Trzy tornada na Majorce

Mieszkańcy Majorki z niepokojem patrzyli w poniedziałek w niebo - tuż obok tej środziemnomorskiej wyspy przeszły trzy tornada. Przyczyną ich powstania była najprawdopodobniej gwałtowna zmiana pogody w Hiszpanii.

Woda niszczy Brazylię

Co najmniej 50 osób zginęło w wyniku powodzi, która dotknęła południową Brazylię. Woda zmusiła ponad 20 tys. osób do opuszczenia swoich domów.

Został postrzelony, bo zawiódł GPS...

Nie ufaj ślepo GPS - taką lekcję ze swojej wizyty w Rio de Janeiro wyniesie z pewnością trzech norweskich turystów. Norwegowie wpadli w opały, kiedy system nawigacji satelitarnej w samochodzie zaprowadził ich do najbardziej niebezpiecznych rejonów miasta.

BOR odcięty od prezydenta

- W tym feralnym momencie przy prezydencie była tylko i wyłącznie ochrona gruzińska. (...)Samochód z BOR-owcami był 300 m za samochodem głównym - mówił w "Faktach po Faktach" szef Biura Ochrony Rządu gen. bryg. Marian Janicki.

Uwolniony marynarz: Piraci to zwierzęta

- Nikomu nie życzę, żeby musiał przez to przechodzić. Porywacze to nie ludzie - to zwierzęta - tak na konferencji prasowej w Indiach mówił jeden z marynarzy oswobodzonego niedawno z rąk piratów statku.

Obama "nie ma ani minuty do stracenia"

Oficjalnie znamy już członków ekipy Baracka Obamy, wraz z którymi nowy prezydent USA będzie musiał się zmierzyć z kryzysem finansowym. Jak zapowiada sam prezydent-elekt w walce z kryzysem "nie ma ani minuty do stracenia".

Udostępnią turystom nazistowski kurort

Władze niemieckiej wyspy Rugia na Morzu Bałtyckim, postanowiły dokończyć i udostępnić turystom monumentalny kurort zaprojektowany przez hitlerowców w 30-latach. Gigantyczny kompleks hotelowy przeznaczony był dla 20 tys. mieszkańców i był częścią projektu Adolfa Hitlera "Siła przez radość".

Robot do podrzucania talibom

Ma uchronić żołnierzy w Afganistanie przed niepotrzebnymi stratami, a jego możliwości są imponujące. Mały robot Dragon Runner ma być przełomem w walce z talibami.

Nosicielom HIV wszczepią chipy

Władze Papui, jednej z indonezyjskich prowincji, zszokowały obrońców praw człowieka niecodzienną propozycją monitorowania nosicieli wirusa HIV i chorych na AIDS.

"Nie czułem świstu kul"

To oczywiste, że Rosjanie będą mówili o niedzielnych strzałach koło prezydenckiego konwoju jako o "gruzińskiej prowokacji" - ocenił na konferencji prasowej dzisiejszą wypowiedź Siergieja Ławrowa prezydent Lech Kaczyński.

Rząd sprawdzi, kto strzelał do prezydenta

- Co naprawdę się stało, kto odpowiada za narażenie życia i zdrowia prezydenta - zastanawiał się podczas wizyty w Wielkiej Brytanii premier Donald Tusk, oświadczając, że zlecił przygotowanie szczegółowego raportu na temat niedzielnego incydentu w Gruzji z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

"Do konwoju strzelano z rosyjskiej strony"

Biuro prasowe gruzińskiego prezydenta Micheila Saakaszwilego wydało oświadczenie: "Konwoje prezydentów Gruzji i Polski zostały ostrzelane ze strony kontrolowanego przez Rosjan punktu kontrolnego, w pobliżu etnicznie oczyszczonej enklawy gruzińskiej Akhalgori, która pozostaje pod rosyjską okupacją wbrew sześciopunktowemu porozumieniu [o zawieszeniu broni - red.].

Rosja: Amerykanie i Czesi walczyli w Gruzji

Amerykanie, ale też Ukraińcy i Czesi walczyli w pięciodniowej wojnie osetyjskiej, wspierając stronę gruzińską - powiedział szef komitetu śledczego przy Prokuraturze Generalnej. Tbilisi już odpowiedziało: zgodnie z prawem jedynie Gruzini mogą służyć w narodowych siłach zbrojnych.

Wzburzeni żołnierze celowali do reportera

Po niedzielnym ostrzale niedaleko prezydenckiego konwoju wzrosło napięcie na granicy gruzińsko-osetyjskiej. "Wyraźnie wzburzeni żołnierze osetyjscy celowali w poniedziałek z broni maszynowej do reportera, gdy ten zbliżył się do punktu kontrolnego, gdzie padły strzały" - donosi w poniedziałek agencja Associated Press.

