Iran: Jesteśmy przygotowani na sankcje

Iran jest przygotowany na sankcje dotyczące importu benzyny, które mogłyby nałożyć światowe mocarstwa w związku z programem nuklearnym Teheranu - oświadczył w środę irański minister handlu Masud Mirkazemi.

Topili radioaktywne odpady w m. Śródziemnym?

Mafia z Kalabrii topiła u wybrzeży Włoch statki z radioaktywnymi i toksycznymi substancjami? Wszystko na to wskazuje, a pierwszym dowodem jest odnaleziony nieopodal miejscowości Cetraro wrak statku handlowego, który zaginął w tajemniczych okolicznościach w 1992 roku.

Terroryści już nie potrzebują kryjówek

Terroryści wcale nie potrzebują kryjówek w Afganistanie, by skutecznie działać - sugeruje dziennik "Washington Post". Według gazety, dzięki globalizacji i technologiom informatycznym ich zależność od tego kraju zmalała.

Birma: tysiące więźniów sumienia

W birmańskich więzieniach przebywa obecnie ponad 2200 więźniów sumienia - głosi najnowszy raport Human Rights Watch. Liczba ta podwoiła się od czasu protestów z końca 2007 roku - alarmuje organizacja. W środę dotarła też wiadomość, że birmańskiej noblistce i więźniowi sumienia Ahng San Suu Kyi nie zezwolono na uczestnictwo w posiedzeniu sądu apelacyjnego, który rozpatrywał jej sprawę.

Węgrzy biorą więźnia z Guantanamo

Węgierskie władze zgodziły się przyjąć jednego więźnia z amerykańskiego więzienia w bazie Guantanamo na Kubie - poinformowała premier Węgier Gordon Bajnai.

Japonia ma nowego premiera

Japoński parlament zatwierdził w środę przywódcę japońskiej Partii Demokratycznej Yukio Hatoyamę na nowego premiera Kraju Kwitnącej Wiśni.

Lwów potępia Polskę za Kresy

Lwowska Rada Obwodowa potępiła polski Sejm za uchwałę z 15 lipca w sprawie "tragicznego losu Polaków na Kresach Wschodnich". Skrytykowano też wydany przez rząd zakaz wjazdu do Polski dla uczestników rajdu Bandery.

Juarez skąpane we krwi

Przemoc związana z narkotykami pochłonęła w tym roku w meksykańskim mieście Juarez 1647 ofiar. To więcej, niż w ciągu całego ubiegłego roku - powiedział rzecznik tamtejszego ratusza Sergio Belmonte telewizji CNN. W zeszłym roku w mieście zginęło 1607 osób.

Wydadzą na szpiegów 75 mld dolarów

75 miliardów dolarów wydają rocznie Amerykanie na sfinansowanie pracy służb wywiadowczych - ujawnił koordynator służb specjalnych w administracji prezydenta Baracka Obamy Dennis Blair. Po raz pierwszy podobne dane podano do publicznej wiadomości.

Przestaną strzelać, bo egzaminy ważniejsze

Pióro silniejsze jest od miecza? W Korei Południowej nawet to jest możliwe. Armia tego kraju obiecała zachować ciszę w ciągu kilku ostatnich dni września, by nie przeszkadzać uczniom w zdawaniu egzaminu z języka angielskiego.

Pracownicy lotnisk przemycali narkotyki

W ciągu ostatnich 10 lat przemycili co najmniej 9 ton kokainy do wielu amerykańskich miast. Dziewięciu pracowników linii American Airlines działało prawdopodobnie w siatce przemycającej na pokładach samolotów kokainę z Puerto Rico do USA - poinformowały amerykańskie władze.

Wiceprezydent USA pod ostrzałem

Cztery pociski moździerzowe wystrzelono w kierunku bagdadzkiej Zielonej Strefy, gdy z niezapowiedzianą wizytą przebywał wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. W ataku tym zginęły dwie osoby, a pięć zostało rannych - poinformowała policja.

"Ściągacze" będą odcięci od sieci?

Ciężkie czasy nadeszły dla amatorów nielegalnego ściągania plików z internetu. Francuskie Zgromadzenie Narodowe (izba niższa parlamentu) przegłosowało we wtorek ustawę pozwalającą na pozbawienie piratów dostępu do sieci.

Bez tarczy nie będzie redukcji broni nuklearnej?

Republikańska opozycja w Kongresie USA naciska, by administracja Baracka Obamy wybudowała w Polsce i Czechach tarczę antyrakietową. Sugerują jednocześnie, że jeśli prezydent zrezygnuje z tarczy, oni nie poprą układu o redukcji strategicznej broni nuklearnej (START).

