Ławrow: Nie damy poróżnić się z Niemcami

Moskwa "nie pozwoli nikomu" poróżnić jej z Niemcami, a stosunki rosyjsko-niemieckie stanowią jedną z najważniejszych osi "budowy nowej Europy" - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

"Koniec ‘business as usual’ w stosunkach z Rosją"

Od euforii do ostrożności – tak kształtują się reakcje na wyniki szczytu UE. - Z Brukseli wysłano sygnał jedności. Znaleźliśmy wspaniały kompromis – cieszyła się kanclerz Niemiec Angela Merkel. - Koniec "business as usual" w stosunkach z Rosją - dopowiadał brytyjski premier Gordon Brown.

"Bądź grzeczny Gustavie, nie jak ta suka Katrina"

Amerykanie, doświadczeni przez huragan Gustav, nie tracą poczucia humoru. "Bądź grzeczny Gustavie, nie jak ta suka Katrina" - głosi napis w centrum Nowego Orleanu. Katrina zniszczyła przed trzema laty 80. proc. miasta.

Świnie mają prawo do prysznica

W Szwajcarii weszła właśnie w życie nowa, restrykcyjna ustawa o ochronie zwierząt. W jej myśli świnie dostaną do dyspozycji prysznice, a ryby akwariowe przed brutalnym spuszczeniem w toalecie będą musiały zostać uśpione.

"Odkładamy rozmowy z Rosją"

Nie będzie żadnych rozmów o partnerstwie z Rosją tak długo, jak długo Rosja nie wycofa swoich wojsk z Gruzji - zapowiedział prezydent Francji Nicolas Sarkozy na konferencji prasowej po szczycie w Brukseli. Zaś przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso podkreślił jedność państw Unii Europejskiej w tak trudnej sprawie, jak konflikt na Kaukazie.

Kaczyński: Rosja ma czas do 8 września

Prezydent Lech Kaczyński przemawiając podczas trwającego w poniedziałek w Brukseli szczytu UE zaproponował zwołanie kolejnego spotkania przywódców państw i rządów w sprawie Gruzji, jeśli Rosja nie spełni dotychczasowych ustaleń - dowiedziała się PAP z dwóch różnych źródeł.

Bez sankcji, groźby na przyszłość

- Siadaj! - zwrócił się prezydent Kaczyński do premiera Tuska na sali plenarnej. W Brukseli zaczął się nadzwyczajny szczyt przywódców "27" poświęcony konfliktowi rosyjsko-gruzińskiemu. Z projektu deklaracji wynika, że Unia Europejska nie wprowadzi sankcji wobec Moskwy, a zagrozi jedynie ewentualnymi konsekwencjami w przyszłości.

Ćwierć narodu przeciw Rosji

Ponad milion ludzi w całej Gruzji manifestowało jedność narodu i protestowało przeciwko rosyjskiej interwencji militarnej oraz popieraniu przez Moskwę separatystycznych zapędów Abchazji i Osetii Południowej. Zupełnie odmienny charakter miała dużo mniejsza manifestacja w Brukseli, gdzie na ulice wyszli Rosjanie.

Rozwód albo śmierć

Rozwód z 82 żonami ocali od kary śmierci 84-letniego Nigeryjczyka Mohammeda Bello Abubakara skazanego przez władze religijne za wielożeństwo. Świeccy sędziowie byli tylko trochę łaskawsi: za poligamię chcieli go wygnać z kraju.

Sikorski: kar raczej nie będzie

- Nie spodziewajmy się specyficznych rozstrzygnięć - mówił szef MSZ Radosław Sikorski tuż przed rozpoczęciem szczytu UE ws. konfliktu gruzińsko-rosyjskiego. Atmosfera wokół spotkania jest bardzo gorąca. Komentatorzy nie są przekonani, że dojdzie do ustalenia wspólnego stanowiska Unii w sprawie sytuacji na Kaukazie.

Gruzja przyznaje się do zrzucenia bomb kasetowych

- Gruzja przyznała się do zrzucenia bomb kasetowych na Osetię Południową - poinformowała amerykańska organizacja Human Rights Watch. Wyjątkowo śmiercionośne bomby zostały użyte podczas gruzińskiej ofensywy przeprowadzonej, by odzyskać kontrolę nad tą separatystyczną prwoincją.

220 talibów zginęło w alianckiej ofensywie

Wojska dowodzonej przez USA koalicji zabiły w ubiegłym tygodniu w południowym Afganistanie 220 talibów - podali alianci. Afgańczycy mówią o 70 ofiarach cywilnych. To kolejna odsłona obławy alianckich wojsk na talibskich partyzantów.

UE będzie wspierać demokratyzację Rosji?

- Wspierajmy modernizację i demokratyzację Rosji prowadząc mądrą, odważną i rozsądną unijną politykę wschodnią - apeluje Radosław Sikorski na łamach niemieckiego dziennika "Der Tagesspiegel". W "Frankfurter Allgemeine Zeitung" polską koncepcję polityki wschodniej wspiera szef szwedzkiej dyplomacji - Carl Bildt.

"Inwazja na Gruzję, to chrześcijańskie miłosierdzie"

Reżim Saakaszwilego to czyste zło, Zachód powinien pilnować własnego interesu i oddać Rosji Kaukaz, rosyjska inwazja na Gruzję to wyraz chrześcijańskiego miłosierdzia - to główne tezy przeładowanego emocjami wystąpienia szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa przed słuchaczami prestiżowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych w Moskwie.

