hillary Clinton, wycofała się z dalszej rozgrywki.

Jak zakończyć "tę głupią wojnę"

Zbigniew Brzeziński wzywa do zakończenia wojny w Iraku przez wycofanie stamtąd wojsk USA, zawarcie porozumienia z władzami irackimi gwarantującego bezpieczeństwo Irakowi i zmobilizowanie sąsiadów Iraku do utrzymania stabilizacji w całym regionie.

<center>ŚWIAT 24/7</center>

Brutalna pacyfikacja białoruskiej opozycji, bunt szyitów w Iraku i niemilknące echa starć w Tybecie. To najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia, o których pisaliśmy w tvn24.pl

Zgasły światła Sydney

Punktualnie o godzinie 20. zgasły światła opery w Sydney oraz Harbour Bridge. Blackout najsłynniejszego miasta Australii wywołały jednak, nie przerwy w dostawach prądu, a sami zarządcy tych miejsc obchodzący wraz z innymi mieszkańcami miasta "Godzinę dla Ziemi".

Geje z orędzia odwiedzą polski Sejm

Geje, których zdjęcie ślubne urozmaiciło orędzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego na temat Traktatu Lizbońskiego przylatują do Polski w niedzielę. W poniedziałek odwiedzą Sejm, gdzie - jak dowiaduje się TVN24 - spotka się z nimi poseł LiD Ryszard Kalisz. Natomiast wieczorem panowie będą gośćmi poniedziałkowego internetowego wydania Teraz My!