Hotel Lambert nie do przeróbki

Paryski sąd administracyjny częściowo wstrzymał kontrowersyjną przebudowę znanej paryskiej rezydencji, Hotelu Lambert, której dokonać chciał obecny właściciel - brat emirata Kataru. Ambasador RP w Paryżu uznał za satysfakcjonującą tę decyzję, dotyczącą niegdyś czołowego ośrodka polskiej emigracji we Francji.

Linię dla pracowników - samobójców

Gigant telekomunikacyjny France Telecom obiecał uruchomić darmową linię dla pracowników cierpiących z powodu stresu. W ciągu ostatnich 18 miesięcy samobójstwo popełniło 23 pracowników firmy. Ostatni raz pracownik koncernu targnął się na życie w piątek. Tym razem nieskutecznie.

"Rosją rządzą skorumpowani urzędnicy"

- Nasz główny problem polega na tym, że Rosją rządzą skorumpowani urzędnicy - przyznał prezydent Dimitrij Miedwiediew na spotkaniu z członkami klubu Wałdajskiego, który zrzesza zagranicznych ekspertów zajmujących się Rosją.

ONZ: Izraelczycy popełnili zbrodnie wojenne

Są dowody na to, że zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy popełnili zbrodnie wojenne podczas konfliktu w Strefie Gazy na przełomie 2008 i 2009 roku - głosi opublikowany we wtorek raport Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Nad Kamczatką dymi sześć wulkanów

Czegoś takiego jeszcze nie było – zapewniają sejsmolodzy. Na Kamczatce jest obecnie sześć aktywnych i potencjalnie groźnych wulkanów – a na pobliskich Wyspach Kurylskich kolejne dwa.

Prezydent: podpiszę Traktat po irlandzkim "tak"

Prezydent Lech Kaczyński powtórzył we wtorek, że w "bardzo krótkim" czasie podpisze Traktat Lizboński, jeśli Irlandczycy opowiedzą się za nim w referendum. Deklaracja padła na wspólnej z prezydentem Austrii Heinzem Fischerem konferencji prasowej.

Chciał 6 mln, dostał 800 euro

Były szef PZU Władysław Jamroży wygrał proces przed Trybunałem w Strasburgu. Za zbyt długi areszt i brak rozważenia alternatywnych środków zapobiegawczych, co złamało Europejską Konwencję Praw Człowieka, sąd przyznał mu 800 euro.

Wojskowa umowa Rosji i separatystów

Rosja, Abchazja i Osetia Południowa podpisały w Moskwie porozumienie o współpracy wojskowej. Zgodnie z nią, rosyjskie bazy znajdą się w obu zbuntowanych republikach.

Torturowali but-nego zamachowca?

Rzucił butem w amerykańskiego prezydenta George'a W. Busha, przez co trafił do więzienia. Iracki dziennikarz Muntadar al-Zeidi odsiedział jednak swoje i we wtorek wyszedł na wolność. Jak wyznał, podczas pobytu w więzieniu był torturowany.

Wyzwania Buzka dla Europy

Pięć wyzwań dla Unii Europejskiej i upadek podziału Europy - o tym podczas inauguracyjnego przemówienia w Parlamencie Europejskim mówił jego nowy przewodniczący Jerzy Buzek. - Nie ma już starej i nowej Europy, jest nasza wspólna Europa. Chcemy, by była silna i nowoczesna. Jestem gotowy do pracy - oświadczył szef PE.

Polska jak Niemcy? "Stalin by zachitotał"

To historyczne nadużycie - pisze Norman Davies na łamach brytyjskiego "Guardiana". Historyk odpiera zarzuty profesora Uniwersytetu Harvarda Nialla Fergusona, który na początku września stwierdził "Polska była niewiele lepsza od Niemiec z 1939 roku".

Rosyjskie media: Kaczyńscy prowokują

Rosjanie pilnie przypatrują się temu, co dzieje się z uchwałą dotyczącą 17 września 1939 roku. Zdaniem rosyjskiego dziennika "Wriemia Nowostiej" sytuacja wokół niej zaognia się z dnia na dzień, a cała debata prowokowana jest przez "tracącą popularność partia braci Kaczyńskich", którzy w ten sposób chcą poprawić swój wizerunek.

Rosjanie zatrzymują statki

Rosyjska straż graniczna zatrzyma wszystkie statki, które znajdą się na wodach Morza Czarnego należących do zbuntowanej gruzińskiej republiki Abchazji - poinformowała rosyjska straż graniczną.

Policzą głosy. Po raz drugi

Głosy oddane w 10 proc. lokali wyborczych zostaną ponownie policzone - poinformowała Komisja ds. Skarg Wyborczych (ECC). Mowa oczywiście o wyborach prezydenckich i lokalnych, które w sierpniu odbyły się w Afganistanie.

Wybuch w pociągu, ranny konduktor

Na dworcu w Zugdidi (Gruzja) w pociągu pasażerskim doszło do wybuchu, w którym na szczęście nie było podróżnych. Lekko ranny został konduktor.