KE zaniepokojona incydentem w Gruzji

Komisja Europejska po raz pierwszy wypowiedziała się w sprawie incydentu z udziałem prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Micheila Saakaszwilego. - Jesteśmy zaniepokojeni wydarzeniami w Gruzji - powiedziała rzeczniczka komisji.

Chiński zakaz dla albumu Guns N'Roses

Legenda muzyki rockowej pod ostrzałem chińskich mediów rządowych. Nowe dzieło zespołu zatytułowane "Chinese Democracy" zostało okrzyknięte "atakiem na chiński naród".

Terrorysta wyjdzie na wolność

Skazany na dożywocie za udział w 9 morderstwach Christian Klar wyjdzie na wolność 3 stycznia 2009 roku. Choć 1985 roku sąd w RFN skazał go na sześciokrotne dożywocie, teraz będzie miał szansę znów posmakować wolności - wyjdzie na zwolnienie warunkowe.

Zobacz moment, w którym padły strzały

Konwój wiozący prezydentów Polski i Gruzji został ostrzelany na górskiej drodze w Gruzji prowadzącej do granicy z Osetią Południową. Kamery dziennikarzy zarejestrowały moment, w którym padły strzały.

Z pałami na parlament

Tysiące protestujących Tajlandczyków wtargnęło w poniedziałek rano do tamtejszego parlamentu paraliżując debatę. Parlamentarzyści przełożyli sesję, obawiając się przemocy - powiedział marszałek Izby Reprezentantów Chai Chidchob.

Paraliż na lotnisku w Sztokholmie

Na największym lotnisku w Szwecji zamieć śnieżna spowodowała znaczne utrudnienia. Wiele samolotów w poniedziałek nie odleciało. Mocno opóźnione są loty do Krakowa i Warszawy.

Ławrow: to prowokacja czystej wody

- Jeśli prezydenta zaprasza się na jakieś święto do Tbilisi, a potem wsadza do samochodu i wiezie do innego państwa, to czy nie jest to prowokacja? - zapytał retorycznie szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Potem zaprzeczył, jakoby rosyjscy żołnierze oddali strzały.

Korea odcina się od świata

Korea Północna znów odcina się od świata. Władze w Phenianie poinformowały, że 1 grudnia zamkną przejścia graniczne z Koreą Południową i wydalą "południowych" Koreańczyków pracujących przy wspólnych projektach w parku przemysłowym w mieście Kaesong.

Piraci obniżają żądania okupu

Teraz za supertankowiec "Sirus Star" somalijscy piraci oczekują wpłaty 15 mln dolarów - przekazał islamski rzecznik Abdirahim Isse Adow. Na pokładzie jednostki znajduje się 19-osobowa załoga, w tym dwóch Polaków.

Krwawy poniedziałek w Iraku

Kobieta-samobójczyni zabiła 5 osób przy wjeździe do silnie chronionej bagdadzkiej Zielonej Strefy. Tego samego dnia we wschodnim Bagdadzie bomba zabiła 13 pracownic irackiego Ministerstwa Handlu.

Izraelscy neonaziści będą siedzieć

Ośmiu izraelskich neonazistów, którzy dokonali serii brutalnych ataków na Żydów w ubiegłym roku, trafi do więzienia - zdecydował sąd w Tel-Awiwie. Najwyższy wyrok, jaki dostał jeden z przestępców to siedem lat pozbawienia wolności.

Walki na ulicach Kairu

Na ulicach stolicy Egiptu rozgorzały walki po tym, jak setki muzułmanów oprotestowało plany przekształcenia dzielnicowego domu kultury w kościół chrześcijański. Rannych zostało kilkanaście osób.

Zabójstwo w kościele

Strzelanina w kościele w Clifton, w stanie New Jersey. Uzbrojony mężczyzna wtargnął do świątyni w czasie nabożeństwa i zastrzelił swoją żonę, po czym zbiegł z miejsca zdarzenia.

"Krzyczeli: do tyłu! Potem zaczęli strzelać"

Kiedy padły strzały, prezydent Lech Kaczyński szedł ulicą w kierunku żołnierzy. Otoczył go wąski kordon gruzińskich ochroniarzy. Prezydent wiedział, że jedzie w miejsce, gdzie stoi nielegalny - zdaniem Gruzinów - rosyjski posterunek. - Byliśmy zdziwieni, że ochrona nie rzuciła prezydentów na ziemię, kiedy padła pierwsza seria strzałów. To może świadczyć, że strona gruzińska spodziewała się wystrzałów i wiedziała, że nic poważnego się nie stanie - piszą dziennikarze tvn24.pl, którzy towarzyszyli prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w Gruzji.