Więzienie za "lesbijski pocałunek"

Sąd apelacyjny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich był bezlitosny i podtrzymał karę miesiąca więzienia dla dwóch turystek przyłapanych na "niestosownym zachowaniu" na jednej z plaż.

Kadafi ogłasza koniec wrogości z USA

W stosunkach z USA "nie ma już wojny, rajdów czy terroryzmu", ogłosił libijski dyktator Muammar Kadafi i zapowiedział uregulowanie stosunków z Waszyngtonem. W poniedziałek Libijczycy świętują 39. rocznicę dojścia do władzy Kadafiego.

Dalajlama ma się dobrze

Dalajlama XIV, duchowy przywódca Tybetańczyków, opuścił szpital w Bombaju, gdzie przebywał od połowy zeszłego tygodnia.

"Widzieliście oczy skurczybyka Putina?"

George W. Bush widział w nich niegdyś bratnią duszę, John McCain odwrotnie - trzy litery KGB, a teraz i pewien australijski polityk zajrzał w oczy Władimira Putina. To co ujrzał, może mieć wpływ na rosyjsko-australijską współpracę energetyczną.

Unia utrze nosa Rosji?

Unię Europejską czeka ciężka przeprawa. W poniedziałek rozpoczyna się nadzwyczajny szczyt Wspólnoty poświęcony konfliktowi rosyjsko-gruzińskiemu. Tematem ma być "przyszłość relacji" Unii z Rosją oraz pomoc dla Gruzji. Zwołania szczytu szczególnie aktywnie domagała się Polska.

Republikanie zawieszają konwencję z powodu huraganu

Wobec spodziewanego ataku huraganu Gustav, republikański kandydat na prezydenta USA John McCain polecił zawiesić większość planowanych na poniedziałek punktów obrad krajowej konwencji Republikanów. Tymczasem huragan rośnie w siłę. Nowy Orlean został już niemal całkiem ewakuowany.

Sarkozy w "ścisłym kontakcie" z Miedwiediewem

Telefoniczna rozmowa prezydentów Francji i Rosji. - Nicolas Sarkozy i Dmitrij Miedwiediew rozmawiali w niedzielę wieczorem o kwestiach dotyczących gwarancji bezpieczeństwa wokół Abchazji i Osetii Południowej - poinformowała służba prasowa Kremla.

Premier Putin nie przykręci gazowego kurka

Europa może odetchnąć z ulgą? Rosja nie przykręci kurka z ropą i gazem. - Nie zamierzamy niczego nikomu ograniczać. Będziemy ściśle wykonywać nasze zobowiązania kontraktowe - zadeklarował premier Władimir Putin. Jednak prezydent Dmitrij Miedwiediew nie wykluczył odwetowych sankcji.

Ratowali muzeum Stalina przed Rosjanami

Mimo że Rosjanie zdewastowali Gori, to muzeum Stalina zostawili prawie nietknięte. Wcześniej eksponaty zostały wywiezione po pierwszych bombardowaniach do jednego z muzeów państwowych w Tbilisi. Teraz znów wracają do rodzinnego miasta radzieckiego przywódcy.

"Musimy uniezależnić się od rosyjskiego gazu"

- Nie można dopuścić do tego, by jakiś kraj mógł posłużyć się energią do zduszenia Europy - oświadczył brytyjski premier Gordon Brown w wywiadzie dla tygodnika "Observer" i zaapelował o energetyczne uniezależnienie się Unii Europejskiej od Rosji.

Bush nie pomoże McCainowi

George W. Bush nie pomoże Johnowi McCainowi na konwencji Partii Republikańskiej w Minnesocie. Huragan Gustav, który zagraża Nowemu Orleanowi spowodował, że prezydent nie pojawi się u boku republikańskiego kandydata.

Właściciel niepokornego portalu zastrzelony

Właściciel opozycyjnej rosyjskiej strony internetowej ingushetiya.ru został zastrzelony po aresztowaniu przez inguską milicję. Portal Magomeda Jewłojewa konsekwentnie krytykował prokremlowskie władze kaukaskiej republiki Inguszetii.

100 tys. domów zawaliło się w Chinach

Wstrząsy ziemi o sile 6,1 w skali Richtera, które w sobotę nawiedziły południowo-zachodnie Chiny, zniszczyły lub uszkodziły ponad 100 tys. domów. 25 osób zginęło, a 192 zostały ranne.

Najgorsza powódź od pół wieku

Wschodnie Indie walczą z najgorszą od 50 lat powodzią. Władze apelują o pomoc, której potrzebują setki tysięcy pozbawionych dachu nad głową ludzi.

Brytyjczycy chcieli dogadać się z Hitlerem?

Początek 1940 r. Niemcy okupują już Polskę i szykują się do inwazji na Francję. W tym czasie w Londynie dojrzewa pomysł, by dogadać się z Hitlerem, a z Londynu rusza tajna misja na negocjacje z nazistami. Kto i w czyim imieniu negocjował z Berlinem? Odtajnione archiwa ujawniają wstydliwą kartę brytyjskiej dyplomacji.

Zobacz jak Katrina zatopiła Nowy Orlean

Niemal dokładnie trzy lata temu w wybrzeża amerykańskich stanów Luizjany, Missisipi i Alabamy uderzył huragan Katrina. Zginęło wówczas 1209 osób, przede wszystkim mieszkańcy Nowego Orleanu.